Bouře mečů

Bouře mečů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90847/bmid_boure-mecu-WJg-90847.jpeg 5 3525 273

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou. Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Storm of Swords , 2000

dpxcz
24.01.2023 5 z 5

Uf, strašně dlouhé, více než 1100 stran dlouhé. Ale výborné čtení stejně jako předchozí díly. Seriál jsem viděl dříve, než jsem se dal do čtení této série, ale stejně si to užívám. Kapitoly jsou opět rozděleny podle postav (to se asi nezmění) a tak jsem se vždy raději začetl do těch, které byly o mých oblíbených postavách. A vlastně i někteří původně neoblíbenci jsou nyní oblíbenci. Vývoj prostě nezastavíš.

A zase vyzdvihuji skvělý nový překlad tentokráte od Petra Kotrleho z nakladatelství Argo.

DennisMoore
10.01.2023 5 z 5

Říkám si, koho G. R. R. Martin nenávidí víc. Jestli své postavy, nebo své čtenáře. Ale ono je to vlastně jedno, když výsledkem té nenávisti je další ďábelsky dobrá, ne-li výborná kniha, ve které se tedy opravdu dějí věci. Pokud jste stejně jako já ještě neviděli seriál a nějakým zázrakem se vyhýbali spoilerům, připravte si pořádnou zásobu kleteb, protože je budete chtít po Martinovi házet jednu za druhou, a doufejte, že postava, kterou jste si oblíbili, bude žít ještě alespoň pár kapitol. Je to skvěle napsané, promyšlené, zábavné a nekompromisní. Kniha patří k těm, které dokážou chytit a nepustit. I když u ní třeba nevydržíte ležet půl dne, budete se těšit, až ji vezmete do ruky a zase si kus přečtete.

SUC185
08.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Rudá svatba, svatba v Králově přístavišti, bitva o Zeď, Zmije vs Hora, kadí lord Tywin Lannister zlato.... co chtít víc? Nejlepší díl z dosavadních knih Písně ledu a ohně.

Kickwait914
24.11.2022 5 z 5

Nejlepší díl Písně ledu a ohně.

Eva_Skala99
17.11.2022 5 z 5

Nejlepší série všech dob! Čtěte, čtěte, ale pozor je to návykové, jak začněte, nemůžete přestat. Doporučuji !

Martianus
27.10.2022 5 z 5

Nejlepší a nejsilnější díl celé ságy.

hroneczek
23.09.2022 5 z 5

Nevím, co psát - skvělé čtení již od prvního dílu, propracované postavy i zápletky, neotřelý námět. Žeru to! Těším se až si přečtu další díl.

morienhithwen
07.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Pořád mě to velmi baví, ale zároveň se začínají vkrádat i obavy. Martin ukazuje jednoznačnou absenci vůle cokoliv dokončit nebo spíš vypointovat, pořád jen přidává nové postavy a nové zápletky do té míry, že z toho začínám mít pocit, jaký má vlastně smysl sledovat příběh, když jsou jeho původní hybatelé mrtví, znehybnění nebo totálně proměnění a kde jde už o něco zcela jiného než na jeho začátku. Je to pocit, jaký jsem měla ze seriálu (velice frustrující, když se rozběhlé události úplně zastaví, aby Dany mohla sedět několik let v pyramidě a "nic nedělat", nebo aby se najednou v Králově přístavišti řešili nějací fanatici, o kterých v první polovině celé ságy nepadlo ani slovo - nebo možná tak tři slova), a teď vidím, že to je problém, který je hluboce zakořeněný už v předloze. Protože jak se tak dívám na jména kapitol v následujícím díle, tak se to bude jenom zhoršovat. (Česky i anglicky.)

mpb1913
26.06.2022

Ok 5*
Komentuji stejně jako oba předchozí díly.

