Bouře mečů

Bouře mečů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90847/bmid_boure-mecu-WJg-90847.jpeg 5 3533 3533

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou. Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Storm of Swords , 2000

jollie
21.07.2014 5 z 5

Stejně jako z předchozích dílů jsem z Bouře mečů nadšená a s velkou chutí se vrhám na další díl :)
Osudy hrdinů celé ságy jsou pro mne naprosto nepředvídatelné a vždy je pro mne překvapením kdo stojí za jakou intrikou.......kniha mi nedala vydechnout......nedalo se jinak, než číst a číst a číst ;)

Jordyz
10.07.2014 5 z 5

skvělé!

iveta5615
24.06.2014 5 z 5

Opet nezklamala...

Kelynka
16.06.2014 5 z 5

Této sérii jsem zcela propadla :-) Doporučuji nejdříve číst a pak se mrknout na seriál. Škoda,že to není knížka do kabelky,ale i tak je SUPER !!!!

Delen
13.06.2014 5 z 5

Má jednu velkou vadu - je těžká. A vzhledem k tomu, že jsem jí nosila s sebou (na vyplnění prostojů, přestávek a pod) se dost pronesla. Jo, a taky byla příčinou určitého prodloužení těch přestávek. Přesto že až po rudou svatbu jsem znala děj ze seriálu, tak jí to neubíralo na čtivosti. Sbírám síly na další díl (hlavně na to nošení - je snad ještě těžší). Ale už se těším.

Bobšule
04.06.2014 5 z 5

To je krve, to je krve!!!!

RimmerCZ
30.05.2014 4 z 5

Stále stejný vysoký standard. Není třeba tu psát nic převratného. Velmi bohatý děj všech linek, některé se mi samozřejmě líbí víc a jiné méně, ale to nic neznamená...

spami
07.05.2014 5 z 5

vynikající čtení od začátku až do konce

Traabant
07.05.2014 5 z 5

skvělé jako vždy

ragnar
29.04.2014 5 z 5

Úchvatné.....

SillverAngellus
26.04.2014 5 z 5

Super díl! Plno překvapujících okamžiků až do konce... někdy sice kniha trochu ztratila spád, ale to na kvalitě (alespoň pro mě) nic nemění :)

Nickky
19.04.2014 5 z 5

Pomalý, až podezřele klidný, začátek jako by byl předzvěstí něčeho velkého.
A také že ano. Ty neočekávané, překvapivé a šokující události, při kterých jsem se bála otočit stránku, přišly někdy v druhé polovině knihy.

Ožívají staré křivdy a ze svatebních hostin se stávají nebezpečnější místa než bojiště.
V tomto nejistém období se každý snaží získat spojence na svou stranu. Až teď se ukazuje, kam až jsou lidé ochotni zajít, aby si udrželi moc. ( Můžeme si povšimnout kontrastu, jak si člověk moc představuje - Daenerys a její představa o vládnutí Západozemí - a jaký je naproti tomu rozdíl, když ji má - Královo přístaviště, kde se každý snaží být hráčem a ovládat co nejvíce figurek na herním poli.)
Teprve teď vychází na povrch hořká skutečnost, kterou si nikdo nechce přiznat. A to, že ke konci ničí válka úplně všechny.

George R. R. Martin neomezuje svoje vypravování jen na rozsáhlé popisy, ale zároveň nám umožňuje prožít životy postav. Bravurně zachycuje jejich nálady a psychické rozpoložení.
Tentokrát nás nechal nahlédnout do nitra dvou postav, na které jsme měli z minulých dílů vytvořený určitý názor. Člověka ale není možné soudit, dokud ho dostatečně nepoznáme. Jak jsem s Jaimem a Samem měla možnost trávit více času a pomalu přicházet na to, jací skutečně jsou, přistihla jsem se, že svůj dosavadní názor musím poupravit.

Jako nejsilnější postavu v tomto díle považuji Catelyn.
Právě proto, jak se dokázala postavit za své děti, když to nejvíce potřebovaly. A také proto, že přese všechno, čím si musela projít, neztratila svoji víru.

