Pravda o případu Harryho Queberta

Pravda o případu Harryho Queberta https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176740/mid_pravda-o-pripadu-harryho-queberta-zAb-176740.jpg 4 568 176

V srpnu 1975 rozbouřila dění v poklidném novoanglickém městečku Aurora děsivá událost – Nola Kellerganová, patnáctiletá dcera místního pastora, záhadně zmizela. Přes rozsáhlé pátraní jako by se po ní slehla zem a případ nebyl nikdy objasněn. O třicet let později, v roce, kdy do amerického prezidentského úřadu poprvé kandiduje Barack Obama, dojde k nevídanému skandálu, který tentokrát rozbouří celé USA: v Auroře se konečně našla Nolina mrtvola – a to přímo na zahradě zdejšího prominentního občana Harryho Queberta, jednoho z nejvýznamnějších amerických spisovatelů druhé poloviny 20. století. Harry je okamžitě zatčen coby hlavní podezřelý a roztáčí se osudová spirála událostí: ve zdánlivě nudném přímoském městečku má zřejmě každý své tajemství. Vypravěč, mladý spisovatel Marcus Goldman, pro kterého je Quebert nejen mentorem, ale téměř otcem, se na vlastní pěst pouští do pátrání, aby svého přítele očistil; na konci jeho cesty ho čeká zjištění, že na leckterý zločin jsou psané zákony krátké, i když je stejně neodčinitelný jako vražda. Kniha získala Prix Goncourt des lycéens 2012 a Grand prix du roman de l'Académie française 2012. Každý čtenář, mladý nebo starý, náročný i nenáročný, žena či muž, všichni budou román Joëla Dickera číst jedním dechem. Až do poslední stránky, s nadšením a do úplného čtenářského vyčerpání, se nechají unášet na vlnách literárního adrenalinu, kterého jim vypravěč bohatě dopřeje. – Marc Fumaroli, Le Figaro littéraire Jde o skvělý román plný ambicí, pochybností, vyšetřování, vášně, zločinu, pokrytectví, hledání pravdy... a literatury. – Monique Verdussen, La Libre.be Pravda o případu Harryho Queberta je víc než kniha: je to droga. Pod vlivem dojmu z její četby si nemůžeme odpustit otázku: Jak to, že takové pocity nemáme při četbě každé knihy? – Cuseur Magazine... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Argo

La Vérité sur l'Affaire Harry Quebert , 2012

verculka
30.09.2021 5 z 5

Vše už bylo popsáno. Kniha je velice čtivá a je těžké se od ní odtrhnout. Na druhou stranu, bylo v ní hodně momentů kdy jsem si říkala proč nejdou po tyhle stopě? Tohle mi tam nesedí? A jak se blížil konec tak jsem si říkala, kruci takhle to opravdu končí? Ale ne, naštěstí vše co mě "vadilo" se vyjasnilo a k mému překvapení ty věci co mě neseděli byli hlavními body objasnění případu. Takže se dostavil kýžený efekt a jsem z knížky nadšená a i ze sebe, že by snad že mě nebyl špatný detektiv ;)

teramacek
23.09.2021 5 z 5

Nebudu objevovat Ameriku – ta kniha je prostě skvělá. Navíc ji Dicker napsal tak mladý – sakra, jak já mu závidím. Zdravě ale, přejícně (píše se to tak, doufám, jinak moje sebevědomí klesne pod úroveň dna moře).