Rihatama
14.06.2022 5 z 5

George Martin má mimořádnou představivost a taky je mimořádně výřečný. Bohatě popisné scény střídá se stejně výmluvně popisovanými duševními stavy aktérů, scénami a výjevy a myriádou dialogů mezi desitkami postav, které do své písně ledu a ohně zařadil. V souladu s nelehkou dobou je člověk vtahován do složitých intrik mezi jednotlivými šlechtickými rody a kmeny, prožívá do nejmenších detailů popisovaná krutá (kam na ty mučící metody Martin chodí???) zacházení, milostné scény, životní útrapy chudých a nehodných. Svět Starků se čtenáři pomalu ale jistě takřka hroutí před očima a zlo opět a zase vítězí. Tohle jednoho přestává bavit... Ale žít se musí. A nejen to. Žít se musí se ctí, s vizí a s myšlenkou na pomstu. Spravedlnost? Tady záleží na úhlu pohledu. A hroutí se i svět černých bratří a samotná černá zeď. Nebo snad ne? Nemrtví, stejně jako svobodný lid, jsou stále silnější. Bouře mečů se nadto stále hlouběji noří do světa fantasy.

Není mi jasné – a má za to můj obdiv – jak Martin dokáže udržet v hlavě tak košatý, mnohovrstevnatý a vztahově složitý příběh tolika osob, rodů, kmenů, tvorů, míst… a taky jsem konečně pochopila, proč se v jeho sáze objevuje tolika postav. Protože mají extrémně vysokou úmrtnost :). Pokračování si nemůžu nechat ujít, ale dám si jej za patřičně dlouhou dobu. Kniha je vynikající, ale taky depresivní.

Mi--LADA
04.06.2022 5 z 5

Pěkná, pěkná, pěkná. Tak jako celá tahle bohužel nedokončená série. Mám své favority a už dlouho mi žádní hrdinové tak nevstoupili do srdce jako mnozí z těchto děl. Chystám se číst. Znova. Alespoň některé úseky. Moje nej mezi fantasy. A první díly byly nejlepší. Pak se to začalo hodně větvit na další a další linie a trochu to ztrácelo na síle, některé postavy byli kvůli tomu upozaděné. Tento díl ještě super. Je to jízda.

Roni34
11.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Uf…tak jsem dočetla a jsem nadšená.Vůbec jsem nečekala, že ještě na poslední stránce přijde takové překvápko. V této knize dostává svůj prostor i Jaime, který mě neuvěřitelně bavil. Je zde pro mě mnohem uvěřitelnější než ve filmu, když mu vidím do hlavy. Nejméně zaujal asi Davos, vůbec nechápu, proč už Stannise neprobodnul sám a je mu natolik věrný i přes smrt svých synů. Mladý vlk to tu po vzoru svého otce také pěkně po… Sansa je stále loutkou v něčích rukou, ale ke konci se zdá, že se něco láme a začíná uvažovat jinak…Naopak Daenerys roste víc a víc i když hodně pomáhá vyloženě štěstí…Jon Sníh mě baví víc v první půlce, pak se kolem něho točí spousta nových postav jak z Noční hlídky, tak od zdivočelých a začínám se tu trochu ztrácet.Podobně mám někdy zmatky mezi kejklíři a partičkou kolem sera Berica Dondarriona. Kladně hodnotím objasnění, některých informací kolem Lannisterů. Čtenář lépe pochopí jednání některých postav.Je zde i několik zajímavých odchylek od seriálu. Rozsah mi vůbec nevadil.Děj utíká sám. Je to čtivé. Každá kapitola něčím zaujme…ze série je pro mě tato kniha asi nejpovedenější. Opět upozorňuji: není to čtení pro slabé povahy, meče tu opravdu bouří.

L.R
03.04.2022 5 z 5

Jednim slovem PECKA a nekdy i hodne necekana.
Postavy se vyvyji a ctenar chte nechte na ne postupne meni nazor...
Jiz to tu bylo nekolikrat napsano, tak jen zopakuji, ale je fakt husty jak autor nechava s klidem umrit uplne kohokoli.
No nic, fakt me zajima jak to bude dal, takze se vrham do dalsiho dilu.

