Osada statečných

Osada statečných https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62471/bmid_osada-statecnych-xSw-62471.jpg 4 2 1

Turlogh
23.09.2018 4 z 5

Další z povedených knih známého autora pro mládež Miloše Kosiny napsaná v období protektorátu. Výborná, napínavá a velmi čtivá kniha ve které čtyři chlapečtí hrdinové, Petr, Karlík, Honzík a Vašík založí trampskou osadu Čtyř, později díky četnictvu přejmenovanou na osadu Statečných. Hoši obývají chatu v lesích nedaleko vesnice ve které mají své rodiny. Většina děje příběhu se točí kolem nebezpečného pytláka a lupiče, který klade v lese oka, střílí vysokou zvěř a těžce postřelí ze zálohy i místního hajného a přítele hochů a zastřelí jeho psa. Marně po něm pátrá četnictvo, až chlapci narazí na jeho stopu a stopu jeho kumpána, kasaře a zloděje. Od té doby jdou hoši nemilosrdně a odvážně po stopách darebáků a díky zjištěním Honzíka a Karlíka a především díky detektivním schopnostem šerifa osady Petra se kolem ničemů stahuje síť. Tato kniha má takřka všechny atributy správné dobrodružné knihy. Proto doporučuji k přečtení všem správným hochům a děvčatům milujícím dobrodružství. Pouze konec příběhu vyzněl poněkud slaběji, zklamalo mě, že osoba pytláka nebyla v závěru vůbec identifikována... proto jen čtyři hvězdy v hodnocení.

Miloš Kosina
česká, 1905 - 1966