Průvodce literární hysterií 19. století

Průvodce literární hysterií 19. století https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498920/bmid_pruvodce-literarni-hysterii-19-stol-TxA-498920.png 4 242 242

Průvodce českou literární historií 19. století od úspěšné influencerky. Ve škole nás naučili, že Babičku napsala Božena Němcová. Zív. Aktivnější učitelé pro zajímavost dodali, že to byla pěkná rajda, tedy Božena, nikoliv Babička. Aha – a to je všechno? Ani nápad! Literární hysterie instagramerky Karolíny Meixnerové alias @cojezoe zbavuje známé postavy české literatury nálepek a popisuje jejich životy tak, jak skutečně proběhly. Plus minus. Literatura je sexy, pojďte si ji zamilovat!... celý text

terezarath
14.12.2022 5 z 5

Slyšela jsem na knihu hned několik negativních reakcí a nevím, odkud se berou. Kniha byla rozhodně informační, zároveň ale velmi vtipná, doplněná povedenými ilustracemi. Nemyslím si, že autorka tvořila učebnici plnou přebytečných faktů, ale chtěla prostě zprostředkovat tato témata trochu originálnější formou. Já byla velmi spokojená.

sisanakq
05.12.2022 4 z 5

Tohle mě příjemně překvapilo. Nic jsem nečekala a spíš jsem tak nějak počítala s tím, že kniha bude výtahem drbů 19. století, lehce okořeněných tak, aby to bylo dost "trendy". Co mě překvapilo, byl vypravečský talent autorky, jak dokázala jednotlivá témata propojit, jak jim dala život skrz příběhy, které jsou čtivé a snadno zapamatovatelné.

Zároveň oceňuji, že autorka držela celou knihu jednotný styl, nikdy se neuchýlila k prostému výtahu faktů, ale všechny pasáže protkala svým typickým humorem.

Říkala jsem si, že jako studentka bohemistiky se nebudu ani přiznávat k tomu, že tohle čtu. Ale! Bylo to skvělý, moc mě to bavilo a odnesla jsem si z toho tisíckrát pozitivnější dojem z 19. století, mnohem větší než z Macurova Znamení zrodu. Pardon. Teda, ne pardon.

Fortuna7
30.11.2022 5 z 5

Tak z tohohle jsem nadšená, opravdu! Zjistila jsem, jak může být národní obrození zajímavé, a to mě to ve škole i celkem bavilo :-). Autorka má neskutečně dobře sepsané souvislosti, kniha se čte úplně sama a vizuální stránka je taky skvělá.
Doporučuji, doufám, že se dočkáme dalšího dílu :-).

PMR
27.11.2022 5 z 5

Taková legrácka pro zoomery.
Ani nevím, proč mě to tak pobavilo, že dám pár hvězdiček navíc...
Snad že jsem ty básníky čítával v hospodě u piva a jsou to spíš kámoši z mokré čtvrti než nějaké relikvie národního písemnictví :-)

Obzvlášť Vrchlický:
"...Kudy libo jeď si k peklu,
já pojedu nad propastí,
i kdybych měl srazit hlavu,
nebudu se v smrti třásti ..."
... V tom se často chybuje: Text skutečně nepochází od kapely Mötorhead :-)

KatChiss
23.11.2022 4 z 5

Nevím jak vy, ale já jsem nikdy moc národní obrození neměla ráda, i když do něj spadají naši nejznámější čeští spisovatelé. Když jsem se dozvěděla, že bude Průvodce literární hysterií 19. století od @cojezoe vycházet, byla jsem nadšená. Určitě všichni znáte Karolínina videa, ve kterých nám s humornou nadsázkou představuje životy spisovatelů. Tak si asi dokážete představit, co najdete uvnitř této knihy. V jedné recenzi jsem četla, že je to vlastně takový mix historického románu, spicy telenovely a bulvárního časopisu. A tahle definice se mi líbí!
Mimo informací o jednotlivých spisovatelích a jejich životě zde najdete tipy na méně známá díla a místa, která můžete jet navštívit. V poslední řadě bych chtěla vyzdvihnout grafickou stránku knihy, která tomu všemu dodává šmrnc. Troufnu si říct, že by tento průvodce mohl být budoucí učebnicí literatury. Nebo alespoň povinným doplňkovým materiálem k tématu národního obrození.

gaidzin
20.11.2022 5 z 5

Díky slečno/paní Meixnerová!
Díky Vaší knize, podcastu a přednáškám už nejsou KHB, Mácha, Němcová a další pouhými jmény z maturitní přípravy, ale reální lidé s reálnými životy.
Dokázala jste to, co zástupy češtinářů před Vámi nedokázaly, dokázat nechtěly nebo dokázat neuměly.

