Bouře mečů

Bouře mečů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90847/bmid_boure-mecu-WJg-90847.jpeg 5 3533 3533

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou. Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Storm of Swords , 2000

Karcoolka2210
18.06.2013 5 z 5

Ja uz ani neviem co mam pisat na Martina. Jednoducho ma totalne vtiahol do tejto serie.Trvalo mi to trochu dlhsie docitat tuto cast, ale nie preto, ze by bola zla, len nebolo tolko casu. Martin je jednoducho skvely a pribeh pokracuje skvele dalej. Niekedy si hovorim, ved nech uz sa stretnu surodenci, ale stale sa nejako minaju a prekazky sa im hadzu pod nohy. Ale je to paradne napisane a nie je stranka, ktora by ma nudila alebo nezaujimala.
V tejto casti bolo niekolko neprijemnych umrti, az mi bolo do placu pri niektorych. Tiez sa ukazuje, ze niektore postavy, ktore boli zo zaciatku opisane ako stopercentnne negativne, maju v sebe aj kusok dobra, ktore zacina vychadzat na povrch. No a ten epilog, som myslela, ze odpadnem. PARADA!!! AJ

Mara.6
07.06.2013 5 z 5

První polovina pro mne nebyla tak čtivá, jako ta druhá. Až po přečtení celé knihy jsem poznal, že jde o pouhou předehru právě pro druhou polovinu, která je plná zvratů, které bych rozhodně nečekal. Všechny postavy, ať už pro čtenáře pozitivní či negativní, zde rázem dostanou velký spád a děj poskočí dopředu. Celkově mě v tomto díle bavila naprostá většina postav, protože se u nic vždy něco dělo a je tak připravena zajímavá půda pro pokračování.

Kristča
19.04.2013 5 z 5

Dle mého se jedná zatím o nejlepší díl celé série. Chvílemi mě svírala taková beznaděj z celého dění, že jsem musela knihu odkládat. Připadalo mi, že se téměř nikomu nedaří, pouze těm lživým, chamtivým, intrikánským atd. osobám. Nikomu nelze věřit, po celé zemi jen smrt a utrpení obyčejných lidí, kteří už také nevěří v nikoho a nic....
Hodně mě potěšil příběh Jamieho, a těším se, jak bude dále pokračovat a jak se jeho osobnost dále vyvine.
Pokud bych měla srovnávat se seriálem, velice mne mrzí, že hned na začátku tvůrci prozradili totožnost Baristana Selmyho a hlavně, že prozradili celou zápletku se Sansiným útěkem z Králova přístaviště. To totiž spolu s RS patří k největším zvratům v knize, tak proboha proč? Možná špatná dramaturgie?
Jako vždy - kniha je mnoooooohem lepší než seriál, ten si ke knižní podobě nemůže ani čuchnout :D

čohynka
13.04.2013 5 z 5

Pro mě zatím nej nej nej díl, nešlo se od ní odtrhnout, napínavá, čtivá, prostě super...

woken
10.04.2013 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl . Je zde plno zvratů,neočekáváných umrtí a vražd. Někdy jsem byl na R.R. naštvaný,že mi zabil oblíbenou postavu a někdy jsem to kvitoval,každopádně jsem byl celou dobu v napětí jestli mi neumře zas nějaký oblíbenec. To mě nejspíš čeká hned v dalším díle,ale i tak se na něj moc těším.

Kula
07.04.2013 5 z 5

Pořádně hutná, vraždami, zradou a mrtvolami napěchovaná kniha. Příběh zatím drží pohromadě, ikdyž mi tento díl připadal "nejslabší". Uvdíme jak se poměju při Hostině s vranami.

SnowCat_5
25.03.2013 5 z 5

Cesta vlakem je moc krátká na všechno to, co se tam děje. A než se naděju, jsem v Praze a ani envím jak. Úžasná knížka s napínavým dějem plným zvratů.

makke
22.03.2013 5 z 5

Návykové... a to prudce. Myslím, že by na knihy G.R.R. Martina měly dát nálepky s varováním :o)) Číst jen na vlastní nebezpečí, hrozí riziko, že se neodtrhnete.

hankapimi
12.03.2013 5 z 5

První díl Písně ledu a ohně byl v podstatě historický román o občanské válce po smrti krále Roberta Baratheona, který nás seznámil s účastníky, hrající "Hru o trůny". Druhý díl "Střet králů" se převlékl do moderní pohádky s čarodějnicemi, čarostromy, magií a draky a přitvrdil v počtu postav, dějových linií a válečných hrůz . "Bouře mečů" je v podstatě jeden dlouhý masakr, s brutální zvraty v ději, tak úžasně popsané, že než čtenáři "docvakne", že přežije jen ta nejhorší lidská "mrcha", tak jste na konci... Jon Sníh, bastard Neda Starka se dostane za Zeď a musí se naoko přidat k Divokým. Starkové ztratí Sever, z velkolepého masakru u Králova přístaviště vyšli nejsilnější Lannisterové, Stannis Baratheon po prohrané bitvě uprchl. Vlastní dějovou linku dostane i Jaime - Králokat, ten mě moc bavil , Arya stále bloumá po vydrancované zemi sem a tam a Sansa uvízla u Lannisterů. Vznikají účelové sňatky, nová spojenectví, prospěchářské intriky, šíří se chaos, mění se charaktery, rozpadají se ambice. Dobré skutky jsou po zásluze potrestány, idealisté a čestní muži smeteni do propadliště dějin a jak si někoho oblíbíte, vemte na to jed, že vám ho G.R.R. Martin dlouho naživu či vcelku nenechá !!

