Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383745/bmid_proc-spime-0GD-383745.jpg 4 1220 1220

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

L_Into
03.01.2020 5 z 5

Perfektní kniha. Takhle si představují populárně-vědeckou literaturu. Přiměla mě přehodnotit svůj životní styl a na mnoha místech se zamyslet nad stavem a fungováním společnosti i vlastním přínosem k témuž. Navzdory vážnému obsahu je psaná lehce a s vtipem. Skvělý dárek pro přemýšlivé rodinné příslušníky/přátele či zaryté workoholiky.

Simur
30.12.2019 5 z 5

Měli by si přečíst všichni. Všichni politici, generální ředitelé, učitelé, rodiče, budoucí rodiče,... prostě všichni. Kéž by byla v každém nočním stolku místo bible, nebo jiných náboženských knih, právě tahle. Elixír života pro každého, zdarma. Prosím, nezaměňujte si tuhle knihu za nějaké "ezo" nebo snáře. Jedná se defacto o vědeckou publikaci, vše co je v knize uvedeno je náležitě objasněno a většinou i ozdrojováno příslušnými studiemi. Co mě moc mrzí je fakt, kolik krutých pokusů na zvířatech muselo proběhnout (a stále probíhá), aby vědci dospěli k tak zásadním objevům a zjištěním ohledně spánku, která se však v médiích sotva šeptají, namísto aby se křičela do světa. Tahle kniha Vám může zachránit život, naprosto bez nadsázky.

frydak
27.12.2019 4 z 5

Doporučuji všem, komu záleží na vlastním zdraví.

vit3400
26.12.2019 5 z 5

Kniha mi trochu změnila život. Přestal jsem pít alkohol, výrazně jsem omezil pití kávy a začal spánek stavět na 1. místo.
Odměnou mi je pevnější zdraví, lepší nálada, daleko lepší soustředěnost, větší výkon v práci a spousta dalšího. A ano, opravdu jsem na sobě změny zpozoroval. Jen si to sami zkuste. Šup.
I přesto, že je až příliš dlouhá a natahovaná, tak se mi četla dobře a celou dobu udržela moji pozornost.

Žirafa94
26.12.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o spánku. Člověk v ní najde mechanismus celého spánku a důsledky nedostatečného spánku. Kniha je napsaná podrobně, ale zároveň moc čtivě díky uvádění praktických pokusů. Po přečtení knihy si mnohem více hlídám počet naspaných hodin a obloukem se vyhýbám práškům na spaní!

michal7592
18.12.2019 5 z 5

Knihu proč spíme bych povinně dal tomu, kdo vymýšlel třísměnný provoz a podobné. V knize se dočtete, jak spánek "nebolí, ale zabijí" což je svým způsobem pravda. Už delší dobu se snažím mít kvalitní a hlavně pravidelný spánek a mohu říct, že většina co je v knize napsané, na mě samotném funguje. V dnešní době, kdy už i malé děti tráví spoustu času u obrazovek/tabletu nebo mobilu je třeba se zamyslet, kde jako populace děláme chybu. Především nedostatek pohybu a kvalitního a pravidelného spánku jsou důsledkem mnoha nemoci a lze říct i luxusem, který se v dnešní uspěchané době né každý může dovolit.

pkweb.eu
16.12.2019 4 z 5

"Přečteno" jako audiokniha a obávám se, že tištěnou bych asi nedočetl. Je to výborně pojaté, komplexní a odborné, ale pro čtení celkem nezáživné.

adorjas
10.12.2019 4 z 5

Veľmi príjemná jednohubka, ktorá konečne informuje človeka, s čím všetkým spánok súvisí a môže súvisieť. Na moje prekvapenie, tam bolo celkom veľa textu, ktoré môže byť pre laika otupné, ale pre mňa ako absolventa psychológie, bavil fakt, že tam bolo odborné názvoslovie a že to bolo naozaj pravdivo popísané, žiadne populistické rečičky ako pre analfabetov.

