Obřad

Obřad https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510561/bmid_obrad-R2f-510561.jpeg 4 228 228

Případy Eleny Blancové série

Temná rituální vražda po sedmi letech opět otřásla celým Madridem. Obětí trýznivého zločinu se stala další mladá žena, která měla těsně před svatbou.Tehdejší pachatel byl dopaden a dosud si odpykává trest, takže existují jen dvě možnosti: buď má následovníka, anebo je uvězněn nevinný. Ve strachem svíraném městě čeká inspektorku Elenu Blancovou největší výzva její kariéry. Podaří se jí rozplést případ, jehož kořeny vedou do nejtemnějších koutů lidské mysli?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

La novia gitana , 2018

Marcii
28.03.2023

Za mě čtivé,je i seriál,jsem na zfilmovanou verzi zvědavá.

knihomolkajanca
22.03.2023 2 z 5

Člověk by si po záplavě severských krimi a thrillerů skoro myslel, že na jihu už se vraždy ani nedějí. Když tedy Obřad trochu netradičně nabídl jako místo činu prosluněné Španělsko ve spojení s okultními praktikami, získal si moji pozornost. Bohužel ale ani atraktivní kulisy nemusí být zárukou kvality.

Vyšetřovatelka Elena není ani tolik temperamentní jako spíše alkoholička. Samozřejmě má pořádně pohnutou minulost, a tak se ze všeho nejraději oddává samotářskému životu a alkoholu. Vraždám se nedá upřít jistá originalita minimálně ve způsobu zabití oběti. Tu však tři autoři ukrytí za pseudonymem pohřbili v šedi nezajímavého vyšetřování týmu složeného z vesměs nesnesitelných rádoby elitních policistů, kteří nejen že nevěří jeden druhému, ale ani nejsou schopni dát si dvě a dvě dohromady.

Začátek knihy se díky tomu neskutečně táhl, příběh se mi zdál nesourodý a jen jsem čekala, kdy se to konečně zlomí. To se k mé úlevě stalo zhruba v polovině knihy, kdy děj konečně začal mít spád, a zdálo se mi, že se autoři chystají zabrouzdat trochu hlouběji do problematiky romského etnika. Tady nakonec zůstal potenciál nenaplněn a příběh plný přešlapů vyšetřujícího týmu se tak nakonec pomalu překlenul do zběsilého závěru.

Zběsilý, ano, to je opravdu to správné slovo. Jak jinak totiž definovat minimálně tři zvraty během dvaceti stran? Ani o překvapení se tady naneštěstí mluvit nedá, protože záměry autorů byly většinou velmi průhledné. K tomu si připočtěte další fatální chyby vyšetřovatelů a máte z toho hořkosladký konec Sladký z toho důvodu, že už to konečně máte za sebou. Pro mě zatím největší zklamání roku.

Hodnocení: 40%

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

ChristineGilgun
20.03.2023 4 z 5

Po čtení některých komentářů jsem myslela, že se nezačtu, ale začetla jsem se dost rychle.
Kupodivu ani španělský jména mi nedělaly problém, zas tolik jich tam ve finále není.
Děj není klišé,není předvídatelný, případ a modus operandi je celkově zajímavý.
Je pravda, že na 100% to není, ale já se těším na další díl, který si hned jakmile výjde přečtu, protože mě tahle nová detektivní série příjemně překvapila a jsem celkem napjatá, co bude dál.

knizni_brouk
17.03.2023 3 z 5

Překvapilo mě, že mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, neboť nejsem zvyklá na španělská jména. To však jen tak na okraj, s mým následujícím hodnocením knihy to nemá nic společného.

Detektivka to byla průměrná. Neurazí, to ne, ale znovu si ji nepřečtu. Zůstala mi v paměti převážně jen ta morbidita. Je to asi ten nejvíce morbidní detektivní příběh, jaký jsem kdy četla, a po dalších dílech nesáhnu, neboť na to nemám žaludek. Pokud jste spíše na klasické anglické detektivky s minimem brutality a morbidity, po této knize rozhodně nesahejte.

