Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383745/bmid_proc-spime-0GD-383745.jpg 4 1220 1220

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

painthers
28.09.2019 5 z 5

Kniha, která shrnuje dosavadní vědecké poznání o spánku. Skvěle a poutavě napsaná jak pro úplného laika, tak i pro člověka s lékařským vzděláním. Rozhodně bych ji doporučila každému, kdo chce pro svůj zdravý životní styl něco udělat - tedy přikládat spánku náležitou důležitost.

Kamcatak
05.09.2019 5 z 5

"Lidé jsou jediný druh na planetě, kteří úmyslně okrádají sami sebe o spánek bez nějakého zvláštního důvodu. " (parafrázováno)

Povinná četba pro studenty, rodiče, řidiče, zaměstnavatele, doktory, seniory, ty, kteří si dají rádi sklenku na večer a prkticky pro každého, kdo by rád žil zdravější a delší život se sníženými šancemi úmrtí na závažné nemoci, během autonehody (nebo vlastně jakékoli nehody) a kdo by rád podpořil vývoj svých dětí (a to nejen ve škole) a samozřejmě pro ty, kteří trpí jakýmikoli poruchami spánku!

Tato kniha obsahuje několik velmi znepokojivých informací o tom, jak nedostatek spánku ovlivňuje naše životy, ale Matthew Walker vždy přichází s radami, co s tím můžeme dělat ne jen jako jednotlivci, ale také jako společnost.
Všechna svá tvrzení podporuje mnohými vědeckými výzkumy a jejich detailním vysvětlením.

Přečtení této knihy mě nejen perfektně vzdělalo ve všem, co bych mohla chtít znát o spánku, ale také o mnoha dalších věcech, které s tím souvisí a rozhodně navždy změnilo některé mé zvyky.

Rurian98
25.08.2019 5 z 5

Z evolučního hlediska se zdá spánek na první pohled jako ztráta drahocenného času, každodenní interval strávený hodiny v bezbranné podobě, bez možnosti vykonávat jakoukoliv užitečnou aktivitu. I přesto se ale spánek po celou historii udržel u všech živočichů. Autor v knize předkládá důvody, proč tomu tak je. Vysvětluje, jak spánek funguje a jaké jsou důsledky jeho nefunkčnosti.
Noční sovy ocení kapitoly věnující se cirkadiannímu rytmu, kde je popsáno jako vědecky potvrzený fakt, že neochotnost vstávat brzo ráno nemusí být jen lenost.

I přesto, že se jedná o knihu zabývající se spánkem, tak místo zavírání očí kniha naopak oči otevírá, jelikož po přečtení knihy se náhled na spánek u nejednoho čtenáře zcela změní.

Pistácie
14.08.2019 5 z 5

Trošku jsem se bála velkého množství vědeckých výzkumů a teorie, kterou třeba ani nepochopím. Ale je to napsáno tak, že to pochopí i laik. Moc se mi ta kniha líbila a provedla mě fakty a zajímavosti ze světa tématu, které se týká každého z nás. Spánek miluju a tohle mě přesvědčilo o tom, jak moc je důležitý. Neměli bychom si ho odpírat, a teď už vím, kam až to může zajít. Je to opravdu zajímavá problematika. Mě osobně by se líbilo zkoumat spánek ve všech možných sférách.

RenkaB
11.08.2019 5 z 5

Zajímavá kniha. Velice dobře se mi četla, některé informace jsem znala, něco bylo pro mne nové. Některé věci jsem si ověřovala hned sama na sobě a sedělo to jak p*del na hrnec. A celkem dost často se mi při čtení potvrzovalo, že to, co kolikrát dělám spíš intuitivně a tak nějak to u mne vyplynulo z čiré potřeby, tak to vlastně dělám dobře.

Tiny24
03.08.2019 4 z 5

Čekal jsem, že tu najdu něco víc ohledně jet lagu, nebo pracování na směny, či také ostatních vlivech na spánek, jako je stravování, pohyb, atp., vlastně ani správné "složení" spánku jsem se nedozvěděl. Tady se celkově dokola omílá, jak je důležitá pravidelnost a nic moc dalšího + spousta až kolikrát zbytečných studií, nebo příkladů a prazvláštních analogií. Vzhledem k tomu, že mám o spánku něco zjištěno a načteno, tak pro mě nic moc nového.

el-zbych
29.07.2019 5 z 5

Kniha vědecká, naštěstí i praktická. Určitě jedna z nejlepší odborně naučných co jsem četl. Doporučuji!

lubosvnenk
24.07.2019 5 z 5

Dokonalost sama.