J.O.N
09.03.2013 5 z 5

Po trochu nudnějším 2. díle je se to tady zase rozjíždí. A to všude za mořem, za zdí i v království. Zvratů je plno takže je o zábavu postaráno. Ani bych neřek že to má přes 1000 stran protože se to čte pořád jedním dechem. Jen ten konec mi zatím moc nesedí tak uvidíme jak to pojede v dalším díle.

Marki87
05.03.2013 5 z 5

Málokterá kniha mě dokáže vtáhnout natolik, že bych nejedla, nespala a pořád jen četla... Naoaž pak kniha, která má tisíce stran. Tato kniha to dokázala, stejně jako ostatní z cyklu.

Tom Riddle
01.03.2013 4 z 5

Předchozí díl ságy, Střet králů, byl díky ústřednímu motivu, konfliktu pěti králů, dějově poměrně roztříštěný, svým vyvrcholením však hlavní dějovou linku pro pokračování poměrně zúžil a zjednodušil.

Samozvaný král Renly je mrtvý a král Stannis se po prohrané bitvě na Černovodě stáhnul do ústraní, téma třetího dílu se proto z největší části drží konfliktu mezi Starky a Lannistery. Oba znepřátelené tábory dělají všechno pro to, aby posílily svoje řady, uzavírají aliance se vznešenými mocnými rodinami (a jakpak se takové aliance uzavírají?) a intrikují. Za Zdí začíná řádně přituhovat a do toho pomalu, ale jistě, začíná vystrkovat růžky drak v Daenerys.

Celý koncept dílu v sobě nese nepříjemný zádrhel. Dvojka sice měla roztříštěný děj, většina postav ale byla součástí jedné velké zápletky, a čtenář tak měl navzdory délce pocit, že všechno směřuje k určité pointě. V Bouři mečů tomu tak není, alespoň co do onoho pocitu. Ač má autor jistě s každou postavou nějaké záměry a každá má svoje místo, u některých vypravěčů to tak nepůsobí, protože od určité chvíle jedou svou vlastní dějovou linku, která nemá (alespoň ne v rámci tohoto dílu) co dočinění s hlavním dějem. Tento fakt zřejmě nejvíc bohužel vynikne u Aryi, kterou mám jinak jako postavu rád, a velice mě bavila jak v prvním, tak i v druhém díle. Příkladem budiž kapitola, kdy (náznak spoileru) se zajatá Arya na začátku kapitoly pokusí o útěk jen proto, aby na jejím konci byla opět dopadena, a to bez jakýchkoli druhotných následků (konec spoileru).

K vypravěčům, kteří až na jednu výjimku zůstávají ze dvojky, se přidává posila v podobě Jaimeho a Samwella. V prvním případě mě to těší velice, ve druhém již podstatně méně, protože ač má Martin dar učinit všechny svoje postavy sympatickými, horší už je to se zajímavostí jejich vypravěčských sekcí.

Částečná nezajímavost nebo zdánlivá bezpředmětnost některých kapitol zamrzí obzvlášť ve chvíli, kdy se onen ústřední příběh nečekanými zvraty rozeběhne závratnou rychlostí, avšak čtenář se musí prokousat nepřeberným množstvím všeho ostatního. Tahle skutečnost se nejvíc promítá na postavě Sansy, která už od druhého dílu stojí v samém jádru dění (a zároveň se pomalu, ale jistě vypracovává na mou nejoblíbenější postavu ságy), v jedné chvíli ale čtenář musí na pokračování jejího osudu čekat přes 400 (!!!) stránek. Při počtu deseti vypravěčů a v průměru patnácti stránek na kapitolu by se dalo vyvodit, že mezi dvěma kapitolami Sansy se na oněch 400 stránkách všichni ostatní vypravěči dočkali zhruba třech kapitol, fakticky je tam ovšem osm kapitol o Arye a ostatních poskrovnu.

Navzdory všemu řečenému, Bouře mečů na mě ve výsledku působí pozitivnějším dojmem, než (i tak velice dobrý) Střet králů. Důvodem je především logický a strhující posun hlavního děje, brilantní charakteristika postav, které ve trojce dostávají nečekanou hloubku (především pak na straně "záporáků") i potlačení výskytu magických prvků v klíčových situacích.

Martin zkrátka vytvořil dokonale promyšlený a fungující svět. Některé jeho části se mi sice nemusejí líbit, už je ale bohužel pozdě, je ze mě totiž fanda a není cesty zpět.

