Pevnost

Pevnost https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60701/pevnost-60701.jpg 4 290 290

Protivník série

Děj hororového románu F. Paula Wilsona se odehrává v období druhé světové války v odlehlém průsmyku v Transylvánii, kde čelí nacistická armáda zlu ještě horšímu, než představuje ona sama. K čemu byla postavena pevnost, ze které má jednotka vojáků wehrmachtu a SS komanda střežit průsmyk? K čemu slouží kříže lemující zdi pevnosti? Kdo nebo co se v pevnosti skrývá? Zlo si vybírá oběti z řad vojáků. Panika a strach rostou... Strhující napětí, tajemno a reálie druhé světové války se spojují v jedinečném románu amerického spisovatele F. Paula Wilsona, který se dlouho držel na žebříčku bestsellerů na celém světě.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Keep , 1981

Damato
30.06.2015 4 z 5

Začátek byl opravdu úžasný, ale ke konci už to trochu připomínalo červenou knihovnu s hororovým nádechem,takže se kniha četla dobře, protože mě to pořád táhlo ke " světlým zítřkům" , ale výsledek -no dobrý, ale nemusím to číst znovu.

ivakola
07.06.2015 5 z 5

Souhlasím s hodnotícími níže. Skvělá kniha. Skvělý námět a k tomu výborný autor, který píše tak, že knihu chcete přečíst na posezení.Mě v knize trochu rušila ta romantika, čekala bych že tady ji rozhodně nenajdu, ale výsledek je famózní.Určitě nezůstanu jen u této autorovi knihy.

henrykz
04.06.2015 5 z 5

SPOILER:
Celkově hodnotím knihu velmi kladně. Nicméně musím přiznat, že nejnapínavější byla kniha do doby, než "temnota" dostala podobu "upíra". Poté to skutečně avizovalo happyend. Trochu mě mrzí osud kapitána Woermanna, který byl srdcem voják, ale přesto zřejmě dobrý člověk. Druhá polovina knihy se věnuje hlavně románku mezi "Světlonošem" a Magdou, což mi do hororového žánru příliš nezapadlo. Resume je takové: První stránky jsou bez chyby. Brutální vraždy způsobené něčím nadpřirozeným a objev knih se zakázanými rituály. Poté kniha pokračuje personifikováním zla a dobra, porno pasáží a zázračným "neočekávaným" happyendem. Nicméně kniha se čte velmi dobře. Doporučuji!

Ben Nevis
21.04.2015 4 z 5

Většinou se shodnu víc s kritičtějšími komentáři. Tady se konalo příjemné překvapení, protože knížka nebyla tak hrozná, jak jsem čekala. Nicméně mě ani šíleně nenadchla kvůli zakončení.

Wilson mě překvapil, jakou kvalitní formu umí dát své knize. Určitě bych si od něho ještě něco přečetla, protože je to spisovatel, který umí psát. Knížka je plná celistvých postav, psychologie, a zasazena do reálné historie, kdy reálné postavy řeší reálné problémy.

Bohužel celé to sráží béčkovost a brakovost hlavního námětu. Upír, co řádí v Rumunsku by byl ještě OK, ale víc by se mi líbilo, kdyby se to vyřešilo jinak než osudovým bojem dobra a Zla. Postavu Glenna bych úplně vyhodila, protože kvůli ní mají čtenáři dojem, že čtou pohádku o princezně, kterou zachránil princ na bílém koni.

ZÓNA
18.08.2014 4 z 5

Už sám námět knihy slibuje skvělou četbu. Mám nejraději tzv. reálné horory, kdy je čtenáři známá doba a i téma té doby. Zde se jedná o druhou světovou válku, do které je zasazena problematika zla. Sama o sobě je druhá světová zlem toho největšího kalibru. Nicméně obsah knihy čtenáře vyvede z omylu. Šiky Wehrmachtu a oddíly SS jsou pohlazením, oproti démonu, který se ukrývá kdesi hluboko v rumunských horách. I když napětí maličko postrádá více děsu, reálie smrti je vykreslena dokonale. V románu plném mužů je nakonec rozhodujícím faktorem žena a proto v něm nechybí ani láska, která knihu obohacuje a dodává ji na pravdivosti. Co my víme, co je skutečnost a co bylo a nebylo, kdesi hluboko v rumunských horách... ???

evickakyticka
22.05.2014 5 z 5

Do knihy jsem se pustila trochu s obavami, ale ty byly hned rozptýleny. Jakmile jsem se začetla, nemohla jsem přestat. Nejradši mám přesně takový popis strachu, takový ten strach z neznámého. Když ještě "zlo" nemá své jasné obrysy. Někdy se stává, že odhalením kouzlo strachu pomine. Tady na to ale nezbyl čas. A ke konci knihy jsem si napětím málem začla ohlodávat nehty:) Ale jednu mouchu jsem přece jen našla. Pane autore, co ten nesmyslný, zbytečný a nebojím se říct i trapný epilog? Někdy je méně více.

Freedyn
23.04.2014 5 z 5

Začátek knihy pro mě tolik zvláštní nebyl, ale jak nabíhaly další postavové linie, začala se mi kniha líbit. Hrozně ráda sleduji příběh z více stran a co je ještě lepší, maličkosti mají význam.
Dále spoilery!
Uchvátilo mě, že se Magda chtěla týden před odjezdem balit - měla tušení..Dále např. major, který namaloval na svém obraze sám sebe. Stálo to za to :-)

petka-2007
14.05.2013 5 z 5

Kniha se četla opravdu výborně, skvěla napsána. Děj neustále gradoval, ani se mi nechtělo ji odložit. Zanechala ve mne zvláštní pocit - v dobrém slova smyslu. Rozhodně nebude patřit mezi ty, o kterých si za týden nevzpomenete o čem kniha vlastně byla..

