Policejní hodina

Policejní hodina https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38480/bmid_policejni-hodina-Xes-38480.jpg 3 12 4

Rozsáhlý obraz života českého a především pražského dělnictva v 90.letech 19. století.

Kabuky
09.06.2023 3 z 5

Odpočinková četba.

maryzka
26.03.2023 3 z 5

Tak nevím, jak uklízím půdu tak pročítám knihy, které bych si ráda nechala. A asi si ji nechám. I když se tady čtenářům nelíbí slovo socialismus, ale zas je tu popsán život v 19. století a taky život informátorů policie, které se hodí do každého režimu, také život obyvatel nejchudší a nejbohatší spodiny( kuplíři, vetešníci) apod.

Artep071
04.08.2020 1 z 5

Ne, tohle mi nesedlo, na straně 187 jsem zaklapla knihu a odložila, už několik let na mě v koutku knihovny čeká, ale po začtení jednoho odstavce to vzdávám. Slovo socialismus se zde opakuje jako kdyby autor potřeboval doplnit větné spojení.
Za mě opravdu ne a půjde z domu :)

1amu
31.01.2020 2 z 5

Autor (t.zv. levicový tramp) byl protěžovaným favoritem soudruhů v 50-tých létech. Nenapsal toho málo, ale že by na jeho knihy stály fronty před knihkupectvími, o tom jsem od rodičů neslyšel.
Hlavní postava této knihy je pekařský chasník a staroměstský švihák, který pod vlivem událostí počíná chápat, že dělníkova svoboda není v prohýřených nocích, ale v boji s vykořisťovateli, a stává se uvědomělým socialistou.
Byl jsem překvapen, že si toto dílo vybral k zfilmování uznávaný (ale každému režimu oddaný) režisér O.Vávra (r.1960) a pobavil mě oficiální text distributora, kde se mimo jiné píše:...mimo jiné se dovíme, jak si filmaři představovali tehdejší nevěstinec, kde se část událostí rovněž odehrává...
Film jsem neviděl, ale dle ČSFD v něm hrají m.j. i JiřinaŠejbalová, Světla Amortová (tu bych typnul na roli "bordel mamá"), R.Hrušínský či Jan Tříska.

Praha 19. století

Géza Včelička (p)