Pane B., zmizte

Pane B., zmizte https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6137/pane-b-zmizte-6137.jpg 3 81 12

Románem Pane B., zmizte se vrací dlouho očekávaný mistr hrůzy Clive Barker. Brilantní a věrohodně vyprávěný příběh nám odkrývá šokující pravdu o bitvě mezi Dobrem a Zlem.

Literatura světová Horory
Vydáno: , Classic

Mister B. Gone , 2007

dr.horrible
01.03.2024 4 z 5

Skvelý a trochu netradičný Barker. Myslím rozsiahlosťou. Ten fantasy námet šlo rozvíjať do jeho tradičných veľkostí, ale i tak je to super. Tak jak to je.

Stanas513
04.10.2019 2 z 5

Trochu zvláštní téma. Boj mezi nebem a peklem. Tady jde asi nejspíš o způsob, jakým je toto téma zpracováno, než o téma samotné. Celá kniha je jeden velký monolog, který má ve čtenáři probudit strach a zvědavost, co bude dál.

cube6
02.10.2019 2 z 5

Konečně se rozhodnu, že si přečtu něco od legendárního Clive Barkera a šáhnu zrovna po tom (pravděpodobně) nejhorším, co napsal. Námět není vůbec špatný, ale to zpracování...
Měl jsem tu knihu opravdu spálit hned, jak žádal ten slizkej a popálenej parchant Pan B.
No nic....jdu si spravit chuť nějakou Kingovkou. A my, pane Barkere, se nevidíme naposled. Ještě vám dám šanci.

Hodnocení : 4/10
(od spisovatele vašeho věhlasu očekávám víc)

doktorking
04.04.2019 1 z 5

Tak sem po dlouhe dobe sahl po Barkerovi a to byl teda sok...Tohle jako psal clovek ktery ma na svedomi takove pecky jako Hellraisera,Colheart canyon,Vecne zatraceni a Knihy krve????Jedine ze by to bylo napsano pro deti ale to si nemyslim spis autor experimentoval a dopadlo to teda fiaskem..Je to po x letech jeden z prvnich ,,hororu”nebo jestli to melo byt fantasy ktery sem nedokazal docist a to ma knizka necelych 300 stranek(chybela mi 100 ale to uz sem trpel)to davam za pul dne...Zatim nejhorsi Barker jaky mi prisel do ruky:((((

alef
20.03.2019 4 z 5

„Víte, co se taky může stát, když si nedáte bacha a dovolíte démonovi dělat problémy, že jo?“
Že nevíte? Já to taky nevěděla, až do chvíle, kdy mi letošní Čtenářská výzva přihrála další „úlovek“ … v podobě toho „nejošklivějšího démonka, jakého si dokážete představit“ :-).

Přidanou hodnotou je pak seznámení s Clivem Barkerem, který je prý spolu se Stephenem Kingem považován za jednoho z nejúspěšnějších autorů hororové literatury 20. století. Seznámení ovšem proběhlo v poněkud netradičním hávu, protože jsem si díky tématu ČV – kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu, vybrala asi ne úplně typickou Barkerovu knihu, myslím, co do žánru, protože příběh, který jsem si vybrala, není příběhem hororovým, ale, jak jsem záhy zjistila, příběh z pole fantasy s hororovými prvky, což se ve finále ukázalo, jako dobrý tah, protože jsem daleko víc čtenář fantasy, a daleko míň čtenář hororové literatury, následně tedy i mé hodnocení vychází z uvedeného :-).

„Každý má rád v příbězích jistou dávku hrůzy. Ohavnosti, díky nimž jsou pak projevy lásky o to vítanější. Takže nemusíte dělat nic jiného, než mě pozorně poslouchat a zapamatovat si ty hrůzy na později. Pak budete moct říct lidem s rukou na srdci, že to všechno máte z naprosto spolehlivého zdroje.“

Přejděme tedy rovnou k věci, pan Barker mě v podstatě mile překvapil … originálním a /k mému překvapení/ vtipným nápadem. Takže přiznávám, sedla jsem mu na lep, nechala se chytnout do pasti nejen paralelních dimenzí světa Dole a Nahoře, ale především … do pasti slov a metafor, kterou na nás čtenáře „poťouchle“ použil :-).
Nedávala jsem si pozor, takže, jakmile na mě Jakabok promluvil (varování viz. výše opravdu není jen tak, démoni dokážou dělat problémy) slova mě chytla a už nepustila, ale nebyla to zas tak špatná zkušenost, naučila jsem se totiž něco o světě: „Jako třeba? … Že je to místo, kde ať děláš cokoliv nebo ti na čemkoliv záleží, dřív nebo později o to přijdeš a nemůžeš s tím nic dělat.“
A taky o slovech: „Tehdy jsem poprvé pochopil sílu toho, na co se právě díváte. Myslím slova. … Byl jsem uvězněn v těchto stránkách, chycen do pasti slov, která právě čtete, a většinu času ponechán ve tmě, když kniha ležela mnoho století někde na polici mezi knihami, které nikdo nikdy neotevřel.“
Já ji ale otevřela, a tak se mi Barker představil jako autor mírně vtipného fantasy hororu s překvapivým dějem, a pobavil docela zajímavým popisem jiných světů (kde ovšem tradičně bojuje dobro se zlem), a taky, s tím souvisejícím, celkem svérázným popisem „jiných“ mezilidských, či „mimolidských“ vztahů. Takže mohu hodnotit jako příjemně oddechové, ale taky trochu „poučné“, ve smyslu, určitě si najdete, o čem přemýšlet, čtení, které mě bavilo, za mě tedy něco mezi 3 a 4 *, a protože se přidávám k Nymphetamine, která se, po právu, Jakaboka trochu zastala, je to za 4 krásné *.