Bavila ma časť, kde sa píše o spánku u rôznych vekových skupín- adolescenti a starší ľudia. Kniha obsahovala mnoho popísaných experimentov.

iceVS
01.12.2019 3 z 5

Jsem kapánek rozpolcena. Kniha je bezpochyby propracovaným vědeckým dílem a je v ní spousta dobrých rad. Jenže zároveň by už půlka světa musela být mrtvá. Amerika - přepracovanost, Evropa - střídání času, Japonsko - 66 % lidí spí méně než 6 hodin... Přitom právě Japonsko je zemí s nejvíce starými lidmi. Studenti a pracující musí vstávat, to je špatně, svítíme, máme starosti, žijeme... to je taky špatně...
Já osobně už jsem podle téhle knihy dávno mrtvá. Takže asi nejlépe, berme dobré rady s rezervou... :-) Fanatický obdiv není vždy na místě.

jakub2199
26.11.2019 4 z 5

Úvod knihy začíná velice silně, ale ke konci je to trochu slabší. Nemyslím si, že by to bylo chybou autorova psaní, spíše probíraná tématika ztratila pro mě na zajímavosti. Ale úvodní kapitoly a kapitola poslední rozhodně stojí za doporučení. Český překlad je oproti originálu slabší, takže doporučuji komukoliv, kdo to zvládne si přečíst originální text.

Anička.pa
25.11.2019 5 z 5

Za mě skvělá kniha plná podstatných informací, které jsem ráda, že po přečtení knihy vím. Moc se mi i líbilo, jak byla kniha proložena zajímavými studiemi. Od teď vím, jak je důležité dodržovat spánkovou hygienu a né jako dřív, kdy jsem spánek brala jako druhořadou věc. Tuto knihu by jsi měl přečíst snad úplně každý!

Tanulee
13.11.2019 5 z 5

Pokud si myslíte, že Vám stačí 5-6 hodin spánku denně, že se dospíte o víkendu, že když si dáte skleničku před spaním, bude se Vám lépe spát, že když si dáte navečer kafe, tak to ničemu nevadí, tak věřte, že tomu tak není. Nejzajímavější knížka, kterou jsem kdy četla a myslím, že by se měla zařadit do povinné četby každého. Odborná a přitom napsaná velice pochopitelně, čtivá a všechna autorova tvrzení podložena výzkumy. Odteď chodím spát a vstávám pravidelně, spím nejméně 8 hodin a každého nutím, aby více spal :D. Ráno moudřejší večera.

cecilieanie
10.11.2019 5 z 5

Výborná kniha. Napadá mě jen jedno negativum spojené s knihou. Každého teď otravuji s tím, aby spal alespoň 8 hodin. :D

Kacul
10.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha, která popisuje biologii spánku tak, že ji může pochopit i nevědec. Autor vychází z aktuálních vědeckých studií a dává jejich výsledky do souvislostí s každodenním životem. Po přečtení se přestanete ochuzovat o spánek :-)

Adelix
07.11.2019 5 z 5

Tahle kniha mě tak ovlivnila, že jsem si koupila i papírovou domů. Nejprve mě teda vyděsila tak, že jsem v noci jak na potvoru nemohla usnout. Žádné tlachání, všechno vědecky podložené a detailně vysvětlené... skvělá kniha. Akorát, jak už se píše níže, chyběla mi nějaká rada pro lidi, kteří dělají noční směny - lze nějak snížit dopady? A také účinky kofeinu, když člověk usne, mohly být rozvedeny více.

Paulika
04.11.2019 5 z 5

Již 4 roky mám na svém mobilu aplikaci Sleep as Android pro sledování spánku a pro lepší buzení; je to taková odlehčená spánková laboratoř pro domácí použití. Vytváří hypnogramy, dělá statistiky nad mým spánkem a dělá dokonce i návrhy pro lepší spánek. Aplikace se mi moc líbí, ale zcela jsem nepochopil všechny údaje ohledně spánku, které jsou v aplikaci uvedeny. Tato kniha mi tyto aspekty spánku zcela vysvětlila a umožnila mi pochopit všechny spánkové procesy a spánkové stavy. Je to opravdu anatomie spánku. Je zde uvedeno i plno vědeckých studií s jejich výsledky, což podtrhuje uvěřitelnost těchto poznatků. Kniha se mi líbila a určitě doporučuji.

