Hostina pro vrány

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný "Železný trůn", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe... Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122031/hostina-pro-vrany-122031.jpg 4.41594

Píseň ledu a ohně (4.)

A Feast for Crows (2005)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress
Více informací...

Sisssi

Hostina pro vrány a Tanec s draky jsou krásnou ukázkou toho, jak to dopadá, když autor nedokáže udržet na uzdě své grafomanské choutky. Tohle Martin bohužel neukočíroval, což je škoda, protože stačilo pouze některé zdlouhavé dějové linie zkrátit a vyškrtnout všechno přebytečné. Přibližné rozdělení dějových linií na "jižní" (Hostina pro vrány) a "severní" (Tanec s draky) působí neprofesionálně a zbytečně tříští děj, ačkoli chápu, že pro autora je pohodlné takto zamaskovat chronologické nepřesnosti, kterých se dopouští.
Pokud Martin stylizuje svůj svět jako inspirovaný středověkem, měl by se rovněž držet alespoň základních bodů středověké reality. Arya dostává cestou do Braavosu dárky od ostatních cestujících na lodi, mimo jiné i stříbrnou vidličku. Je krajně nepravděpodobné, že by obyčejný námořník vlastnil takový předmět, ve středověku lidé totiž vidličky užívali velmi vzácně, příbor tvořil pouze nůž a lžíce. Celkově je Braavos docela příjemnou kombinací Rhodu, Benátek a fantazijního města. Úsměvným dojmem působí Martinova slova o neštovicích (strana 361). Tato nemoc představovala velmi nebezpečnou chorobu, na niž umíralo obrovské množství lidí (nemluvě o jizvách, které zanechávaly na přeživších), ale autor pravděpodobně zná jen dnešní (ve většině případů) neškodné plané neštovice a nevidí rozdíl mezi planými a pravými. Podobně nestředověce zachází autor v průběhu celé ságy s výrazem panna, který vůbec neodráží někdejší chápání tohoto slova (panna jako synomymum pro slečnu, neprovdanou ženu je u Martina zcela vytěsněn a soustředí se jen na fyziologickou stránku věci panna = osoba ženského pohlaví s neporušeným hymenem, což je předmětem mnoha oplzlých narážek a dvojsmyslů).

Připomeňme si alespoň několik pravopisných nehorázností, které můžeme přičíst na vrub překladatelce:
Aby bylo jisté (správně "jasné"), jeho milá sestra zjevně považovala za naprosto neschopnou nebo zrádnou dobrou polovinu dvora - strana 148.
Shromáždil se kolem něj dav, aby jej přivítali, popřáli mu vše nejlepší a získali si jeho přízeň - strana 307 - pokud se shromáždil dav, pak jej přivítal, popřál, získal, ale překladatelka se od druhé věty tohoto souvětí tváří, jako by v první větě místo davu byli lidé.
Zasmál. - strana 311 - chybí "se".
Arya obaluje filátka v ořechách (správný tvar je "v ořeších") - strana 372.
Dovídáme se, že rod Darryů zemřel (správně "vymřel") po meči, Edmurovi stále dávají oprátku kolem krku, ale nepověší ho (správě "nepověsí") - strana 581.
Arya/Kočka byla cítit slanou vodou a rybami, ale zvykla si na to již natolik, že to sama vnímala (správně "nevnímala") - strana 588.
Osney si stěžuje Cersei, že Margaery ho jen škádlí: "Nikdy my (správně "mi") nedovolí víc než..." - strana 678. Toto je můj favorit v soutěži o nejpříšernější a nejostudnější chybu roku.
Řeka Greenblood je do češtiny překládána většinou jako Zelenokrvavice, někdy je ale označena jako Zelenokrev - strana 680.
Černá ryba nechal Řekotočí plně vynásobené (správně "zásobené", protože výraz "vyzásobené" je sporný, viz článek Hany Prouzové O zásobování jinak, Naše řeč, ročník 67 (1984), číslo 3, s. 166-7) - strana 762.
Oběsili ho i s celou svou (správně "jeho") družinou. - strana 766 - tento druh chyb se táhne všemi díly, svůj se vždy vztahuje k podmětu.
Jeden z mužů, s nimiž se Sam potkal ve Starém městě měl čupřinu hustých černých kudrn, která mu vybíhala (chybí "do") špičky - strana 783.

