Prostituce v nacistických táborech

Prostituce v nacistických táborech https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382943/bmid_prostituce-v-nacistickych-taborech-IBm-382943.jpg 4 144 144

Himmlerovy nevěstince. Aby nacisté upevnili svůj systém a minimalizovali vnitřní odpor, aplikovali násilné metody i proti ženám. Hitlerův věrný paladýn Heinrich Himmler do rozsáhlé strategie zakomponoval státem kontrolovanou prostituci jako součást mocenského a hospodářského zájmu. Prostitutky byly brány jako asociální zlořád, jenž představoval pro německý lid hrozbu, a ženy, které nesplňovaly představy nacistické ideologie, byly násilím sexuálně zotročeny a mnohé poslány nejen do nevěstinců pro vojáky Velkoněmecké říše, ale také do koncentračních táborů. Právě tam se běžně prováděly nucené sterilizace za pomocí vysokých dávek rentgenových paprsků. Experimentální potraty neznaly hranic a tisíce brutálních pokusů pod vedením Josefa Mengeleho vedly k bolestivé smrti. Své si prožili i homosexuálové a lesbicky orientované ženy. I když nacisté svému lidu kázali o mravnosti a hrdosti, ve skutečnosti sami činili úplný opak. V době jejich moci se tisíce žen a sotva dospělých dívek staly oběťmi různých forem sexuálního násilí, ponižování, znásilňování a mučení. Existovaly však tehdy i zvrácené formy rasového šílenství, kdy vybraní muži SS museli zplodit tisíce nových árijců v tzv. domech Lebensbornu s ochotně se nabízejícími ženami, které si vytyčily za povinnost porodit vůdci alespoň jedno dítě. Když však rozvoj nové populace nesplňoval požadovanou kvantitu, sáhli nacisté dokonce i k únosům blonďatých a modrookých dětí z celé okupované Evropy. Autor v této publikaci otevírá semknutou společenskou zvyklost, kterou dnes známe pod pojmem „tabu“... celý text

foxi_ii
12.06.2019 4 z 5

Knihu jsem koupila, přiznám se, podle názvu. A tak mě pak překvapilo, že je název trošku zavádějící. To ale nemění nic na tom, že jsem se dozvěděla zase kupu nových informací okolo tak probíraného tématu a myslím si, že kniha stojí za přečtení.
Nejvíc mě asi "bavila" část s dozorkyněmi, kde jsou i fotografie a jejich osud po válce.

pismenkovyJoe
24.04.2019 4 z 5

Stručné, jasné a děsivé. Knihu jsem zhltl na jeden zátah a vykouřil u ní snad tucet cigaret, mírně mě její čtení znervózňovalo. Nejhorší na tom je, že historie se může opakovat lusknutím prstu, takže zdravím všechny národní nacionalisty a podobné přesvědčence a "vlastence". Jedna hvězda dolů za to, že autor plácal jedno přes druhé a dost toho jen tak nakousnul, mohla být tedy obsáhlejší, když už.

janapazitkova
19.02.2019 5 z 5

Někde až dost drsné a sprosté, ale takový už byli nacisti prašivý. Knížka byla v tomto roce nejzajímavější co jsem četla

pavlikberan
11.02.2019 5 z 5

Jak napsal jeden z předchozích hodnotitelů, stručné a podstatné bylo sdělené. Narozdíl od jiných knih jsem se dočetla něco novýho a to se počítá.

rarášek
11.10.2018 5 z 5

,,Není proto úděsné tuto minulost odhalovat. Daleko úděsnější by bylo nechat takovou bolest zcela v zapomnění."
Na toto téma jsem ještě nic nečetla a přišlo mi zajímavé to prozkoumat, když jsem ji našla v nabídce LK. V knize je zmíněno třeba, kde všude byla prostituce, jak se vybírali ženy a dívky, že některé prostitutky dokonce sloužily pro špionáž atd. Protože na toto téma je velmi málo záznamů a příběhů od lidí, kteří toto zažili, je v knize také doplněno téma ženských dozorkyň nebo experimenty na ženách. Není to lehké téma, ale i toto je třeba si připomínat, aby se takové věci už neopakovali.

Janadvorackova
26.09.2018 1 z 5

Můj názor se ztotožňuje s komentářem dearkiki.
A později ho výborně vyjádřil i uživatel panpeep.

Kniha mě prostě neskutečně vytočila. Autor ji pojal tak, jako by se na cokoli, o čem si myslel, že chce psát, z čista jasna vykašlal. Jen aby to mělo hezkou reklamu. Na obsahu nezáleží. Na čtenářích také ne. Na lidech obecně, zajímajících se o téma Druhé války, na ty se z vysoka kašle. A hlavně tím svým přístupem pošpinil všechny ty ženský, o nichž to správně mělo být, sakra.

Pitbullka
05.09.2018 4 z 5

Stručné ale člověk se dozví to podstatné, škoda, že nebylo více rozvinuto téma Mengeleho. Čekala jsem svědectví žen, které tam přímo pracovaly ale toho jsem se bohužel nedočkala.

