Úkol pro šaška

Úkol pro šaška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299514/bmid_ukol-pro-saska-t46-299514.jpg 5 161 61

Podrychtář Václav série

V Čechách nastává před husitskými bouřemi v letech 1402–1403 dramatická situace. Král Václav IV. je svým bratrem Zikmundem zbaven vlády a nakonec uvězněn ve Vídni, zemi drancují kočovní Kumáni a zároveň probíhá občanská válka mezi stoupenci Václava a Zikmunda. Podrychtář Václav od Černého koně je novou městskou radou zbaven úřadu. Nenese to vůbec dobře, ale nakonec může přijmout nabídku Bratrstva obruče a kladiva, které ho chce vyslat do Vídně. Tam se má pokusit za pomoci králova šaška Kotrmelce, řádového rytíře Bohuňka a bývalých biřiců osvobodit krále.... celý text

Janadvorackova
17.01.2022 5 z 5

Vtipný - opět a svižný příběh z doby, kdy se synové Karla IV neměli moc rádi :). A když je potřeba jednoho z nich osvobodit, autor vytáhne z rukávu houfec svérázných hrdinů a vyšle je do dnešních Rakous na misi hodnou zaznamenání do historie :).
Hlavně pokud se jí půlka odehrává v putikách :).

Marek82
28.11.2021 4 z 5

Túto knihu ťahajú postavy a dialógy. Príbeh je vo svojej podstate jednoduchý. V tomto konkrétnom pokračovaní pekne graduje, vďaka čomu sa mi kniha páčila viac ako Žebrákova pomsta. Postáv a historických súvislostí je veľmi veľa, ako vždy. Ten, kto udrží pozornosť, sa veľa dozvie o období, v ktorom sa kniha odohráva. Páčilo sa mi tiež, že som vedel porovnať so sériou Hynek Tas z Boru, ktorej prvý diel je zasadený do rovnakej doby. Nie je to kniha plná napätia, dej je predvídateľný, ale celkovo je počúvanie príjemné. Interpretácia tradične špičková a tentokrát dokonca so spevom! Moje pocity výborne zhrnul užívateľ milary.

soupik2012
03.09.2021 5 z 5

Tato kniha je od předchozích dílů série velmi odlišná. Podrychtář Václav je totiž ze své funkce sesazen a tak se místo vyšetřování zločinů, účastní plánu na útěk krále Václava IV. ze zajetí z Horních Rakous. Naštěstí to nemělo vliv na způsob jakým je kniha napsána. Atmosféra příběhu a vkusný humor, jsou stále největší přednosti této úspěšné série. Audioknihu čte osvědčený, kvalitní narátor Vasil Fridrich.

Turlogh
17.10.2020 5 z 5

Následující další historický detektivní román z pera spisovatele Hrdličky. Hlavní hrdina, podrychtář Václav od Černého koně již není podrychtářem a dostává od Bratrstva obruče a kladiva zvláštní úkol nejvyšší důležitosti pro České království. Aby úkol splnil, kromě svých obvyklých pomocníků, tedy Magistra a biřice Vohnouta, dostává ještě jednoho speciálního pomocníka, královského šaška Jarka zvaného Kotrmelec. Opět kniha od jejíhož děje jsem nebyl schopen se odtrhnout, tentokráte až do třetí hodiny ranní, kdy jsem knihu dočetl. Znovu doporučuji a opět plné hodnocení. Howgh.

milary
31.05.2020 4 z 5

Tentokrát se příběh - zase o trochu obtížněji - prodírá skrze neuvěřitelné množství informací o jedné z etap kralování Václava IV. a jeho bratrském „kočkování“ se Zikmundem. V tomhle díle, minimálně v první půli, jako by děj samotný byl zcela podružný; a jen díky vypravěčskému umění pana Hrdličky se i z celkem bezvýznamných epizodek dají vytěžit odpočinkově čtivé střípky, propojující velkoryse pojaté množství osob, vztahů, pojmů, podrobných místopisů a podobně. Ve druhé části se dějová linka prosadí o trochu víc, ale vzhledem k zápletce a možnostem, které skýtá, je rovněž poněkud stereotypně vymezena prostředími i jednáním zúčastněných . Rozuzlení mě ale stejně znovu napnulo i pobavilo, a tak dávám (spíš pro svou momentální nedostačivou ochotu se vzdělávat :)) slabší sice, leč přece čtyři hvězdičky.

panjan
11.05.2020 4 z 5

Pan Hrdlička si stvořil svůj vlastní žánr, svůj svět jakési historické grotesky, svého hrdinu - podrychtáře Václava následovaného bandou v čele se svérázem magistrem Šebkem, příběhy z tothoto světa mne zatím nikdy nezklamaly. Vzpomínka na tuto a jiné knihy pána Hrdličky, vžy znamenají lehký úsměv na tváři, stejně tak jako zjištění, že vychází nová kniha. Doufám že po záchraně krále Václava si tato banda odpočala a připravuje se pod taktovkou autora k dalším průserům a dobrodružstvím.

