Příběh slunečnice

Příběh slunečnice https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490605/bmid_pribeh-slunecnice-sWn-490605.png 4 332 109

Někdo musí lásku prožít, aby o ní jiní mohli vyprávět. Natálie i Eva touží po lásce. Obě mají podobné sny, ale každá z nich žije v jiném období a má jiné starosti. Zatímco Natálie se v nemocnici zotavuje ze zranění, která utrpěla při dopravní nehodě, v podání upovídané stařenky Hedviky, která s ní sdílí pokoj, ožívá příběh Evy. Její sestra sloužila za protektorátu v opatrovně ukrývající přísně střežené tajemství. Nikdy by ji nenapadlo, že se na tomto místě může zamilovat a její život nabere nečekaný směr. Doba tehdy lásce příliš nepřála a Eva se musela neustále rozhodovat mezi srdcem a rozumem. V porovnání s jejím milostným dramatem je život stejně staré Natálie celkem poklidný. Trápí ji sebestředný partner, s nímž nejspíš životní štěstí nenajde. Ale kdo je ten pravý? Dokáže Natálie prožít stejně intenzivní emoce jako Eva v období, kdy si musela lásku vybojovat navzdory nepříznivému osudu? Jsou věci, které se v průběhu dějin nemění.... celý text

Ellinek
19.04.2022 3 z 5

Příběh to není špatný, jen je na něm ještě patrná ta autorská "nevyzrálost".

Dialogy byly ve většině případů zkostnatělé, užité výrazy mi zněly v hlavě moc škrobeně. U historické linky bych možná přivřela oči i uši, ale v současnosti nikdo nepoužívá tak spisovné výrazy. Hlavní hrdinky byly obě dosti...naivní, řekla bych. Ale u Natálie oceňuji její vývoj a přerod v mladou ženu. Babi Heduš byla skvělá. Nejvíce se mi však líbily přechody mezi současnou a historickou linkou, ty se opravdu povedly a bylo to dobře provedené. Některé věci mi v příběhu neseděly - na Vánoce v protektorátu zdobíme stromeček badyánem? Není to moc nóbl zboží? Ale nevím, nejsem znalec, jen mě to tak trklo. Postava Evy pro mě byla málo uvěřitelná a dost často jsem kroutila hlavou nad tím, co dělá, co neví a jak to vlastně autorka podává. Jakubovo vyprávění o perzekuci Židů, nových zákazech, faktických věcech...bylo to celé takové tvrdé a nevěrohodné. Ani se mi nechce věřit, že by Eva o ničem z toho neslyšela nebo se nesetkala s nenávistí vůči Židům. V tomhle směru byl příběh zvláštní a ne zrovna věrohodný.

I přes veškeré výhrady jde ale o pěkné, milé dílko, příběh lásky a její síly. Určitě má potenciál, stejně tak autorka. Věřím, že se nakonec pořádně vypíše a další díla budou lepší a lepší. :)

MarieBerky
19.04.2022 1 z 5

Hodnotím jako průměr, chování obou žen bylo spíš jako kdyby jim bylo náct. Ale příběh mily nenáročny. Četlo se mi to samo, rychle děj odsypal.

kaja77
16.04.2022 3 z 5

Obálka lákavá, slibná. Příběh samotný mi přijde trochu jak pro náctileté slečny. Nějak jsem nedokázala autorce uvěřit, že Eva, která žila v předválečném Československu, neznala před seznámením s Jakubem osobně žádného žida, taky na mě působily hodně divně informace, které Jakub sděloval Evě. Jsem přesvědčena, že Eva by v té době musela být z Marsu,aby ta základní fakta neznala. Spíš mi to přišlo jako "historie" tlumočena nešikovnou formou dnešní čtenářce. Prostě nevěřím. Celkem to na mě působilo hodně jednoduchoučce, předvídatelně, ploše...no pěkná trojka.

smrčci
10.04.2022 5 z 5

V současné době je beletrie mapující 20. století velmi oblíbená a mnohým by se mohlo zdát, že Příběh slunečnice se veze na této vlně. Ve skutečnosti však v knize nenajdete ani podrobné popisy zvěrstev druhé světové války, kniha necílí na pocity smutku, nebo marnosti nad historií, jež se udála, ale soustředí se na to nejdůležitejší. Na lásku.
Pokud hledáte romantický příběh, tato kniha je přesně pro vás!
Velmi podařená prvotina a moc se těším, co dalšího vzejde z autorčina pera.

Sharona73
10.04.2022 5 z 5

Nádherná kniha, psaná krásným jazykem. Dvě dívky, dvě různé doby, dva příběhy lásky. Kniha u které se budete smát a ukápne vám i slza. Doporučuji všema deseti.

AndreaCekanova
09.04.2022 5 z 5

Nejsem typický čtenář romantiky, ale ráda zabrousím i do neznámých vod. Tady mě příjemně překvapila kombinace současnosti a minulosti. Autorka zde staví do střetu moudrost stáří a mladistvou netrpělivost, ale zároveň vyzdvihuje hodnoty, které v průběhu let zastínil náš životní styl či moderní doba. To si postupně uvědomuje i hlavní hrdinka Natálie a my tak můžeme sledovat její pozvolnou proměnu z rádoby dospělé slečinky na mladou ženu. Určitě to je jedna z knih, které dám přečíst svým dcerám.

Daisy21
09.04.2022 5 z 5

Z této knihy mám velkou radost. Byla jsem u jejího zrodu a autorka je jedno z největších sluníček, která znám. Příběh slunečnice je její prvotinou, ale to rozhodně neznamená, že nějak nezralou nebo nepovedenou ;-). Je to naopak velmi podařené propojení linky z přítomnosti s jednou minulou, která nás nechá nahlédnout za oponu protektorátu bez strašlivých válečných detailů. Nemusíme vidět mrtvoly, a přesto uvidíme a pocítíme, jak se tehdy obyčejným lidem žilo. Láska a slunečnice pak jako dvě červené nitě slibují naději a nostalgický úsměv, který nám po dočtení zůstane v tváři. Doporučuji milovníkům romantických příběhů i historie. Detaily z válečné doby jsou reálné a ověřené, budete mít pocit, že se díváte na uvěřitelný dobový film. A stejně jako Natálie dojdete k poznání, že láska "tak akorát" nestačí.

JanaJanska
09.04.2022 5 z 5

Prvotina české talentované autorky, u které jsem měla čest být od jejího vzniku, a která mi učarovala. Příběh propojuje dvě mladé ženy - Natálii a Evu. Obě linky by mohly obstát jako samostatné knihy, autorka je ale skvěle propojila osobou Hedviky. Pokud čekáte jednoduchou romantiku, tahle kniha vás zklame. Příběh slunečnice totiž nabízí mnohem víc, vyvolává spoustu otázek, budete napjatí, doufat s hrdiny, bát se o ně a fandit jim, aby našli své místo v životě. Možná stejně jako vy...

PetraL.689
09.04.2022 5 z 5

Krásný, silný a dojemný příběh dvou žen a jedné slunečnice. Příběh, díky němuž si uvědomíme, že navzdory tomu, v jaké době žijeme, s jakým trápením se zrovna potýkáme a jak rozdílní jsme, je jedna věc, kterou máme všichni společnou - touha po lásce. Po takové, za jakou se vždycky vyplatí bojovat.
Děkuju autorce, že mi to znovu připomněla.

romantika Protektorát Čechy a Morava zakázaná láska

Miriam Blahová