Obřad

Obřad https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510561/bmid_obrad-R2f-510561.jpeg 4 228 228

Případy Eleny Blancové série

Temná rituální vražda po sedmi letech opět otřásla celým Madridem. Obětí trýznivého zločinu se stala další mladá žena, která měla těsně před svatbou.Tehdejší pachatel byl dopaden a dosud si odpykává trest, takže existují jen dvě možnosti: buď má následovníka, anebo je uvězněn nevinný. Ve strachem svíraném městě čeká inspektorku Elenu Blancovou největší výzva její kariéry. Podaří se jí rozplést případ, jehož kořeny vedou do nejtemnějších koutů lidské mysli?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

La novia gitana , 2018

Luci19346
18.08.2023 5 z 5

Krutá kniha, která si umí čtenáře pěkně připoutat. Téměř dokonce není jisté, kdo je vrah. V knížce je dost zvratů. Závěr a příprava na další díl mě dost zaskočil, ale rozhodně si ho přečtu.

EnykyBenyky
05.08.2023 4 z 5

Přečteno za tři dny!
Na začátku mě trochu mátl název knihy i skutečnost, že se mělo jednat o temné rituální vraždy. Vždyť v tom není žádná magie ani žádné tajemné prastaré učení, říkala jsem si. Ale opak je pravdou.
V závěru, a ten jsem si fakt užila, máme defacto tři vraždy (chybělo málo a mohly být i čtyři), každá provedena na základě jiného motivu, avšak všechny stejným způsobem (ten je zcela jedinečný a také má svoji jasnou příčinu), jen s malými odlišnostmi v provedení, přičemž první a třetí vraždu spáchal jiný vrah než druhou. Nóóó tak to je slušně nakombinované! Však komisařka z toho také měla hlavu jak dva pátrací balóny a v krevním oběhu často alkohol. Když k tomu ještě přičteme její osobní démony v podobě zmizelého syna, je to vskutku psycho.
Skutečnost, že se syn objeví na poslední půlstránce, a představí se jako..., to tu nechci ani psát, ve mě vyvolalo směsici nedobrých pocitů, autoři tím vzkazují: Vážení, tenhle thriller právě skončil, už teď se těšte na další, tady máte (nechutnou) ochutnávku, kterou vám házíme jako psovi kost! Za to hvězda dolů.
Ale jinak dávám všechny hvězdy! Za super čtivost, jižanský temperament (konečně trochu odklon od severské odtažitosti) a originalitu. Mohli by to zfilmovat! :)

skyline
03.08.2023 5 z 5

Doporučuji, za mě patří k těm lepším krimi thrillerům.
Pro slabší povahy to nebude, už jsem sice četla drsnější knihy ale z posledních vět mi bude špatně ještě dlouho. Na tohle jsem citlivka.
Další díl si určitě přečtu.

WaN635
01.08.2023 4 z 5

Opravdu velmi vydařený thriller.
Tým OAP řeší obzvláště krutou vraždu mladé romské dívky, ale nejděsivější je to, že stejná vražda se stala před 7 lety i starší sestře dívky.
Příběh má dobré tempo, detektivové vyšetřují staré i nové stopy, podezřívají nové i staré podezřelé......
Příběh je protkaný i osobní tragédií hlavní vyšetřovatelky.
Co mi ze začátku dělalo pro čtení problém, byla španělská jména, s těmi jsem se nějak nedokázala sehrát.
Pokud u nás vyjde pokračování, ráda si to přečtu.

kirkpatrick
30.07.2023 4 z 5

Celkem dobrá detektivka. Podle anotace jsem myslel, že to bude detektivka s hororovými prvky, ale dalo se to unést. Jedinou výtku mám snad k použití českého názvu Obřad, jak už tady v komentářích někdo už psal. Podle originálu Cikánská nevěsta je tedy podle mě přiléhavější název. Závěr mi trochu připomněl odkaz thrilleru Ať se rozhodneš jakkoli od polského autora: Jakub Szamalek.

eliska9256
27.07.2023 3 z 5

Kniha se mi celkově líbila, posledních 50 stran jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Myslím si, že kniha je pěkně napsaná, jen jsem se občas ztrácela v nějakých názvech ulic atd.

