Prázdné sliby

Prázdné sliby https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478164/bmid_prazdne-sliby-zOo-478164.png 4 519 519

Prázdné sliby série

Brie víly nenávidí a odmítá s nimi mít cokoli společného, i kdyby to mělo znamenat, že bude hladovět a žít na ulici. Ale když je její sestra prodána sadistickému králi dvora temných víl, aby tak splatila dluh, udělá Brie cokoli, aby ji získala zpátky. Klidně uzavře dohodu s králem samotným: ukradne pro něj tři kouzelné předměty ze Světlého dvora. Získat přístup mezi světlé víly, to se však snadněji řekne, než udělá. Brie má jedinou možnost: bude předstírat, že je potenciální nevěstou prince Ronana. Brzy se do něj však doopravdy zamiluje. Je ale odhodlaná nenechat se rozptylovat tím, co jí říká srdce, a přijme pomoc od skupinky odpadlíků z řad temných víl, kteří mají vlastní tajné cíle. Brie tak začne trávit spoustu času s jejich záhadným vůdcem Finnem... odolávat jeho svůdnému šarmu není o nic snadnějši. Brie je teď chycena mezi dvěma nebezpečnými dvory a musí se rozhodnout, komu věnovat svou věrnost a své srdce. Zvolí si správně?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

These Hollow Vows , 2021

TessBlackCat
02.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Knížka byla v celku fajnová, ze začátku se to trochu táhlo a z některých pasáží jsem chvílema chytala cukrovku, jak byly přeslazený. Ke konci to bylo už trošku lepší, ale co si budem, fandila jsem víc Finnovi a trošku mě mrzelo, že tam žádná pořádná romantika neproběhla, ale občasný sarkasmus a pošťuhování se, mi to celkem vynahrali. Jediný, co mě opravdu štvalo, bylo neustálé sebeobviňování se u hlavní hrdinky, čím se vyloženě jen zaplňoval prostor. Celkově to bylo celkem fajn počtení, musím bohužel říct, že znám i lepší knihy tohoto typu.

Thalin
01.11.2021 1 z 5

Páni, kdyby se Blacková, Maasová a Cassová spojily a autorku téhle knihy zažalovaly za plagiátorství, tak by to vyhrály na plné čáře. Já chápu, že je už dnes těžké vymyslet ve fantasy (a literatuře obecně) něco vážně originálního, ale tohle je tak do očí bijící.

Jo, pokud člověk knihy od zmíněných autorek nečetl, tak věřím že se mu kniha bude líbit. Ale pokud je četl nebo je má dokonce rád, bude mu tohle připadat jen jako vykrádačka.
Už to krásně shrnula dianaxn.
Kniha nepracuje snad s žádnou vlastní myšlenkou. Nejvíc mě tam zaráží okopírovaný koncept ze Selekce. Proč, k čemu? S myšlenkou dvanácti potencionálních nevěst se tam vlastně vůbec nepracuje a ani jedna z dalších jedenácti, až na krátké mihnutí, tam nijak nevystupuje. Úplně zbytečná vata. Nebo jen měla autorka problém vymyslet vlastní způsob, jak Brie do paláce dostat a udržet ji tam?
Za mě veliké zklamání. Čekala jsem inspiraci nebo podobný svět, jak je slíbeno v popisku a ne mix všeho, v čele s nezajímavou hrdinkou. Přijde mi, že si Ryanová všechny ty knihy přečetla a pak se rozhodla splácat vlastní verzi.
Ne moc povedeně, bohužel.
Na odpad to není, číst se to dalo. A neznat ty knihy, možná si to užiju, ale víc jak jednu hvězdu dát nemůžu. Je to jen taková prázdná oddechovka. Další díl si možná, ale jen možná přečtu jen proto, abych zjistila co dalšího zvládne tahle spisovatelka vykrást.

Mikuše-Ivet
30.10.2021 3 z 5

Co na to říct..... Kniha nebyla špatná, ale jak už bylo řečeno, prvního čeho jsem si všimla bylo, že je to směs krutého prince, selekce a trochu jako skleněný trůn. Přišlo mi to, jako taková směs různých fantasy knih pro mladší generace. Hlavní hrdinka mě chvílemi štvala svou naivitou a celkovým přístupem. Hodnotím slabšími 3*

dianaxn
29.10.2021 odpad!

