Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Pojídači mrtvých

Mysterium, historická událost i horor – to všechno je Crichtonova verze textu starého více než tisíc let. V roce 922 se Ahmad Ibn Fadlán, vyslanec bagdádského kalifa, vydal s poselstvím ke králi volžsko-kamských Bulharů. Po dlouhém a strastiplném putování se na Volze setkal s mnohými kmeny, i s Normany – Varjagy, kteří tam pronikali jako obchodníci a někdy i jako námezdní bojovníci. Jejich kulturu, zvyky a způsob života popsal v poutavé zprávě pro svého kalifa. Brilantní vypravěč Michael Crichton popisuje další osudy nešťastného Araba, který byl unesen skupinou Vikingů daleko na sever a donucen účastnit se jejich boje s přízračnými mlžnými démony, kterým dali Vikingové hrůzný název „pojídači mrtvých“. Nikdo z nich nemůže ona monstra, která se zjevují jen za mlžných nocí, popsat, protože kdo se s nimi setkal, toto setkání nepřežil. Až do té chvíle, kdy Ibn Fadlán spolu se svými severskými únosci stanou tváří v tvář ztělesněnému děsu… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45259/pojidaci-mrtvych-SXb-45259.jpg 4.2183

Eaters of the Dead

Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1976 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Dáma s hrnstjmdnesHodnocení knihy 5 z 5

Krásný fiktivní cestopis! Autorovi se podařilo "pokračovat" po třech reálných kapitolách důstojně, v podobném duchu a zároveň dostatečně čtivě, že je snadné cestou zapomínat, že jde o fikci. Příběh má vše, co má mít: neohroženého reka a jeho statečnou družinu, náročný úkol, putování, utkání s nepřítelem. Nadstavbou je vyprávění očima cizince, které na pozadí konfrontace dvou kultur zaznamenává i to, co by místní kronikáři raději zamlčeli. A děsy jsou dotatečně děsivé na to, aby byl čtenář udržován v napětí a lehce šokován představou, že by se něco takového teoreticky mohlo v divokém 10. století stát...

klerikkoza10.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Patřím mezi ty, kteří prvně jednoznačně viděli filmy před četbou knihy, takže hned na úvod zmíním, že film je horší než kniha, ale přesto je tam dost věcí velmi podobných své předloze.

Velkým ozvláštněním této knížky pro mě bylo to, že je vlastně přepsáním z dochovaných pramenů rukopisem skutečné, reálně žijící postavy a jejich dojmů z cest a dobrodružství, které zažil. Je tak poměrně děsivé vědět, že něco jako "mlžní netvoři" tu chodilo ještě docela nedávno a přitom to bylo tak brutální, nelidské a primitivní. Takže se mi líbily všechny ty poznámečky okolo, které mi napomáhají k víře, že je to skutečně přepsaný rukopis.
Ohromnou kvalitou je jistě Fahlanova snaha za každou cenu nelhat a mluvit pravdu "tak jsem zřel na vlastní oči" a jiné výrazy tak budete potkávat po celou cestu jeho výpravy, jako takové malé důkazy jeho nefalšovaného vyprávění.
Je to také ohromně odvážně a současně neskutečně stručně popsané. Fahlan ihned téměř na počátku bez nálepek řekne, že si užil s ženou jednoho velmi významného lakomého muže, který zařídil aby byl poslán na dlouhou výpravu.

Snažím se být skeptický, a tak se neodvážím tvrdit, jestli je vše z toho, co jsem mohl v knize ZŘÍT na vlastní oči tak úplně pravda, ale mám dost odvahy na to, abych řekl, že je zde asi hodně pravdivě popsaných věcí.

Knížka je jednoznačně lepší v tom, že je nám víc vysvětlováno co musí skupina zrovna podniknout za krok, aby postoupili dál. Kolonie trpaslíků tak pro mě byla, stejně jako předtím Pustina Děsu velmi příjemným překvapením, a opravdu nechápu, jak nemohli nedat do filmu něco tak senzačního.

Velmi zajímavý je i popis tamějších seveřanů, kteří zřejmě nectili příliš ani mravy, ani tělesnou čistotu, ale byli velice zručnými válečníky, co si uměli poradit i v horších terénech, čehož je dokladem skvělá kapitola při slézání skály dolů když se chtějí dostat za matkou Vendolů.