Kniha je báječná, beru ji jako vstupní bránu do problematiky a už se nemohu dočkat, až si budu moci přečíst životopisy jednotlivých osobností, které jistě sepíšete.
Ještě jednou díky.

kalinkacz
08.11.2022 4 z 5

A na tuhle knížku jsem se tak těšila!
@cojezoe_ sleduju hrozně ráda a na jejího Průvodce Literární hysterií 19. století jsem byla vážně zvědavá...
Zklamaná rozhodně nejsem! Textu je v knize tak akorát a doplňující ilustrace byly fakt top!
Pokud vás Národní obrození doteď nebavilo, tak po přečtení této knihy bude!

Lejčís
07.11.2022 4 z 5

Jako milovnice české literatury jsem se téhle knihy nemohla dočkat, má očekávání bohužel nebyla tak úplně naplněna.
Přiznám se, že jsem čekala trošku obsáhlejší publikaci. Nevím, zda k tomu autorka nedostala prostor, či to tak sama chtěla, ale knížka je opravdu velmi útlounká a přelouskáte ji za dva večery :) Není to na škodu, když vezmu v úvahu, že je to určené převážně lidem, kteří se v české literatuře zase tolik neorientují, případně si dokážu představit, že to budou učitelky ČJ hojně doporučovat svým studentům na SŠ, případně jim odtud i nějaké pasáže citovat. Pokud se však v této problematice nějakým způsobem orientujete (např. jste ji studovali jako já nebo jste navštívili nějaké autorčiny besedy), patrně Vás tu zase tolik nových informací nečeká. Věřím, že ale existuje hodně lidí, kteří sice mají povědomí o profesních životech spisovatelů a jejich dílech, ale o tom osobním životě už toho moc neslyšeli, a v tom případě budou rozhodně nadšení. Jedná se o skutečně milé a úsměvné bulvárové vyprávění plné nejrůznějších teorií, které Vám pomůže vnímat tyto spisovatele jako skutečné lidi, kteří měli svá trápení stejně jako my všichni.
Líbilo se mi, jak autorka zakomponovala do "výkladu" dopisy a úryvky z děl a básní, skvěle vybrané jsou i tipy na knihy a výlety. Ocenit musím také nádhernou grafickou úpravu celé knihy, ty pastelové tóny a krásné ilustrace mě neskutečně bavily. Docela mě však rozesmutnilo, obzvlášť u této knihy, to obrovské množství chyb v textu, které mě rušily při čtení. Není to poprvé, co se s tím u Albatrosu setkávám, a mrzí mě, že mají takto nezvládnuté korektury. Snad se u příští autorčiny knihy polepší :)

pige
02.11.2022 3 z 5

Zajímavě podané příběhy předních literátů 19. století. Určitě by si mnozí zasloužili více prostoru, nicméně jako vhled do jejich neobyčejně obyčejného života je tato kniha fajn.

Snad si kniha najde místo v knihovně zvídavých studentů středních škol.

Hodně nepříjemné na čtení je font, kterým jsou zapsány úryvky korespondence autorů.

LuckaWeiss
30.10.2022 5 z 5

Tuto knihu vnímám velmi pozitivně a to hned z několika důvodů:
1) je psaná velmi čtivým způsobem - určitě se nudit nebude a to i pokud vás literatura zajímá jen okrajově,
2) díky tomu, že je autorka dosti populární na instagramu se kniha dostane k širšímu publiku a také k lidem, kteří se normálně o literaturu příliš nezajímají, ale protože je baví autorčina tvorba, dají šanci i knize,
3) nečekejte učebnicový výklad, ale skutečně zajímavé proniknutí do pikantních životů našich českých autorů - kdo s kým, kdy a kde, jak k tomu došlo - já jsem upřímně netušila, že jsou autoři, o kterých je kniha psána, tak velmi propojení.
Shrnu to do závěru: knihu rozhodně doporučuji, mne obohatila o velký počet informací a moji lásku k literatuře ještě mnohonásobně prohloubila, nutno podotknout, že mě zajímala spíše světová literatura než naše česká, což se po dočtení této knihy změnilo - takže s chutí do toho!
P.S.: Jako jediné minus vnímám hrubky, které se v knize občas objeví, jen škoda, že je to zrovna v typu této knihy, ale dokážete-li to skousnout požitek ze čtení vám to jistě nezkazí.

