Příslib krve

Příslib krve https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328138/bmid_prislib-krve-KQe-328138.jpg 4 228 64

Prachmistři série

Polní maršál Tamás svrhl svého krále, aby hladovějícímu lidu přinesl chleba, jenomže převratem také vyprovokoval válku v Devateru států, vnitřní útoky fanatických roajalistů a nenasytnou honbu za penězi a mocí mezi svými údajnými spojenci. Tamás, na hranici svých sil, spoléhá na to, že několik jeho zbývajících prachmistrů udrží mír. Chaosem se však šíří zvěsti. Povídá se o zlomeném slibu, znameních smrti a bozích opět kráčejících po zemi. Těm starým pověstem ale nikdo nevěří. Možná by měli začít věřit všichni.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Promise of Blood , 2013

Pohan
06.04.2020 3 z 5

Tak jo. Politická fantasy zní sakra dobře. Zvlášť když je z období střelného prachu. Muškety proti mágům a do toho po světě pobíhají bohové? Nápad, který mě ihned zaujmul. Bohužel to není bez chyb.
Největším kladem knihy je rozhodně fakt, že Prachmistři nejsou nějací nudní kladní hrdinové. Naopak pragmatik Tamás nemá problém při své revoluci nechat popravit aristokraty ve velkém, včetně žen.
K dalšímu plusu řadím většinu hlavních postav, které se dle mého dost povedly.
Co se týká záporů: Magie mi přišla, že ji autor zesiluje a zeslabuje podle toho, jak se mu to hodí. Na věci typu: “Zabijete ho a bude konec světa” a věc, která nosiltele nutí pomstít krále, nebo ho zabije fakt nejsem moc zvědaví. Nevím moc se mi to sem nehodí, spíš bych to nechal u pohádek a young adult fantasy, ne tady...
Ps: na sousloví: vojáků BYLO PROSTĚ PŘÍLIŠ mnoho, kouzla BYLA PROSTĚ PŘÍLIŠ silná,... jsem byl fakt už alergický.

CharlesWard
16.01.2020 3 z 5

Na začátku byl zajímavý nápad, napsat politickou fantasy. A taková kniha vlastně i je. Mix politiky a fantasy jemně říznutý steam punkem. Sérii dávám na čas k ledu.

Elize
07.11.2019 5 z 5

Zpočátku mi hodně dlouho trvalo, než jsem se do příběhu začetla a pochopila všechny politické vztahy. Postupně se ale pro mě kniha stala čtivá a napínavá a musím ocenit celý nápad se střelnými zbraněmi a střelným prachem, který se samozřejmě šňupe :D Taniela jsem si okamžitě zamilovala - dokonale komplikovaný hlavní hrdina, který má zajímavou společnici. Za mě jedno z nejlepších fantasy, které jsou aktuálně na trhu.

Eslem
31.10.2019 3 z 5

Docela příjemné počtení, které bohužel kazí autorská neobratnost a naivita. Převážně ploché a zaměnitelné postavy, nevýrazný panteon a s ním spojený Kresimírův slib, který nedělá příliš velký dojem, superschopnosti používané/potlačované tak, jak se to autorovi zrovna hodí. A navrch vyšetřovatel, který mocné podezřelé vyslýchá stylem: "Zradil jste polního maršála?" Prachmistři jsou (nepřekvapivě) zdaleka nejsympatičtějším prvkem, ale při srovnání s Paliči mostů nebo Černou legií je na jejich straně opravdu jen ta špetka prachu.
Vzato kolem a kolem, jedná se o velice slabý odvárek z Malazu. Tím pádem knihu asi můžu doporučit všem, kterým se Eriksonův svět zdá příliš zmatený, komplikovaný nebo obsáhlý, a přesto je jeho chuť láká...

Finn69
22.10.2019 3 z 5

Tahle knížka mě nalákala nálepkou "steampunk fantasy". Nakonec se ale ukázalo, že je to prostě jen epická fantasy a ten steampunk se omezuje na střelné zbraně a je tedy spíše v úrovni zbožného přání.

