Odbočka v lesích

Odbočka v lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486604/bmid_odbocka-v-lesich-STd-486604.png 4 826 826

Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd. Po vydařeném začátku volna se ovšem všechno zvrtne v momentě, kdy narazí na neudržovanou odbočku v lesích. Podle navigace by mělo jít o zkratku vedoucí přímo k cíli, k ranči, kde mají být všichni ubytovaní, ručně psaná poznámka na staré turistické mapě ale před touto cestou varuje. Stmívá se a připozdívá, někteří sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Nikdo z přátel v této chvíli ještě netuší, jak hluboce budou svého rozhodnutí litovat. Les skrývá tajemství a projít skrz se jen tak někomu nepodaří. Dobrodružství začíná, ale rozhodně ne takové, o jakém by někdo z party snil.... celý text

Marika Vanova
30.11.2022 5 z 5

Tak jsem taky odbočila a nestačila se divit. Četlo se to dobře a rychle.

mcabr
30.11.2022 5 z 5

Tak tohle bylo fakt super a napinavý. Nejde to odložit dokud nedočtete.

Bedřich63
30.11.2022 3 z 5

Zajímavý námět, ale celkově hodnotím knihu spíš jako průměr. Tak jako se motali všichni z party v lese, stejně tak se motal příběh stále dokola. Čekal jsem více napětí.
Pro mě tam také chyběla další návaznost v příběhu na koupi mapy a navigace u divného Tříprsťáka ve vetešnictví pod mostem, myslel jsem, že se to ještě někde dále v knize objeví. Ranč a jeho majitel zmíněny také jen tak okrajově a konec rychle odbytý.
Zaujal mě výraz podložka pod navigaci - to jsem si snad správně přeložil jako držák pro navigaci.
Knihu jsem chtěl číst, protože se odehrává v Beskydech, které mám rád, ale bylo to spíš o lese. :-)

veronika9761
26.11.2022 2 z 5

Prvni knizka autorky se mi dostala do ruky nedopatřením a nadsena jsem nebyla. Bohuzel druha knizka taky prilis nezaujala. Prekvapila me pointa pribehu, ale to nestaci.

zp87
25.11.2022 5 z 5

Já jsem teda nadšená!
Uznávám, že tento žánr moc nečtu, takže pro mě to je něco nového - a nemám vlastně žádné velké nároky, ale myslím, že si kniha zaslouží víc než 73%.
Svižné tempo, krátké kapitoly, čtivé.
První třetina je vtipně popsaný výlet šesti bývalých spolužáků, další dvě třetiny jsou tajemné, pro strašpytle - jako jsem já - hororové čtení (bála jsem se jít i na WC, když jsem ve tři ráno knížku odkládala), pro otrlého čtenáře možná jen lehce mrazivé.

Výborně vykreslené charaktery mě bavily.
Jsem trochu překvapená, že tolik čtenářů píše, že jsou zde všechny postavy nesympatické, já si třeba oblíbila Lauru a Dalibor s Felixem mi přišli taky v pohodě. Naopak Michael - nějak nechápu, že se s ním někdo vůbec kamarádil. Ale byl vtipný, jak se pořád chvástal a chtěl být chválený a štvalo ho, že ho druzí málo oceňují (jako ze života, každý možná známe že svého okolí takové hovádko).
Líbilo se mi, jak se postavy vzájemně popisovaly a vyprávěly nám jedna o druhé - bez příkras.
Čím dál jsem četla, tím víc jsem se bála, že příběh skončí tím, že to bylo celé jen něčí sen nebo nějak podobně neuzavřeně, otevřeně - což se nestalo. Dostanete opravdu kompletní příběh, od začátku do konce.
Poslední dobou mě čeští autoři mile přepvapují... Je osvěžující přečíst si něco z Beskyd místo z amerických lesů.

jjanca
24.11.2022 3 z 5

Taká jednohubka, ktorá sa dobre číta. Príbeh sa číta rýchlo, kapitoly sú krátke a pomerne rýchlo ubiehajú. Atmosféra bola miestami hrôzostrašná, ale v celkovo to až tak strašné nebolo. Čo ma však počas čítania mrzelo, boli nelogickosti v príbehu a postavy samotné. Ani jedna nebola sympatická. A na to, že to mala byť parta kamarátov, tak sa tak k sebe vôbec nesprávali. Načo spolu niekam liezli, keď sa aj tak nemali radi? Epilóg zaujal a prekvapil.

