Ostrov Hitra

Ostrov Hitra https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525216/bmid_ostrov-hitra-65c287ecdf8c9.jpg 4 191 46

Na ostrove Hitra pri pobreží Nórska zmizne osemročný chlapec. O tri roky neskôr sa sem vracia aj vyšetrovateľka vrážd Mia Krügerová, ktorá si tu chcela siahnuť na život. Miestne dievča ju úpenlivo prosí o pomoc pri hľadaní nezvestného chlapca, a hoci Mia už viac nie je policajtkou, nedokáže dievča odmietnuť vzhľadom na dávne udalosti a pustí sa do pátrania. Osloskú vyšetrovaciu jednotku Holgera Muncha síce rozpustili, no keď na ostrove nájdu zavraždené šestnásťročné dievča a pri jeho bezvládnom tele chlapcovo meno napísané krvou, privolajú ho k prípadu a poveria ho jeho vedením. Spolu s Miou sa pustia do vyšetrovania zločinu, oveľa komplikovanejšieho, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Hitra , 2023

MaJa264
19.01.2024 4 z 5

Celý román byl jako dlouhý výstup na horu a pak rychlý sesup dolů. Víme, že Munch si tisíckrát zapálil a Mia stokrát prošla trasu ztraceného chlapce, ale co ten konec, který autor tak uspěchal... Nicméně za 4* a Vlk už čeká na přečtení.

bee88maja
08.01.2024 4 z 5

Severní vítr je krutý, i když je vedro na zalknutí :).

Nebylo to zlé, ovšem ten závěr mi přišel, šup honem rozplést všechny nesrovnalosti, ať máme čištý stůl. Napnutost, kterou od podobných žánrů trošinku očekávám, se nekonala. Za mne byly obyvatele ostrova, trochu průhlední :) anebo už nevěřím na neposkvrněné a mírumilovné pozemšťany :))

Mája777
06.01.2024 5 z 5

Páté setkání s Miou a Holgerem a první kniha tohoto roku a opět příjemné čtení. Já tu dvojku můžu. A je fajn, že se Mia dala do kupy. A vrah byl zase překvapení. Těším se na pokračování a doporučuji.
(6. 1. 24 - 456 - 1)

Kudlanka03
03.01.2024 4 z 5

Na tento díl jsem se těšila moc. Úderná dvojice Mia a Holger.
Už od první knihy, což u mě byla V lese visí anděl jsem věděla, že jsem našla tu správnou míru akce, příběhu, osudů hlavních hrdinů i napětí.
V tomto díle Ostrov se setkáváme se Sofií, která Miu, která je i na Hitře známá chce požádat o pomoc v pátrání po jejím kamarádovi.
A tak to začíná znovu.
Konec možná trošku rychle useknutý, ale já věřím, že i další díl bude skvělý.
V anotaci se pak dočteme, že Mia se vrátila na ostrov Hitra s úmyslem udělat za svojí policejní kariérou tlustou čáru. Jedenáctiletá Sofie ji však přemluví, aby se pokusila vyřešit záhadné zmizení jejího kamaráda. Místnímu policistovi Eriksenovi zase dělá starost znesvěcený oltářní obraz v kostele. Pátrání po pachateli ho zavede až do vyřazeného člunu, v jehož podpalubí čeká hrůzná podívaná. Na místo je povolán vyšetřovatel Munch. Ustojí malé společenství nejkrásnějšího norského ostrova otřes vyvolaný bestiálními zločiny?

rumova_kulicka
02.01.2024 5 z 5

Knihu jsem zhltla ani nevím jak. I když bych nějaké výtky mít mohla, tak dávám plný počet.

ennlady
01.01.2024 5 z 5

Trochu jsem váhala. 4 nebo 5 hvězdiček? Konec byl trochu nemastný neslaný, nevychutnala jsem si ho. A taky jsem čekala na vysvětlení některých skutečností, které byly v průběhu děje nakousnuty, byť s vraždami nijak nesouvisely. Že by byl v dohlednu další díl série? Ale i tak jsem nakonec usoudila, že tento příběh si 5 hvězdiček zaslouží. A doporučuji!

axspevak
24.12.2023 4 z 5

Na to,ze se clovek prokousaval 400 stranami zapletek a vysetrovani,tak mi konec a rozuzleni prislo uspechane a nektere veci mi prisly nevysvetlene.Citim se malinko osizena.A jeste ke vsemu mi bylo hned jasne,ze to je tento pachatel,hned jak o nem byla v knize zminka,takze pro me to ani nebylo napinave. Za me zatim nejslabsi dil serie.

astra3
24.12.2023 5 z 5

Tuto sérii čtu ráda. Napínavé, zamotané. Autor nezklamal.

lištička123
18.12.2023 5 z 5

Další skvělé pokračování.

ArwenAragorn
17.12.2023 5 z 5

81%
Luca:
Namířil svítilnu dolů.
I podpalubí v něm vzbuzovalo tentýž dojem.
Někdo tu bydlí.
Hromádky oblečení.
V koutě matrace.
A co to tu páchne?
Spálenina.
Náhle se lekl a zalapal po dechu.
Na zemi ležela dívka.
Celá od krve.
Ve tmě se roztřásl a kužel světla zatím doputoval k rozmašírované hlavě.
A do prdele...
Dívce chyběl obličej.
____________________________________________________________________________
Bestiální vraždy na krásném norském ostrově.
Myslím, že to je nejlepší díl s Miou a Holgerem. Tady si mi ti dva líbili nejvíc. Thriller má spád, výborný motiv a ohromující rozuzlení. Podezřelých je hodně, dostáváme se do různých slepých uliček, čeká nás dost překvapivých zvratů. A nechybí ani trocha humoru.
Doporučuji.

brabofka
08.12.2023 5 z 5

Hodně postav, hodně bočních příběhů z nichž jen některé směřují k cíli. A možná právě kvůli té zahlcenosti postavami a příběhy mi přišlo že tenhle díl se v tom tak nějak rozplizl. Pár podezřelých, kteří hodně rychle už podezřelými nejsou, a pak se objeví on, ten hlavní. Jsou mu celkem věnovány asi 2 strany. Bohužel. Mám knihy s Miou a Holgerem moc ráda. Tento se ale řadí mezi ty slabší... škoda a to jsem se tak těšila.

