Poštár zvoní vždy dvakrát

Poštár zvoní vždy dvakrát https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250777/bmid_postar-zvoni-vzdy-dvakrat-250777.jpg 4 37 7

Prvý román Jamesa M. Caina, príbeh tuláka Franka Chambersa, krásnej Cory a jej manžela Nicka vyvolal v dobe prvého vydania (1934) búrlivé reakcie. Niektorí knihu ostro odsúdili a dokonca zakázali pre priveľmi erotický a násilnícky obsah – z dnešného pohľadu podaný veľmi decentne –, no čitatelia zjavne zastávali iný názor, lebo Poštár zvoní vždy dvakrát sa stal výnimočne úspešným bestsellerom a dodnes patrí medzi klasické diela svetovej literatúry. Prevratný je najmä pre svoj nezvyčajne úsporný štýl. Autor sa vyhýba opisom, dej posúva predovšetkým úsečnými dialógmi hlavných postáv a príbeh rozpráva v prvej osobe.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

The Postman Always Rings Twice , 1934

slasherko
28.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Hmm a poštár tu nikde spomenutý nie je :)

freejazz
21.02.2022 5 z 5

majstrovská miniatúra! porovnajte to s dnešnými krimiságami, ktorým nestačí tona papiera na jednoduchý popis udalosti. a tu je na pár stranách vykreslená nie jedna, ale hneď niekoľko postáv.
áno, stará americká škola. kedy Steinbeck napísal O myšiach a ľuďoch? kedy Faulkner napísal Divé palmy?

ivana7717
31.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Naozaj oddychová kriminálka, v knihe nevystupuje veľa postáv. Kniha je písaná z 90 percent formou dialógu, nie je zaťažená rôznymi opismi, prečítaná za 2 hodiny.

ivana7717
31.12.2021 4 z 5

jaroiva
23.04.2021 4 z 5

Kdyby mi někdo řekl, že je to Chase, taky budu věřit. Taková ta stará americká škola.
Tento styl mě baví. Nejsou tam žádné naturalistické popisy mučení a jiných drasťáren. Oddechová detektivka s nějakým tím osobním příběhem padouchů...

Kutcho
26.05.2019 4 z 5

Jednoduchý a rýchlo plynúci dej. Autor sa nezdržiava nejakými opismi a vďaka krátkej dĺžke ide rovno k veci. Na dobu vydania asi prelomové dielo, v súčasnosti dobré, ktoré nenudí a dokáže zaujať, aj keď už nie šokovať a neprináša nič extra nové.

Dams214
08.10.2018 5 z 5

Kniha sa mi čítala rýchlo, ľahko, páčilo sa mi, že autor zbytočne knihu a celkovo príbeh nerozťahuje, to čo by iný autor napísal na 4 strany, autor napísal na jednu. Pre mňa veľmi nečakaný koniec príbehu, ktorý tam ale úplne sedí. :)

zfilmováno

James M. Cain
americká, 1892 - 1977
2013  75%Mildred Pierceová
1988  82%Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti
2008  79%Pošťák vždycky zvoní dvakrát / The Postman Always Rings Twice
2016  76%Servírka
2015  78%Poštár zvoní vždy dvakrát

Kniha Poštár zvoní vždy dvakrát je v