Hlavními postavami příběhu jsou výstřední hlavní vyšetřovatelka a nováček, který se snaží udělat průlom ve své kariéře. Výstřednost hlavních vyšetřovatelů mi nevadí, koneckonců, již klasičtí velcí knižní detektivové byli výstřední, s výstředními charakterovými rysy i chováním. Proto jsou zapamatovatelní. Vyšetřování částečně dává smysl, částečně je zpackané, díky čemuž lze přejít k velkému průlomu a napínavému a rychlému závěru.

holkazaknihou
16.03.2023 3 z 5

Behem cteni jsem mela problem knihu docist. Vadilo mi tam dost veci.
Od stylu vypraveni az po hlavni vysetrovaci tym. Prekonala jsem to, protoze ten namet mi prisel fakt skvely! A jsem rada, ze jsem udelala.
Kniha se cetla dobre a byla zajimava. Je tam par nechutnosti ohledne larev a brouku, ale me to prislo netradicni.
Ve finale kniha nebyla spatna, ale do dalsiho dilu se asi poustet nebudu.

Pepina19
07.03.2023 5 z 5

Wow jsem nadšená, to je po dlouhé době co mě detektivka od zahraničních autorů naprosto nadchla. Je to napínavé, dalo by se říci "hrůzostrašné", konec drsný...
Na další případ Eleny Blancové netrpělivě čekám

Sabinus
07.03.2023 3 z 5

Tato kniha byla napsána autory, kteří dobře věděli, co dělají. Hodně se to podobá žánru scandi noir, kde se obvykle vyskytuje detektiv nějak dysfunkční, ale dobrý policista. K tomu přidáme drastickou a nějak netypickou vraždu.
Tohle vše má i tato španělská kniha, detektivka je zajímavá, případ též, přesto mi přišlo, že tomu něco chybí, proto hodnotím spíš jako lepší průměr.
Hlavní postava Elena je skvělá vyšetřovatelka, ale její osobní život je silně v nepohodě. Elena má netypický koníček, je promiskutní, má ráda grappu, v práci vyniká intelektem.
Když narazí na vraždu napůl cikánské dívky, okamžitě ví, že to bude složité vyšetřování. Příběh je mírně odporný, přesto je to napínavé a lehce se to čte. Dodává to všechny přísady skandinávské detektivky, na konci jsem měla dojem, že až moc. Mohlo se ubrat, těch podivností nemusí být tolik.
O žádný obřad se v knize nejedná, nakladatelství asi nemělo odvahu přeložit název knihy? V angličtině i jiných jazycích se nezaobírali politickou korektností.
Překlad mi trošku místy vadil, nebyl na pranýřování, ale myslím, že by mohl být lepší. Nebyl přeložen název Cikánská nevěsta, překlad pak lítá sem a tam mezi romskou komunitou a cikánským zločinem. Mohl se tam nechat původní název, který vystihuje obsah lépe a slovo cikán, jako je tomu v originále, ostatně to není slovo hanlivé.
Dále zbytečný překlad míst jako Plaza Mayor v Madridu, což bylo přeloženo jako Hlavní náměstí. Dále tam byla vysoká třída místo vyšší, Eleniny rodiče patří do vyšší třídy, je z bohaté rodiny.
Kniha je první z trilogie, takže pokračování bude, jak je naznačeno na konci knihy, dokonce to bylo zfilmováno.
Asi bych to řadila mezi takové knihy do letadla, na dovolenou.

iveta3689
03.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Námět fajn, zpracování horší. Dost mě nebaví detektiv, který musí být nutně alkoholik nebo feťák, navíc řešící osobní traumata z minulosti. Navíc se taková osoba koncem knihy stává supermanem, který vše vyřeší zázračně sám. V této knize je hlavní hrdinka snůškou všech klišé, které se dají vymyslet. Vyšetřování se do tří čtvrtin táhne, pak se děj zázračně rozběhne. Hned se ukáže kdo a proč je vrah. Nečetlo se to špatně, ale není to nic, co by musel člověk oslavovat. A konec? To opravdu nebylo nutné. Dělá to z knihy zbytečně slátaninu.