SuperSojka
22.09.2021 5 z 5

Vše v komentářích bylo pravdivé, podepisuji se pod to. Extrémně čtivá kniha, zároveň kniha, která se zamýšlí nad údělem spisovatele, pohrává si se čtenářem, hraje na strunu nostalgie...Jednoduše detektivka s (velmi) přidanou hodnotou.

malýčtenář
08.08.2021 5 z 5

Mistrně napsaná a zcela nově pojatá detektivka. Začínat např. 23 kapitolou,kdo to kdy slyšel. Emotivně vyprávěný příběh o velké lásce, ale co všechno tomu předchází, nebudu prozrazovat. Nechybí zde napětí a překvapení a závěr zcela šokuje. Po právu zasluhuje plný počet hvězdiček. Jen více takový knih. Těším se na další od autora.

sgjoli
04.08.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem dočetla knihu, která mne dostala do kolen! Jak jen mi tenhle pocit chyběl! A to jsem přitom dlouho váhala, zda se do této cihly vůbec pouštět. Jsem nakonec moc ráda, že jsem se přeci jen rozhodla to zkusit, protože "Harry Quebert" mne fakt dost bavil.
Tato kniha je výborně propracovaným psychologickým/společenským dramatem se silnou detektivní zápletkou, v níž si čtenář dlouho nemůže být ničím jistý. Autor si se čtenáři pěkně hraje a čím víc se noříte do příběhu, tím těžší je odhadnout, kdo je za co zodpovědný a kde je vlastně ta pravda. Zvratů tu je nespočet, ale přitom jsem neměla pocit, že by byla kniha nějak překombinovaná - to vůbec ne. Odhadla jsem jen malý zlomek věcí, autor mne v řadě ohledů dokázal neuvěřitelně překvapovat.
Další silnou doménou této knihy jsou výborně propracované postavy, které autor dokázal zobrazit jako celistvé osoby (bez ohledu na to, jestli jde o hlavní hrdiny či epizodní postavičky). Jako bych ty lidi měla přímo před sebou, jen s nimi začít mluvit. To jsem si moc užila.
Román je i emocionálně hodně silný. Zobrazuje lásku v různých podobách a odstínech (včetně toho, jak na určité věci v otázkách lásky nahlížela daná společnost). U některých postav autor zachycuje také vnitřní démony a jak se s nimi dané postavy perou. Na řadě míst jde kniha hodně na dřeň a působí dost syrovým dojmem.
Z téhle knihy jsem prostě nadšená! Skvělý styl psaní, skvělá zápletka, skvělé a nečekané rozuzlení, skvěle pojaté postavy, zajímavá témata, celý děj výborně propracovaný. Po dlouhé době kniha, které nemám co vytknout. Plný počet hvězd je zasloužený.

gaaabi
26.05.2021 5 z 5

Super knížka, čtivá strašně moc!

Veruci
11.05.2021 5 z 5

"Dobrá kniha, Marcusi, je taková, u které nám je líto, že skončila."
A mně bylo moc líto, že je konec. Opravdu výborná kniha.