Glen808
24.03.2022 1 z 5

Tato kniha se pro mě ke konci stávala už nesnesitelnou. Vyprávění je poutavé a člověk by se rád dozvěděl, jak to dopadne. Jenže se musí prokousat velmi dlouhou a rozvláčnou knihou plnou násilí a zla, ze kterého se dělá špatně. Nepotěšily mě ani pasáže týkající se sexu, také často plné násilí a někdy zvrhlé. Asi to vzdám a třetí knihu ani číst nebudu, přestože už ji mám koupenou.

Makec
28.02.2022 5 z 5

Opět strhující příběhy akterů této série. Pocitově se mi moc nelíbilo jak se kniha vyvíjí, ale nemění to dojem z celkového provedení. Mnoho recenzí mě tady přece varovalo, ať si moc nezvykáme na postavy. Znovu se mi nejvíce líbily příběhy noční hlídky a najdeme zde i rozličné postavy, které si zapamatujete a třeba i oblíbíte (např. šišlající "Kozel", starý Fray se svým "ha").

Limonadovyjoe
24.02.2022 5 z 5

“Někdy je nejlepším způsobem, jak je zmást, udělat něco, co nemá žádný smysl, nebo co zdánlivě dokonce jde proti tvým zájmům. Zapamatuj si to, Sanso, až tu hru budeš hrát. Jakou hru? Tu jedinou. Hru o trůny.”

Tady v tomto díle se s tím G.R.R. Martin vůbec nemazlil! Vzal všechny důležité postavy, zamíchal je a půlku z nich prostě vyhodil. To co si mnoho autorů nedovolí zvládl Martin naprosto bravurně a nebouří se tak jen meče ale i mnoho fanoušků série. Hlavně si nějakou postavu neoblíbit!
Stará spojenectví jsou rušena a vznikají nová, taková, na které by nikdo nesázel. Postavy jsou rozházeny po celém Západozemí tisíce leguí daleko od sebe a někdy přitom tak blízko. A jestli něco v Západozemí umí, tak jsou to svatby - až vražedně skvělá zábava :)
No a za zdí se nám štosuje nová armáda..ale o tom zase příště.

“Již brzy přijde chlad, a noc která nekončí.”

Díky covidové izolaci přečteno za neuvěřitelných 6 dní.

jirina4159
02.01.2022 4 z 5

Těším se na další díl.

Karoley
01.01.2022 5 z 5

Píseň ledu a ohně prostě miluju! Nejprve jsem viděla několik řad skvělého seriálu a pak při čekání na další díly jsem se ponořila do knih a strávila několik krásných měsíců ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy. Zamilovala jsem si Daenerys Targaryen, Jona Sněha, Tyrona Lannistra, Aryu i Sansu Stark, jejich příběhy mě nejvíc bavily a netrpělivě jsem očekávála, co jim osud připravil. Snad se Martin trochu pochlapí a ságu konečně dopíše, na poslední dva díly mám totiž už v knihovně připravené místo!

"Zima se blíží.."
"Ty nevíš nic, Jone Sněhu."

Sága ledu a ohně
6) Vichry zimy
7) Sen o jaru

Annicka
28.12.2021 5 z 5

Sérii mám s každým dílem raději. Na začátku jsem měla problém, kdo s kým peče a kdo je s kým příbuzným, ale teď se naštěstí v té změti postav už vyznám. Navíc má autorem celkem zdravý reflex udržovat postavy v přiměřeném množství - tedy pokud začne vyprávět příběh očima další postavy, jinou bez milosti nechá zemřít. I když je to poněkud drastické a musím se přiznat, že jeden z mých oblíbenců byl odejit :-( Na druhou stranu, kniha se odehrává v rozvráceném státě, takže jen stěží se tam ti všichni intrikáni k sobě budou chovat v rukavičkách.

Mojepočteníčko
26.12.2021 5 z 5

Perfektní! Kdybych nenahlédla do čtvrtého dílu a nezjistila, s kým se setkám, vzala bych ho do ruky hned. A to série na posezení nečtu :)!