lucisa.n
22.11.2022 4 z 5

Parta kamarádů se jako každoročně vydává na společnou dovolenou. Tentokrát to ale není žádná exotika a moře, ale dovolená v Čechách, na odlehlé chatě uprostřed Beskyd. Všechno si to na bedra bere Michael, single týpek, v podstatě takový instagramový influencer. Nakoupí staré mapy a průvodce ve “vetešnictví”, podle kterých by se zkratkou měli dostat právě k pronajaté chatě.. Dalšími členy posádky jsou ještě partneři Felix s Karin a Gábina s Daliborem. No a nakonec Laura, takový otloukánek a outsider celé party. Už samotná cesta neprobíhá bez hádek a problémů, třešničkou na dortu je pak cesta, vyznačená v zakoupené mapě.. Které samozřejmě Michael bezmezně věří. A na ní se pal teprve začnou dít věci…

Tohle se četlo skoro samo! Krátké kapitoly, čtivý a hlavně napínavý příběh. Ani se nedivím, že většina ze skupiny knihu dočetla o dost dřív :D Jen ten čtenářský zážitek ze společného čtení pak nebyl takový.
I tak jsme ale stihli prodiskutovat, že postavy opravdu velkými sympatiemi neoplývají a k sobě se vůbec nechovají jako dávní kamarádi, právě naopak. Autorka mě bavila svými vtipnými a trefnými přirovnáními a držela mě hodně v napětí. Měla jsem obavy, jestli se u čtení nebudu bát, ale bylo to v pohodě :) Tzn. že i pro strašpytle je kniha vhodná :D Měla jsem spoustu teorií ohledně zápletky, nakonec to byla taková smíchanina všech. Ze závěru knihy jsem docela zklamaná. Bylo to hodně rychle, zmatené a byť se to nakonec vysvětlilo, očekávala jsem od toho jednoduše něco víc “wow”.

6591
22.11.2022 3 z 5

Tato nová strašidelná jednohubka od české autorky, mě dala naději, že i kniha s krátkými kapitolami může být dobrá či ještě lepší.
V některých částech byla děsivá, hlavně vždy poslední věty kapitol. Knihu bych hodnotila kladně. Čtivá, strašidelná, zajímavá.

čef
22.11.2022 4 z 5

Další varianta podžánru strašidelného thrilleru typu „Pronásledování v lese“ není příliš objevná, pouze snad ve vysvětlení dějů. Jedno tajemství si však autorka nechala pro sebe, možná se dočkáme pokračování? Asi bych si ho i přečetl, připraven na styl, kdy se z delší povídky natáhne jenom lehce objemově podprůměrný román. Věkem hrdinů a jejich činy se kniha muchlá spíše k mladším ročníkům.

veronika4937
21.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížku jsem četla v rámci společného čtení českých autorů. Co se knížce nedá upřít, je enormní čtivost. Krátké kapitoly, většinou ještě zakončené tak, že prostě musíte číst dál (což dosvědčuje i fakt, že hodně z nás tentokrát nedodržovalo harmonogram a četlo napřed). Autorka mě držela v permanentním napětí, co se z toho vlastně vyklube a knížku jsem zhltla asi za dva dny. Co se ale nedostavilo, byl překvapivě strach a husí kůže, a to jsem fakt posera. Na moje gusto se těch anomálií v lese objevilo tolik, že jsem prostě vůbec nevěřila, že se to děje doopravdy.

POZOR, MÍRNÝ SPOILER:
Očekávala jsem vysvětlení typu: byl to jen sen nebo všichni se sjeli na párty a byl to jen výplod jejich fantazie, v lese řádí nějaká bláznivá sekta, případně je to parta chovanců z Bohnic .
KONEC SPOILERU

V recenzích jsem často četla, že byli lidé ze závěru zklamaní, proto jsem neměla žádná valná očekávání, a nejspíš i díky tomu mi nakonec přišel v pohodě. Líbil se mi epilog, kde byla ještě většina dovysvětlena. Podtrženo, sečteno: vůbec nelituju, že jsem knížku četla, bavila mě, do podzimního sychravého počasí to byla fajn jednohubka.

Maky78
17.11.2022 4 z 5

Pokud nebudete nic řešit, protože si budete chtít četbu užít tak je to kniha přesně pro vás.
Parta lidi znajících se od střední jede společně na dovolenou. Postavy jsou dost na ránu. Konec je překvapivý. Čtivá oddechovka.

klara.franta
07.11.2022 4 z 5

Příběh začíná docela klidně, nevinný výlet pár lidí, kteří vám na začátku nejsou až moc sympatičtí, některé postavy pro mě byli hodně nesympatické, ale příběh mě zaujal. Hodně čtivé, ale když děj začne být zajímavý, má moc rychlý spád. Konec mě hodně překvapil, ale mohlo v něm být více detailů a třeba výpovědi všech postav, přišlo mi to rychle zakončené.