Pár slov k postavám:
Prolínání mezi jednotlivými úhly pohledu bylo propracované v mnoha směrech. Arya se na svých cestách míjela s Jaimem, tam padlo slovo o Branovi, tu zase o Sanse.
Spousta vypjatých situací nutí postavy jednat svým srdcem, porušovat sliby a uzavírat nová spojenectví.
Jaké mohou být následky ( a že skutky jsou pravdivější než slova), jsme se mnohokrát mohli sami přesvědčit.
" Hudebníci si chviličku vydechli a začali hrát jinou píseň, velmi odlišného druhu. Nikdo sice nezpíval její slova, ale Catelyn v ní ihned poznala Deště Kastameru. Edwyn pospíchal ke dveřím. Ona pospíchala ještě rychleji za ním, poháněna hudbou. Šest rychlých kroků a dostihla ho. Popadla Edwyna za paži, aby ho otočila, když tu ji náhle celou polil chlad, protože ucítila pod hedvábným rukávem jeho oděvu železné kroužky. "
Už i z tohoto úryvku jde vycítit závažnost konkrétní situace. Charaktery navíc nejsou černobílé. Často tak vůbec nelze určit, co kdo udělá. Můžeme jen odhadovat, vytvářet si domněnky a používat naši fantazii. A to si myslím, je pro nás čtenáře nejdůležitější.

Dáma s hrnstjm
07.04.2014 5 z 5

Čtenář se prokousává více než polovinou tlusté knihy, dostává informace drobnějšího charakteru a říká si, že by se už mohlo stát něco většího. Potom se začnou dít věci tak zásadní, že čtenář musí některé věty a odstavce číst vícekrát, aby se přesvědčil, že se nespletl a říká si, jestli jen mu nebylo lépe u těch méně významných událostí... a třeba si dá i pár dní od čtení pauzu, protože čím déle nebude číst, tím déle budou oblíbené postavy žít... Snad každá kapitola v druhé polovině knihy obsahuje obrovské události, a když už si čtenář myslí, že je konec, dostane od autora - pro výstrahu - jeden malý obrazný políček na konci poslední kapitoly a jeden velký na konci epilogu.
Hra o trůny byla skvělá, ale v kontextu Bouře mečů ji vidím opravdu jen jako úvodní epizodu. Bouře mečů je pro mě zatím nejzdařilejším dílem Písně ledu a ohně. A děsím se chvíle, kdy se příběh Daenerys proplete s příběhy postav v Západozemí...

Lole
24.03.2014

Wow, aneb právě jsem dočetla a jsem v té náladě, které mě nepřestává s četbou téhle serie opouštět. Skutečně skvělé dílo, hodně komplikované a tak si ho hold přečtou jen knihomolové, ale když začnete nemůžete přestat.

Lodja
03.03.2014 5 z 5

Pro mne je to bezesporu nejlepší díl celé ságy. Přestože se zde začne rojit takové množství postav, že si téměř neustále říkám "A kdo je jako zase tohle?", třebaže jsem o něm četla před minutou. Přestože je knížka přímo zrůdně velká a absolutně se nedá nikam tahat. Přestože překlad je opravdu otřesný a nejsem dostatečně dobrá, abych četla v originálu. Přestože při každé Daenerysiné kapitole začínám mít chuť říct "Dracarys" a její části z knížky prostě vypálit. A přestože mi zabijí moji nejoblíbenější postavu.

Přes tohle přese všechno je Bouře mečů prostě úžasná! Ubíhá nezadržitelným tempem, kterému se ani nechce věřit a při kterém si říkáte "Ne, zpomal, ať mi to ještě chvíli vydrží." Příběh je z prvních dvou dílů skvěle rozběhnutý a Martin jenom stupňuje tempo a připravuje pro nás jeden zvrat a druhým a taky mraky otázek, z nichž některé vám odpoví a některé zase ne.

Moje paměť na knihy je asi taková, že si zapamatuji pouze hlavní linku příběhu a opravdu důležité postavy, žádného Freye ze třetího kolena. A proto se trošku červenám, když musím přiznat, že si nepamatuji všechny zvraty z Bouře a mám trochu guláš, co bylo v jakého díle. Ale co si pamatuji velmi dobře je dokonalý čtenářský požitek, který jsem z této knihy měla. A který bych přála každému milovníkovi fantasy knížek.

Dera
21.02.2014 3 z 5

První polovina knihy je roztahaně nudná a vlastně nic moc se neděje. Druhá polovina je o hodně lepší, zvraty v ději jsou neočekávané a strhující. Na svatbě u Freyů mě autor překvapil opravdu nepředpokládanými událostmi a já se těšil ze skvělého tempa až do napínavého konce plného dalších nepředvídatelných překvapení...

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

V životě jsem snad tlustější knihu nečetla a nosit ji v kabelce byl fakt zážitek pro mé rameno :-D K této knížce nemám výtku - prostě velká paráda.

angiek
17.01.2014 5 z 5

Ůžasné :-) četla jsem do 2.30 nemohla se odtrhnout.překvapivý závěr.a i nějaká ta slza ukápla,u setkání Jona s Duchem jsem to prostě nevydržela. :-)

chabin
10.01.2014 5 z 5