Povídky a jedna báseň

Povídky a jedna báseň https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465091/bmid_povidky-a-jedna-basen-nsD-465091.jpg 4 201 53

Zcela nové povídky různého ladění z pera českého velikána, z nichž některé jsou humorné, jiné vedou k zamyšlení, ale všechny jsou protkané autorovou laskavostí a životní moudrostí. Inspirací pro povídky Zdeňka Svěráka je život sám a kdokoli z nás se mohl v životě dostat do stejné situace jako jejich hrdinové. Bonusem knihy je báseň, která nečekaně předpovídá budoucnost českého národa, a navíc v jedné povídce mohou jen sami čtenáři odhalit pachatele trestného činu.... celý text

sadlo
29.01.2022

Dávám 100 %.

Recidivista
30.12.2021 5 z 5

Moja tretia tohtoročná poviedková kniha od pána Svěráka a opäť s rovnakým výsledkom. Vzhľadom na to, ako dlho pôsobí v umeleckej sfére bude znieť divne, čo teraz napíšem, ale je to môj tohtoročný objav. Znovu sa mi potvrdilo, že jeho knihy majú na mňa ukľudňujúci účinok, sú akousi antistresovou pomôckou v dnešnom uponáhľanom svete, bezpečným prístavom po plavbe na mori každodenného zhonu. Mohol by som pridať ešte zopár podobných patetických prirovnaní, ale načo zbytočne veľa slov, veď ani pán Svěrák nimi neplytvá. Práve naopak, pri čítaní máte pocit, že v jeho príbehoch nie je nijaké slovo navyše.

Tentoraz žiadna z poviedok nevyčnievala z radu, ale ak by som mal vybrať tri, ktoré sa mi páčili najviac, tak sú to tieto: Řeky (najdramatickejšia), Krása (najdojemnejšia) a Ruina (najvtipnejšia). Podobne ako v predošlých dvoch zbierkach, aj tu vystupujú normálni ľudia, ktorí žijú svoje normálne životy, ako najlepšie vedia. Jednoducho ak máte radi autorov, ktorí sa snažia za každú cenu šokovať a prinášať kontroverzné témy, ste na nesprávnej adrese.

Svěrákov jazykový štýl a vety ako napríklad tieto ma asi nikdy neprestanú baviť: „Podle dochovaných vysvědčení se učila výborně. Mezi krasopisně psanými jedničkami se jen občas vyskytla dvojka jako labuť, která doplula do toho rákosí omylem.“

9/10

Znedla
15.12.2021 5 z 5

Co napsat? - prostě Zdeněk Svěrák jako vždy milý, čtivý, laskavý...

vorenus
13.12.2021 4 z 5

Pohlazení po duši od jednoho z největších čechů. Kdo má rád laskavý humor pana Svěráka, tak jeho srdce zaplesá a kdo ne, tak jeho chyba.

Marcela52
14.11.2021 4 z 5

Povídky Zdeňka Svěráka jsem už četla dříve, takže jsem se na tuto nejnovější knihu těšila. Za mě ale trochu zklamání, tentokrát jsem se trochu nudila, i když jeho styl vyprávění mám ráda. Věřím, že si ale své čtenáře i najde...

magnolia
24.09.2021 5 z 5

Povídky od pana Svěráka byly takové, jako jsou jeho texty písniček a scénáře k filmům - ze života, hravé, k zamyšlení a navozující dobrý pocit ze čtení, dívání se a poslouchání. Je to, jako když vám někdo vypravuje a dává si záležet. Báseň se mi nelíbila (hezčí byla ta uvnitř Tramvajáčka:), ale dám plné hodnocení, aby měl Z.S. radost.

Annannas
20.09.2021 4 z 5

Milé odpočinkové počtení.

oblakaknih
20.09.2021 4 z 5

Povídky a jedna báseň pro mě bylo značné vybočení z mé komfortní zóny. Nemám za sebou tolik povídkových sbírek a ani českých autorů, ale obojí mě láká.

Tato kniha pro mě byla velmi příjemným překvapením, protože se mi velmi líbila. Ačkoliv některé povídky se mi líbily méně, každá měla něco do sebe. Jedna byla vtipná, jiná ze života, další zase dojemná a smutná. Tato rozmanitost je na knize velmi osvěžující. Nakonec ve mně kniha zanechala spoustu emocí, ale smutek a dojetí byly nejvýraznější.

Nejvíce se mi líbila povídka Pes. Díky tomu, že mám doma vlastního jsem se do povídky mohla nejlépe vžít a chápala jsem snad každé slovo.

Knihu zakončuje jedna báseň. S těmi já nemám tolik zkušeností, spíš se jim vyhýbám a nepopírám, že je neumím hodnotit. Tato ve mně ale zanechala nepopsatelné emoce a její konec mě upřímně zarazil. Čekala jsem totiž ještě pokračování a s neuvěřením otáčela stránky. Navíc má báseň svůj vlastní příběh, který autor v knize popsal.