Není to vůbec špatně vymyšlený svět, je docela originální a zajímavý. Jsou tu kouzla a pradávní bohové, a proti nim nová magie střelného prachu. Takže vlastně boj nového proti starému, a také to celé začíná pořádně krvavou revolucí. A jelikož staří bohové nejsou ještě zdaleka odepsaní a pořádně kolem sebe kopou, nemá revoluce zdaleka vyhráno. A jak už to tak bývá, její ideály se pomaličku vytrácí a na povrch vyplouvají osobní zájmy řady vlivných lidí...

Když se prokoušete trošku utahaným začátkem, zjistíte že se to i docela pěkně čte, chápu vysoké hodnocení, které tahle série všude má. Já ale zůstanu u tří hvězd. Přestože svět prachmistrů se mi líbí, nemůžu totéž říct o hlavních postavách, které jsou hrozně nevýrazné a ploché. Ještě v polovině jsem si pletl jména. A další věc je překlad, resp. korektury. Je tam spousta chyb, najdou se věty, které vůbec nedávají smysl.

Když to shrnu, je to docela dobrá, originální a čtivá fantasy. Nějaké mouchy se samozřejmě najdou, od druhého dílu mě to ale neodradí.

Ryorka
01.10.2019 3 z 5

tak nevím, má to všechno, co má dobrá fantasy mít. Hrdiny, myslitele, mystiku, akci, magii, vztahy. Dobře dávkovaná stará tajemství, kletby, kouzla a při čtení jsem se nemohla dočkat až....až....až to konečně odhalí. A přesto mi tam něco vadí, něco nesedí, něco není tak, abych řekla wow. Ale další díl si určitě dám, třeba pak to wow bude.

knihomolkajanca
23.07.2019 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, když jsem projížděla přečtené knihy jednoho z uživatelů na databázi. A zastavila jsem se u ní díky její obálce. Myslím, že v současné době bývá málo knih, které by měly tak hezky propracovanou obálku a konkrétně u této knihy se opravdu povedla. Díky tomu jsem si ji mohla zařadit i do čtenářské výzvy - Kniha, který mě zaujala svou obálkou.

Co se týče samotného děje knihy, tak jsem cca první polovinu měla trochu problém se opravdu pořádně začíst. Rozhodně však oceňuji nové nápady, co se magie týče. Bylo to něco zbrusu nového, ale možná i právě z tohoto důvodu mi prostředí bylo nejdříve trochu cizí. Z postav jsem si od začátku nejvíce oblíbila Taniela a jeho dějovou linku, ale u ostatních to trochu pokulhávalo... Když jsem se přehoupla za polovinu a stále se nic moc nedělo, říkala jsem si, že knihu dočtu, ale po dalších dílech už asi nesáhnu. No a pak samozřejmě nastal zlom :D Konec se začal pěkně rozjíždět a už se mi ani nechtělo knihu odkládat. Taaakže, samozřejmě budu muset přečíst i ty zbývající díly. Nic jiného mi nezbývá.
Ke konci už se všechny postavy předvedly o něco více, oblíbila jsem si tak i Tamáse. Nejméně zajímavý mi přišel Adamat. Jsem zvědavá, jak se v dalších dílech předvede Ka-Poel a jestli se někam rozvine její vztah s Tanielem a docela se těším na to, co předvede dále se svými woodoo panenkami.

jakub6611
04.06.2019 4 z 5

Za poslední dobu jedno z těch lepší fantasy. Velmi zajímavý svět a postavy, žádná není bíla ani černá.

tonysojka
15.05.2019 4 z 5

Svižné vyprávění,vojenský humor,propracovaný vymyšlený svět ,kde magie je propojena se světem lidí i bohů.Trochu mi to připomnělo pár knih o Malazu ,které jsem kdysi přečetl,než jsem to vzdal,ubit počtem knih a stránek a složitosti vyprávění.Tady jsem zvědav na další díl,i když zatím u mne vede série Mince a dýka,dějem trochu podobná,ale dle mého názoru více propracovanější,i když méně akční.

