Pastýř

Pastýř https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489271/bmid_pastyr-cR1-489271.jpg 4 257 257

Na Štědrý den roku 1957 se vrací z Německa domů mladý pilot královského letectva. Jeho letový plán je jednoduchý, palivová nádrž plná. Vše probíhá normálně... Pak ale letadlo začne selhávat. Nejdřív přestane fungovat kompas, poté vysílačka, a navíc nad Severním mořem padne hustá mlha, v níž pilot marně hledá přistávací dráhu. Už se vzdává naděje, když se objeví bojový letoun z druhé světové války. Tento stroj je "pastýřem", který navádí letadlo na přistání. Jeho zjevení je darem osudu, zázrakem mimo čas – a pro jednoho ztraceného pilota také nepochopitelnou záhadou... Tento drobný skvost klasika špionážních románů Fredericka Forsytha vychází v novém překladu Radka Uhlíře a s ilustracemi Emy Reisenauerové.... celý text

Literatura světová Horory Válečné
Vydáno: , Kalibr

The Shepherd , 1975

knihojed
17.10.2020 5 z 5

Tahle literární jednohubka mě moc překvapila. Měl jsem Forsytha pečlivě usazeného ve škatulce "politický a špionážní thriller" - a ejhle, tohle je cosi napsto odlišného. Vyprávění mě už během prvních pár stránek vcuclo do kabiny "ztraceného" letadla. A udrželo mě tam až do posledního písmene.

mi-380
07.09.2020 5 z 5

Špionážní specialista Forsyth udělal malý krůček stranou a dozadu a vykouzlil tajemnou vánoční poctu britským válečným letcům a navíc něčemu tam nahoře. Věřím, že právě jsem dočetl nezapomenutelný příběh.
95 % (aktuálně 182 hodnocení s průměrem 82 %).

čef
05.06.2020 5 z 5

Čtení tak na jednu hodinku. Připomíná trochu tajemné povídky Roalda Dahla vypointované do samého závěru, možná i trochu dojemné z vize někoho, kdo nad námi stále bdí. Všichni po něm toužíme, ale málokdo se ho dočká, že.

animovanej medv
18.05.2020 5 z 5

Kraťoučký ale zajímavý příběh, který skončí přesně ve chvíli, kdy víte vše a nemusíte vědět víc.

chlo0opek
02.02.2020 3 z 5

Kratičká knížka, která i podle popisu dávala tušit, jak to dopadne. No a dopadlo to... Ke konci to teda nějakou tu zápletku dostalo, ale zase se to tak nějak zvrhlo do zavedeného scénáře. Ale na to jedno přečtení, proč ne.

janina66
24.09.2019 5 z 5

Úžasný velice čtivý krátký příběh s prvky tajemna. Moc se mi to líbilo.

JezinkaJ
22.09.2019 5 z 5

Příběh Pastýře mám moc ráda, ať jako knihu a nebo klidně i jako mluvené slovo. Dodnes si pamatuji, jak jsem ho poslouchala poprvé a asi se mi nikdy neomrzí. Je to pozoruhodný, trošku mysteriozní příběh, které normálně spíš nemusím. Naštěstí výjimky existují. Kniha je malá rozsahem, ale nikoliv obsahem.
Pokud máte chvíli času, rozhodně doporučuji k přečtení.

Mindy
25.07.2019 5 z 5

Tenká knížečka, kterou jsem přečetla během dopoledního polehávání u vody. Příběh se mi líbil, trocha tajemna na závěr, moc pěkné.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

JoeSurikata
23.02.2019 5 z 5

Brilantně napsaný příběh, jemný i dramatický zároveň. Vybroušená práce skvělého vypravěče.

Usměváček
08.02.2019 5 z 5

Neuvěřitelně krásný a jednoduchý příběh, který stojí za to, aby ho někdo zfilmoval.

CleoXandra
05.01.2019 5 z 5

Příběh, který se poněkud vymyká Forsythovu mainstreamu, je jednoduše úchvatný. Četla jsem ho už třikrát a nikdy neomrzí. Napsané je to s takovou jistotou, až člověk žasne. Ale víc neprozradím: kdo to nečetl, ať to rychle napraví!

Znedla
08.06.2018 5 z 5

Naprosto strhující příběh o tom, co se všechno může stát mezi nebem a zemí....

madem
02.04.2018 4 z 5

Pastýř je úplně jiná kniha, než Forsyth běžně píše. Je to milá vánoční pohádka pro dospělé.
Je o letci, který letí domů na Vánoce a ztratí orientaci. Navádí ho Pastýř - jiné letadlo.

DádazPrahy
29.12.2017 5 z 5

Krásné vylíčení pocitů pilota, který si sám uprostřed zimní noci musí poradit ve složité situaci, kdy v letadle selžou přístroje. Napínavý děj a nečekaný závěr - pilot se už nedozví, kdo byl tím "pastýřem", kterému vděčí za záchranu svého života. Doporučuji nejen milovníkům letectví.

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Krátký příběh,který úplně pohltí.

Skripi
15.10.2016 5 z 5

veľmi pekné :)

pavel80
18.08.2016 5 z 5

Rychlá svižná jednoduchá povídka, přečetl jsem ji jedním dechem, jako fandovi letectví se mi líbila o to více. Překlad až na pár detailů v odborné terminologii bez chyb. Musím vyzdvihnout i velice pěkné ilustrace, vhodně doplňující chytlavou mysticko-ponurou atmosféru povídky.

gunther2960
02.03.2016 5 z 5

v anglosaskem svete je castokrat v udobi vanocnich svatku tenhle pribeh slyset z radi prijimacu , urcite zadneho milovnika napinave mysterie kniha nezklame

KleaM
13.01.2016 5 z 5

Často se k této knížce vracím v mysli a vím, že se k ní mnohkrát vrátím i ve skutečnosti, pro její atmosféru. Mám ji velmi ráda

Frederick Forsyth
anglická, 1938