Plameň v hmle

Plameň v hmle https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386494/bmid_plamen-v-hmle-nR1-386494.jpg 4 19 6

Plameň v hmle série

1. díl

Dievča, ktorému je súdené vydať sa za princa. Chlapec, ktorý stratil vieru v dobro vo svojom srdci. Láska, ktorá dokáže zmeniť svet. Mariko je dcéra vysokopostaveného samuraja. Odmala jej prízvukovali, že dobre sa vydať je jej jediný životný cieľ. Hoci je múdra a vynaliezavá, ostatní v nej vidia len obyčajné dievča. Len čo dovŕši sedemnásť rokov, vyšlú ju na cestu do cisárskeho paláca, kde sa má prvý raz v živote stretnúť so svojím nastávajúcim, korunným princom. Jej konvoj prepadne Čierny klan, ktorý najali, aby zabránil Mariko doraziť do cieľa. Dievčina len o vlások unikne smrti a hlboko v lesoch začne snovať pomstu. Rozhodne sa stať členkou Čierneho klanu a zabiť každého, kto sa podieľal na jej prepade. Prezlečená za obyčajného sedliackeho chlapca Mariko prenikne do tajomného klanu, no udeje sa niečo nečakané. Prvý raz si ju niekto cení pre jej inteligenciu, vedomosti a zručnosti. A nakoniec podľahne láske, kvôli ktorej spochybňuje celý svoj doterajší život, svoju rodinu, svoj životný údel a dokonca aj vlastné ciele.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Flame in the Mist , 2017

jitka_dankova
24.08.2022 4 z 5

Dvoudílná nedopřekládaná drsnější pohádka z prostředí samurajů, cti i zvláštní temné magie. Srovnání s legendou o Mulan jsou na místě, některé prvky jsou podobné (dívka, která se převlékne za muže, prosadí se díky své chytrosti a najde si přátele a svoje místo, chce být brána vážně jako žena, ...), ale celkově je celý příběh vlastně o něčem jiném, hlavně rodinné vztahy tady projdou dost velkým zemětřesením a celá kniha je jedním velkým klubkem intrik a zrad. Čtení pro mne bylo náročné, protože v knize zemřelo několik postav, které jsem si oblíbila a atmosféra byla celkově docela těžká a ponurá. Děj je popisován v er-formě a z pohledu různých postav, pocity tam nejsou až tak stěžejní jako to, co se děje. Hrozně moc jsem se ztrácela ve všech těch jménech a příjmeních a přezdívkách a musela se několikrát vracet, abych věděla, o kom je zrovna řeč. Každopádně to ale bylo napínavé. Romantická linka je tam sice důležitá pro děj, ale obecně spíš tak nějak v pozadí.

Knihu doporučuji pouze těm, kteří jsou ochotni ji dočíst (a nebo rovnou číst) v angličtině, překlad druhého dílu totiž nakladatelství nevydalo.

Ahmose
20.02.2022 5 z 5

Plameň v hmle môžeme považovať za retelling na legendu o Mulan. Môžem vám povedať, že aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je to naozaj výborné. Toto si chcete prečítať ! Netuším, kde sa stala chyba, že okolo tejto knihy nebol väčší humbuk. Po jazykovej stránke je vidieť, že autorka si dala skutočne záležať. Na pár miestach jej to síce kazí slovenský preklad, ale je ich naozaj len pár. Číta sa to veľmi dobre, ľahko. A predsa to nie je strohé. Kniha obsahuje veľa pekných myšlienok na zamyslenie. Autorke sa podarilo na 317 stranách napísať príbeh, ktorý sa niektorým autorom nepodarí ani na 600. Dej je dynamický, postavy veľmi sympatické a v kombinácii s exotickým japonským prostredím to dáva priam magický čitateľský zážitok.. Upozorňujem, že v knihe sa síce nachádza romantická linka, ale je v úzadí. Plameň v hmle je príbeh o hodnotách človeka, postavení ženy a nájdení samého seba. Dúfam, že sa dočkáme prekladu viacero takýchto kníh a dúfam, že vydavateľstvo CooBoo zvažuje preklad druhého dielu. Odporúčam všetkými desiatimi.

Saraken
01.02.2021 5 z 5

Uzasny pribeh ... krasna obalka ... knihu som precitala za den :) dufam ze coskoro bude pokracovanie

Majka1979
12.01.2021 5 z 5

Nádherný, neuveriteľný príbeh, ktorý čitateľa stiahne hneď od začiatku. Nie je tam žiadny rozbeh, je tam rovno akcia, čo je pre tento štýl veľmi dobré.
Mariko sa má vydať za princa. Po ceste k nemu ju prepadnú a majú ju v pláne zabiť, zabijú však jej slúžku, jej sa podarí uniknúť a tak ide do lesa sama, pátra a rozhodne sa, že ak chce zistiť, čo a kto je za tým, že má práve ona umrieť, tak sa z nej musí stať chlapec a nie dievča. V chlapčenskom oblečení sa dostáva do partie, nebezpečnej partie, ktorá ju podľa jej názoru chcela zabiť. A tak sa stáva jednou z nich. Nevedia, kto je, nemajú poňatia, čo plánuje, len ona vie, čo chce dosiahnuť, ale niečo jej to prekazí. Žeby to bola láska? Obetuje lásku alebo pomstu? Čo z toho si vyberie? A čo ak príde na to, že budú oproti sebe stáť dvaja muži - jej brať a ten, pri ktorom sa jej vždy rozbúcha srdce? Koho si potom vyberie?
Stále som čakala, kto príde, čo sa stane, kto ju odhalí a ako ona unikne. Neuveriteľné. Určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi záhady a kto si potrpí na to, aby príbeh gradoval :)

Tweety0207
26.02.2020 5 z 5

Jednoducho uzasne. Nieje co ine dodat.

parvitas
14.08.2019 4 z 5

Svet tradícií, samurajov a róninov a mágie. Keď budúca nevesta cisárovho syna nezomrie pri prepade, ako bolo naplánované, ale rozhodne sa nájsť vrahov svojho sprievodu, bolo to mi jasné, že silná hlavná hrdinka to bude mať ťažké. Prezlečená za chlapca sa dostane do skupiny, ktorá údajne pozabíjala jej sprievod. A potom to celé trochu pripomína Mulan, ako sa snaží zapadnúť medzi chlapov, ukázať, že ona sa sama si tam miesto u nich zaslúži a nakoniec aj to, ako to dopadne s hľadaním pravdy. Lebo nie je jediná, kto niečo tají. Jej sila nie je v svaloch, ale v hlave a veru vymyslí niekoľko smrteľne nebezpečných zbraní, taký malý MacGiver to je. :D Zaujímavé sú tie magické časti, to sa mi veľmi páčilo. Je to v duchu východného sveta, úplne sa teším aj na pokračovanie.
Romantická časť bola prirodzená a vlastne celý dojem z príbehu je pozitívny, dej odsýpal veľmi rýchlo.

pohádky pro dívky

Renée Ahdieh
americká, 1983
2016  83%Pomsta & rozbřesk
2017  78%Růže & dýka
2018  83%Plameň v hmle

Kniha Plameň v hmle je v