lesslnk
28.03.2021 5 z 5

Rozsah zapletania a rozpletania pavučinových zápletiek detektívnych príbehov švajčiarskeho spisovateľa Joela Dickera je v častých momentoch jeho kníh pôsobivé až úchvatné. Pavučiny tkanív, ktorými zaplieta a vrství jednotlivé detektívne motívy si vyžadujú pestrú bohatosť výrazových prostriedkov. Nimi bohato kyprí a vyživuje pútavú čítavosť jeho jednotlivých príbehov. Dickerove detektívky sa čítajú zo strany na stranu, z vyladenej ľahkosti ladne pozorne a z bohatosti zlomov aj pútavo nadšene. Čo nás ďalej môže zaujať hneď od prvej strany je jeho štylistická a jazyková rozhľadenosť, ktorú má jednoducho v pere. Ak k tomu pridáme vysokú úroveň prekladu Beáty Panákovej, pozitívne aspekty z čítania Joela Dickera vyčnievajú jednoznačne v popredí, slniac sa na výslní výnimočnejších kníh. V dnešnej dobe plniacej sa konšpiračnými online detektívmi (ešte stále na (ne)šťastie(?) len virtuálneho ((a paradoxne dnes možno už aj „skutočnejšieho“, a určite frekventovanejšieho)) sveta), získavajú detektívne knihy ďalší rozmer. (Otvorenou otázkou zostáva do akej miery, kvality a kvantity sú v súčasnosti naše sociálne kontakty už len virtuálne?) Čo nás môžu naučiť, o čom nás môžu poučiť? Tie Dickerove možno o tom, že pôvodca konkrétneho trestného činu je jedna z najbežnejších postáv, ktorá sa tým pádom stáva najnenápadnejšou, lebo ju máme všetci pred očami. Ako tento motív potvrdzuje a priamo na ňu odkazuje pointová výstavba v Zmiznutí Stephanie Mailerovej, tak ho Dicker komponuje aj do skoršie napísanej Pravdy o afére Harryho Queberta. Vidieť aspoň sprostredkovane už len náčrty a kostru prácne vypracovaných vrstiev a štruktúr postupov spisovania jednotlivých zápletiek by u tohto autora určite stálo za to. Ak si pomôžem priblížiť sa k samotnému procesu písania a príprav jednotlivých úrovní príbehov Joela Dickera aspoň predstavivosťou, ocitám sa v tichom povznášajúcom uznaní nad pavučinovou schopnosťou vrstvenia, zapletania a súčasného rozpletania ich finálnych point. V Zmiznutí viac menej očakávanejšie, v Afére až prehnane dokonalo. Áno, Joel Dicker je literárno-detektívny Spajdrmen. Ak si užívate a máte radosť zo samotného procesu čítania, zrakového prijímania a vedomého spracovávania slov, viet a ich významov – nehladiac na počet aj viacstranových pútavých a dobrých textov, tak príbehy Joela Dickera s prehľadom a istotou dočítate s veľmi príjemným pocitom, že nešlo vôbec o stratený čas, ale užitočný čas – príjemne strávený.

barush89
14.02.2021 5 z 5

Nádherné početní. I přes celkem objemnou knihu, jsem se nenudila ani jednu stránku.

pavel1238
27.12.2020 5 z 5

Moc se mi líbilo, konečně úplně jiná detektivka a konečně s trochu uvěřitelnými postavami.

zdenaR
09.12.2020 5 z 5

Vynikající detektivka oproštěná od zbytečné brutality.
Mladému autorovi se velmi dobře podařilo spojit skvělou napínavou detektivku se společenským románem okořeněným platonickou láskou.
Velmi se mi líbilo střídání časových rovin, které knize dodávalo správné napětí.
Doporučuji :-)))

sandra8786
12.10.2020 5 z 5

Ano, ano, ano! Už Knihu o Baltimorskych jsem četla jedním dechem. Od téhle jsem se take nemohla odtrhnout. Jsem divná, když mi přišel vztah Harryho a Noly naprosto normlani?! Láska si nevybírá ❤️

Bubo19
30.08.2020 4 z 5

V knize se kromě detektivky prolínají i další žánry, však se to na těch 580 stran vejde. I přesto že je kniha tak obsáhlá, četla se mi dobře. Je plná záhad a já byla zvědavá na jejich rozuzlení. Jen mi přišlo, že v závěru je těch zvratů až moc, a některým jsem nedokázala uvěřit. Hlavní poučení z příběhu pro mě je, že spousta věcí může být úplně jinak, než vypadá. Pobavilo mě, že jsem knihu dočetla zrovna 30. srpna, což je nejdůležitější datum v celém příběhu.

Bet.hy
06.08.2020 5 z 5

Geniální.
Detektivka/psychologický román. Malé americké městečko. Mnoho postav, pomalejší děj, přesto velmi čtivé. Přesně pro mě.

evka11
05.08.2020 5 z 5

Opět jsem naprosto nadšená stejně jako Příběhem o Baltimorských. Autora jsem objevila nedávno a obě tyto knihy jsou prostě skvělé = lidské, strhující, empatické....a i když jsou to "bichle" , nemohla jsem se od nich odtrhnout.

Adlinkaa
04.07.2020 4 z 5

Nikdy předtím jsem detektivní román nečetla. Ano, měla jsem k této knize předsudky, ale po první stránce jsem se přesvědčila, že jsou liché. Naprostá nepředvídatelnost této knihy mě moc moc bavila. No schválně, kdo z vás uhodl, kdo zabil Nolu? :) Za mě úžasná kniha plná zápletek.