Trustty
28.06.2018 5 z 5

Himmler jako zakladatel bordelů, ať už ve městech, v koncetntračních táborech nebo přímo na bojišti, byl považován za největšího kuplíře všech dob. I přes velké psychické i fyzické utrpení se často ženy stávaly prostitutkami "dobrovolně". Dostávaly větší příděly jídla, dostávalo se jim lékařských kontrol a měly lepší hygienické podmínky. Musely ovšem podstupovat drastické zákroky sterilizace bez anestezie.

invocation11
26.06.2018 2 z 5

Problém témat 2. SV je ten, že jsou tak velká a obsáhlá, různě se prolínají nebo se naopak od sebe tak vzdalují, že se dá lehko sklouznout někam úplně jinam... a to platí i u této knihy. Při jejím vydání jsem byla "nadšená" (pokud to tak vzhledem k obsahu lze říci), že se autor pustil do něčeho "nového", ač nesmírně bolestného a choulostivého. Jenže vlastní téma (prostituce a Himmlerovy nevěstince) končí někde na 60. stránce a dále povrchně zabíhá k úplně jiným tématům (osvětimské lékařské pokusy, dozorkyně z koncentračních táborů, Mengele), které jsou však daleko lépe zpracovaná v samostatných knihách (Ženy z bloku 10; Hitlerovy fúrie; Děti, které přežily Mengeleho). Možná je to tím, že je téma opravdu citlivé a najít dostatek materiálu, natož dobové výpovědi je složité (přináší bolestné vzpomínky). Za mě tedy obecné a informačně chudší, nicméně zkusím i některou z jiných autorových knih.

p3tris
05.06.2018 4 z 5

Název je trochu zavádějící, protože kniha se nezabývá pouze prostitucí v táborech. Odkrývá tabuizované téma prostituce třeba i v okupovaných zemích, převážně ve Francii. Přesto, že se neslučovala s nacistickou morálkou a prostitutky byly posílány do táborů stejně jako židé či homosexuálové, stala se pro SS plnohodnotným průmyslovým odvětvím a velice důležitým prvkem pro udržení morálky vojáků. Stejně tak i nedílnou součástí špionáže. Jedna z kapitol se pak věnuje známým sadistickým dozorkyním. Všem, kdo se zajímají o druhou světovou válku a holokaust, kniha pomůže rozšířit si obzory i o toto netypické téma.

bábuška
26.05.2018 1 z 5

Vím, že to byly smutné osudy, ale obsah je jen výčet faktů, chybí literární děj. Asi je to tak myšleno, Kniha jako celek mě nezaujala.

LadyCotton
02.05.2018 4 z 5

Pěkná kniha (čtivě napsaná) o nepěkných věcech. Myslíte si, že o druhé sv. válce víte tak nějak "všechno" a teď přijde autor s tímto tématem. Pořád je se co učit a objevovat. Kniha stojí za přečtení, i když souhlasím s dearkiki - zase až takové wow objevy v ní nenajdete a nejedna kapitola nemá s názvem knihy nic moc společného.

Kekik
19.04.2018 5 z 5

To utrpení si člověk ani nedovede představit. Hrůza !!!
Kniha vám dá víc než jen pohled na prostituci.
Poslední věty na konci, kdy Hitler vzpomíná na Himmlerův sofistikovaný systém (požární ochrana)- velmi chytrý tah. Tím je nechci chválit. Jsou to bestie, ale bohužel dost vychytralé bestie.

RunningWolf
11.04.2018 5 z 5

Kniha je tenká ale obsahem tak naplněná že člověk každou stránku zhltne.Přečteno za 2 hodiny,opravdu skvělá.Chci víc !

cmeli
03.03.2018 5 z 5

Kniha mi vyrazila dech a představila pro mne nová fakta o naprosté odpudivosti a slizkosti nacismu. Vystrkuje růžky v neonacismu jak v německy hovořících zemích , tak za mořem. Přečetl jsem doslova jedním dechem ...

gargamelka
15.02.2018 5 z 5

Ohromně čtivá kniha. Jak popis tehdejší doby, který se promítá do životů jednotlivých žen. Tak se dočteme i o osudech jednotlivých "vyvolených žen".

dearkiki
03.12.2017 3 z 5

Knize bohužel nemůžu dát víc než tři hvězdičky. Kromě několika málo kapitol, které se skutečně věnovaly tématu a přinesly nějaké zajímavé informace, byl zbytek knihy vyplněn neustálými odbočkami od tématu a plácáním pátého přes deváté. Mnohé údaje v těchto nesouvisejících kapitolách jsou dost zkratkovité a dle mého názoru, jsou jen doměnkami autora, ke kterým došel bůhví jak. Četla jsem mnohé z knih, které jsou v knize uvedené jako prameny, ale to co jsem četla tam, neodpovídá tak docela tomu, jak je to shrnuto zde. Chápu, že knížka je i tak dost tenká a kdyby tam bylo jen to, co tam dle názvu patří, byla by poloviční.

marekpreucil
27.11.2017 3 z 5

Nářez, doporučuji

Kozoroh525
03.05.2017 5 z 5

A o tom to je

milan.krimsky
22.03.2017 5 z 5

Děsivá skutečnost nacistických pohlavárů, dozorkyň nad osudy lidí