RogiS
06.04.2020

Nevím, jestli mě víc zaujal při osvobozování krále Václava IV. blahé paměti z jeho věznění ve Vídni Protiva z Protivce nebo podrychtář Václav od Černého koně. Tady to bylo takové - zajímavější, ale nechci nikomu sahat do svědomí, zas tak moc se ty knihy od sebe neliší :-(

SSTknihy
06.04.2020 3 z 5

Čekala jsem další historickou detektivku, ale když došlo k odhalení vraha hned na začátku příběhu, a potom už následovala v podstatě jen středověká road movie s vycházkami po vídeňských krčmách, byla jsem trochu zklamaná. Královské vysvobození v historickém kontextu poněkud ztrácí na dramatičnosti, a tak i přesto, že je příběh čtivý a celkem zábavný, moc mě nebavil.

vladislav6610
01.03.2020 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší z autorových knih.

francouz
28.12.2019 4 z 5

Tentokrát jiný pohled na vysvobození krále Vaclava IV. Tentokrát to bylo pojato trošku více ze široka.
Je to pohled na divoký středověk, kde jste si opravdu nemohl být jistý nikdy ničím. Právo prakticky neexistovalo a když ano, tak bylo pekelně daleko.
Takže samozvaní vládci si dělali co chtěli. Navíc tomu nahrávala doba, kdy se dva bratři prali o moc nad Čechy. A ty jako vždy trpěly, protože byly využity pouze jako pokladnice.
Podrychtář opět ukázal, že je mužem na svém místě, a hlavně, že se nepachtí pouze za svým obohacením, ale bojuje za spravedlnost. Samozřejmě častokrát narazí, ale to tohoto borce rozhodně neodradí. Už se těším na další díl...

AlčaVaca
01.07.2019 5 z 5

První setkání s autorem a jsem potěšena. Sympatické postavy, vtip, zápletka. Nejsem odborník na historii, takže jak moc je kniha autentická nedokáži posoudit, ale dobře se mi četla.

evickakyticka
13.03.2019 4 z 5

Další díl Podrychtáře Václava nezklamal. Opět dobré historické čtivo, u kterého se i zasmějete. Tentokrát dobrá zápletka i její rozuzlení. Nenudila jsem se. Skvěle!

JaniMa
16.02.2019 4 z 5

Humorné a napínavé čtení.

EmmaKrizova
16.02.2019 5 z 5

To je particka! Panecku! Uplne mi to vratilo chut na historicky roman. A krasna obalka a obrazky u kazde Kapitoly.

wooloong
26.10.2018 5 z 5

Autor konečně zcela rezignoval na formát módní a oblíbené historické detektivky a místo toho stvořil dobrodružný příběh o vysvobození českého krále Václava z Vídně, kde byl vězněn na popud svého bratra Zikmunda. Příběh je opět vsazen do rámce skutečných historických událostí. Čtivá, poctivá a zábavná historie.

Musím se přiznat, že první knížku od pana Hrdličky - Smrt nosí rudé škorně, jsem si přečetla proto, že jsem si ho spletla s panem Vondruškou. A byla jsem docela zklamaná. Historická detektivka není formát, který by panu Hrdličkovi úplně seděl. Jak v dalších dílech autor tento žánr postupně opouštěl, začaly být jeho příběhy čím dál lepší a dle mého svou historickou poctivostí a promyšleností překonaly i historické detektivky pana Vondrušky, i když na něj taky nedám dopustit. A ty parádní ilustrace už vůbec nemají chybu.

Ladinek
14.10.2018 4 z 5

Tentokrát ne až tak detektivka, ale spíš dobrodružný (možná špionážní) román. Když jsem psal hodnocení k první knize série srovnával jsem s panem Bauerem. U této knihy mě napadá srovnání s knihami pana Vondrušky. Pan Hrdlička mnohem elegantněji zvládá vztah hlavních postav k ženám. Vondruškovy knihy přímo přetékají vilnými sklepnicemi, či děvečkami nemyslícími celý den na nic jiného, než jak padnout hrdinům (nebo komukoli) do náruče. Naopak u pana Hrdličky se vztahy postav k ženám odvíjejí více reálně a Vohnout to rozhodně nemá lehké.

Damato
12.09.2018 5 z 5

Úplně mě tohle čtení dostalo, zpočátku jsem si myslela, že lépe než pan Vondruška historické romány NIKDY NIKDO psát nedokáže ... omluva panu Hrdličkovi . Tahle kniha má šmrnc a já se jen ptám sama sebe, jak jsem tohoto autora mohla minout. Samá pozitiva, už se těším na další, s přibývajícím podzimem ubývá práce venku , brzo se začne stmívat...vítej sychravý podzime, křeslo, lipový čaj , knihy pana Hrdličky, pročtené noci v teple a bezpečí domova...zná někdo větší idylku???

alenkacermi
20.08.2018 5 z 5

Příběhy z dob králů mě baví. Tady je i humor, vtip, veselé písně, Stará Praha, Čechy, Morava, Vídeň. Poutavě napsaný příběh o záchraně krále. Podrychtář Václav, magistr Šebek, Vohnout a šašek Kotrmelec byli skvělými průvodci.

horskejvlk
02.06.2018 5 z 5

Bezvané pokračování, nezklamalo očekávání. Konečně Václav překročil hradby Prahy a rovno do Pasova a Vídně. Kniha koresponduje s českou hrou Kingdom come kdy byl král v zajetí a vládla anarchie. Poutavé a historicky poučné. díky

Gabi13
29.04.2018 4 z 5

Teda úplně něco jiného než obvykle čtu.
Začátek mně vůbec nenadchl a myslela jsem, že knížku odlozím. Pak mně ale zaujal popis staré Prahy a zápletka.
Nakonec hodnotím příběh i knížku mo kladně. Zase se mi potvrdilo, že člověk má zkusit všechno :-).