Lolila
26.06.2020 5 z 5

Skvelý príbeh. Nie je to len detektívka, ale aj príbeh o láske, rodine, nedorozumení, výborne opísané postavy, prostredie, emócie, ...
Postupne sa prostredníctvom mladého spisovateľa odkrývajú tajomstvá jedného mestečka. Posledné časti boli neuveriteľne výborné a záver ma dosť prekvapil. Vôbec nie som prekvapená, že kniha získala niekoľko ocenení. Určite si prečítam aj ďalšie knihy od J. Dickera.

ennlady
15.06.2020 4 z 5

No, to byl zase oříšek. Když jsem začala číst, tak jsem nevěřila, že se doberu konce.
Můj první dojem: Panejo, to jsem si naběhla! Co to má znamenat?
Čtyřiatřicetiletý inteligentní a oduševnělý spisovatel a profesor Harry potká na pláži patnáctiletou dívenku kráčející ve vlnách a téměř okamžitě se do ní zamiluje, přestože ji předtím nikdy neviděl a nic o ní neví. Není divu. Nela je totiž velmi krásná a přitažlivá. Kdyby byla jen z poloviny tak hezká nebo dokonce nehezká,ale nesmírně sečtělá a inteligentní, kdyby měla hromadu stejných zájmů jako pan profesor, o nichž by s ním mohla donekonečna diskutovat a navíc byla i hodná a milá, mohla by se stavět na hlavu a milého profesora by určitě neuchvátila. Takže co? Muži se zamilovávají očima, to víme.... ale tohleto je fakt hodně naivní. Holčička, dítě, které má ve svém pokojíčku panenky, které k objektu své lásky vzhlíží s obdivem a neustále mu opakuje, jak ho miluje a chce být s ním celý život, to by měla být rovnocenná partnerka pro muže, jako je Harry? To ale není nic proti Harrymu, který sám se chová jako puberťák, chodí za ní, jak jen to jde, její jméno pořád dokola píše do sešitu, nedokáže myslet na nic jiného, vyznává jí lásku na cárech papíru, aniž by jí je předal, ale naopak se tomu strašlivě silnému citu brání. No tak tomu teda fakt věřím. Když se tedy dají dohromady a začnou se scházet, jejich dialogy jsou jak mezi Oldřichem Novým a Věrou Ferbasovou z filmů pro pamětníky. A že je to láska na celý život, tak tomu věřím tuplovaně. :D
Sám detektivní příběh mě bavil, protože mám ráda vyšetřování. Trochu mi to připomínalo oddělení Q. A taky tady byla jediná postava, která mi byla sympatická, a to seržant Gahalowood. Sice tam byla místa, nad kterými se nedá nekroutit hlavou, ale ke konci jsem fakt četla jako o závod. Takže za to napětí ve finále přidávám hvězdičku. A je pravda, že tuhle knížku asi dlouho nedostanu z hlavy.

kasavubu
11.06.2020 3 z 5

Kdyby kniha skončila ve dvou třetinách, nemohla bych hodnotit jinak než plným počtem. To, co z Noly udělal autor ve druhé části knihy, bylo dle mého soudu poněkud přitažené za vlasy. O zbytečném natahování děje a vymýšlení nových pachatelů už vůbec nemluvě. Mám ráda v knihách zvraty, ale tady toho na mě bylo už opravdu moc. Bohužel jako celek musím knihu hodnotit jen jako průměr. Škoda, přitom začátek a rozjezd knihy byl perfektní...

Lumír23
08.06.2020 5 z 5

Když čtu knihu, vskutku mě musí zaujmout první kapitola, pak čtu radostněji dál, i když ne vždy, je zbylá část knihy tak dobrá, jako první kapitola. Zde je nutné pochopit, že již v úvodu se píše detektivní román. A pokud to tak vezmete, nebudete zklamáni. Je to kus knihy (co do počtu stran), ale mě se to líbilo.