Kubajzz
13.07.2023 3 z 5

Hodně zajímavý nápad na vraždy obětí. Celá zápletka se mi líbila a knihu jsem přelouskal za 2 dny :-) Určitě doporučuji k přečtení ale ne slabším povahám ;-)

Pazďa
13.07.2023 2 z 5

Obřad je zvláštní případ detektivky, ve které by vše mělo správně fungovat, hrát na vítěznou strunu, ale čím víc se dostáváte do hloubi jednotlivých složek knihy, tak se věc rozpadá.

Premisa je docela unikát, vrahův modus operandi má co do sebe. Líbí se mi i náboženský subplot. První můj problém ale spočívá v marketingu knihy. Název "Obřad" nemá vlastně s knihou nic společného a obálka, leč líbivá, taktéž. Nakladatelství vás chce nalákat na rituální detektivku, což je docela mimo a severská surovost je zde vystřídána za jižanskou apatii. Což mě přivádí k bodu 2.

Postavy. Postavy jsou nelíbivé od začátku, ale úspěšně se jim daří budovat ve vás odpor víc s víc čím dál se posouváte v knize. Elena je jednoznačně postava hlavní, k té se dozvíme nejvíce informací ale i přes to všechno zůstává v zajeté charakteristice od začátku do konce, její postava bude pravděpodobně konstantou série. Zaráze je druhá hlavní postava, která mi v této knize přijde ovšem docela odfláklá, s každou kapitolou jsem jeho POV snášel hůř a hůř. Cheska je nesnesitelná a Orduño je nepopsaný list, o IT paní a patologovi si máme myslet jen to dobré ale nemají pro příběh extra významnou roli.

Odhalení vraha a motivace je takový standard, posledních 100 stran jsem přečetl nejednou a necítil jsem nějak zvláštní napětí.

Finální cliffhanger byl netradiční a docela náhodný, přišlo mi to jako takový poslední pokus nalákat čtenáře do koupě příští knihy. Příběhově ani logicky to smysl dává možná jen pro pravidelné diváky seriálových detektivek vysílaných po desáté večerní.

Zatím nechám otevřené, jestli budu na autorčinu prvotinu navazovat, pokud tedy vyjde u nás. Kniha měla světé momenty, ale vesměs mám z toho čtení spíš negativní pocit. Uvidíme v jakém časovém a náladivém rozpoložení budu, až vyjde kniha druhá.

ropotamo
28.06.2023 5 z 5

Popravdě už jsem četla lepší thrillery, ale byla mi hodně sympatická Elena a nápad s červy vskutku originální. Těším se na další díl.

Duchoslp
03.06.2023 3 z 5

Žádné velké překvapení ani zvraty nečekejte, ale čte se dobře. Složení týmu inspektorky je zajímavé a vzájemně se dobře doplňují. Elena sama má spoustu strašáků, ale je dobrá vyšetřovatelka.

alzbeta4340
31.05.2023 4 z 5

Dějově průměrná detektivka s originálním a úmyslně šokujícím způsobem zabití obětí. Na tým policistů v čele s inspektorkou Elenou jsem si musela dost dlouho zvykat a až ke konci se mi to podařilo.
Jako plus hodnotím španělské prostředí a vkusnou obálku. 3,5 hvězdičky

Izu
30.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Tenhle thriller mohl být špičkový.Co mi vadilo byla spousta nelogických věcí. Jak dostala Valerie kluka do místnosti ? To ho uspala nebo ho vzala něčím po hlavě ? Kde se tam vzal pes ? Nevěřila jsem ani pohnutce právníka, že by dokázal kvůli synovi kterého viděl tak 3x v životě tohle udělat....Vyšetřovatelé jsou ukázání jako nejlepší ve Španělsku ? S tak příšerným a hloupým postupem ? A ten konec to bylo jako co ? Opravdu by na sebe pachatelé co točí snuff na net takhle upozorňovali ? Plusové body musím dát za postavu Eleny, ta se mi líbila a nápad s červy taky dobrý. K přečtení doporučím ale......