Psenda31415
12.03.2019 5 z 5

Hodnocení celé série Prachmistři - 4 a 2/3 hvězdiček :-)

Celý svět Prachmistrů je něčím novým a vymyšlen byl dobře. Propojení různých druhů "nadpřirozených schopností" je vážně zajímavé a nikde jinde jsem něco podobného nenašel. Ohledně prechmistrů samotných, tak jejich schopnosti a zasazení do doby střelného prachu mi připomíná Ryanův Ohěň Probuzení, ale mnozí by spojitost viděli jen ve střelném prachu :D
První i druhý díl perfektně frčí dál a dál, člověk by neustále chtěl vědět co se stane na další stránce. Nechybí spousta menších potyček, velkých bitev, střetnutí magií obdařených postav i politiky. Jednu hvězdičku jsem sebral jen poslednímu dílu a to proto, že jsem od něj čekal ještě o něco víc :-)
Celou serii mohu jen doporučit a už se těším na Příběhy ze světa prachmistrů, které jdu právě hledat v pražských knihovnách :-)

denniys
03.03.2019 4 z 5

Velmi zajímavá a dobrá kniha..skvěle vykreslená magie a svět prachmistrů, stejně tak politika a fugování tohoto světa..nedám plný počet hvězd jen proto, že ačkoliv je kniha členěna na příběhy tří hlavních hrdinů, ani jednoho jsem si nedokázala nějak víc oblíbit..za mě byla prostě nejlepší Ka-poel a její panenky a kuchař Mihály/Adom..uvidíme, co přinesou další díly :)

QEDS
30.01.2019 5 z 5

Musím uznat, že podobný nápad jako v této knize jsem nečetl. Schopnost prachmistrů mě hodně zaujala a byl jsem nadšený z něčeho nového. Autor si velice dobře poradil s každou hlavní postavou. Na začátku jsem se hodně ztrácel kvůli počtu postav, ale po přečtení třetiny knihy jsem měl jasno kdo je kdo. Snad jen ten konec mohl autor trochu rozvést. Tuto knihu můžu všem doporučit.

Metla
25.12.2018 4 z 5

Když je král zkorumpovaná, bezohledná svině, co vede svůj lid jedině k bídě, může se mu stát, že se se na něj vaří voda v podobě někoho dostatečně schopného a ochotného riskovat, zasáhnout proti uzurpátorovi a převzít odpovědnost. Někoho jako polní maršál Tamás se svými spojenci a podřízenými. Odstavit krále od koryta je pouze jeden z prvních obtížných kroků na dlouhé cestě ke změnám k lepšímu, ke spravedlnosti, svobodě a dalším ideálům, jak by měla vypadat prosperující země. Přímočarý drsňák Tamás čelí tajemné kletbě mágů, nepřátelským mocnostem, intrikám, podezřelým záhadám, zradě i vlastním "démonům". Jakkoliv patří k nejmocnějším Prachmistrům, nadaným schopností manipulace se střelným prachem pomocí mentálních sil, ocitá se v nebezpečí života takřka každý den. Stejně jako jeho neukázněný syn Taniel, nebo nájemný vyšetřovatel Adamat.
Z trojice hlavních hrdinů jsem si docela snadno oblíbila zdánlivě nelítostného polního maršála, s podobným zaujetím jsem sledovala také detektivní pátrání vysloužilého policajta. Linie toho nejmladšího, ač dobrodružnější, akčnější a nejvíce prosycená střelným prachem i mocnou magií, v mých očích malinko zaostávala. Taniel je prostě na můj vkus trucovitý spratek s minimem sebeovládání, co by potřeboval takových pár facek, že by chytil ještě dodatečné od zdi. Snad na nějaký ten umravňující kopanec dojde v dalším díle.
Stránky v knize snadno odsýpaly, mám však několik výhrad ke světu Prachmistrů (SPOILER ALERT!!!): nejvážnější z nich se týká privilegovaných, tedy všehoschopných mágů. Podle všeho by měli drtit celé armády na sekanou i s prstem v nose... ale ne, stačí nadaný chlápek s puškou a z čarodějů jsou cvičné terče. Někdo je prakticky nesmrtelný, srovnává města se zemí, ovšem nezvládá čelit děvčátku s voodoo panenkou, jiný peče z ničeho lívance pro celé království, a jestli je důvod děsit se příchodu nejobávanějšího boha, hm, možná příště. Zatím jsou všechny ty supersíly poněkud chaotické, nevyrovnané, autor až moc drží palce svým oblíbencům. Já jim sice fandím zrovna tak, ovšem dělat z protistrany neschopné amatéry tomuto jinak skvělému románu úplně nesvědčí.

