Pevnost

Pevnost https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60701/pevnost-60701.jpg 4 290 290

Protivník série

Děj hororového románu F. Paula Wilsona se odehrává v období druhé světové války v odlehlém průsmyku v Transylvánii, kde čelí nacistická armáda zlu ještě horšímu, než představuje ona sama. K čemu byla postavena pevnost, ze které má jednotka vojáků wehrmachtu a SS komanda střežit průsmyk? K čemu slouží kříže lemující zdi pevnosti? Kdo nebo co se v pevnosti skrývá? Zlo si vybírá oběti z řad vojáků. Panika a strach rostou... Strhující napětí, tajemno a reálie druhé světové války se spojují v jedinečném románu amerického spisovatele F. Paula Wilsona, který se dlouho držel na žebříčku bestsellerů na celém světě.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Keep , 1981

Eldar80
18.01.2019 4 z 5

Tentokrát hodnotím čistě subjektivně. Jednoduše se mi to líbilo. Jako horor je to sice slabší, ale je to skvěle napsané. Zasazení příběhu do období druhé světové války se opravdu povedlo.
Na knize je fascinující, že asi nic v příběhu není originální. Opuštěný hrad, zámek nebo zde pevnost, to už bylo mnohokrát. Stejně jako některé postavy nebo průběh děje. Při čtení tak máte pocit, že čtete něco, co už jste někdy četli nebo viděli. Jenže to vůbec nevadí. Stejně nevíte co bude dál.
Autor totiž kombinuje spoustu různých prvků a neuvěřitelně dobře je spojuje. Řeší se náboženství, okultismus, upíři, ale třeba i antisemitismus, milostný příběh nebo rozdíly v archetypech vojáků Wehrmachtu a jednotek SS.
Na knize tak nejvíc oceňuji využití problematiky druhé světové války a spojení všeho v celistvý příběh. Děj je sice jednoduchý, ale nijak neuráží inteligenci čtenáře. Ten se občas něčeho dovtípí a tak čtení víc baví. 80%

Blafoun
31.10.2018 5 z 5

Asi nejvíce vystihující mi přijde slovo "napínavé" občas prvky dobrodružství, hororu, romantiky... Celkově se to velmi příjemně čte, chvílemi mi to přišlo až trochu naivní, hlavně ten konec. :-) Možná se zkusím podívat i na film, i když se kritiky dost různí.

Rawen616
16.09.2018 3 z 5

Kdysi jsem viděl film podle této knihy. Ten možná neprávem skončil mezi béčky z 80.let neboť vizuální stránku měl skvělou, hudbu zajímavou a jak jsem se dočetl, utrpěl necitlivým střihem a zkracováním.
Proto jsem zajásal, když se mi do rukou dostala předloha. Dojmy jsou však nakonec "nemastné, neslané". Dokud sledujeme jen německé vojáky, kteří v pevnosti umírají za záhadných okolností, tak je to dobré. Ale po první zajímavé třetině se nám odkryje část onoho tajemného zla, do pevnosti dorazí starý profesor s dcerou a příběh začne slábnout. Když ještě dorazí tajemný cizinec, který o pevnosti něco ví a profesorova dcera se do něj zakouká, začne se to nebezpečně blížit červené knihovně. Naštěstí to není tak hrozné a konec se celkem povedl. Více než horror je to fantasy na pozadí druhé světové války, odehrávající se v atraktivním prostředí Rumunska. Na nenáročnou, oddechovou četbu to jsou myslim dobré ingredience.

eraserhead
03.06.2018 3 z 5

Čekáte upírský příběh, dostanete dojímavou love story na pozadí odvěkého boje dobra a zla. Trošku zklamání, ne proto, že by to byl špatný román, spíše proto, že jsem nedostal, co jsem čekal, že Pevnost provází trochu jiná aura, než nakonec nabídne. Napsané to není špatně, jen toho horroru tam mohlo být více.