Kenan
30.10.2022 5 z 5

Národní obrození jsem ve škole ráda neměla. Přišlo mi nudné, moc politické, orientace na nule. Představit si pod samými daty narození a soupisu jejich děl skutečné lidi bylo nemožné. Tuto odlehčenou a zajímavou formu vylíčení tohoto období, jsem si přečetla ráda a kupodivu mně to i bavilo :) Nikdy v životě jsem si nemyslela, že si dobrovolně budu chtít přečíst nějaké dílo spisovatele řazeného k národnímu obrození. Teda kromě Babičky (patřím k těm, kterým se Babička líbí :)) a myslím si, že jsem už kdysi četla i něco od Karolíny Světlé - nevím už o čem to bylo, ale v hlavě mám, že to bylo docela fajn. No a teď, po přečtení této knihy se chystám do těchto vod jistě zabrousit a zkusit to :)

Knižní střípky
19.10.2022 5 z 5

Pokud se o toto velice důležité období v naší literatuře zajímáte nebo o něm naopak toho moc nevíte a chtěli byste si rozšířit své znalosti, rozhodně sáhněte po Průvodci, neuděláte chybu ani náhodou.

Dozvíte se o době, která byla pro naši zemi velice důležitá, poznáte osobnosti, které bojovaly za český národ, dostanete doporučení na jejich tvorbu, nějaký ten tip na výlet a v neposlední řadě se dozvíte i nějaké ty pikantnosti.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

sabinaK
18.10.2022 4 z 5

Myslím, že naplnila má očekávání. Co mi ale vadilo, bylo docela dost chyb/překlepů

Majký_
09.10.2022 4 z 5

Tvorbu autorky sleduji už delší dobu, zúčastnila jsem se i jedné z besed (a nehodlám zůstat u jedné), tušila jsem tedy, co od knihy čekat. Za mě spokojenost a budu doufat v pokračování zaměřené na další autory. Velká škoda toho množství chyb.

terryaknihy
09.10.2022 5 z 5

Když jsme se ve škole učili dobu Národního obrození, většina z nás v tom měla pěkný guláš. Kdybych měla tuhle knihu tenkrát po ruce, rozhodně by se mi to učilo o 100% líp!
Karolínu sleduju na instagramu už nějaký pátek, a podle mě to tak dělá většina z nás. Její videa jsou dovolím si napsat legendární a mé oblíbené s Božkou, jak utíká a za ní Lambl, Němec, atd… To mě vždycky dostane :D. Měla jsem možnost se účastnit i jedné besedy, což všem mohu rozhodně také doporučit :).
Průvodce literární histerií 19. století je kniha, na kterou jsem se šíleně těšila. Asi vás nepřekvapí, že jsem jí slupla během chvilky, ale to čtení jsem si náramně užila. Nejen, že jsem si doplnila pár informací například ze života Máchy či Borovského, ale i ten kus života Světlé a Nerudy mě dostal. Samotná kniha je doplněna o nádherné ilustrace, ale zároveň nám Karolína doporučuje i různé tipy na výlety v okolí, které jsou spojena s našimi vlastenci. Najdeme tam i několik doporučení na jejich literaturu a zároveň pikantní odbočky v podobě rodinných pout :D. Jak jsem zmínila videa, častokrát jsem si při čtení na některé vzpomněla a pousmála se.
Knihu všem mohu jenom doporučit a věřím, že na střední vám to trochu i ulehčí školské životy :).