Pokud jste nad knihou dosud neuvažovali, doporučuji se po ní podívat, stojí za to!

konicekbily
12.09.2021 5 z 5

Mistr chodí po světě s otevřenýma očima a zaznamenává své poznatky do povídek. Jejich náměty jsou z různého prostředí a jejich zpracování je prvotřídní. Nejenom, že si pěkně počtete, ale také budete přemýšlet o životě!

KnihovniceVěra
09.09.2021 5 z 5

Nádhera!

Val
09.09.2021 5 z 5

Pana Svěráka , jeho tvorbu , jeho laskavý lidský humor mám moc ráda. Knižní jednohubka , která potěší a pohladí na duši . Díky , mistře ...

Mahuleno
07.09.2021 4 z 5

Když jsem četl Nepila a Svěráka bezprostředně po sobě, uvědomil jsem si, jak jsou si svojí tvorbou podobní a přece rozdílní. Podobní svým laskavým humorem, kdybych měl charakterizovat rozdílnost, pokusím se to zjednodušit – u pana Napila se zasměji, u pana Svěráka se zachechtám. Jistě, je to velmi zjednodušené, ale pro mne to tak je. Kromě toho bych řekl, že Svěrák velmi často a zjevně rád, okoření svoje povídky lehkou erotikou.
Abych se vrátil ke konkrétní komentované knížce Povídky a jedna báseň – na obálce vtipně graficky vyvedený titul tak, že jsem až do vyhledání knihy k zařazení v databázi, četl Povídky jedna báseň. Nicméně, tento název mi vyhovuje, protože podle mne vystihuje knížku.
Mně osobně se nejvíc líbily povídky Okénko, Řeky, kde autor zabrousil do detektivního žánru a nakonec Krása. Je o autorově, měl bych napsat tchýni, ale vzhledem k tomu, jak je napsána, řeknu, že je o mamince autorovy ženy. Ta se mi líbila asi nejvíc. Závěrečná báseň Vylíčení popravy je jakousi alegorií, či jinotajem a protože vznikla v říjnu 1989, sám autor říká v předmluvě k básni: „Možná jsem jasnovidec.“
Doporučuji k přečtení.

Lenka0007
21.08.2021 5 z 5

Povídky, které vezmou za srdce, potěší, pobaví, dojmou.

MikeshCZ
18.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Na třetí pokračování povídek jsem se moc těšil. I když jsou povídky velice příjemné, tak v porovnání s předchozími díly povídek od Zdeňka Svěráka je to o hvězdičku méně. Prvních pár povídek mě vyloženě zklamalo. Pointa přišla většinou až v posledním odstavci a nějak mě to přišlo vždy ustřihnuté. Celkově to je ale opět příjemné čtení. Oproti předchozím dílům se ale připravte, že povídky mají vážnější ráz a snad ani jedna nekončí happyendem...

annettka1098
17.08.2021 5 z 5

Kniha obsahuje celkem 8 povídek a závěrečnou báseň. Zdeněk Svěrák vás opět okouzlí svým vypravěčstvím a lidskostí. Budete přemýšlet, zda si povídky vymyslel nebo zda je skutečně prožil. Já jsem měla dojem, že je musel prožít nebo že mu je vyprávěl někdo z jeho blízkého okolí. Všechny příběhy jsou napsány s takovým citem až mne to bralo za srdce.
Přestože je kniha povídek dosti krátká (má pouze 95 stran), rozhodně se v knihovně jen tak neztratí. Za prvé si ji budete doma předávat z ruky do ruky a za druhé se k ní velmi rádi budete znovu a znovu vracet.

Makyyy
16.08.2021 5 z 5

Další hezká kniha napsaná krásnou češtinou. Za mě nejlepší povídky byly poslední dvě. Zbytek je taky ucházející. Básně nejsou šálek mé kávy,přesto obdivuji,jak se jí p.Svěrák zhostil,zajímavá alegorie. Opět nemohu než 5 hvězd.

JanaManna
16.08.2021 5 z 5

Pokud máte rádi laskavý humor pana Svěráka, pak je to kniha pro vás. Mně se líbila moc, přidávám ke všem ostatním knihám od pana Svěráka a pana Čepelky v mé knihovně :)

yellowbanna
21.07.2021 3 z 5

Na novou sbírku povídek jsem se moc těšila, ale musím říct, že mě nenadchla tolik jako ty předchozí. Pan Svěrák vypráví svým typickým způsobem, má krásnou češtinu, zajímavé postřehy...ale tentokrát mě tam docela rušily rádoby erotické vsuvky (zní to strašně, ale nemůžu si pomoci), bylo jich tam moc, někdy docela zbytečných nebo spíše nadbytečných...nějak mi to k autorovi tentokrát už nesedlo.

Valdora
11.07.2021 4 z 5

Příjemné čtení na dovolenou, pohodové a odpočinkové. Báseň tam byla pro mě navíc, svým obsahem se mi k povídkám nehodila.

sarka.farka
10.07.2021 3 z 5

Dostala jsem jako darek, jako uplnr prvni knihu od p. Sveraka. Neurazi, ale ani nenadchne...Basen mi vylozene nesedla, ale to je tim, ze obecne nemam rada poezii, protoze ji nerozumim. Nektere povidky byly zajimave, jine takove nevyrazne. Znovu tuto knihu urcite cist nebudu...