S čistým svědomím řadím mezi velmi dobré knihy, ale zcela určitě ne mezi nejlepší vůbec, a hodně knížce dodává právě to, že jí beru jako takovou malou historickou událost, která se asi pravděpodobně opravdu stala.

jesuswlasac30.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zrejme ako väčšina ľudí som videl najskôr film Vikingovia (13th warrior). Tento film patrí k mojím top a preto som sa na knihu veľmi tešil. Aj keď vo filme sú vikingovia vykreslení ako nebojácny bohatieri tak v knihe sú skôr opísaní ako bojazliví bordelári s voľnými mravmi, čo ma dosť znepokojovalo. Inak je kniha v celku priemer ktorý sa dobre číta a počas jedného (dvoch) večerov je to príjemná oddychovka.

cantona10.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha byla celkem krátká což v tomto ohledu musím hodnotit kladně. Jinak musím hodnotit průměrem. Děj byl fajn. Že to Crichton napsal jako deník je v poho, ale pořád tomu něco chybělo. Nemůžu si pomoct, ale pořád čekám, že si od Michaela přečtu nějakou pecku a až na Kmen Andromeda stále nic.

Rilian26.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavá kniha, který je svým způsobem čtivá. V několika kapitolách je děj spíše nudný, ale pokud člověk přistupuje ke knize s vědomím, že se autor snažil napodobit styl psaní středověkých cestovatelů a vystihnout to, co je většinou nejvíce zajímalo, pak si místo děje užije především styl vyprávění.

hnusák31.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která se mne líbila stejně jako film.

Widow Embalmer12.07.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Film s Paňděrasem jsem viděl kdysi dávno poprvé a od té doby ještě mnohokrát. Takže přečtení Pojídačů mrtvých byla jen otázka času. A kdyby ve mě kniha nevyvolávala příjemné pocity filmové nostalgie, tak by mě snad ani moc nebavila. Knižní Ahmad, ačkoliv všechny rád rychle soudí, se projevuje spíše jako svou mentalitou omezený idiot, jehož názory značně pokulhávají za většinou mnohem moudřejšími argumenty všech ostatních postav, ačkoliv se nám Ahmad snaží vecpat, že je to naopak. Přidávám jednu hvězdu za to, že bez této předlohy by můj oblíbený film nikdy nevznikl.

M.C.08.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Prostě super! Crichton u mě zase zabodoval. Od něho dost neobvyklé, ale přesto boží. Michael byl prostě borec! A Ibn Fadlán buď zažil neuvěřitelnou věc, která nemá obdoby. A nebo to byl chlápek co vymyslel hustej příběh, v době, kdy snad nikoho takový příběh ani nenapadl.

JeKa23.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi zajímavá a čtivá kniha, jen si člověk pořád musí připomínat, že se nejedná o smyšlenku...neuvěřitelné!

dominik12311.04.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora a musím povedať že vôbec nie je zlá. Určite to nie je to najlepšie čo som dosiaľ prečítal, ale je to zaujímavá knižka, ktorá má základ v skutočnom rukopise, arabského cestovateľa. Škoda len že je taká krátka, pár stránok naviac by vôbec nebolo na škodu.

DennisMoore19.03.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Strhující. Naprosto strhující. Lituji jedině toho, že u nás kniha nevyšla zároveň s originálem a neilustroval ji Zdeněk Burian. To by bylo!

Endy1731.01.2015

Nedočetl jsem.

zimela25.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Je fakt, že tady Crichton opouští svůj charakteristický rukopis, ale nikoli samoúčelně. Právě volbou poněkud archaického slohu, strohosti (která je však trefná) a citlivým přechodem z cestopisu ve vlastní vyprávění docílil zdání zcela vyjímečné historické věrnosti, díky které je pak vhled do kultury vikingů o to působivější a věrohodnější (on asi i dost věrohodný bude, Crichton šprtá prameny poctivě) A až zjistíte, co jsou vlastně zač ta mlžná monstra (na film nekoukejte, stojí za prd a ochudíte se o překvápko)...Jedna z crichtonovy nejsvětější trojice, jurský park, koule, pojídači mrtvých...kmen andromeda má u mě až bramboru. Čistých 5 *****
PS: Zabili sme medvěda. Proto muži vládnou. Svou fyzicky atavistickou silou.

