Planeta opic

Planeta opic https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8356/bmid_planeta-opic-6dr-8356.jpg 4 487 88

Kosmická výprava pánů tvorstva ze Země se promění v kruté poznání: člověk není vrcholem evoluce ani stvoření. Na planetě Soror sice žijí lidé, ale vyvinuli se jen na úroveň divokých zvířat. Pány planety, ovládající rozvinutou technologii, jsou opice. Dobrodružný děj této vědeckofantastické klasiky žene čtenáře k šokujícímu rozuzlení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

La Planète des singes , 1963

pupopony
26.10.2021 5 z 5

Perfektní, ani po těch letech neztratila nic ze své krásy

pablito
03.10.2021 5 z 5

Prostě klasika! Četl jsem naposledy někdy v dětství a určitě se ještě v tomto životě k této knížce vrátím.

georginaa
30.08.2021 4 z 5

Četla jsem jako první z sci-fi knih, jelikož tento žánr moc nemusím. A nebylo to v celku zas tak špatné. Jen je mi spíše bližší to vidět zfilmované, než v knižní podobě.

los
16.05.2021 5 z 5

paráda, klasika (nejen) žánru sci-fi; samozřejmě jsem se jako většina čtenářů neubránil porovnávání s filmovým zpracováním (to první z roku 1968 ve mně v útlém dětství zanechalo nesmazatelnou stopu), a dnes při čtení knihy jsem si uvědomil, jak výrazně se v textu odráží myšlení a vůbec společenský, historický a politický kontext 60. let 20. století

icezero
14.05.2021 4 z 5

Přiznávám, že po knize jsem sáhl ze zvědavosti pro porovnání s filmem, který je v tomhle směru hodně velkou klasikou, aspoň pro mě. Kniha sice neni napěchována moderním stylem, ale pro mě byla o to zajímavější. Zajímavá je ta myšlenka... Až přírodu vytočíme ještě o trošku vic, tak nás prostě zlikviduje (nebo to zvladneme sami) a pak si ochočí jiný zvířátko. A treba to budou zrovna šimpanzi, možná že myši nebo prasata.
Ale filmovy zpracování se sochou Svobody na závěr, se mi libilo přece jen o trošku vic.

mgeisselreiter
02.05.2021 5 z 5

Jedna z knih, která vám nedovolí od ní odejít, dokud ji celou nepřečtete. Boulle se s tím nepáře, servíruje čtenáři to hlavní bez zbytečných oklik a zbytečných keců. 100%, 2. 5. 2021.
Původní filmové zpracování se od této předlohy liší, ale rozhodně je také výborné.

LiberX
05.04.2021 4 z 5

Nadčasové sci-fi. Sice nebudete ohromeni moderními technologiemi, které jednou změní náš život, ale třeba se dozvíte něco o nás samých, o lidské povaze. Budoucnost Země je možná úplně jiná, než bychom čekali.

Hvězdu navrch si román zaslouží za bezpočet filmových zpracování, které inspiroval. To platí dvojnásob ve vztahu k původní filmové adaptaci z roku 1968. Je až s podivem, jak se jejím autorům podařilo knižní předlohu téměř ve všem překonat. Návrat na Zemi, potopení vesmírné lodě, poraněný krk, jako důvod mlčení hlavní postavy. Díky těmto a dalším změnám působí příběh nejen přirozeněji, ale i děsivěji.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Fakt dobrá kniha. Při čtení mně dost mrazilo a to jen při představě, že by se toto opravdu stalo a vládly nám opice.

KillHurt
31.12.2020 5 z 5

Mám nakoukané skoro všechny vyšlé filmy od 60. let i přesto stála knížka za přečtení. Rozhodnutí filmařů pak dává větší smysl snad ve všech filmových variantách. Osobně mám rád sci-fi, které není úplně hard. Zde je technika jen prostředkem nikoliv hlavním tahounem. Také oceňuji, že autor nemá potřebu knihu uměle natahovat třeba vysvětlováním, proč se děje na obou planetách to samé. Samotný děj nastavuje lidské rase zrcadlo. Odpor k testům na lidech je přirozený. Co kdyby se role obrátily? Rozhodně kniha stojí za přečtení a několikáté. Je útlounká a stránky mizí pod rukami.