Rade
26.10.2022 3 z 5

K četbě můžete přistupovat dvojím způsobem: Budete hlídat každou nelogičnost, nepravděpodobnost, tedy zejména v úvodu, protože pozdější děj v lese nemá samozřejmě s pravděpodobností a uvěřitelností nic společného.
Nebo nebudete nic řešit, protože si budete chtít četbu užít; pokud hledáte chyby nebo logiku, budete mít od příběhu odstup a neužijete si to ani trochu…
Já se vydala takovou prostřední cestou. Parta mladých lidí, vydávajících se vstříc letnímu dobrodružství na chatě v lesích, musela být s ohledem na další děj rozporuplná, logicky musel být každý jiný, charaktery vyhraněné a vztahy ve skupině napjaté. To chápu. Co mi vadilo asi nejvíc, bylo ne moc uvěřitelné pubertální chování skoro třicátníků; jako by všichni ustrnuli někde na té střední škole a chovali se jako parta nevybouřených a nemyslících teenegerů. No a pak třeba ta podivnost, kdy je příjezdová cesta v lese zatarasená až do výše ramen spletí větví a naši přátelé, kteří musí pokračovat v cestě pěšky, pracně tuto zátarasu na cestě přelézají… No nevím, nebylo by lepší ji prostě lesem mimo cestu obejít…? :)
Jinak strašidelný temný příběh v lese byl rozehrán celkem povedeně, mělo to atmosféru a pár chvilek tam bylo opravdu znepokojivých a hrůzostrašných. Jasně, zdálo se mi, že v tom je něco z Karikovy Trhliny, něco z filmu Záhada Blair Witch, možná něco z Kinga (kukuřičné pole), což může někomu vadit, ale nakonec proč ne, mohla to být spíš inspirace.
Závěr se myslím kupodivu docela podařil, ukončený příběh a přesto nedopovězený…
Doporučuju číst někde o samotě a večer za tmy, pak se vám bude zdát kniha prostě lepší.

-knihomolka-
22.10.2022 3 z 5

Tak tohle bylo fakt... divný. Dávám hvězdy za čtivost, protože ačkoli to byla slátanina první třídy a v podstatě to bylo o ničem, tak to bylo napsané poutavě a četlo se to dobře. Ale jinak mě ten děj/neděj moc nezaujal a myslím, že za dva dny zapomenu, že jsem to vůbec četla.

JitkaHambi
18.10.2022 2 z 5

No to byla slátanina.Jsem ráda, že jsem knihu nekoupila,jen náhodou jsem na ní narazila v knihovně, jinak bych litovala zbytečně utracených peněz.
Všechny postavy nesympatické, takže mi bylo úplně jedno, co se komu stane.No a ten konec?Co to mělo být? Dávám 2* a to teda hodně s bídou.

TeriLoch
16.10.2022 4 z 5

Snadno a rychle se četlo. Díky krátkým kapitolám skoro nešlo odložit :) Příběh zajímavý, taky jsem dost přemýšlela, která postava mi vadí nejmíň a která naopak mě nejvíc štve :D
Konec a vysvětlení zvláštností, co se v lese odehrávají, jsem takový nečekala, ale zajímavý byl. Zase trochu něco jiného. Nějaké věci možná trochu neobjasněné, líbilo by se mi, kdyby co se dělo v lese, bylo popsáno od všech postav.
Jinak knihu doporučuji :)

ropotamo
16.10.2022 5 z 5

Čtivé, napínavé, zhruba po pár stránkách, co se začaly dít zvláštní věci, jsem tušila, co za tím je. Proto mě konec nepřekvapil. Čtenář se bojí toho, co by se mohlo stát a ne toho co se stalo. Nicméně si v Beskydech dám pozor na značku zákaz vjezdu.

zuzana-koubkova
15.10.2022 4 z 5

Za mě čtivé, napínavé, skvěle vybudovaná atmosféra, překvapivé vysvětlení... ano, je to takové oddechové čtení, ale čtenář si občas oddechnout potřebuje :-)

LeSk
11.10.2022 3 z 5

No nevím, no, mám po přečtení rozporuplné pocity. Děj byl zajímavý, určitě to mělo spád, napětí, ale ten konec? To se fakt nevydařilo. Po tak napínavém čtení přišlo ve finále veliké zklamání. Bohužel to však ubralo na celkovém dojmu ... Takové rychlé víkendové čtení. Nesmíte si dělat veliké naděje.

Hella
10.10.2022 4 z 5

Tohle je zvláštní příběh. Na jedné straně je to velmi čtivé a napínavé a klobouk dolů před paní autorkou, přestože - jak píší i ostatní - všechny postavy víceméně nesnášíte. Ale to vždy připisuji jako plus autorovi - že je dokáže vykreslit natolik plasticky, že vás nenechají v klidu. Na druhé straně jsem čekala věrohodnější vysvětlení všech záhad, tomuhle mi dělá velký problém uvěřit. Ovšem ano, ta "tečka" na konec, ty Michaelovy pochyby..... to zase palec nahoru!