Daenerys
25.02.2018 2 z 5

Na Pevnost jsem narazila v rámci čtenářské výzvy a nadchly mě zdejší pochvalné komentáře. Po dočtení jim ale moc nerozumím. Líbil se mi nápad a celkem i začátek... ale ve finále to byla slátanina na druhou. Zklamání.

kamila232
30.11.2017 5 z 5

Výborná, napínavá, při čtení chvílemi až mrazí

gordon13
05.11.2017 5 z 5

Kniha, která vás opravdu dostane, vážně jsem měla při čtení zvláštní pocity...moc povedené!

lachtan77
16.05.2017 4 z 5

Tak tohle se mi líbilo. Hlavně postava Magdy. Taky to jak autor spojil dějiny, horor a upíra z dávných dob. Škoda že tenkrát někdo nevykopal nějakého upíra, aby fakt nakopal pr....l tomu Hitlerovi :-) :-)

mira.k
14.05.2017 5 z 5

Napínavé čtení. Fantastický thriller. Prostě oddech nejlepší kvality. Čtení na dovolenou.

Atanone
21.04.2017 5 z 5

I přes občasné výkyvy a nepochopitelné obraty jsem se dobře bavila a místy i trošku bála

Misoponia
19.02.2017 2 z 5

Z knihy jsem zklamaná. Očekávala jsem horor, první třetina (vojáci v pevnosti) je nejlepší část knihy, plná napětí. Bohužel v druhé polovině se děj zvrhne do červené knihovny a konec je divný, jako by autor nevěděl, jak příběh ukončit. Příběh i chování postav je předvídatelné a opravdu mě štvalo, že autor postopadesáté popisuje, jak se mlha převalovala v roklině nebo popisuje nemoc a zkroucené ruce jedné z postav. Kniha mi přišla zbytečné dlouhá. Znovu bych to nečetla.

hanak_v_exilu
05.02.2017 4 z 5

Skoro jsem litoval, že autor začal v půlce knihy odkrývat tajemství pevnosti, protože do té doby byla úplně bez chyby. Napínavá, atmosférická a proklatě čtivá. Po vysvětlení existence přízračné postavy ztratil děj část mysterióznosti a napětí lehce upadlo. Bohužel v hororech téměř obecně platí, že čím jsou racionálnější, tím méně jsou děsivé. Film, jakkoliv je špatně natočený, je v tomto ohledu mnohem lepší, protože říká jen málo a ani to nedává smysl.

Ydisara
03.02.2017 5 z 5

Tohle byla moje první kniha, kterou jsem musela dát do lednice (kdo se dívá na Přátele, pochopí), samozřejmě pouze na první přečtení. A všem radím, nekoukejte se na film, je to hrůza, hrůza, hrůza...

Ketrin.TR
12.01.2017 5 z 5

Neskutečně čtivá a napínavá knížka plná strachu, zla a neznáma, od které se nedalo vůbec odtrhnout. Konec trošku sklouzne do romanťárny, ale to na zážitku z knihu vůbec neubírá.

polrenata
10.01.2017 5 z 5

Čtivá kniha,plná fantazie,napínavá svým dějem.Bála jsem se,že mě to nebude bavit,opak je pravdou....

milan3144
06.01.2017 5 z 5

Velice těžko se mi od této knihy odtrhávalo.

gemi
18.06.2016 3 z 5

Klasický horor s výbornou atmosférou, který je bohužel napsaný jakýmsi knižně-básnickým jazykem. Obraty typu "mlha zahalila kraj jako chapadla bájné chobotnice" jsou sice půvabnou jazykovou onanií, na čtenářovo soustředění však působí jako průplesk a kazí jinak skvělou atmosféru neznámé hrůzy, sídlící uvnitř skalní pevnosti v soutěsce v Transylvánských Alpách.

silvara
16.04.2016 4 z 5

Tahle knížka by si zasloužila mít na obálce varování: Neusnete!
Ano, budete se bát (och, to příjemné mrazení v páteři), ale hlavně budete mít problém knížku odložit. Tajemná pevnost ukrytá v rumunských horách skrývající prastaré zlo - místo, kde morální hodnoty pozbývají platnosti. Romantická zápletka mi lezla krkem (upřímně holce klesalo IQ s každou stránkou), ale i tak se jednalo o skvělé počtení.

iva23
11.01.2016 4 z 5

Napínavé, příjemné čtení, pobavila jsem se, trochu se bála.. doporučuji.

hnusák
25.10.2015 5 z 5

Knihu jsem si nedávno zopáknul asi po třetí, pěkné čtení s upírovskou zápletkou. I mne tedy trochu vadila ta červená lucerna, ale na druhou stranu, kniha má spád a opět se k ní určitě po čase vrátím.