„Pomyslete na tu absurditu! Existuje něco ve vašem nebo v mém světě, Nahoře nebo Dole, co je tak dostupné jako slova? Pokud se drahocennost věcí odvíjí od míry jejich vzácnosti, jak drahocenné mohou být zvuky, které vydáváme, … Je jich nadbytek. Vypouštíme je z úst a dnes a denně je zapisujeme po miliardách. Pomyslete na to, co všechno slova vyjadřují. Svádění, hrozby, požadavky, prosby, přání, nadávky, osudy, prohlášení, diagnózy, obvinění, narážky, závěti, rozsudky, milosti, zrady, zákony, lži a svobody. A tak dál, slova nikdy nekončí...
… Slova umí čekat!“

Připadá vám to jako zlý sen? … je to mnohem horší, je podivně znepokojivý, zvlášť, pokud vám začne připadat … věrohodný :-).

BernardBlack
13.10.2018 1 z 5

Ano pane B.(Barkere) zmizte a už se nevracejte, dokud nenapíšete něco méně nudného a otravného:)

kapitan9556
31.03.2018 4 z 5

Tak tohle mě rozhodně nezklamalo! Moje prvotina od Barkera(jako román) a jedním dechem! Taková "běžná" zpověď démona, která s každou stránkou graduje. "Nic není bizardní, nemožné, nebo nemorální. Každopádně, tenhle paperback, před přečtením spalte"

ziriant
21.06.2016 2 z 5

Vážně jsem při několika příležitostech přemýšlela nad tím, že bych uposlechla výzvy pana B. a trochu si nad knížkou škrtla. Ale copak by to šlo, udělat tohle knize? Je jasné, že bych si ji musela koupit znovu a v tom je ten problém, že zrovna u tohoto díla by mi to opravdu přišlo jako vyhozené peníze. Možná ta nabídka mohla být lákavější, podmanivější. Takže myšlenka dobrá, jen by to chtělo dotáhnout do konce, aby se mezi žháře zařadilo více čtenářů. I když pokud takoví existují, dejte vědět, docela by mě to zajímalo :-)

PANKY71
03.05.2014 1 z 5

Nejhorší, co jsem od Barkera četl... (nečetl jsem jen Mysterium).
A jak píše iamjana, neustálé vstupování démona do děje a jeho stálá varování jen otravuje a děj zpomaluje.

PAVEL z BRNA
26.04.2014

Zajímavé dílko, které je spíš sondou do vlastní duše než románem. Vřele doporučuji, ale pro skalní Barkerovce to může být zklamání.

Faustka
30.12.2013 2 z 5

Když přišla ta nabídka.. "dům na kopci pod velkým stromem; je to starý dům přinejmenším tisíc let. A když se zvedne jižní vítr je cítit po pomerančích. Strom se v tu chvíli vlní jako ohromný zelený bouřkový mrak, s tím rozdílem, že z něj nelétají žádné blesky, ale je plný květů." .. přijala jsem ji. Bez dlouhého rozmýšlení. Odložit rozečtenou knihu, je jen nepatrný ústupek za tak slibnou nabídku. Řeknete si.. A co konec, nebude jí scházet. A proč? Budou i jiné konce. Možná ve mně časem zahlodá červík pochybností a zvědavost mi nedá. Vím, vím pane B. dala jsem slib a ten neporuším. Taky je to vlastně zbytečné, co může být na konci jiného, než.. slovo. Ano, je mi jasné pane B., že si se mnou celou dobu zahráváte, ale střípek naděje ještě zbývá. A já dokážu čekat, stejně jako Vy. A vám radím, neberte tuhle knihu do ruky, sídlí v ní pokušení, ale nejistý výsledek.

JPART
30.11.-0001 4 z 5

Hodně zajímavé dílko. Všem vřele doporučuji. :-) Po přečtení také doporučíte a pochopíte proč. :-))))))

Clive Barker
britská, 1952
1994  75%První kniha krve
1996  83%Hellraiser (dvě povídky)
2004  87%Abarat
2001  79%Knihy krve I-III