rozaaalie_
01.03.2023 4 z 5

Musím se přiznat, že se španělskými názvy míst a jmen postav jsem měla ze začátku trošku problém, ale docela rychle jsem si zvykla. Co se týče textu, kratší délka kapitol mě zarazila, ale po chvíli čtení mě dokázala přesvědčit o tom, že zároveň skvěle navozuje jinak místy chybějící napětí. Po několika stránkách jsem však narazila na jeden velmi zásadním problém. A tím byla (opět) samotná hrdinka. Avšak samotný příběh? Z toho mě mrazilo po zádech ještě několik dní… (Podrobnější názor naleznete v záložce "Recenze" - Někde tady řádí vrah)

LukBook
27.02.2023 5 z 5

Za mě skvělá detektivka/thriller, která splňuje vše, co bych od podobného díla chtěl. Dostatečně úchylný vrah, zajímavé postavy vyšetřovatelů i mrazivý průběh.

Mihal27
26.02.2023 4 z 5

Úplne TOP kniha, všetko bolo tak ako si predstavujem až na toho psíka. To mi bolo ľúto. Inak Elena a je tým bol ukážkový. Táto kniha bola skvelá, po prvý krát som bol znechutený vrahom a to čo robil svojim obedtiam bolo neskutočne nechutné ale ani sa nečudejem. Kedže zažil to čo zažil. Bol by som veľmi rád keby bolo pokračovanie. Dávam 4 hviezdičky za psíka uberám 1 bod ale kniha je na plný počet hviezdičiek. Určite ju doporučujem. Je síce trochu občas drsná ale skvelá. Príbeh vám nedovolí knihu odložiť.

Šebestová3
24.02.2023 3 z 5

Pro fandy nechutností je to rozhodně "must read". Mě na tom nejvíc zaujal konec a náznak dalšího dílu. Do toho bych šla.

manteca8619
22.02.2023 3 z 5

Jsem fanda severských krimi takže když mi kamarádka půjčila tuhle trochu mě překvapilo, že se vlastně může vraždit i na jihu. Klasická zápletka, najde se mrtvá holka a tak se hledá vrah. Na scénu přichází inspektorka Elena, která stíny minulosti utápí v alkoholu a odhaluje děsivá fakta - taková vražda už se kdysi stala, vraha dopadli, kdo vraždí teď?
Upřímně kniha mě nenadchla, Elena jako hlavní postava mi byla spíše nesympatická a vlastně jsem to cele dočetla hlavně proto abych zjistila proč a kdo vraždí způsobem, který jsem ještě v žádné jiné knize neviděla (a to sem zvykla na chuťovky alá Kepler).
Co bych ale ráda vypíchla je obálka, perfektní provedení. Kniha si své fandy určitě najde a navíc otevřený konec láká na novou krimi sérii.

zuzana2599
22.02.2023 4 z 5

Obřad má velmi líbivou obálku, elegantní, která potěší čtenářovo oko.
Stejně tak ale obsah knihy potěšil moji duši. Vůbec to nebylo špatné čtení. Ze začátku jsem si nejprve musela zvyknout na nezvyklá španělská jména, pak se mi již četlo dobře. Obřad je asi nejdrsnější a nejmorbidnější thriller, co jsem četla. Mám docela dobrý žaludek, ale tolik červů... to už zas nemusím. Jinak temperamentní policistka Elena a její tým, velmi adrenalinový konec - jsem vcelku spokojena. Čas ukáže, zda budu v sérii pokračovat, ale proč ne ? Španělskou literaturu nečtu až tak často.

okeey
20.02.2023 3 z 5

Chtěla bych vyzdvihnout obálku, která je opravdu líbivá a lákává pro čtenáře. Zaujala mě hned na první pohled.
Ovšem příběh už bohužel tolik nezaujal. Díky španělštině se mi dost motala jména a hrozně se to táhlo, čekala jsem více napětí. Veškerá akce je vlastně na posledních 50 stranách. Námět jako takový není vůbec špatný, ale mohlo být klidně o 100 stran méně. Kniha mi nepadla do noty a dočetla jsem ji vlastně proto, abych věděla, kdo je vrah. Asi je to tím, že poslední dobou detektivky moc nečtu. Věřím, že si kniha najde své čtenáře, námět je originální a konec překvapivý. U mě je to tak 60% za obálku, provedení vraždy a konec. I přes můj názor kniha stojí za přečtení.

ivousekk
13.02.2023 3 z 5

Cekala jsem “spanelskou senzaci” a dostala docela prumernou krimi. Na thriller to bylo malo napinave. Akcni veci prisly az v samotnem zaveru, a to je dost pozde. Ono vazne nestaci vzit osudem zkousenou promiskuitni alkoholicku a udelat z ni vysetrovatelku a extra uchylaka, co vrazdi.
A proc proboha prekladali nazev Plaza Mayor a te vyhlidky? Chtela jsem mrknout, co to bylo za park a proste se neda dohledat. Fakt bezva.

