Záhada čínského zlata

Záhada čínského zlata https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319479/bmid_zahada-cinskeho-zlata-4aW-319479.jpg 5 195 28

Příběhy soudce Ti série

Záhada čínského zlata patří do základní řady detektivních příběhů Roberta van Gulika. Soudce Ti zde získává dva celoživotní pomocníky Ma Žunga a Ťiao Taje. Příběh se odehrává v okrese Peng-laj, kde soudce Ti pátrá po tajemné smrti svého předchůdce soudce Wanga. Proč vlastně zemřel soudce Wang? Pohybuje se v okrese opravdu tygr lidožrout? Jakou roli hraje buddhistický Chrám bílého mraku a řeka v pašování zlata do Číny? Soudce Ti odhaluje ďábelské spiknutí!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Perseus

The Chinese Gold Murders , 1959

elizabeth_ba
08.04.2015 5 z 5

(SPOILER) Nádherná logická detektivka se sympatickými postavami, značnou dávkou tajemna i jemným a laskavým (většinou) humorem, v níž do sebe všechno zapadá. Možné spoilery: Je to jediný případ, kde je rozuzlením překvapen i sám soudce Ti. Zlo se totiž může skrývat našim citům mnohem blíže, než čekáme. Kromě soudce se o tom přesvědčí i Ťiao Taj. S povzdechnutím a smutkem konstatuji, že má osudnou smůlu na ženský (čehož si daleko přede mnou i soudcem samotným všiml Ma Žung).

Trissi
28.03.2015 5 z 5

Skvělá zápletka, skvělý hrdina, skvělý autor.

wooloong
23.09.2013 5 z 5

Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.

Ivan F
30.08.2013 5 z 5

V chronologickom poradí jednotlivých prípadov je to prvý príbeh o sudcovi Ti. Van Gulik na vrchole svojich rozprávačských schopností predkladá príbeh, ktorý je takmer tradičnou čínskou detektívkou, no už je prispôsobený vkusu západného čitateľa. Veľmi chytľavé čítanie, ktoré sa číta na jeden dúšok. V porovnaní s detektívkami alebo krimi románmi súčasnosti je van Gulik jednoznačne lepší.

Yalka
06.03.2013 4 z 5

Miluju tyhle van Gulikovy vtípky:
"Moc toho ve tmě neviděl," odpověděl Chuej-pen. "Ale říká, že všichni tři byli vysocí, a jeden z nich měl rozježenou řídkou bradku."
"Škoda," řekl soudce upjatě, "že ten mnich nemá lepší pozorovací talent."

Samozřejmě kvalita jako vždy.
Záplatke s duchem mrtvého soudce skvěle odkazuje k originálním čínským příběhům.
Nicméně ani tak tenhle příběh nepatří k mým úplně nejoblíbenějším, zamotané je to jaksi až moc, jak si Ti odvodil, co se stalo paní Ku (rozené Cao) a jak rozklíčoval ten plán se zlatem, to už se dle mě rovnalo skoro paranormálním schopnostem...

honajz
20.04.2012 5 z 5

Dokonalé čtení. Na rozdíl od různých blábolů současnosti, co se vydávají za detektivky, čtivé, jsme jako čtenáři skvostně uvedeni do děje, jsme autorem vedeni všemi zákrutami a můžeme sami poznávat místní společnost i zvyklosti (také vás překvapila papírová okna, kreslení znaků, konfucionismus apod.?). Navíc kniha netrpí balastem a má příjemný počet stran (ty současné 400-500stránkové kydy autoři evidentně píšou jen pro výdělek a honorář za počet slov, tolik zbytečností v nich je). Jsou zde i sympatické postavy, uvěřitelná jednání, jemný humor. Ale jak jsem řekl už v úvodu, hlavně je to čtivé a počítá se čtenářem jako rovnocenným partenrem.

vitavita
04.04.2012 4 z 5

Lahůdka pro čtení ...

XYZ
22.02.2012 5 z 5

Dobré čtení a to mě baví.