Moltri
28.10.2018 5 z 5

Příběh není vyloženě boom, ale je tam spoustu hezkých a neobvyklých věcí, které drží poutavost.
Velmi čtivě napsáno.

Highlander
30.09.2018 5 z 5

Nesuď knihu podle obalu!
Nicméně přesně to jsem tady udělal. Obal mě okamžitě zaujal a věděl jsem, že si ji chci přečíst.
Je sice fakt, že moje přirozená váhavost mě přiměla, abych si ji nejdříve 'proklepl', ale nijak důkladně, brzy se mi potvrdilo tušení, že si ji chci přečíst. Že ji chci ve své sbírce.
Sice mi chvilku trvalo, než jsem si knihu opravdu pořídil, ale stalo se - a přečetl jsem ji skoro najednou.

Děj je velmi zajímavý, originální fungování magie, sympatické postavy... co víc si přát?

Jak tady bylo již v top komentáři zmíněno, celou dobu mě provázel pocit, že se to podobná Sandersonovu stylu. Což není špatně, právě naopak, Sanderson je mistr svého oboru. Domněnka se potvrdila, jelikož autor v poděkování uvádí, že se hodně naučil právě od Brandona - pravděpodobně navštěvoval jeho kurzy/semináře nebo tak něco.

A ještě jednou k obálce. Je nádherná, stejně tak u dalších dílů.... ale vážně musela být brožovaná? Nesnáším tlusté knihy s brožovanou vazbou! Vážně se, alespoň pro mě, nedá číst tak, aby se nepoškodil hřbet. Do Jámy s tím!
Sice brožované vazby vypadají v knihovně pěkně, ale praktické to moc není, obzvláště u knih se 450 stranami.

Lory
20.07.2018 4 z 5

Opravdu výjimečná kniha, která je atraktivní nejen neotřelým příběhem, ale především netradičním prostředím a časovým zasazením.
Příslib krve se mi opravdu líbil - nicméně dokonce i on má své mouchy. A které přesně to jsou? To si můžete přečíst v recenzi: http://tichyodpor.blogspot.com/2018/07/prislib-krve-s-vuni-strelneho-prachu.html

petr3968
15.07.2018 5 z 5

Zajímavý svět a zapletky

špulo
25.06.2018 4 z 5

Ale áno. Hoci som skôr na meč a mágia, to svižné tempo ma dostalo. A trocha zmeny nikdy nie je na škodu, takže som aj celkom zvedavý na pokračovanie. 87%...

martina1199
07.06.2018 5 z 5

********** Protože 5 hvězd je sakra málo ! Tohle je prostě bomba :-) Svět, příběh, magie a ty postavy! Tamás, Taniel, Bo, Olem a Poli - všichni prostě vynikající. Druhý díl už je snad na cestě ke mně. Jakmile dorazí, okamžitě se do něj pouštím. Protože tohle, tohle se opravdu povedlo :-)

michal3736
07.02.2018 4 z 5

Jako první kniha pro mě naprsoto neznámého autora, musím uznat, že jsem byl překvapený, jak na konec jsem byl mile překvapený. Člověk je ze začátku trošku zmatený co se týče všech magických schopností jednotlivých frakcí, ale postupem času si na to člověk zvykne. 4 hvězdy jen pro to, že si nechávám rezervu pro další díly.