kotasbk
07.12.2020 5 z 5

Neskutečný! Geniální!

soupik2012
04.11.2020 4 z 5

Jednoduchý příběh, který většina lidí zná především díky filmovým zpracováním. Bohužel pro mě, jsem si dala opáčko příliš brzy. Když jsem tuto knihu poslouchala v roce 2016 v interpretaci pana Richarda Honzoviče. A tak pro mě nebylo nic v knize nového a dalo mi celkem práci se plně soustředit na příběh. Myslím si, že kniha mohla být o něco delší. Především závěr, mi přišel uspěchaný. Druhová paměť je bohužel nesmysl. Kdyby existovala, tak lidsko jako druh, nebude neustále opakovat stejné chyby. Dost mi to vadilo, stejně jako pouhé konstatování, že se akce zdařila a už letíme. Ten konec si zasloužil mnohem detailnější zpracování. Ovšem samotný závěr příběhu, považuji za opravdu vynikající a moc dobře nechápu, změnu kterou v tomto bodě dělají filmaři. Audioknižní zpracování z roku 2020 načetl pan David Novotný. Nebyla to šťastná volba. Audiokniha z roku 1985 je po všech stránkách lepší a všem případným poslouchačům doporučuji sáhnout raději po této verzi.

michalon
22.09.2020 5 z 5

Pouhých 150 stránek a přitom poměrně přísný zrcadlo vůči člověku jako druhu a navíc jako bonus dostanete mnoho otázek, co je vlastně ještě lidský a co už není... "Sci" ze "sci-fi" tam trochu hapruje, ale to vůbec nevadí. Btw má to jiný konec než film.

NienorNíniel
10.08.2020 5 z 5

Bylo pro mne velice těžké dočíst tuto knihu. Ne snad proto, že by nebyla čtivá a napínavá, ale pro mne byla strašně tísnivá a temná. Ale celkově to byla úžasná kniha.

Luigi1
29.04.2020 5 z 5

Moc se mi toto spracování líbílo a je obrazně řečeno varování pro lidstvo.

Gerbasin
11.04.2020 5 z 5

Nestárnoucí klasika žánru. Ač je původní filmová adaptace povedená, s propracovaností knihy má pramálo společného. Čili chápu, že se jí pořád snaží někdo převést na filmové plátno lépe. Zatím se to ale nikomu zcela nepovedlo.

Rade
30.03.2020 4 z 5

Zopakováno po mnoha letech.
Stejný dojem jako před lety, i když časem trošku ztratilo na údernosti, asi i proto, že většinou známe pointu i pointu filmu (z roku 1968), podle knihy natočeného. Na druhou stranu v dnešní trochu nejisté době, kdy je najednou všechno jinak než ještě před měsícem, působí tahle sci fi možná ještě poněkud depresivněji.
Poněkud pochmurná vize, jak snadno se může zvrtnout civilizovaná společnost, a tak trochu taky kritika lidské společnosti jako takové. A šílené pokusy lidoopích lékařů na mozcích lidí a jejich logický výklad, proč je to správné a nutné, nemrazí při tom?
Na styl Pierre Boulle si je nutno trochu zvyknout, ne každému sednou jeho někdy více, někdy méně absurdní příběhy, za vrchol jeho tvorby považuji Most přes řeku Kwai, který někteří čtenáři nepřijali, protože ho brali doslovně.

boxas
21.09.2019 5 z 5

Skvělé! Kam se hrabou všechna filmová zpracování!

Slůník
31.07.2019 3 z 5

Vím, že je to klasika, ale k hrdinům nelze cítit sympatie - snad jen k chudince Nově.

Hobo
18.07.2019 4 z 5

Výborně napsaná kniha, kterou následná filmová série důkladně devalvovala na pokleslý komiks.

Mikky01
22.03.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Příběh pojednává o nadvládě opic na dosud neobjevené planetě v soustavě hvězdy Betelgeuze. Lidé zde jsou pouhá zvířata a světu vládnou opice, které jsou rozřazené do kast, což je velice pravděpodobné, jelikož lidstvo se samo žene do záhuby. Bože, ten konec byl opravdu nečekaný, posledních pár stránek jsem hltal s otevřenou pusou.