Past v čase

Past v čase https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3411/mid_past-v-case-Uhw-3411.jpg 4 34 8

Třináct povídek tohoto souboru skládá hrubý, zrnitý, a přece snadno rozpoznatelný portrét jednoho z významných povídkářů žánru science fiction: od romantických počátků, které výmluvně zastupuje novela Past v čase, přes úsměvné povídky Byl jednou jeden trpaslík, Bytová krize či Linka do zítřka, jež si oblíbili autoři jako Ray Bradbury či Robert Bloch, až po smělé originální myšlenky v příbězích Kamufláž, Zkušební pilot či Doma je lovec, které naopak miloval slavný Philip K. Dick a navazoval na ně ve svém vlastním díle. Kuttnerova originalita ovlivnila nejen tyto autory, ale i desítky jiných a pro editory i čtenáře je dodnes malým dobrodružstvím oprašovat tyto zasuté klenoty americké science fiction.... celý text

encyklopedie
19.06.2020 5 z 5

...pořád nějak netuším, že tak zvaní "nefajšmekři" tohle berou vůbec do ruk.... jenom snižují celkové hodnocení ...a z jejich hodnocení si nikdo nic nevezme...
Kuttner je špičkový povídkář Zlatého věku scifi...
Tato antologie tomu taky odpovídá
100% ji určitě nemine

jaroiva
19.06.2020 4 z 5

Po prvních dvou povídkách jsem si myslela, že knížku odložím, ale u těch dalších jsem se už nedokázala odtrhnout.
Zdá se mi, že je to jedna z nejfilozofičtěji psaných sci-fi sbírek, kterou jsem četla. I u těch povídek, které se mi nelíbily, mi mozkové závity pracovaly naplno...
Nejvíc se mi líbily povídky Bytová krize, Šílené tušení a Co potřebujete.

Nekia
01.04.2020 3 z 5

Povídková všehochuť, ale přiznám se, že titulní povídka mě několikrát odradila. Past v čase (povídka) je neuvěřitelně rozvleklá a naivní, nevyvážená. Jako pohled do začátků autora zajímavé, ale pro čtenáře "nefajnšmejkra" spíše utrpení.
Edit: Dobře, aby to nebyl komentář, co nikomu nic nedá, rozvedu více a kulturněji:
Průřez dílem klasika sci-fi, od mizerných začátků ke kvalitním až filosoficky laděným kusům. Možnost sledovat autorův vývoj je super, nicméně první povídka, téměř novela, je, z mého pohledu, opravdu špatná, brak, vlhký heroický sen náctiletého a nic na tom nemění skutečnost, že se autor vyprofiloval v klasika. Pro čtenáře, které první povídka v knize nebaví a nutí knihu odkládat, doporučji v klidu přeskočit. Dalši povídky jsou o několik úrovní jinde.

Hanamo
28.02.2020 4 z 5

Na to v jaké době byla kniha napsaná, je to velmi nadčasové, povídky mě nadchly. Některé jsou slabší, některé velmi pěkné. Určitě doporučuji.

JonasII
26.04.2019 5 z 5

Kniha obsahuje kratší i delší povídky, přiznám se, že zrovna tu první jsem začínal číst na několikrát, než se mi podařilo se pořádně začíst. Všechny povídky mají ale zajímavou myšlenku.

Finn69
05.01.2019 4 z 5

Třináct povídek tohohle klasika z 30. až 50. let - vzhledem k tomu časovému rozptylu je to taková všehochuť nejrůznějších stylů, navíc tu nenajdete ty největší perly jako třeba "Chrudošiví jsou borolové" nebo příběhy o Hogbenech. Kuttner je ale automaticky kvalita, takže určitě i tato sbírka stojí za přečtení.
První a nejdelší povídka Past v čase je hodně naivní záležitost z Kuttnerových začátků, trošku jako když pejsek a kočička vařili dort nebo jako kdyby H.G.Wells, R.E.Howard a J.M.Troska psali společně scénář Indiana Jonese :)
Nejraději ho mám v povídkách typu Byl jednou jeden trpaslík, Bytová krize nebo Šílené tušení, je to občas ohromná legrace.
Ostatní povídky jsou kvalitní klasická scifi, určitě se líbily Bradburymu nebo Asimovovi, nic vyloženě slabého tu nenajdete.

Disease
11.12.2018 5 z 5

I ta titulní moorcockovská dobrodružná povídka má dobrou literární úroveň. Zbytek jsou klenoty.

RaptoR
24.10.2012 5 z 5

Henry Kuttner mě nepřestává uchvacovat. Svou vizí světů, kde se na pomezí fantastička dají nalézt prvky hororu, díky kterému se některé povídky stávají opravdu nezapomenutelnými. Nejinak tomu je i v této sbírce. Pokud pomineme úvodní novelu Past v čase, na které je znát, že to je jeho prvotina, vše ostatní je vysoce nadprůměrné.