Alena1957
30.05.2023 4 z 5

Napínavá detektivka, líbila se mi.

moudivlacek
08.05.2023 3 z 5

Je pravda, že jsem ze začátku knihu nepovažovala za něco drsného, jak jsem slyšela od známých. Jedna velká nechutnost - popis oběti vraha. Ale hlavní děj je proložen jiným příběhem. A ten vám mnohé objasní. Je pravda, že hlavní vyšetřovatelka Elena mi moc k srdci nepřirostla, ale zase - její chování má své důvody, které časem pochopíte. Spojení "obyčejného" detektiva a speciální jednotky kvituji.
Takže popisy pro slabé žaludky to rozhodně nejsou. A i když mnohý uhodne vraha a motiv, špatný příběh to není. Ať žijí červi!

VlezlejSpratek
12.04.2023 1 z 5

Jestli máte rádi kvalitní detektivku s jakýmkoliv přesahem nebo prostě jenom literaturu, tuhle knížku neotvírejte. Marketingově načančanej román, kterej láká na originální hlavní postavu, inspektorku Elenu Blanco, je plnej klišé, úsměvnejch, až trapnejch popisů i dialogů, a hlavně vám nenechá žádnou radost z vlastní dedukce.

Jakmile totiž jako čtenář na něco přijdete, autoři vás na totéž upozorní hned v následující větě a seberou vám tím veškerou radost. Román Obřad, kterej se v originále jmenuje mnohem příhodnějc Cikánská nevěsta, totiž nenapsala žádná vysokoškolská profesorka Carmen Mola, jak bylo původně prezentováno, ale trojice televizních scénáristů. Navíc ne zrovna dobrejch.

Knížka má docela pěknej přebal, ale obsah není tak sexy, jak se tváří. Inspektorka Elena je jakože protřelá policistka, která si ale není jistá, jestli může někdo doma chovat hada a neodhadne, že postava přímo před ní (a s nožem v ruce) říká poslední slova před sebevraždou. Je tak ostřílená, že nechápe, že když najde spoutanou osobu, bude někde v okolí někdo, kdo ji předtím spoutal.

Prostě propadák. Jestli jste si dosud mysleli, že čtete detektivky proto, abyste pomocí šikovně poodhalenejch indicií hledali vraha, budete rychle vyvedeni z omylu. Všechno, opravdu všechno se dozvíte příliš brzo. A ani poměrně dobře napsaná postava vraha na tom moc nezmění.

čef
12.04.2023 4 z 5

Kriminálka vcelku dobrá, je vidět, že byla sepsána dnešními scénáristy a bude jistě i zfilmována. Rituálních vražd je v literatuře a filmovém umění více než ve skutečnosti, také snuffu už je zde více než je zdrávo a vtom tedy žádné překvápko. Ve středu jakoby se příběh trochu zacyklil, ale v závěru jsme se jako obvykle setkali s obvyklými triky žánru, jako třeba několikanásobná změna pachatele, samotný kriminalista na koncové návštěvě a také jsme si nechali něco napříště. Takový průměr, no

JustWomen
04.04.2023 5 z 5

Většinou při vyšetřování vražd policisté či detektivové nedokážou jíst ani spát, tady stíhají jíst v luxusních restauracích, pít grappu a užívat si drsný sex. Super čtení plné zvratů, originální vraždy a související zápletka Elenina syna taky skvělá. Těším se na pokračování.

Katania
29.03.2023 3 z 5

Není to má 5 hvězd. Ale jako začátek série celkem zajímavé. Konec nejzajímavější, kvůli němu si přečtu další díly.

Katania
29.03.2023 3 z 5

Není to úplně na pět hvězd, ale ne i to špatně. Konec byl asi nejzajímavější. Každopádně kvůli němu bych ráda další díly.

Terka18
28.03.2023 1 z 5

Toto opravdu nešlo, nechala jsem se zlákat obálku, anotací a nálepkou thriller. Ale zklamání od začátku. Natahované, mnoho postav, nesedl mi styl a celkově jsem zklamaná. Dobrý nápad, ale špatně podanný.