Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2303/bmid_pokus-o-zachranu-cunaka-sneeda-pa2-2303.jpg 3 260 20

Povídkový soubor Johna Irvinga představuje průřez dvacetiletou tvorbou tohoto uznávaného autora a zároveň je v jistém smyslu i jejím zdůvodněním a vysvětlením. Nezapře typické rysy Irvingova psaní jak z hlediska formálního, tak i pokud jde o tematickou šíři. Úvodní povídka, jež zároveň dala název celé knize, osvětluje stigma necitlivého dětského postoje k bláznivému a špinavému "odpadkáři" Sneedovi, jehož jedinými přáteli, s nimiž je s to vyjít, jsou jeho prasata. V dalších povídkách nalezneme v různých dávkách a příchutích únavu z všednodenní rutiny, osobitý soucit a empatii, zkratkovitou, nečekanou pointu, nenaplněné sny, magické, až surreálné vize - a to vše spojeno Irvingovým laskavým, někdy lehce ironizujícím humorem. Kruh uzavírá esej věnovaná autorovu vzoru, "králi románu", anglickému romanopisci Charlesi Dickensovi.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Trying to Save Piggy Sneed , 1996

lilites
08.01.2024 4 z 5

Irvinga mám moc ráda a tak jsem sáhla i po jeho povídkové knize..

A tady je pár mých zamyšlení k jednotlivým povídkám:

- Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda - povídka o tom, jak se prý z Irvinga stal spisovatel, ale také o Sneedovi..přiznejme se, kdo se někdy někomu neposmíval, nebo nebyl tím, komu se posmívali ( myslím, že na té či oné straně byl každý z nás..) a mě bylo Sneeda opravdu líto, ..a jeho konec mě vskutku rozesmutněl.. Škoda, že smyšlenka útěku Sneeda do Evropy nebyla skutečnost...to by byl skvělý konec... Bohužel...

- Vnitřní prostor - jak vaše práce a prostředí v němž bydlíte dokáže ovlivnit váš život?.. Hodně.. a což teprve, když se k tomu přidá jeden strom..

- Malém až v Iowě - nasednout do auta a jet.. pryč, od všeho a všech... všímat si jen cesty a dojet tam, kde jste ještě nikdy nebyli... kdo by to občas nechtěl taky udělat... Jenže co pak.. opravdu se dá utéct od všeho, aniž by nás to uvnitř nezžíralo...

- Unavený svět - občas si něco přejeme a ono se to výplní, ale pak jsou z toho jen problémy a nakonec se vrátíme tam kde jsme začali, nebo ještě níž..o tom ví své i Minna z této povídky..

- Brennbbarovy bláboly - každý máme v sobě zakořeněnou nějakou větší či menší křivdu, ale co když vyjde najevo, dokážeme se obhájit?..

- Sny jiných lidí - představte si že máte schopnost, aby se vám zdáli sny jiných lidí - vašich nejbližších.. jak by vám to změnilo život?

- Penzion Grillparzer - tato povídka je velice známá (objevila se již v Garpovi).. mystická a trochu mrazivá a přesto dokáže člověka přitáhnout do podivného penzionu k vykladači snů, vysloužilém medvědovi, člověku jenž chodí po rukou a pěvci s maďarskými písněmi...

- Král románu - jediná povídka, která mě opravdu zklamala, takové sáhodlouhé povídání o Dickinsonovi, jeho díle a úvahách o něm mě přišlo dosti nudné a vůbec mě to nebavilo..

Takže podtrženo - sečteno, nebylo to špatné jako doplněk k Irvingovým románům, které jsou skvělé, ale nebrala bych ji jako první knihu od autora, pokud s ním chcete začít... Já jsem však spokojená..

Aya81
21.12.2023 2 z 5

Jak mám ráda Irvinga, tak tahle kniha se mi ale fakt nelíbila. Určitě nedoporučuji jako první setkání s jeho dílem, zbytečně by čtenáře od tohoto skvělého autora odradila.

Majto
17.10.2022 2 z 5

Mnohí tu spomenuli ošemetnosť zbierok poviedok, čo sa potvrdilo aj tu. Okrem geniálnych kusov ako Brennbarovy bláboly a titulnej Pokus o záchranu... sa tu vyskytli aj dobré veci, no ale hlavne dosť vaty. Nepochopil som zaradenie Penzionu Grillparzer, podľa mňa bol aj ako súčasť Garpa práve tým slabším momentom.
Minimálne kvôli tým dvom vyššie spomenutým poviedkam sa však oplatilo prečítať ju, no myslím, že moc často už po nej nesiahne.

Petraxxx
27.03.2021 1 z 5

Tahle Irvingovka je podle mě docela propadák. Z celé knihy mě trochu zaujaly dvě povídky.

Zdeniczka
11.06.2020 3 z 5

Povídková kniha, u kterých už to tak často bývá, že nás některé povídky osloví více, některé méně. Ani tento počin není výjimkou.