Doufejme, že (prozatím) poslední díl na tom bude lépe.

Filatov

Hostina pro vrány byla trochu zklamáním, které jsem u této ságy zažil poprvé. Musím se přiznat, že kniha nebyla tak záživná, jako předchozí díly. Přečetl jsem jí, ale nezanechala ve mě moc velký dojem a asi to bylo tím, že se soustředí na postavy, které nemám tolik rád. Za zmínku ale určitě stojí kapitoly o Cersei a Jaimem, které mě bavily nejvíce. Dalším důvodem, proč nehodnotím tak vysoko, je fakt, že ubylo bitev avšak intriky zůstaly. Přesto se děj dle mého názoru nikam daleko neposunul, což bych vzhledem k obsáhlosti očekával.

Majkrofon

Trošku iný diel ako tie predošlé. Do knihy som sa strašne dlho začítaval, niektoré pasáže nuda. Tak isto mi chýbali moje obľúbené postavy, čo už, aj tak sa teším na ďalšie knihy.

weny

Hostina pro vrany na me pusobi jako parodie na predchozi knihy. Jako by se nekdo snazil podtrhnout 'grafomansky' styl G.R.R. Martina v popisu obleceni a prostredi. Coz krasne ilustruje pribehova linka Brianne z Thartu, kde cteme o kazde vesnici a kazde hospode, kterou navstivila ve snaze nalezt Sansu.

Ve srovnani s predchozimi tremi knihami jde o zbytecnych 700 stran textu. Pribeh se temer nevyviji a stoji na miste. Kdyz to velmi prezenu, tak ve Stretu kralu dokazal G.R.R. Martin na 60 strankach ztvarnit dve bitvy a tri dejove zvraty. V Hostine pro vrany zvladne na 60 strankach popsat hospodu, do ktere zavita Brianne z Thartu, a jeji osazenstvo. Navrch dostanete jeste retrospektivni pohled na detstvi Brianne.

G.R.R. Martin se rozkrocil prilis do siroka a bohuzel zabredl hodne do hloubky.

PeťkaW.

Když jsem zjistila, jak se Martin rozhodl knihu rozdělit a které postavy si zvolil pro první část, byla jsem dost na obavách, aby se kniha dala číst. Většina postav totiž nepatřila mezi mé oblíbené a s jeho rozvleklým stylem vyprávění jsem tou dobou začínala trochu ztrácet trpělivost. Tím, že jsem ale v ději konečně předhonila seriál, pro mě dostal celý příběh trochu jiný rozměr a úplně jinak na mě působil. Docela dobře rozmělnil akci, s ne právě záživným vyprávěním, a oproti předchozím dílům mi přišlo, že se "naučil" dávkovat záživné akční pasáže mnohem lépe a nenechal si všechno jen na závěr.
Ano, kniha je možná méně zajímavá oproti ostatním dílům a když to vezme člověk kolem a kolem, tak se tu nic moc zásadního nestalo, ale já si čtení i tak užívala a Hostina pro vrány mě nakopla a dala další chuť do čtení, která po Bouři mečů trochu opadla.

Matty

Knižní obdoba herního datadisku, počinu vyplňujícího čekání na další plnohodnotné pokračování, při jehož vynechání o mnoho podstatného nepřijdete.

Ne, že bych knihu nečetl se zaujetím a u příběhů některých postav, jež mi dříve byly vcelku lhostejné, nezatajoval dech (Brienne, Jaime), ale rozšíření záběru směrem k dalším rodům bez jejich pevnějšího provázání s již známými postavami považuji za poněkud nešťastné. Také věrný čtenář se tak ocitá v pozici návštěvníka zvenčí, který se musí chvíli rozkoukávat. Příliš vstřícné vůči čtenářům není ani přejmenovávání postav a tedy i "jejich" kapitol, kdy si teprve po pár odstavcích uvědomíte, koho se vyprávění zrovna týká.