Dandy1
23.07.2019 5 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení. Mnoho informací bylo pro mě neznámou. I když se spánkem nemám potíže, je co zlepšovat. A konečně jsem pochopila, proč nás tak zmáhá časový posun při cestování.

tlllk
23.07.2019 5 z 5

"Keď máš v ruke kladivo, všetko vyzerá ako klinec"

kniha je plná zaujímavých údajov a určite stojí za prečítanie, skutočne ma presvedčila, aby som upravil svoje návyky ohľadne ponocovania. I keď niektoré príklady si upravoval aby mu zapadli do jeho schémy, ako ten príklad s Černobylom.

meluzena
11.07.2019 5 z 5

Báječné, vědeckými důkazy podložené pozvání do peřin.

Na 416 stránkách se dozvíme, proč je lepší dát si šlofíka než dělat spoustu jiných věcí, proč nechat své náctileté dítě v klidu vyspávat, proč senioři nutně potřebují stejné množství spánku jako zamlada a ne méně, proč nečučet před spaním do mobilu či notebooku, jak spánek činí lidi moudrými a laskavými, že nevyspalý člověk je na tom s (ne)pozorností zhruba stejně jako lehce podnapilý člověk, atd. atd. Kniha je psaná i pro laického čtenáře - všechny odborné záležitosti jsou srozumitelně vysvětleny a z knihy přímo čiší, jak je tento „spánkový vědec“ do tématu zapálený. Ke cti mu slouží, že je sice fanda, ale není fanatik uctívající spánek a nic než spánek, pečlivě odděluje svoje názory od závěrů vědeckých studií a studie zas podrobuje kritickému zkoumání.
Vřele doporučuji pro zajímavost i poučení.
(Pokud jste svůj spánek dosud zanedbávali a ani po přečtení téhle knihy jste to nezměnili, pak vám už asi není pomoci :)

Bustedka
15.06.2019 5 z 5

"Moderní společnost vzala jedno z dokonalých řešení přírody - spánek - a rozdělila ho na 2 problémy:
1) nedostatek spánku v noci vedoucí k
2) neschopnosti zůstat během hne plně bdělý"

Víte proč spíme? A jak moc je spánek důležitý? Věděli jste, že nikdy naše tělo nedospí to, o co jsme ho připravili? Že pokud sednete nevyspalí za volant, je riziko dopravní nehody 5x vyšší? Že neexistuje jediná psychická porucha, při níž by spánek fungoval normálně? Víte, že závažný nedostatek spánku během života zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby? A že pokud jste noční sova, nikdy nebudete schopný fungovat jako ranní ptáče?

Tohle je hodně zajímavá kniha. Připravte se na obrovskou dávku statistik, faktů a výzkumů. Vězte, že knihu nenapsal žádný filozof, ale vědec, a proto to není lehké čtení na jeden večer. O tom, že je spánek důležitý, ví každý. Přesto je člověk jediným živočišným druhem, který se dobrovolně připravuje o spánek. Já se o ten spánek připravovala paradoxně při čtení této knihy. Přitom odepřením spánků můžete změnit chování, postoje i hluboká přesvědčení. Když nebudete dostatečně spát, nebudete využívat svůj potenciál na maximum a všechno vám bude déle trvat. I proto si mnozí stěžují, že nemají na spánek čas, protože je čeká spousta práce. Málo času ale mají právě kvůli nedostatku spánku.

tiffani1212
06.06.2019 5 z 5

Opravdu velmi přínosná kniha, která může mnoha lidem změnit život. Nepodceňujte spánek. Autor dokáže, že nic jako "stačí mi 5 hodin" neexistuje.

Miqqie
03.06.2019 5 z 5

Dokud jsem si nepřečetl tuto knihu, netušil jsem, jak je spánek důležitý a jaký má vliv na zdraví, psychiku a fyziologii člověka. Aneb jak se v knize píše: ‚‚Na spánku jsme závislí společensky, organizačně, ekonomicky, fyzicky, behaviorálně, nutričně, lingvisticky, kognitivně i emocionálně.‘‘ To mluví za vše. Každý prvek z předešlé věty je v knize podrobně vysvětlen a rozebrán. Až na místy mírně nepřehlednou terminologii, nebo podivná přirovnání je kniha neuvěřitelně zajímavá, čtivá a hlavně přínosná. Věřím, že každý kdo si ji přečte, bude knihou (pravděpodobně dočasně, jak to tak bývá) značně ovlivněn.

DomT
27.05.2019 5 z 5

Naprosto famózní!

