Pevnost

Pevnost https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60701/pevnost-60701.jpg 4 290 290

Protivník série

Děj hororového románu F. Paula Wilsona se odehrává v období druhé světové války v odlehlém průsmyku v Transylvánii, kde čelí nacistická armáda zlu ještě horšímu, než představuje ona sama. K čemu byla postavena pevnost, ze které má jednotka vojáků wehrmachtu a SS komanda střežit průsmyk? K čemu slouží kříže lemující zdi pevnosti? Kdo nebo co se v pevnosti skrývá? Zlo si vybírá oběti z řad vojáků. Panika a strach rostou... Strhující napětí, tajemno a reálie druhé světové války se spojují v jedinečném románu amerického spisovatele F. Paula Wilsona, který se dlouho držel na žebříčku bestsellerů na celém světě.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Keep , 1981

Štěchýto
14.03.2011 2 z 5

Ze začátku napínavý horror, ale tak od 1/3 to začne uvadat. Víte předem co se stane v příštích stránkách, naprosto žádné překvapení. Čím více času uteče od doby co jsem to četl, tím mám k Pevnosti agresivnější vztah.

valda
08.03.2011 5 z 5

Za 2. světové války Němci obsadili malou tajemnou pevnost uprostřed rumunských Karpat, pro budoucí strategické využití. Jakási děsivá síla, ale začne postupně zabíjet vojáky drsného kapitána Woermanna. Aby se podivné události vyřešili, přijede do pevnosti major SS Kaempffer s jednotkou einsatzkommanda (specializující se na tábory smrti). Prchlivý fanatik, který svou pravou povahu skrývá za bezohlednou krutost. Jediný, kdo by mohl ukončit šílené vraždění německých vojáků je profesor archeologie Cuza, smrtelně nemocný Žid, o kterého se stará jeho dcera Magda. Zároveň se do Rumunska na pašerácké lodi vydává, přes celou válečnou Evropu roku 1941, tajuplný cizinec Glenn.
Nejsem zrovna velký fanda hororů, Drákuly, Čachtických paní apod. Ale takhle napínavý horor musí strhnout snad každého. Už jenom prostředí, které jsem nastínil, je dokonalé. K tomu skvělá atmosféra, ne zcela ploché charaktery, napínavý děj, kříže, knihy zla… Bohužel v polovině kniha ztrácí dech a místo děsivého tajemna se více prosazují prvky románu červené knihovny, nebo fantasy. Kvůli první polovině, se ale nedivím, že pro znalce, patří kniha mezi kultovní. Jinak film je Mannův tak trochu omyl.

vrzd
20.02.2011 4 z 5

Na horor slušná kniha.

Satalin
02.02.2011 3 z 5

Přiznám se, že na mne kniha zas takový dojem neudělala. První část výborná, ale druhá jaksi zaostává. Spousta nelogičností a výrazně nedotažený potenciál, stejně tak jako happy end mne nenutí číst knihu znovu.

Boboking
26.01.2011 5 z 5

Skuečně parádní horor. Už jsem ho četl několikrát.

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Fantastická věc, četla jsem už několikrát. Paralela mezi absolutním zlem a nacisty. Děsivé věci, které se dějí v Pevnosti. Opravdu člověku běhá mráz po zádech. Nejsem příznivec hororů, ale tohle je kniha s velkým K. Rozhodně ale nedoporučuji podívat se na film. Je z roku 1983, takže ubohé triky bych mu odpustila, ale to, že překopali a zprasili tak úžasnou knihu, tedy ne!

pajonek

zajímavý příspěvek k Pevnosti jsem našel na webu - plně souhlasím !!! citace :
Na tuto knihu jsem náhodou narazila v antikvariátu...ani nevím čím mě zaujala. Jsem příznivec hororů, zvlašť těch o upírech, tak jsem ji zkusila...a musím říct že tato kniha u mě absolutně vede...četla jsem ji snad už 10x! A pokaždé mě ohromí svou opravdovostí. Kombinace dvou hrůzostrašných světů - světa upírů a světa druhé světové války - je přímo vražedná. Jsem už dost velká holka a na upíry už dávno nevěřím (čtu si v klídku nekroskopa a jsem při tom v pohodě ;-)) ale jakmile se začtu do této skvělé knížky tak mi běží mráz po zádech...pokaždé! Opravdu vřele doporučuji - Mirka

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

tak tohle je "papačka" - četl jsem několikrát !!!