Možná podceňuji ambicióznost záměru Martina, který chce ze ságy udělat víc než svižný politický thriller ve fantasy hávu. Hodně prostoru je tentokrát věnováno převyprávěním starých smyšlených mýtů, prozrazujících snahu posunout dílo směrem k pánoprstenovské komplexnosti. Tanec s draky snad ukáže, jde-li skutečně o cestu, po které se autor vydal, a pokud ano, dokáže-li po ní kráčet s náležitou důstojností a důsledností.

Aires

Výborné čtení, jako vždy. Ovšem bez oblíbených postav jako je Jon, Tyrion a Danny, měla kniha o trochu méně půvabu. Občas se kniha vlekla a poprvé se mi u knihy George R. Martina stalo, že jsem se krapet nudila. Nejslabší díl série, přesto však pořád kraluje mezi epickými fantasy a drží laťku vysoko :)

AllyKumari

Standartní čtyři hvězdy pro výborné čtivo, které se však přeci jen zpočátku nějak nepříjemně táhlo.

asanita

Mně osobně se kniha celkem líbila, akorát mě mrzela absence mých oblíbených postav. Hostina pro vrány však odhaluje to, že každá vedlejší postava v sérii hraje hru o trůny, a tak je nám chce autor přiblížit. Téměř okamžitě jsem si oblíbila Dorne a myslím, že je to (hned po Zimohradu) mé druhé nejoblíbenější místo v Západozemí. Mám ráda popisy tamních jídel, vín a dokonce i hru cyvasse. Škoda, že v knize bylo kapitolám z Dorne věnováno tak málo prostoru.

Kniha je protkána všemožnými intrikami, křivdami i vnitřními pohnutkami postav a celkem jsem si tento vnitřní svět postav užívala. Mezi mé oblíbence patří rozhodně Alayne/Sansa Stark v Orlím hnízdě, Arya Stark v Braavosu, Arianne Martell a překvapivě i Samwell Tarly a Jeime Lannister, kterým jsem do té doby příliš neholdovala.

Nejnudnější se mi zdály kapitoly z pohledu Cersei, v nichž se v zásadě (kromě samotného závěru) nic nedělo. Proč byla tedy každá druhá kapitola věnována jí? Nevím jak vy, ale já bych se opravdu obešla bez zdlouhavých popisů jejího napůl šíleného počínání a obav z valonquara. Brienne zase pořád dokola pátrá po Sanse, i když je jasné, že se jí to jen tak nepovede (setkání s lady Kamenosrdce bylo ale fajn). Myslím, že se ale vůbec nejnudnější část knihy odehrávala u Greyjoyů. Ano, Aša a Theon (jehož kapitoly budou ale až v Tanci s draky) jsou z celé té jejich sebranky asi nejlepší. Ale ten zbytek? Škoda slov. Královolba byla rozvleklá a klidně jsem ji mohla bez výčitek svědomí celou přeskočit.

Ale co už. Martin se tímto dílem připravuje na velké finále, které jak doufám, brzy nastane. Proto mi nezbývá nic jiného než si pořídit Tanec s draky a čekat. Nebo začít sledovat seriál? No, to se ještě uvidí.

Eremites

Slibuji, že už nikdy nebudu číst komentáře ke knihám dříve, než si knihu sama přečtu....
Komentáře k tomuto dílu mně skoro od čtení odradily. A zcela zbytečně. I tento díl je čtivý, napínavý, občas popisný a klidnější, ale takto je to přece i v běžném životě - nikdy nejde jen z kopce nebo rovně....
Tenhle svět G.R.R.Martina mne prostě baví a osudy jeho postav pestré stejně jako život sám. A zcela mne odnaučil více citově přilnout k nějaké postavě - vzápětí mi ji totiž sebere :-)

KateChatt
25.12.2016

Chápu Martina, že to musel nějak rozkouskovat, ale mrzí mě, že tam nebyli ti, které mám ráda. Některé části byly navíc velmi nudné.

