Úkol pro šaška

Úkol pro šaška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299514/bmid_ukol-pro-saska-t46-299514.jpg 5 161 61

Podrychtář Václav série

V Čechách nastává před husitskými bouřemi v letech 1402–1403 dramatická situace. Král Václav IV. je svým bratrem Zikmundem zbaven vlády a nakonec uvězněn ve Vídni, zemi drancují kočovní Kumáni a zároveň probíhá občanská válka mezi stoupenci Václava a Zikmunda. Podrychtář Václav od Černého koně je novou městskou radou zbaven úřadu. Nenese to vůbec dobře, ale nakonec může přijmout nabídku Bratrstva obruče a kladiva, které ho chce vyslat do Vídně. Tam se má pokusit za pomoci králova šaška Kotrmelce, řádového rytíře Bohuňka a bývalých biřiců osvobodit krále.... celý text

p.pavlina
01.03.2018 5 z 5

Ze začátku mi sice trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec autor nezklamal a já jsem se nemohla odtrhnout. Děj má spád a díky vypravěčskému umění autora jsem ho prožívala společně s postavami. Určitě doporučuji jako příjemnou oddechovku.

sgjoli
17.01.2018 5 z 5

Tento čtvrtý díl ze série o podrychtáři Václavovi obsahuje několik novinek, které sérii podle mne skvěle oživily. Krom toho, že se opět posouváme v čase, se tentokrát posouváme také v místě. Konkrétně se ocitáme ve Vídni. Oceňuji to, s jakou lehkostí a jistotou se autor pohybuje v kulisách středověké Vídně (tak, jak to i dělá i u středověké Prahy). A přitom jednotlivé popisy míst vůbec nezatěžují plynulost děje, za to autorovi rozhodně patří palec nahoru.

Skvělým oživením knihy bylo také přibrání šaška Kotrmelce mezi hlavní postavy (jak již napovídá název knihy). Je pravděpodobné, že Úkol pro šaška bude jeho prvním a zároveň posledním zastavením v této historické sérii, ale já si tu postavu moc užila.

Také se mi zdálo, že je tu méně humorných scének, vtípků a hlášek. Spíše se mi zdá, že tento román hraje na vážnější strunu – osobně si to vysvětluji nelehkou a neutěšenou situací, kterou se kniha zabývá. To však ale vůbec nevadilo, ba naopak. Jsem ráda, že autor umí velmi obratně napsat i vážněji pojatý příběh, protože toto vážnější ladění se k obsahu velmi dobře hodilo.

Skvělá kniha, těším se na další. :-)

ivulka15
25.12.2017 4 z 5

Mě tyto historické detektivky prostě baví. A třešničkou na dortu jsou kouzelné ilustrace.

vincek1
19.12.2017 5 z 5

Chcete si odpočinout a běžnou řečí se dozvědět něco z naší historie? Přečtěte si knihy pana Hrdličky. Dle mého názoru pěkně napsané, žít bych v této pro náš národ těžké době asi nechtěl, ale dát si ke snídani 6 vajec, při dnešních cenách. Zlatý středověk.

Dandulka
12.12.2017 5 z 5

Zpočátku se děj malinko vlekl, ale pak to dostalo spád a bylo to super počteníčko. Mám takový pocit, že jsem od autora už nějakou knihu četla. Některá jména osob mi přišla povědomá (nemyslím Václava VI. a Zikmunda).

Boby17
19.10.2017 3 z 5

Četlo se to docela dobře, děj odsýpal, ale vykreslení postav, prostředí a děje se mi zdálo takové ploché. Takže za průměr nedám víc než tři hvězdy. První kniha ze série se mi zdála být lepší.

Pavlusa007
12.10.2017 5 z 5

Byl nenápadný jak varhany na hnoji... :). Mě pan Hrdlička prostě děsně baví.

