Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

ekniha
Primal Blueprint

Hlad, hodiny ve fitness, život plný omezení. Zhubnu. Zbavím se vysokého tlaku. Získám fyzičku. Jenže - stane se něco jiného. Hladu se tělo brání ještě usilovnějším ukládáním tukových polštářů, nadměrná zátěž poškozuje klouby. Čím více jste unaveni, tím rychleji se ztrácí motivace. Uvolněte se, přehoďte výhybku v hlavě a z...celý text

Uvolněte se, přehoďte výhybku v hlavě a zkuste to tentokrát úplně jinak. Kniha Marka Sissona není návodem na hubnutí, ani na čtenáře neklade nesplnitelné nároky. Pomáhá znovuobjevit zdraví zakódované do genů člověka dvěma miliony let evoluce.

Primal Blueprint je "měkké paleo"

Mark Sisson přitom není dogmatik. Jeho verze paleo je přístupná i těm, kdo mají obavy, zda přechod na stravu, která vyřazuje z jídelníčku většinu sacharidů, zvládnou. Tam, kde klasické paleo přikazuje „nesmíte“, Sisson říká – můžete, ale nemusíte. Když to nejde tak, zkuste to jinak. A když napoprvé selžete, zkuste to znovu.

Stravovací návyky a paleo jsou ale pro Marka Sissona jen jedním z deseti principů, které vedou k trvalému zdraví. Pomalý pohyb několik hodin týdně, občasný trénink výbušnosti, posilování s těžkými břemeny, odpočinek na slunci a hra – Primal Blueprint přenáší do dnešních dnů nejen stravu paleolitických lovců a sběračů, ale celý jejich životní styl. Srozumitelně a pro každého.

Strava je jen začátek

V komunitě příznivců paleo patří Mark Sisson k nejrespektovanějším osobnostem. Když jsme v záplavě cizojazyčných publikací o paleo hledali tu nejvhodnější k překladu, byla Primal Blueprint jasnou volbou. Nezakazuje, neříká pravdy, přes které nejede vlak. Naopak, je vzrušujícím průvodcem na cestě k nenásilné a trvalé proměně životních postojů. Pomůže i vám. Začnete ještě dnes? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217384/primal-blueprint-217384.jpeg 4.312
Literatura naučná, Zdraví
Formáty eknihy:EPUB, MOBI, PDF
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Klamm08.02.2016

Obsahově je kniha plná užitečných informací pro lidi zabývajících se obecně zdravým životním stylem. Ujasnil jsem si díky ní pár nejasností, které jsem měl po přečtení knihy Jídlo na prvním místě. Skvělý je nástin cvičebního plánu, který neklade nároky na výdrž. Stačí do svého týdenního harmonogramu zahrnout pár základních cviků a několikrát v týdnu je aplikovat. Byl mi sympatický Markovo uvolněný přístup, kterým netlačí na pilu oproti Whole 30. Zařazování překládaných doporučení jsou pozvolné a z nějakého toho uklouznutí se svět nehroutí.

Souhlasím z níže uvedeným komentářem, že se v knize neustále informace opakují. I když osobně podobný styl mnohdy vítám, tady bylo té osvěžování paměti zbytečně moc. Dále mě po celou dobu četby vadily neustálé vsuvky pomocí závorek. Snad na každé stránce byla minimálně jedna závorka a to někdy klidně na dva řádky. Díky tomu pak bylo snadné ztratit kontext.

Mimo rámec knihy:
S výživovými styly se roztrhl pytel a každý z nich má své příznivce i odpůrce. Osobně se od této diskuze distancuji a sleduji spíše jaké mám po předkládaném stravovacím stylu fyzické a psychické pocity.
Vždy když dochází k bouřlivé názorové reakci mezi dvěma tábory (a to nejen v oblasti stravování), parafrázuji si v duchu slova s písně Jana Wericha: ,,Ten říká to a ten zas tohle a všichni dohromady nakecají moc.“

No a na tebe pak človíčku zase jako vždy zbývá jít cestou vlastní zkušenosti a neustále se zdokonalovat v dovednosti oddělování kvalitního zrna od plev.

xxiixxi19.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkné čtení nejen o "další dietě", ale o celém životním stylu, takže obsahuje i rady, jak cvičit, či jak se chovat. Určitě skvělé a k zamyšlení.

pavel.trka03.02.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Skvělá knížka, ideální doplněk po přečtení knihy Jídlo na prvním místě (i když se v některých bodech rozcházejí), který se nevěnuje jen výživě, ale dotýká se i sportu a životního stylu celkově. V některých věcech pro mě osobně velice rezonující čtení.

Jediné co bych Markovi vytknul (a proto 4 hvězdičky) je, že se často velice opakuje (díky tomu sem měl problém knuhou se prokousat do konce, už to bylo utrpení), spoustu tvrzení (popis života člověka v paleolitu apod.) by měl podložit nějakými zdroji (člověk neví, jestli si to jen myslí, nebo to je zjištěný fakt) a kapitoly s popisem hormonálních mechanismů jsou velice zmatečné (tady bych doporučil zmíněné Jídlo na prvním místě - http://www.databazeknih.cz/knihy/jidlo-na-prvnim-miste-183236 ).

Iverson22.10.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Čtení, které vám může změnit život.