HonzaT14.08.2014Hodnocení knihy 2 z 5

No jo, kdo by čekal, že při tomto hodnocení budu zklamán. Né že by Ibn Fadlánova cesta nebyla záživná...Dokonce mně nevadil ani způsob tehdejší mluvy. Rovněž vím, že Crichton záměrně neměnil výpis z deníku a jen mírně upravil sloh, ale co mi vadilo bylo, že když už knihu upravil tak vše bylo takové strohé, stručné a nerozepsané do podrobna. Rovněž si alespoň mohl přimyslet více charakterových vlastností jednotlivých vikingských bojovníků. Byť si Michael určitě natrápil při shánění informací o putování Ibna F., nechytlo mě to :-( Nejlepší postava Buliwyf) PS: Co mi dozajista ale utkví v paměti bude: Permanentní alkoholismus vikingů, dobrovolná smrt žen při pohřbech válečníků, samotný pohřeb a způsob zabití ženy, a v neposlední řadě vyměšování žen a mužů na veřejnosti(bez potřeby se utírat) a popis zápachu žen...fujki fujki :-) PS2: Nic to nemění na tom, že Michael C. je stále borec

vpadysak22.02.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Pre mňa úplná bomba. Príbeh je postupne tak vystavaný, že sa z rozprávania Ahmada Ibn Fadlána dozvedáme o živote na severe v období okolo r.1000. Pri stretnutí s tajomnými démonmi mi naskakovala husia koža :-)
Videl som aj film Vikingovia, ale kniha je pre mňa oveľa lepšia. Jediná chybička je, že je kniha taká krátka.

bondula31.12.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Túto knižku som si obľúbil ešte ako malý, no aj dnes je to pre mňa veľmi príjemné čítanie. Cestovanie arabského vyslanca na sever a jeho neuveriteľné príhody poskladal Michael Crichton do perfektného thrilleru, ktorého najväčšou chybou je to, aký je krátky. Crichton je majster napätia a tento historický román je v jeho tvorbe unikátny.

Zastavil by som sa pri otázke o pravosti ibn Fadlanovho príbehu v Crichtonovom podaní. Úvod diela, myslím prvé tri kapitoly, sú skutočne podľa arabského cestopisu, no zvyšok, od momentu stretnutia s vikingami na Volge je už Crichtonova práca. Treba uznať, že skutočne majstrovská. Poznámky pod čiarou, doplňujúce faktografiu k deju pôsobia naozaj dôverihodne a aj napriek niekoľkým nepresnostiam dávajú thrilleru formu vedeckej práce, skutočného príbehu. Ide však o autorovu úpravu ságy o Boewulfovi. Tento autorov "úsmev popod fúzy" je milou, vtipnou rovinou knižky, ktorá ju robí ešte originálnejšou.

Filmové spracovanie (13.th Warrior s A. Banderasom) je však pravým opakom knihy. Hlúpe hollywoodske spracovanie európskeho stredoveku, ktoré má len pár scén, pre atmosféru ktorých sa oplatí o filme zmieniť. Čo do historickej vernosti (bojovník v helme rímskeho gladiátora a v renesančnom kyryse a ďalšie do neba volajúce nezmysly) je to snáď najhorší film, aký som kedy videl.

stopni17.11.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Velice pěkné vyprávění doplněné autorovými poznámkami, které skvěle čtenáře usměrňují v četbě a usnadňují mu pochopení textu.....:-) Vřele doporučuji....

hardrock03.11.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Výborné. Crichton urobil skvelu pracu tym, ze pre nas ostatnych znovuobjavil cestopis Ibn Fadlana, jeho zazitky a skusenosti, ktore nabral v diametralne odlisnej kulture, ako jeho vlastnej.

Kreatorka06.06.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná kniha, podložená fakty. Spisy jednoho araba, který si skusil na čas žít mezi největší mi barbary historie - samotnými Vikingy. Úžasně napsaný příběh a zároveň i s podloženými problémi autora, kdy nevěděl jak má určitá slova přeložit a nám přiblížit. Crichton je jeden z nejlepších autorů se kterým jsem se setkala!! No spíš byl :-( Knihu doporučuji !!! :-)

Garik26.01.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Toto dielo je často, i keď mylne, priraďované k žánru fantasy. Nejedná sa však o plod autorovej fabulácie. Michael Crichton napísal túto knihu na základe (či skôr dal dokopy z) dochovaných fragmentov prepisov pôvodnej správy ibn Fadlána, dvorana bagdadského kalifa. Ak by sme už túto správu mali priradiť k nejakému literárnemu žánru, jednalo by sa tu skôr o cestopis.
Kniha sa mi veľmi páčila a rozhodol som sa ju ohodnotiť na 100%, pretože ju nehodnotím ako Crichtonovo (to nijako neznižuje moju vďačnosť za jeho prácu), ale ibn Fadlánovo dielo v kontexte doby jeho vzniku.