haki34
15.12.2016

Mno... Pridavam se ke vsem, komu prisla Hostina pro vrany slabsi... Fakt musim.. Jsem zvedava co bude dal...
Prislo mi ze v tomto dile se dejove linky motaji opravdu podivne, magie a nadprirozena az moc.. Uplne mi nesedlo ozivovani jak Berrika tak Catelyn ( ta mi cim dal vic prijde snad nejhorsi postava) Brienne jsem si celkem oblibila, takze takovy konec, no...
Stale vic sympatii si ziskava Jaime, a chybel mi Tyrion, Jon, tesim se na dalsi osudy Sansy/Alayne, Aryi - taky mi braavosky part prisel ujety ale co uz..
Greyjoyove me taky nijak k srdci neprirostli ani cela morska flotila a pakaz., sorry.
Ohar a takhle ??? Cekala bych jiny konec...no proste, ctive, ale nelibilo jak ty predchozi... 4-

P.s. Stupnujici se mira muceni a nasili mi taky nechybi...vubec nechci vedet co delal Qyborn v temnych kobkach a zverstva Rorgeho a Kousace... Byly fakt nutne ?? Resp jejich popisy ???

Jedeme dal.. Doufam ze vstric lepsim dnum..

Alaglesia
14.12.2016

Musím dát za pravdu většině a přiznat, že tento díl byl zatím z celé série nejslabší. Martinovi nelze upřít vynikající vypravěčský styl, který vás zatáhne do děje, ale v tomto díle děj plynul líně a velice pomalu. Martin si chystá půdu zřejmě pro něco většího. Krásně si to nachystal, takže se těším....jak to bude dál....

brabofka
05.12.2016

No co se ještě k této sérii dá napsat? Asi všechno tady bylo již napsáno. Ano dá se to považovat za jedno z nejslabších míst série. Taky jsem některé pasáže "trpěla", ale na konci a vlastně na začátku dalšího dílu, autor vysvětluje proč to všechno. Protože každý hraje Hru o trůny.... Geniálně napsáno, geniálně poskládáno, vymyšleno.... Jen by mohl být vstřícnější i k nám čtenářům a začít pracovat na dalším díle. I když chápu že TV je TV. Ale co my, kteří neznají lepší zvuk než je šustění stránek, lepší obraz a představitele než ty, které si sami představí a kulisy které si sami postaví ve své fantazii? Tato série mě pohltila, asi jako většinu fandů na celém světe. A proto musím vědět konec, jak ta Hra o trůny dopadne! To by přece nebylo fér!

whiolet
29.11.2016

Trochu slabší z celé série,ale za přečtení rozhodně stojí

Miliarda
17.11.2016

V žánru fantasy vysoce nadstandardní kniha, avšak v rámci série jde o knihu nejslabší. Autor dává prostor hodně "vedlejším" postavám, které však nemají tolik co říci, jako postavy hlavní a děj tak ztrácí na tempu, jež je občas až příliš rozvláčné. Naštěstí se ke konci knihy dostane autor na svůj standard a nabídne množství zvratů a působivého děje, takže knihu lze v celém jejím kontextu hodnotit velmi pozitivně.

Enforcer
29.10.2016

Tento díl oproti Bouři mečů zásadně ubírá na tempu, což může někoho vést k názoru, že kniha je nudná. Podle mě ale autor nahradil chybějící akčnost větší hloubkou a pořád je co číst. Za velmi cenné považuji, že se konečně podíváme do nitra královny Cersei a zjistíme, jak hluboce je hloupá a zcela evidentně šílená. Dále Arya, Sansa, Brienne... ve čtvrtém díle zásadně přebírají otěže děje ženy a mně to přijde svěží. A nakonec mi přijde, že knihou se táhne jakýsi fatalismus, nálada stylu na ničem nezáleží, stejně nakonec všichni skončíme jako "hostina pro vrány"- U mě za čtyři body.

alfinha2321
22.10.2016

Pro letošek jsem si dala závazek přečíst v kuse celou sérii, protože minule jsem pro nepřehlednost v ději a postavách skončila na začátku čtvrté knihy, kdy už jsem neměla sílu pokračovat. Tentokrát mi významně pomohla znalost všech sérií seriálu, takže už jsem poměrně často věděla, která postava je která a která je důležitá z hlediska dalšího děje - to už se čtenář může lépe soustředit na děj a ne jen na dohledávání postav. Ač můj muž tvrdil, že tento díl je slabý a spočívá v podstatě v tom, že Jaime pořád někam jezdí, a že nejzábavnější je zde linka Greyjoyů, musím říct, že já to měla nakonec přesně naopak. Jaime mě bavil, Greyjoyové nikoliv, a stejně jako v seriálu mi nejnudnější přišla Daenerys. Nicméně celkový dojem z tohoto dílu je velmi dobrý. Teď hurá na pětku!