OT-PI
20.02.2013 5 z 5

Fantastické. Nejlepší kniha z doposud vydaných pěti dílů. Dal bych mnohem více hvězdiček kdyby to šlo.

kiddlinka
26.12.2012 4 z 5

Kvalitativně přibližně stejné jako Střet králů, ale začínají se výrazněji projevovat vady nutně vyplývající z geografického rozptýlení postav: až znepokojivě velké množství kapitol je čistá vata, která nemá jiný účel než podívat se, co ta která postava dělá či co se kde děje (čemuž se nejde vyhnout, neboť jakmile Martin tu či onu postavu/místo do světa Písně ledu a ohně jednou uvede, nelze najednou předpokládat, že není důležitá a není třeba se k ní vracet). Problém se jen umocňuje se vzrůstajícím počtem postav, jenž navíc přispívá k roztříštěnosti děje. Kapitoly tak již neposouvají vpřed děj odehrávající se na několika málo místech a mající společný motiv, ani nenabízejí odlišný náhled na stejnou situaci, nýbrž se mění v podstatě na nezávislé povídky, které mnohdy nejenom že nemají přílišný dopad na celkový příběh a navzájem se neovlivňují, ale ani samy o sobě nemají moc smysl - Aryina dějová linka je například čím dál víc o hovně a mohla být nahrazena mnohem zajímavějším Theonem a kapitoly o Samovi, Daenerys a Jonovi poznamenává skutečnost, že Martin si z důvodu krácení osvojil protivný zvyk zakončit kapitolu cliffhangerem a o sto stránek později se k němu vrátit jen několikařádkovým flashbackem. Na stejně vysoké úrovni jako ve Hře o trůny zůstávají prakticky už jen Tyrion a Sansa, jeden proto, že je jedním z hlavních hybatelů a de facto nejosobitější postavou v celé sáze, a druhá, poněvadž nyní již jako jediná funguje jako nespolehlivý vypravěč odlišený vlastním stylem. Klesá žel bohu i čtivost a původní kulervoucnost se objevuje až v poslední třetině s vyvrcholením všech linek. Popravdě se už nemůžu dočkat, až se v posledních dvou knihách všichni začnou zase stahovat na několik málo míst a dění bude koncentrovanější. PS: může mi někdo vysvětlit, proč jsou v českém vydání mapy Severu a Jihu už zase osekané o dobrou polovinu popisků a mapy Zátoky otrokářů a Zemí za Zdí chybí úplně? Hodně štěstí při orientaci, cikáňata.

Maica
27.10.2012 5 z 5

Smekám! Tenhle díl se mi vážně moc líbil! Byla to sice zase strašná řezničina, ale na to už jsem si tak nějak zvykla. Rozvětvení děje je naprosto nečekané a tudíž ohromující. Prostě jsem četla a četla a najednou jsem zjistila - ejhle, epilog! A na nějaké ukončení se můžu těšit leda tak do příštích dílů.

pufina
26.10.2012 5 z 5

Pokořeno 1151 stran (zbytek jsou rodokomeny), uff. Ze začátku se to zdá dlouhé, předvídatelné, ale nikdy jsem neměla problém se začíst a vplout mezi postavy, bojovala jsem se Starky a Jonem, skoro umřela s Tyrionem, zoufale se modlila se Sansou a Samem. Proklínala jsem onoho slavného autora, jenž mi před očima bez milosti zabíjel oblíbené postavy a s radostí jsem přihlížela, když zabil mé méně oblíbené. G. R. R. Martin stvořil neuvěřitelný svět, ve kterém si to se svou fantazií naprosto užívám.

Geret
15.09.2012 4 z 5

Musím se přiznat, že až v tomto díle mě naplno zasáhl fakt, že celá sága vůbec nemusí dopadnout tak, jak by se mohlo zdát během dílu prvního a že autor spíše než román s klasickou zápletkou píše kroniku fantasy světa, pohledem jeho obyvatel.
Na jednu stranu mě pak těší to, že takřka nikdy neodhadnu, kdo zemře v tom či onom souboji, na druhou stranu mi dějové zvraty přijdou místy už trošku překombinované a někdy až příliš přitažené za vlasy.
Při čtení epilogu to došlo tak daleko, že jsem si vzpomněl na to jediné, co jsem si pamatoval ze seriálu Dallas, ve kterém dějovou slepou uličku vyřešili tím, že prostě řekli, že to celé byl jen Bobbyho sen:)

Nevimm
22.08.2012 5 z 5

Lepší než 1. a 2. díl. ŠPICA. 5/5*

black.susi
21.08.2012 5 z 5

Bouře je snad ještě větší nářez než předchozí dva díly dohromady. Dočkame se spousty dějových zvratů, hlavně když to vypadá, že by se věci mohli začít vyvýjet k lepšímu. Smrt číhá na každém rohu, Martin se nerozpakuje nechat umřít hlavní postavy, případně nechat je zase "obživnout". A to všechno se děje tak rychle, že nestačíte ani vydechnout. Knihy z téhle serie vás prostě chytnou a nepustí. Jsem v pokušení hned se vrhnout na další díl.

Tazz1
11.08.2012 5 z 5

prostě klasika v této serii, zvrat střídá zvrat...když si oblíbím nějakou postavu, tak...ale to by bylo spojlování :-)