Najneuveriteľnejšie z tohto, pre nás dobrodružného, rozprávania o ibn Fadlánovom putovaní, sú jeho opisy stretu s tvormi až nápadne sa podobajúcimi tým, ktoré dnešná veda nazýva neandertálskym človekom, o ktorom všetci vieme (predsa sme sa to učili, no nie?), že zmizol z tváre Zeme asi pred cca 30 000 rokmi (aj preto toto dielo reinterpretujeme v naprostom rozpore s Crichtonovými poznámkami a dodatkom). Je teda na samotnom čitateľovi, či sa rozhodne považovať túto epizódu za číry výmysel (v kontexte správy úplne nelogický a nezmyselný), alebo uverí ibn Fadlánovi.
Mimochodom, tzv. moderná veda, v dejinách ani nie tak dávno (koniec 19. stor.), konkrétne slovutná Francúzska akadémia vied, vraj prehlásila za nemožné (napriek všetkým známym starším správam, výpočtom a projektom), aby sa teleso ťažšie ako vzduch (lietadlo) mohlo akýmkoľvek spôsobom udržať vo vzduchu!
Naše školstvo nás vychovalo k nekritickému prijímaniu všetkého, o čom učitelia, médiá alebo samotní vedci povedia, že to „tvrdí veda“ (akékoľvek odchýlky v názoroch, či pochybnosti o správnosti oficiálnej línie sú okamžite považované za „kacírstvo“ a obracané na posmech). Aj preto je pre nás nesmierne ťažké prijať toto dielo ako skutočnú výpoveď očitého svedka opisovaných udalostí a radšej ho odkazujeme do ríše fantasy (prípadne sa vyskytnú označenia ako historický román alebo dokonca thriller!!).

Phoenix16.cz03.01.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Kdysi dávno jsem si pustila film Vikingové, ale natolik mě nebavil, že jsem ho v půlce vymazala. A to já zásadně nedělám, jen výjimečně. Po pár letech se mi do ruky dostala předloha, a tak jsem se jí začala prokousávat. A šlo to ztuha. Psal to Crichton, který je vždy velice čtivý, ale v tomto případě opět došlo na výjimky. Zastaralý jazyk a výrazy, které se v té době používaly, dodávaly knize dobovou atmosféru, ale také značně znesnadňovaly čtenáři život. Co se příběhu týče, o ději se mohlo mluvit až ke konci, protože ze začátku se jednalo hlavně o popisy tamní společnosti. U knížky jsem sice vydržela do konce, ale velice jsem postrádala autorův svižný způsob psaní.

dragonfly12.11.2012Hodnocení knihy 4 z 5

Opět jsem díky filmovému zpracování čekala něco úplně jiného. Když ale řeknu, že jsem Pojídače přečetla (spíš doslova zhltala) za jeden jediný den, tak to je snad hodnocení samo za sebe..

Rawen61603.01.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu výtečné zachycení dobové atmosféry a to celé naroubované na pozměněném příběhu o Beowulfovi se zapojením skutečně existujícího arabského cestovatele. Víceménně celý úvod knihy, až po důkladně rozepsaný pohřeb jednoho ze severských válečníků je přesným opisem z Fadlánových zápisků a až teprve po něm začíná vlastní Crichtonova fantazie. Kniha je napsána tak přesvědčivým stylem dobových zápisků, že se řada nadšenců domnívala, že Crichton jen literárně shrnul skutečné Fadlánovo zápisky. Bohužel ne, ale vycházel z reálných legend a podle nich není vyloučeno, že nám tu po evropě pobíhaly ještě relativně nedávno masožravé tlupy posledních přežívajících -s největší pravděpodobností- pravěkých lidí. Ostatně zprávy o podobných divoších pocházejí ještě ze středověku.

PS:zfilmované verzi radím se spíše vyhnout, jednak ani zdaleka nemá takovou atmosféru jakou by mohla mít a jednak je v ní snad nejvíc historických nesmyslů co sem kdy ve filmu viděl.

Ikkju25.09.2011Hodnocení knihy 5 z 5

Někde jsem četl že se spekulovalo o tom, že ti záporňáci mohli být poslední potomci neandrtálců... Kniha i film naprosto parádní, tenhle fakt tomu pro mě přidává ještě jeden rozměr...

Thomas.on03.07.2011Hodnocení knihy 5 z 5

Perfektní kniha, které se dostalo výborné filmové adaptace- orig. 13th Warior, u nás známo jako Vikingové (hl.role Antonio Banderas)

AlixHodnocení knihy 4 z 5

Velice zajímavé z pohledu mladého vyslance i celkově jako příběh.

MárinkaHodnocení knihy 5 z 5

Výborná kniha a vyjímečně se povedl i film.