(SPOILER) Tahle kniha se jednou zapíše do historie literatury jako první mučící nástroj, který ve mně dokáže vyvolat fyzickou bolest pouhým pomyšlením na jeho existenci. Pokud si chcete naplno vychutnat mé utrpení, najdete celou recenzi na goodreads.

These Hollow Vows je kopie ACOTAR a Selekce aneb příběh plný utrpení a neexistujícího děje, kde budete předvídat každý plot twist a jediné, co vás překvapí, je neskutečná debilita postav, která vám vyrazí dech.

Anotace říká “ACOTAR meets The Cruel Prince”, ale netušila jsem, že to vzali doslova, protože by se to mělo spíš jmenovat “A Court of Plagiarism and Non-originality” nebo “Cardan is my Doubleganger”.

Brie je nesnesitelná hlavní hrdinka, která má být speshul a nOt LikE othEr giRLs. Pokud speshul znamená být nudnější a hloupější než všechny other girls dohromady, pak budiž. Dělá jedno nelogické rozhodnutí za druhým, je otravná, pokrytecká, ale z nějakého nepochopitelného důvodu ji všichni milují.

Finn je nejmocnější dark haired love interest bez osobnosti s tragickou minulostí, což je jeho výmluva, proč se pořád chovat jako idiot. Je potetovaný, otravný a okouzlující asi jako ubrousek, ale hlavní hrdinka se do něho přesto zamiluje (i když je to urážka pro ubrousek, který má víc vlastností). Mimochodem vypadá jako Rhysand, jen má místo fialových očí stříbrné.

Druhý love interest je taky potetovaný, nudný a navíc má stříbrné vlasy a zelené oči, což je image Rowana Whitethorna. Aby toho nebylo málo, tak se tahle postava jmenuje Ronan, takže jsou to RoWan a RoNan. Ronan sice vypadá jako Rowan, ale jeho chování připomíná spíš Cardana Greenbriara v not-Cardan day. A kvůli této kombinaci Rowan Whitethorn + Cardan Greenbriar bychom mu měli říkat #whitebriar nebo #greenthorn.

co všechno je stejné s ACOTAR, pokud nepočítám začátek, střed a konec:
7 Courts – 7 Courts
7 High Lords – 7 magicians
3 úkoly – 3 artefakty
mate bond – mate bond
Rhysand – Finn
Tamlin – Ronan

Ah, že by všechno? Přesně tak to totiž je. Tahle kniha by měla být nelegální, protože tomuhle se říká plagiátorství.

Jako další je tady kopírování Selekce, což tuhle katastrofu nezachránilo, jenom to zničilo ten poslední kus logiky, který tu byl.

Fairy ~seductive~ princ uspořádá soutěž a má si vybrat mezi několika holkami. On si samozřejmě vybere tu nejnudnější a neotravnější, aby byly aspoň nějaké fantasy prvky zachovány. Nejen že Brie nemusí dodržovat pravidla a účastnit se žádných akcí, navíc se ostatní soutěžící této Selekce 2.0 vůbec neobjeví. Jaká je pak pointa téhle nesmyslné soutěže kromě zabití mých mozkových buněk?

Pokud si myslíte, že by to mohla zachránit aspoň romance, musím vám zničit iluze. Brie se do jednoho zamiluje téměř po 5 minutách a ten druhý už od začátku nemá sebemenší šanci.

Styl psaní taky není žádná sláva, protože jsou tu nekonečné vnitřní monology, kdy hlavní hrdinka přemýšlí o tom samém, opakující se fráze a kurzíva na každé straně, což bude jednou moje smrt.

Sequel si možná někdy v budoucnu přečtu (koneckonců mám rok na to se psychicky připravit na další muka), ale myslím, že tenhle díl je dostatečné trauma na celý život a horor mých nejhorších nočních můr.

Prcek453
29.10.2021 4 z 5

Kniha mi přišla hodně inspirovaná sériemi Dvůr trnů a růží, Selekcí a taky Krutým princem. Byla tam spousta zvratů - možná až přehnaně moc, když se co kapitola měnil "klaďas" a "záporák" u hlavních postav.
Na druhý díl se rozhodně těším, snad se autorka trochu vymaní z očividného vlivu série Dvorů, aby kniha byla alespoň trochu nepředvídatelná. Za mě 4,5*

víly, rusalky pro dospívající mládež (young adult)

Lexi Ryan
americká, 1981