rabor
21.10.2019 3 z 5

Mám obvykle trochu averzi vúči lidem, kteří se snaží neustálými radami řídit múj život a obzvláště vúči těm, co to se mnou myslí dobře. Na druhou stranu v této knize je ten recept na skvělý život tak jednoduchý, že se podvolím skoro rád. Tahle kniha vás nenutí čistit si čakry, přestavovat doma nábytek pomocí fengšušeň, jíst jenom syrové mamuty nebo něco podobného. Recept na štěstí, zdravý, krásu, atd. je poctivý spánek. No neberte to, jediná kniha u které když usnete tak z toho bude mít její autor upřímnou radost. A tu radost budete mít i vy až se dozvíte všechny možné poznatky z jeho výzkumú ohledně spánku. Takže tak, odsamsaď-pocamcaď dobrý, jenže…
Autor je fanatik, který vám asi tak 1000x zopakuje, že pokud nebudete dostatečně spát tak umřete! A umřete ošklivý, nemocní, chudí, ubozí, špinavý, pitomý a co je nejhorší, umřete jako nevyspalý! Z knihy je opravdu dost cítit, že je psaná pro americkou veřejnost, ve které pokud dostatečně nešíříte strach, šok a hloupost vás po chvíli nikdo neposlouchá. Je to dost na škodu, protože všechny ty místa kde mi stále dokola vyhrožuje smrtí mohli být vyplněny odpověďmi na spoustu otázek, které mě a snad i další čtenáře zajímají. Jak jsou na tom uklidňující bylinné čaje, mají nějaký přínos pro spánek nebo jsou jen slabší obdobou prášku na spaní? Jak dosáhnu během lucidního snu orgasmu aniž bych se probudil? Má kofein nějaký neblahý vliv na kvalitu spánku, ovlivňuje nějak rozložení hloubku a množství REM a NREM fází spánku nebo jen znesnadňuje usnutí a udržení spánku?
Nechci tu nějak zpochybňovat přínos knihy a význam spánku. Krásně by se to spalo, kdybych tedy žil v ideálním světě. Jenže kdybych všechny ty rady praktikoval v reálném světě, tak v první řadě bych asi brzy přišel o práci, a to zrovna asi taky neprospívá zdravý. Navíc teď mám krásnou práci ve které neustále střídám denní a noční 12-ti hodinové směny, díky bohu, že nemusím pracovat někde kde by po mě mohli chtít cestovat ze San Francisca do Londýna, ten Jet leg musí být něco strašného.

Shashlick
17.10.2019 5 z 5

Kniha je opravdu velmi podnětná. Dodržovat spánkovou hygienu jsem se snažil dodržovat již před jejím přečtením, takže jsem si hlavně potvrdil, že to má smysl. To samé se týká mého negativního vztahu ke kávě.
Novou informací pro mě bylo posouvání cirkadiánního rytmu v průběhu života. Obzvláště vzhledem k výchově mých dětí doufám, že se mi podaří řídit se poznatky získanými z této knihy.

Mám samozřejmě i menší výtky. Například mi přišlo, že autor občas udává čísla bez kontextu a tím pádem jsou zavádějící.

Kochy84
16.10.2019 5 z 5

Neuvěřitelně depresivní kniha. Pomohla mi uvědomit si, že jestli něco nezměním, nebude mi pomoci.

hu_87
15.10.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila a musím říct, že opravdu převelice. Sice má tenhle kousek cca 400 stránek, ale stojí to za to. Člověk si myslí, že když si přečet' Plhákovou (té posílám respekt, má super knížky), tak ví o spánku všechno, ale byla chyba si něco takovýho myslet, protože tahle knížka mi ten stereotyp pěkně rozbila na kousky.
Stojí za to si přečíst. Víc takových knížek. Čtivé, zábavné, podnětné.

sny spánek zdraví rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Autorovy knížky

Matthew Walker