TheMelorry
09.10.2022 5 z 5

Z knihy jsem naprosto nadšená. Českou literaturu (nejen 19. století) mám ráda a zajímám si o ni i odborně, takže pro mě většina informací nebyla novinkou. Přesto se nějaké ty neznámé klípky našly.
Celkově je vše napsáno velmi příjemnou, odlehčenou a zároveň zajímavou formou s přidanou hodnotou, tedy tím, že se čtenář skutečně něco dozví.
Stejně tak grafická podoba s použitím různých barev, kreseb... je skvělá.
Autorku sleduji v podstatě od jejích začátků, takže kniha byla nutnostní. Doufám, že brzy vyjde pokračování o dalších výrazných postavách české literatury.

L.one
08.10.2022 3 z 5

Půjdu asi trochu proti proudu, ale knihu mám doma z první rozesilky od Albatrosu. Chybí mi dočíst 15 str.a strašně se k tomu nutim. Nejde se mi začíst, když přečtu odstavec po chvíli nevím o čem byl.

Oceňuji nápad i grafické zpracování a ilustrace. Líbí se mi i tipy na výlet, ale samotný text autorky mě až tolik neuchvatil. Může to být i tím, že spoustu informací vím, nicméně jsem ráda, že se se někdo více věnuje tak důležitému tématu v literatuře.

Marekh
06.10.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem byl obzvláště zvědavý, protože čas od času se začtu do knih pojednávající o literatuře. V minulosti a také nyní mě baví číst o životech spisovatelů, jejich vzájemných vztazích, láskách apod.

PRŮVODCE LITERÁRNÍ HYSTERIÍ 19. STOLETÍ je napsána hovorovým způsobem a je zasazena do období národního obrození, které patří mezi nejdůležitější období českého jazyka a literatury, poněvadž se bojovalo o náš mateřský jazyk. Díky našim obrozencům se zachovala čeština, a to je důležité mít stále na paměti.

Dočteme se hodně informací a zajímavostí o spisovatelích z období národního obrození, např. o autorech jako byli K. H. Mácha, J. K. Tyl., K. H. Borovský, B. Němcová, K. Světlá, L. Stroupežnický aj. Některé informace jsem znal z minulosti, a tak jsem si je připomněl, jiné informace byly pro mě nové. Zaznamenal jsem, že hodně spisovatelů v tomto období zemřelo v poměrně mladém věku na různé nemoci, což je smutné. Zajímavé byly pro mě informace o Rukopise královédvorském a zelenohorském, nejvíce mě oslovil život Boženy Němcové, ale překvapivé informace jsem se dočetl také o J. K. Tylovi, L. Stroupežnickém, J. Zeyerovi aj.

Kniha obsahuje 9 kapitol. Ačkoliv se jedná o literaturu faktu, kniha byla čtivá, zajímavá, napsána přístupným srozumitelným jazykem tak, aby to bavilo všechny čtenáře. Knihu určitě ocení studenti a také čtenáři, kteří mají rádi literaturu 19. století. Dozvíme se hodně pikantních informací o českých autorech 19. století, které učitelé a profesoři před námi zatajili, a souběžně s touto knihou získáme všeobecný přehled.

Po skončení každé kapitoly následuje dvojstrana, která je pojmenována MOJE POZNÁMKY. Zde si čtenář může vypsat vlastní poznámky. V závěru se nachází také MOJE TIPY NA VÝLET a CO ČÍST. Zde si rovněž můžeme napsat poznámky.

Kniha je pěkně graficky zpracována. Obsahuje hodně ilustrací, rubriky TIP NA VÝLET, TIP NA KNIHU a také různé dopisy spisovatelů, které si můžeme přečíst. Líbilo se mi také barevné písmo a různé fonty písma, které jsou v knize použity. Časem vyzkouším nějaké knihy, na které autorka upozorňuje v Tipech na knihu.

Autorku jsem začal před časem sledovat na Instagramu, její nick je @cojezoe_. Viděl jsem její některá videa, časem se podívám na další videa. Líbí se mi, že autorka popularizuje českou literaturu 19. století.

S konceptem takto napsané knihy jsem se snad setkal úplně poprvé a doufám, že časem autorka vydá druhý díl, ve kterém budou zmíněni další autoři, o kterých autorka píše ZÁVĚREM.

Kniha má pěknou obálku a kvalitní papír. Na předsádce se vyskytuje ČASOVÁ OSA. Kniha má sice měkkou vazbu, ale je kvalitní, odolná vůči opotřebení.