Kačkalka
06.12.2023 5 z 5

Jako vždy skvělá detektivka, mám jeho knihy moc ráda...
Tentokrát jsem měla pocit, že v knize bylo hodně postav, ale nevadilo mi to, jsem zvyklá si dělat poznámky a postavy si označit :)

Kaja1
06.12.2023 4 z 5

Tak jsem začala pátým dilem. Pořád se něco dělo, kniha měla spád. Nakonec se vše vyřešilo, i když jedna vražda byla proč? Možná jsem něco přehlédla. Na můj vkus tam byli strašně moc jmen a vyznat se v nich nebylo docela jednoduché, aspoň pro mě.

Kizuizi
05.12.2023 4 z 5

Ostrov je opět velmi čtivá kniha - kapitoly jsou celkem krátké, děj je svižný a napínavý a stránky tak ubíhají neuvěřitelnou rychlostí. Je stejně skvělá jako předchozí díly, ale přijde mi tak nějak víc pozitivnější. Jistě, hodně velký podíl na tom má chování Mii, ale tenhle díl prostě (i přes násilné činy) vyzařuje takovou nějakou pohodičku, a já jsem naprosto spokojená.

Temných míst je tu i tak dost (brutální vraždy, temná minulost některých postav), avšak radost z opětovného setkání vyšetřovatelského tandemu prostě převyšuje. Munch je typicky svůj - nabručený, neklidný, avšak autoritativní; Mia tu ukazuje svojí příjemnější stránku, ale ani jí nechybí nic ze zápalu, který provazel každé předchozí vyšetřování. Oni jsou skvělá dvojice - každý je jiný, ale výborně se doplňují, a hlavně občas nechybí lehký humor, který tam vyloženě sedne a dokonale odlehčí.

iška
01.12.2023 4 z 5

Možná jsem pod vlivem předešlých autorových děl čekala více. Dobrá detektivka, překvapivý konec, jen v tom středu jsem se chvílemi začínala trochu nudit. Ale jak se říká - konec dobrý všechno dobré. Na pět hvězdiček to u mě tentokráte prostě není.

Terkasp
26.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Pozor spoilery....

Námět knihy od tohoto autora jako vždy skvělý.... Nicméně, po přečtení poslední stránky jsem ji odložila s tím, že jsem se jako čtenářka nedozvěděla, zda i toho Pelleho zavraždila Nora? A pokud ano, tak proč? Vysvětlení této vraždy tam postrádám....

A pominout nemůžu ani poměrně tristní překlad, resp. spíše následnou editaci knihy. Sloveso "odtušit" není úplně běžně používáné, ale v této knize se vyskytne hned 36x, což úplně bije při čtení do očí. Stejně tak je tomu i v případě použití slova "vtom", to je v knize použito 30x.... Čeština je krásný jazyk a na tato dvě slova existuje poměrně dost variant. Takže číst pořád dokola stejná slova je dost otravné a jen to kazí celkový dojem z knihy.... Plus napsat: "dostala černé svědomí" je také hodně mimo.... Černé svědomí se nedostává, ale někdo ho má....

Takže asi tak.... Pro příště bych doporučila pečlivější práci při editaci....

ddkk
24.11.2023 5 z 5

Výborný, ba mnohem lepší Bjørk. V dalším pokračování případů Holgera a Mii jakoby se konečně vrátil oběma nohama na zem. Mia už přestala blouznit, nešílí neustále z hlasů své sestry, Holger je zralejší a dospělejší, i když na můj vkus méně akční a méně rázný. Což mi ovšem vůbec nevadilo.
Bjørk se propsal k racionálnímu a docela uvěřitelnému thrilleru, který má dobrý začátek, prostředek i konec.

Ostrov je příběh, který se výborně čte, je napínavý, s neočekávanými zvraty a překvapivým řešením. Mia i Holger se mi na ostrově Hitra moc líbili. Dávám za pět a doporučuji.

FilipHaring
23.11.2023 5 z 5

Detektivky od Bjorka, menovite Munch a Mia mi neuveriteľne sedia. Nejednalo sa síce o ziadne brutálne vraždy, ale zápletka v ničom nepoľavila. Mia sa na konci vyznamenala.

Alena1957
23.11.2023 5 z 5

Skvělá detektivka, od autora jsem četla všechny knihy, zatím nikdy nezklamal. Do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je vrah. Už dlouho jsem nečetla s takovým zaujetim.

JustWomen
13.11.2023 3 z 5

Dobrý začátek a zajímavá zápletka, ale ta střední část se vlekla, vyšetřování dlouho stálo na místě a pořád se objevovaly nové postavy, docela zbytečně a navíc se dost pletly. Ale konec stál za dočtení, překvapivý a uspokojující.

detektivní a krimi romány ostrovy

Samuel Bjørk (p)
norská, 1969