pajaroh
13.10.2016

Jistě, Hostina pro vrány je méně akční než Bouře mečů, ale není to na škodu. Autor rozšiřuje svůj svět a popisuje osudy vedlejších postav i dosud méně známá místa. Neuvěřitelné, že i po tolika stránkách je úroveň tak vysoká.

chmelda22
07.10.2016

Nuda, nuda a ještě jednou nuda. Po naprosto dokonalé Bouři mečů najednou jako by Martinovi došly nápady. Přidal sice kapitoly z pohledu vedlejších postav, ale ty pro mě nebyly nějak zvlášť zajímavé nebo zábavné. Kupodivu jediná věc, která mě u této knihy držela při životě, byly ostatními kritizované kapitoly Brienne, ve kterých se alespoň něco dělo. Závěrečné setkání s Lady Stonehearth považuji za nejzajímavější pasáž celé knihy. Jinak jsem se za těch 800 stran nedozvěděla absolutně nic. Tedy samozřejmě kromě toho co mají všechny postavy oblečené a co zrovna jedí...
Tanec s draky si pravděpodobně ještě přečtu protože mě stále zajímá jak někteří dopadnou. Každopádně jsem konečně pochopila, proč se seriál začal postupně od knihy více a více lišit. Diváci by se totiž unudili k smrti.

LucyPevensie
03.10.2016

Docela často se objevuje názor, že tato kniha není tak dobrá jako ostatní díly série, mě ale přišla stejně úžasná jako všechny ostatní.

Tarantino
29.08.2016

Ne, tenhle díl není tak překvapivý ani akční, ale ta atmosféra, určitá pomalost a únava... Jeho poslední opravdu dobrá kniha.

Razič
23.07.2016

I když tempo oproti Bouři mečů trošku polevilo, je to pořád skvělá fantasy. Obzvláště se mi líbila Cerseina linka o politikaření a intrikaření v Králově Přístavišti. Už se těším, až mi Ježíšek přinese Tanec s draky.

Kyta
15.07.2016

Byla jsem nesmírně zklamaná, když jsem se dozvěděla, že v tomto díle nebudou figurovat mé nejoblíbenější postavy, Jon a Daenerys a dokonce i Tyrion, jehož jsem si oblíbila až v polovině série. Absence Brana nebo Davose mi ale zase až tak nevadila.
Občas jsem se musela do čtení vyloženě nutit. Když se ani v polovině knihy nic moc nedělo (narozdíl od předchozího dílu) uvědomila jsem si, že úkolem a cílem tohoto dílu je objevení dosud nepoznaných míst Západozemí a přiblížení některých postav. Když jsem při čtení zaměřila na tohle, poznala jsem tu krásu knihy. Vedlejší postavy měly přiblížit situaci a život na Železných ostrovech a v Dorne, kde to pro čtenáře bylo úplně nové. Některé kapitoly vedlejších postav mě bavily, jiné ne. Kapitol vyprávěných z pohledu Cersei zde bylo až nadbytek; nebyly sice nudné, ale když nemáte v lásce tu postavu, těžko se budete těšit na kapitoly s ní. Překvapil mě však příběh a osud Brienne, kterou má čtenář čas v průběhu knihy poznat. Dějové linie Sama a Brienne mi přišly nejpovedenější a rozhodně nejzajímavější.

Hostina pro vrány je, co se týče děje, asi nejslabší knihou série. I tak ale nemůžu jinak než dát 5* a těšit se na Tanec s draky!