Galadwen
14.09.2017 5 z 5

Pan Hrdlička opět dokazuje, že psát umí, a jak dobře. Kniha, podobně jako předchozí díly moderní a přitom historicky uvěřitelná, tentokrát (kromě úvodní epizody) postrádá detektivní zápletku, posunula se k historicko-"špionážnímu" románu. A hlavně - nechybí humor, který se mi na téhle sérii hodně líbí. Doufám, že bude nějaké pokračování.

jarin58
17.08.2017 4 z 5

Příjemné počtení,pěkné písničky a malůvky jako z pohádky.

Marthas
06.08.2017 4 z 5

Nová postava králova šaška krásně zapadla do nám známých linií a pěkně je oživila. Spousta humoru a zajímavé písňové texty. Pěkně vymyšlené, sice mi sem tam něco uniklo, ale jinak na konci do sebe všechno krásně pasovalo. 3,5/5

Shardlake
20.07.2017 3 z 5

Zajímavé zakončení série o podrychtáři Václavovi od Černého koně, ale musím přiznat, že předchozí knihy série pro mne byly o trošku víc čtivější.

Aveli
07.07.2017 5 z 5

Výborná kniha, ačkoli historické romány prakticky nečtu, tenhle mě přímo nadchl. Napínavý děj se zajímavou zápletkou založenou na pravdě a legendách mě naprosto pohltil. Hlavní hrdina Václav mi tak přirostl k srdci, že přemýšlím, že si od autora přečtu i další knížky.

bagel
16.05.2017 4 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů historických detektivek opět nezklamal.

Honzin
12.05.2017 5 z 5

Díky panu Hrdličkovi mohu nahlédnout do rodiny podrychtáře Václava a jeho ženy Kateřiny. Ale také do svérázné "rodiny" biřiců Starého Města. A protože se vždy jedná o životní nadhled plný humoru, tak se těším, že nás pan Hrdlička jistě seznámí s nějakým dalším Václavovým "rytířováním".

Sarah01
06.05.2017 5 z 5

Tentokrát ještě lepší zápletka na pozadí historických událostí, autor patrně vycházel z jedné z mnoha pověstí, které se o útěku Václava IV. ze zajetí tradují. Opět moc pěkná odpočinková četba, doporučuji.

chip
20.04.2017 5 z 5

Mezi spisovateli historických krimi je u mě na jednom z předních míst.

Schamila
10.03.2017 5 z 5

Díky nabídce zdejšího bazaru v oblasti historie jsem objevila autora Pavla Hrdličku, zakoupila si jako novou knihu tento poslední díl a ostatní okamžitě sháněla a nelituji toho, byla to nádherná série a doufám, že pan Hrdlička nezahálí a píše další. Tento díl byť se odehrává ve Vídni a ne ve středověké Praze, byl i tak moc poutavý a námět vysvobození krále Václav IV. byl super, ještě jsem viděla nový orloj - budou mi chybět podrychtářskéj a magistr. Ke čtení určitě doporučuji a moc!!!
Je to jeho už čtvrtá kniha. Děj zasadil do let 1402–1403. Hlavním hrdinou je podrychtář Václav od Černého koně. V tiskárně už má páté pokračování, a to si pan Hrdlička všechny knihy sám ilustruje.... pašák

čef
08.03.2017 5 z 5

Zase trochu něco jiného než pánové Vondruška, Bauer nebo Niedl. Trochu syrovější, charaktery různorodé, příběh vyprávěn trošku jinak. Celkově docela pozitivní. Tak to jsem rád, že si mohu hledat v knihovně další jméno.

aneta.giraffe
28.02.2017 5 z 5

Vaclav a magistr me bavi cim dal tim vic. Uz cekam na dalsi knizku. Radost cist!

Iwíček
09.02.2017 5 z 5

Musím říci, že v této knize se ukrývá velice zajímavá zápletka, která potěší srdíčko asi každého milovníka historické literatury. Knihu jsem si užila od samého počátku do úplného konce, a to díky strhujícímu a plynulému ději, jenž je naplněn spoustou zajímavých zvratů. Mohu vřele doporučit.