Danago
13.02.2023 2 z 5

Knížka mě nadchla svou obálkou a pod pojmem obřad jsem si představovala určitý typ děje. Bohužel za mě se v knize vůbec o nějaký obřad nejedná. Navíc některé věci vůbec nebyly vysvětleny jedná se sice o více méně vedlejší děj, jako
například, proč nevěsty jednaly tak jak jednaly.
Jinak děj je chvílemi hodně nechutný, což mi osobně bylo nepříjemné.
Napětí občas snad. Ale hlavní vyšetřovatelka vstává se skleničku a už se jí nepustí. Není sympatická ani náhodou. Ano má své démony z minulosti ,jedná se o její dítě, na což předpokládám bude navazovat další díl. No já už se to nedovím. Knížka se mi v globále nelíbila. Co se týká nějakého náboženství to je tu taky velice málo rozvedeno. A podle mě to s hlavním případem zas tak moc společného nemělo. Pachatel má minulost , která by mohla omluvit to co dělá, ale za mě další díl raději ne.

jahlina
12.02.2023 3 z 5

Celá atmosféra knížky je taková temná, hutná…To se mi líbilo. Zajímavé pro mě bylo prostředí španělské policie, resp. zvláštní jednotky. Vyšetřování má trochu jinou dynamiku, než jsem zvyklá. Autoři zabrousili i na pole závažnějších témat jako je rasismus, rozdílnost kultur, korupce, schopnost vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka…

Kamenem úrazu pro mě byly postavy, hlavně tedy obě ženské postavy. Inspektorka Elena Blancová si nese trauma ze ztráty syna, své trable řeší popíjením grapy a promiskuitou. Proč zase tenhle zajetý vzorec, proboha? No, a její tvrďácká kolegyně Chesca, která je rozzlobená na celý svět, mi také moc k srdci nepřirostla.

Celkově se ale knížka četla dobře, čtenáři krimi si přijdou na své. Myslím, že i přes své výhrady budu zvědavá na pokračování. Ačkoliv byl případ vyřešen, jsou otevřené různé otázky, které bych měla ráda zodpovězené.

nina3905
12.02.2023 5 z 5

Hneď od prvých stránok som bola veľmi príjemne prekvapená. Príbeh prináša čitateľom nielen detektívnu zápletku súvisiacu s aktuálnym prípadom, ale aj tému rasizmu (rómovia), únos dieťaťa resp. syna vyšetrovateľky. Pri čítaní ste neustále v strehu, premýšľate čo bude na nasledujúcich stránkach. Záver knihy zostal otvorený, takže sa môžeme tešiť na pokračovanie. Myslím si, že autorka si nájde svojich fanúšikov.

veruptackova
11.02.2023 2 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách, protože se mi španělská jména hůře pamatovala. Už dlouho jsem také nečetla knihu, kde by mi byl tak nesympatický tým vyšetřovatelů. Vadilo mi, jak vyšetřovatelka míchá pracovní a osobní život, ale hlavně jak nelogicky postupuje a pro mě nepochopitelně jedná. I měsíce po přečtení knihy si pořád pamatuju tu frustraci při čtení a dokázala bych vám vyjmenovat několik momentů, kde mi nad jednáním hlavní hrdinky zůstával rozum stát. Závěr knihy mi přišel zbytečně brutální. Většinou s takovými knihami nemám problém, např. u knih Chrise Cartera to skvěle doplňuje příběh, ale v tomto případě jsem se nemohla zbavit dojmu, že se autoři snaží čtenáře za každou cenu šokovat. Celkově si myslím, že kniha má zajímavou zápletku a motiv vražd, ale bohužel ji však chybí to nejdůležitější - napětí.