Breburda
06.02.2018 3 z 5

Nejvíce mě zaujaly povídky: Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda a Brennbarovy bláboly .. Král románu jsem nedočetla.

koolsavage
15.08.2017 3 z 5

Doporučuji Brennbarovy bláboly. Kouzelné. Jinak se tady napříč povídkami tolik projevuje Irvingův typický humor a styl vyprávění. Není to autorova topka, ale stojí za přečtení!

Hedwik
06.10.2016 3 z 5

Irvinga mam velmi rád a fandím mu, bohužel od této knihy jsem čekal trochu více.

TheCiko5
15.08.2016 5 z 5

Na základě zkušeností jsem od Irvinga v nové roli - "povídkáře" moc nečekal. A dobře jsem udělal, jelikož povídky jsou velmi sympatické, každá má trochu jinou tvář a tempo, což ale není na závadu, spíše naopak. Celkově mě knížka velmi překvapila. Na nejvyšší úroveň řadím několikrát komentovaný Penzion Grillparzer a ještě o stupínek výš řadím Brennbarovy bláboly. Tam autor jednak mistrně psal z pohledu ženy a jednak je to dle mého povídka, které nelze nic vytknout. Zaměřuje se na vztah dvou postarších manželů a přestože se v textu hodně pije, kouří a krká, působí na mě příběh až dojemně. S jakou něhou přemítá žena o svém sice trochu podnapilém, ale velmi sečtělém manželovi... Působivé !
Ani Irving - "povídkář" - nezklamal.

Sorrow
28.02.2016 3 z 5

Víceméně průměrné povídky, na které rychle zapomenete...Výrazněji se mi líbil pouze Penzion Grillparzer, který už ale známe z Garpa, nicméně i tak jsem si ho ráda připomněla.

martunka
23.01.2015 4 z 5

pěkná knížka a dobré povídky, mně se líbily

Vikina333
29.08.2014 4 z 5

Velice rozmanité povídky, které mě převážně bavily.. Velmi dobrá knížečka..

bornthisway
06.06.2014 4 z 5

Fajn knížka, naprosto ideální jako oddychová a nenáročná četba například právě mezi zkouškami, kdy člověk nutně potřebuje "přepnout" úplně někam jinam. Penzion Grillparzer jsem si připomněla ráda a mimo něj se i některé další povídky ukázaly jako nápadité, třeba Prostor pro život.
Zkrátka dobrá a odpočinková záležitost.

aannyy
29.09.2013 3 z 5

Hezká kniha, ale četla jsem od něj i lepší :-)

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Je pravda, že touto knihou ma Irving nenadchol. Poviedky síce pekné, určite stoja za prečítanie, ale jeho románom sa to nevyrovná.

Benedygtus
03.02.2013 3 z 5

Ne, neni to uplny brak, ale je to pod jistym standardem, ktery sam sobe J. Irving nastavil.
Ano, jsem lehce zklaman.
Povidka Penzion Grillparzer se navic nachazela uz v jine knize, myslim v Svet podle Garpa, a ani tam me neoslnila.
Naopak povidky, ktere stoji za precteni jsou: "V kralovstvi apatie", "Brennbarovy bláboly", "Sny jinych lidi" a prevdevsim "Prostor k zivotu" - tam by take clovek asi nejsnadneji nasel tolik charakteristickeho Irvinga. Brennbarovy bláboly, coz pro me svym zpusobem byla asi nejzajimavejsi cast knihy, jsou totiz neco noveho neco, co jsem od tohto autora jeste nevidel, ikdyz to mozna byl jen pocit.

Hrefna
07.05.2012 3 z 5

Tato kniha mě prostě nijak výrazně nezaujala, bylo to nenáročné oddechové čtení, z kterého jsem si nic neodnesla. Asi to nebyla nejlépe zvolená kniha pro první seznámení s p. Irvingem, takže příště si vezmu jednu z těch nejznámějších, rozhodně to s ním po této zkušenosti nevzdám. Prostě nejsem moc povídkový typ, potřebuji dlouhé příběhy...

Miru
28.01.2012 4 z 5

I pan Irving si občas potřebuje oddechnout od náročnosti svých románů.... :-)

Clash
22.03.2011 4 z 5

Irvingova povídková ... zde můžeme pochytit jeho nadané psaní a i jeho "slabší" chvilky, všech osm povídek má něco do sebe avšak, některé ty méně povedené zde vystihneme spíše jako ukázku něčeho nového co ve tvorbě Irvinga ještě neznáme, alespoň tak to na mne zapůsobilo. Co se týče geniality promyšlení Pana Irvinga, povídky jako Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda, Málem až v Iowě a Brennbarovy bláboly zde září nejvíce z celé této sbírky. Příjemné počtení na jedno nudné odpoledne ve škole.

antragus
28.01.2011 4 z 5

Povídky Irvinga jsou jako celá jeho tvorba. Někdy geniální, někdy poněkud slabší. I tak ale stojí za přečtení vše, protože Irvingovo "slabší" stále ještě znamená "dobré".