Dyrmon
15.05.2019 4 z 5

Kniha v podstatě shrnuje vše co doposud o spaní víme. Téma spánku mne velmi zajímá, ale bohužel jsem se zde nic tak převratného nedozvěděl. Čekal jsem že se více rozeberou rady jak se dopracovat ke kvalitnějšímu spánku a ne to rozebrat jen na poslední cca 2 stránky. Též mne celkem iritovalo natahování některých témat (například přepracovaní doktoři v Usa). Každopádně tak jako tak vám kniha ujasní všechny základní okolnosti ohledně spánku a vysvětlí proč je důležité se dostatečně vyspat.

sandra8786
13.05.2019 5 z 5

Jeste jsem žádnou jinou knihu nedopurocavala mým přátelům tolik, jako tuto! Myslim, ze uz jsem všechny dokonce stvala tím, jak jsem o ni porad mluvila. Pokud se chcete dozvědět vic o činnosti, kterou trávíte třetinu života a navíc mate pocit, ze trpíte nespavosti nebo mate nekvalitní spánek, sáhnete po této knize ❤️

Mosula
22.04.2019 3 z 5

Kniha vysvětluje, proč je spánek nedílnou součástí života všech živočichů a co všechno způsobuje jeho nedostatek. Tvrzení jsou podložena spoustou zajímavých studií, nicméně když už člověk asi po sté čte "Nebude spát - umřete" tak to varování trochu ztrácí na síle. Kniha byla psána typickým stylem amerických populárně naučných knih, což bych samo o sobě překousla, kdyby pan profesor na mnoha místech nezapomínal na vědeckou zásadu Korelace neimplikuje kauzalitu. Ale i tak se mnou kniha hnula a budu se snažit víc spát.

azazel1
18.04.2019 5 z 5

Pro mě velice informativní kniha měnící náhled na zažité stereotypy týkající se spánku.

thorir
07.04.2019 5 z 5

Svět kolem nás je dnes plný všemožných rad, jak zdravě žít, jak zdravě jíst, co dělat a co nedělat. Občas člověk narazí i na pár tipů na zdravější spánek. Tahle knížka je o to hodnotnější, že kromě uvedených rad a tipů nám laikům poskytne též celkem detailní, zároveň však pochopitelné vysvětlení popisovaných jevů a stavů. To vše ve světle nejnovějších poznatků neurovědy o vlivu spánku na mozek, tělo i duši (v podobě psychické pohody) člověka. Vše podloženo výsledky výzkumů. Zároveň kniha čtenáře řádně postraší, jak tu již bylo zmíněno, popisem jevů, co že se to s námi děje, když málo a špatně spíme. Slovo „řádně“ zdůrazňuji, protože výčet faktů a negativních jevů spojených s nedostatkem spánku je ohromující. Hned jsem si vybavil realitu všedního dne, např. neustále nerudného kolegu, o kterém vím, že extrémně málo spí.

Překvapila mě silná kritika ranního vstávání dětí do škol. Autor předkládá velmi pádné argumenty proti příliš časnému začátku vyučování. Když si vzpomenu na vlastní trápení, vstávání za tmy, apod., vůbec se bych se nedivil, jestli to dětem škodí opravdu tak jak píše autor.

Dále mě dost překvapila silná kritika způsobu fungování zdravotnického personálu, primárně nevyspalí doktoři a další zaměstnanci nemocnic, způsobující chyby. A systém úředníků, který to podporuje. Člověk, aby se skoro bál chodit k doktorovi.
Hodně předkládaných teorií v tuto chvíli nemá jasnou kauzální vazbu, tj. nelze říct, zda jev „A“ (např. nemoc) způsobuje nekvalitu spánku a nespavost, nebo naopak je jev „A“ způsoben nekvalitním a (dobrovolně) nedostatečným spánkem. Na tento fakt autor naštěstí sám upozorňuje. Je zřejmé, že neurovědce čeká ještě dlouhá cesta.

V závěru knihy autor představuje svoji vizi zdravě spící společnosti. Zde vidím prostor pro jistou kritiku jinak skvělé knihy. Přestože jsou to vše autorovi osobní názory, docela bych se děsil toho předávat korporacím / pojišťovnám informace o tom jak spíme za úlevu na pojistném. Na druhou stranu, příklad zaměstnavatele, který svým zaměstnancům vyplácí finanční bonus k výplatě za zdravý spánkový režim (a autorem navrhované náhradní volno za spánek), mě opravdu pobavil a implementaci něčeho podobného u nás bych se asi nebránil. Přesto je kritika dnes obvyklé praxe „nespat a makat“ zcela oprávněná.

Kniha je skvělá a skvěle se čte. Jdu si sehnat lampičku s LEDkou bez modrého světla a knihu všem doporučuji.

Na závěr jeden povedený citát z knihy:

„Šedesát let vědeckých výzkumů mi připadá jako dostatečný důvod k tomu, proč nevěřit nikomu, kdo tvrdí, že mu „stačí v pohodě čtyři až pět hodin spánku““.

sny spánek zdraví rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Autorovy knížky

Matthew Walker