Ishmael
25.06.2016

Evidentně jsem v menšině, ale kapitoly "vedlejších" postav mi přišly nadmíru zábavné, nepředvídatelné a hlavně zajímavé. Železné ostrovy a Dorne dle mého vdechly do příběhu nový život.
Nejvíc ale překvapila Brienne, jejíž naivní pohled na svět a rytířské zásady zapříčinily, že jsem si její kapitoly užíval asi nejvíc. Její cesta připomínala spíše nějaký příběh z žánru hrdinské fantasy, což byla nakonec taky fajn změna. Nevím jestli zdejší uživatelé nepochopili smysl této příběhové linky, protože ta není ani tak o záchraně Sansy (protože my, jako čtenáři od začátku víme, že Brienne nemůže uspět), jako spíš o její cestě, jejím vývoji jako postavy a v neposlední řadě o vykreslení světa ledu a ohně a života v něm.
Sečteno, podtrženo, Hostina je zatím rozhodně mou nejoblíbenější knihou Písně ledu a ohně, možná právě díky absenci, v minulých knihách tolik převařených, kapitol Jona a Daenerys.

Dindi
23.06.2016

První díl, u kterého jsem se musela do čtení vyloženě nutit.. Díky bohu za Cersei!

Arya26
13.06.2016

Hostina pro vrány mi teda moc nechutila... :D Řeknu to tak - minulý díl byl akčnější, poutavější a hlavně byl o něčem !!! Teď jsem neměla žádnou motivaci číst dál... (snad jen další díl) Bylo to utahané, přesto některé linky byly docela dobré - Cersei, Jaime, Arya. Nechápu proč tam některé linie vůbec dával, když byly hrozné - ŽELEZNÉ OSTROVY !!! to mě vůbec nebavilo a bylo to utrpení (nemůžu si pomoct, ale celkově nemám ráda lidi z Železných ostrovů), BRIENNE - doufám že je mrtvá, ale Podricka si mohl odpustit. I tak tomu ale dávám 4 hvězdy protože Martin je skvělý autor, který si to zaslouží. Knížku hodnotím hůř než ostatní díly, protože byla ,,vycpávková´´ Už se šíleně těším na Tanec s draky. Jediné co mě mrzí, že linii s Cersei tak násilně ukončil.

Scarlett44
09.06.2016

Musela som naozaj nad touto sériou stratiť toľké vzácne hodiny môjho života, aby som až pri štvrtom dieli definitívne pochopila, že akokoľvek solídne napísaná a "úžasne" nápaditá, aj tak je táto séria brak?
Príbeh je tak prehnane prešpekulovaný, až sa stáva absolútne nezmyselným (tak schválne, kto z vás zachytil akúkoľvek pointu v tom, čo sa deje? - prológ, znásilnenie, vražda, intriga, znásilnenie, masová vražda, protiintriga, znásilnenie, masová vražda, čáry-máry, masová vražda, čáry-máry, epilóg. Prosím, pozdieľajte sa, mne zrejme fatálne unikla), všetky postavy sú nesympatické, psychologicky nerozvinuté a odporné, mozgami nerozmýšľajúce, s pudmi zvrátenejšími než hárajúce sa zvieratá, príbehu dominuje excesívne násilie a prízemný jazyk.

George Martin, nenávidím ťa za túto telenovelu, ktorou si ma oblbol dosť na to, aby som prečítala 4 časti.
A čo sa týka postáv? Asi toľko: Nenávidím vás, dúfam, že vás váš tvorca aj tak všetkých na konci zabije (ako má určite v pláne). Absolútne mi na vás nezáleží.

Čo ma Game of Thrones naučili? Že GRRM je so sebou samým nevysporiadaný psychopat, ktorý sa rozhodol podeliť o svoje zvrhlé fantázie plné znásilnení a vrážd so zvyškom sveta a jednoducho nevie, kde ich ukončiť. (Naozaj neexistuje kapitola, v ktorej by nebola aspoň jedna sexuálna narážka. Moja reakcia? Vomit.) O-och, nie, ďakujem, neprosím. Už viac nechcem odkrývať, čo sa tomuto starému chrapúňovi preháňa hlavou ani sekundu naviac v mojom živote.

A, prosím, neprirovnávať k Tolkienovi.

Exit-50
11.05.2016

Opět skvělé...trochu jsem se ztrácel v přeskocích, ale vše má svůj smysl

Luvák
29.03.2016

Nejlepší část této rozplizlé pseudo-středověké telenovely.