V textu jsem našel několik překlepů, ale nebylo jich mnoho.

Celkově se mi kniha líbila a bavila mě. Určitě se k této knize časem vrátím.

V závěru autorka uvádí SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY.

Mona-Lisa
05.10.2022 5 z 5

Ačkoliv název zní učebnicově a můžeš se bát nudy v kombinaci s výčtem faktu, nic nemůže být dál od pravdy.
Je to nespoutaná jízda 19. stoletím.
Plná obrozenců na poli národním, literárním, divadelním, spisovatelském. A dojde i na práva a svobodu žen. Postavičky hodné zmínění jako tvůrci dějin vůbec nebyly nudnými patrony a bylo mi ctí upravit si o nich obrázek.
Kolikrát jsem se smála ve vlaku při čtení ani nejde spočítat.
Přiznám se, že se na videa Karolíny dívám teď jinak a jsem na sebe pyšná, že chápu víc kontext a interní vtípky.
Spravedlivě dodávám, že odlehčená forma mi neodvracela oči od důležité části našich dějin a došlo i k nadýmání se pýchou, že knihu čtu v češtině a není to samozřejmost.
A mám chuť si hned přečíst Skaláka, Zazděnou, Cizího hosta nebo Rok na vsi. A proto byla i tato kniha napsána si troufám napsat.
Aby mi toho v hlavě uvízlo ještě víc, bylo by potřeba to projít ještě jednou, ale fakt mě to bavilo do té míry, že se na to moc těším.

“Literatura je sexy, pojďme si ji zamilovat společně.”

JointlieKat94
04.10.2022 5 z 5

Kniha obsahuje spoustu informací, povídky, medajlonky osobností, tipy ke čtení a taky tipy na výlety. :)

Zoe, tak tuhle holku sleduju na ig už docela dlouho a naprosto žeru všechno, do čeho se dá. Ona to prostě dělá ráda. :) díky ní se moje knihovna rozrostla o neuvěřitelný množství autorů, o kterých jsem se jen letmo něco ve škole dozvěděla. Opravdu, i za to může ona. A tak pro mě nebylo překvapením, že chystá knihu a musela jsem jí mít, těšila jsem se na každou stránku a písmenko. Její věci prostě člověka baví, zaujmou a donutěj ho, aby si o tom zjistil ještě víc.

Knize dávám jasných 5 hvězdiček i s tím, že jsem s ní měla pár menších problémů (ale to se dá chápat, je to prvotina a první pokus o něco takového, to prostě v Čechách ještě nikdo nenapsal, já to odpouštím!)

Část stran je nevyužita, a část je maximálně zaplněna. Myslím, že by se to dalo udělat trošku jinak. Kniha obsahuje i jisté "medajlonky" a informace o osobnostech, ty by klidně ty prázdné stránky mohly zaplnit, a nebylo by to na škodu. :)
Další bod je právě k těm plným stránkám, kdy jsem si našla ukončení věty, a vrátila se k medajlonku, nebo kdy byla stránka zakončena čárkou, a pokračování na druhé straně vedlo nejprve k medajlonku a následně až k pokračování věty. Často jsem se musela vracet.

Ale i přes to nechávám svých 5*, protože ačkoliv o spoustě věcí víme už z ig, nebo podcastu, tady se dozvídáme ještě mnohem víc věcí, a stejně zajímavých! Je tu i víc osobností, o kterých jsem neslyšela a nebo se o nich dozvěděla maximum možného! Vážně, prostě si to musíte přečíst! :)

Překvapil mě třeba Stroupežnický, Emil Frída (moc se mi líbila báseň Rytíř Smil :D) , nebo bratři Mrštíkovi, Sofie Podlipská.. prostě v jedné knize máte příběhy tolika lidí! A všechny jsou tak zajímavé! Takhle by se klidně dalo vyučovat na školách a ty děti by to bavilo, něco by z toho měli a jen tak to nezapomněli. :)

Líbilo se mi to maximálně, i přes ty dva nevydařené bodíčky to s radostí budu doporučovat všude, a svými novými znalostmi budu poučovat své okolí. :)

Velké díky Tobě, Zoe za to, že nás takhle obohacuješ a že jsi nás potěšila krásnou knihou (která má vlastně i super obrázky!)

P.S. ty povídky se mi líbily!