Princezna a pytlák

Princezna a pytlák https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2596/bmid_princezna-a-pytlak-659db2d82f2ac.jpg 4 101 13

V roce 1986, při příležitosti svých sedmdesátých narozenin, napsal Roald Dahl dvě překvapivě neotřelé pohádky, které za svou průzračnost a vervu vděčí jeho tvorbě pro dětské čtenáře, jsou však jednoznačně určeny dospělým. Princezna a pytlák a Princezna Mammalia představují moderní pohádky, které provokují svým nekompromisním pohledem na lidské chování. Námětem obou pohádek je užívání a zneužívání moci, ať už v politické či sexuální rovině. A především jsou obě povídky nejen zábavné, ale přinášejí i překvapivá rozuzlení, jak je tomu ostatně vždy u všech Dahlových nejlepších povídek.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Volvox Globator

Two Fables , 1986

Vilma232
20.11.2023 5 z 5

Dvě vtipné, trochu drsné a hlavně velmi poučné pohádky pro dospělé. Princezna a pytlák i Princezna Mammalia jsou příběhy o ošklivosti i kráse a hlavně o moci a jejím zneužívání. Pecka!

kolacky
31.12.2022 5 z 5

Šmarjá, to bylo vtipné!!!

jaroiva
21.04.2021 4 z 5

Extrémně krátká knížka, ale obě pohádky mě bavily a o to jde.
Oni i dospělí mají někdy nárok na pohádku, ne?

lencin
01.09.2020 4 z 5

Dvě pohádky-úsměvné povídky. Vtipná je káď k zanořování.
(2008)

Wendysek
26.12.2019 5 z 5

Poučné a skvěle napsané!

Naraca
16.04.2019 5 z 5

Asi nejvhodnější slovo, kterým definovat tyto krátké pohádky pro dospělé, je "milé". Milé čtení.

triatlet
31.10.2018 4 z 5

"Jak všichni víme, moc, se vším, co ji provází, je nenasytný společník. Čím víc jí někdo má, tím víc ji chce." (s. 52/53)
Pohádkové podobenství o kráse a ošklivosti, o lásce a upřímnosti, ale hlavně o moci a jejím zneužívání.
Typografická úprava, respektive formát knihy je poněkud zarážející - třetina většiny stránek (kromě ilustrovaných) zeje prázdnotou.

Vesmich
24.10.2018 5 z 5

Obě pohádky jsou vlastně o kráse. Jednou je jí málo a podruhé zas moc. Ta první je docela laskavá a milá, čokoládově Karlíková, ta druhá je ostrá jak Prevítovic břitva!

Terezulina
21.09.2018 4 z 5

tak jako neurazilo to a ke kávě to šlo :-)

embi
05.07.2018 3 z 5

Příjemná jednohubka ke kávě.

Delicius
23.07.2017 5 z 5

Skvělé pohádky, nicméně taktéž velké zklamání. Stránky v knize jsou natažené co se dá, šlo by zkrátit na takových 40 stran- a přidat k nějaké jiné knize.
Největším zklamáním pro mě bylo, že jsem to asi za patnáct minut přečetl, a tudíž mi to nestačilo ani na celou cestu MHDéčkem, a musel jsem koukat tupě z okna...

NiNo
02.07.2017 4 z 5

Přiznávám se, obzvláště druhá "pohádka" mi vzala dech. Jednoduché, promyšlené, se zajímavou pointou.

vnimat_Krasu
30.12.2010 2 z 5

Příliš krátké a nezajímavé na to, aby člověku ta stokoruna stála za útratu. Jistě, je to znovu ten starý, originální a čtivý Dahl, avšak tyhle dvě pohádky na pomezí dětské a dospělé literatury mají přeci jen charakter spíše přídavku.