Desireus
03.05.2013 3 z 5

Pozitivum knihy je, že se čte velmi rychle a nejsou zde nudné pasáže. Negativum knihy je, že je to rádoby horor řiznutý červenou knihovnou. Ze začátku člověk doufá, že temná atmosféra bez vědomí něčeho hmatatelného vydrží co nejdéle, bohužel se tak nestane a kniha je pak spletenec všeho možného i nemožného.

Dera
10.04.2013 2 z 5

Něco mezi hororem, fikcí a pohádkou pro dospělé. Námět a začátek knihy velmi dobrý, ale jinou přednost jsem na této knize nenalezl. Bohužel potom to mělo už jen sestupnou tendenci a hodně to ztrácelo na kvalitě.

venda02
24.03.2013 5 z 5

Čtivá a neúnavná kniha.Nešlo ji odložit ani na chvilku.

Zlord Antiježíš
16.02.2013 5 z 5

BRAK! A to možná ten nejlepší brak jaký jsem četl. Pevnost již v anotaci slibuje čistokrevnou a ultimátní zábavnou jízdu. Považte - nácky v Rumusnku začne terorizovat tajemné zlo! Už to zní jako nejkřišťálovější zástupce braku na jakého lze narazit. A kniha samotná rozhodně nezklame. Čtivost, strhující čtivost! Nejde knihu odložit, nebo se při čtení začít na vteřinu nudit - děj, prostředí, akce, vše vybrušuje specifika žánru v nejdokonalejší klenot a trumfuje skvosty jako Dracula, Já, legenda a dokonce i Sen Ockerwee. Navíc brak zde je zcela originální a zajímavý, ne klišovitý a americko-kýčovitý jako konec Dětí Noci Dana Simmonse. Upírský román si představuji právě takhle. Nesmí brát téma vážně, nesmí brát vážně především sám sebe, ale musí bavit od začátku do konce. A nejlépe mé požadavky splnila zatím právě Pevnost. Uznávám že pár zásadních děl žánru mám ještě před sebou - Interview s upírem, nebo českou Jinou Rasu, mám pocit že tohle půjde překonat těžko. To co je v hudbě Rob Zombie, to je literatuře Pevnost!

Vendys
20.01.2013 4 z 5

Trochu jsem se obával, jak bude kniha pokračovat, když se hlavní "zloun" objevil už v 1/3 knihy. Wilson ale obstál a příběh vygradoval až do konce. Pravda, ke konci trochu "červená knihovna", ale i tak jsem se bavil. Za mě 4 z 5.

tygrilady
14.11.2012 4 z 5

Pokud někdo máte rádi knihy o upírech,tak toto rozhodně není kniha o upírech v pravém slova smyslu....jen,aby jste nebyli zklamaní rozhodně :-) ale to není špatná kniha......druhý díl kniha-Zabij dítě,které se vrací také není špatná

Ječmínek
22.08.2012 1 z 5

Slabé, béčkové, s každou další stránkou horší a horší.

Arcisit
21.08.2012 3 z 5

Slibný začátek s nudným koncem....rozhodně žádná pecka

IamTaiPan
10.04.2012 1 z 5

Tak přeplácaný nesmysl jsem snad ještě nečetl. Chyběly mi tam už jen Růženka se Sněhurkou..

Nibiru
28.03.2012 5 z 5

Výborná, napínavá kniha s dobrou zápletkou a vůbec mi nevadí vykreslené charaktery hlavních postav - že se nechovají jako stroje, ale jsou lidmi?! To se jim dává za vinu?! Hlavní hrdinka je především krásná citlivá žena, která se zamiluje a že kniha nekončí tragicky, na tom nevidím nic negativního - realita života je sama o sobě tragická a smutná, tak proč by každá knížka nutně musela končit negativisticky?! Ostatně, od toho knížky jsou, i když příběh je sebedramatičtější, dobrý konec dává naději duši člověka i v drsné realitě všedního života, a od toho knížky jsou, aby obohacovaly a posilovaly, ne aby člověka naplňovaly smutkem.
Na horory moc nejsem, ale tato knížka je opravdu výborná, i když mystika ji prolíná od začátku do konce.

karvak
06.01.2012 3 z 5

Je to čtivé, je to nápadité, plné napětí probouzejícího stupňovaný strach z neznámého a zvědavost na konečné rozuzlení. Z kraje jsem se do knihy dobře začetl, ale cca v 1/3 až 1/2 po odmaskování zla v pevnosti začala ztrácet atmosféru a už mě tolik nebavila. Hlavní hrdinka, ač je to postava dobře vymyšlená a chovající se v rámci svého charakteru logicky, mi lezla permanentně na nervy (což nemusí být nutně chyba autora), temná atmosféra měla náhle výrazné trhliny a zvrhávala se takřka do červené knihovny (čemuž nemalou měrou přispívá zejména charakter hlavní hrdinky jako vystřižený z dívčích románů a jedna naturalisticky popsaná romanticko erotická scéna). A ten konec... V hodnocení bych skoro váhal mezi třemi a dvěma hvězdami, ale pravdou je, že navzdory velice smíšeným pocitům, co z knihy mám si dvě nezaslouží. Každopádně doporučuji k přečtení a udělání si vlastního obrazu.

Patrika T.
16.05.2011 4 z 5

Nějak moc mrtvých a žádná pořádná zápletka