Obnovené obrazy III.

Obnovené obrazy III. https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217730/obnovene-obrazy-iii-6cS-217730.png 5 4 4

Zmiu
25.04.2024 4 z 5

Zeyerovo "V soumraku bohů" je převyprávění nejslavnější staroislandské Ságy o Njálovi, hodně upravené, zkrácené, plné romantických vsuvek, a zvláštně přepsaných jmen. Na začátku je do příběhu ještě vsunut jeden příběh ze Ságy o lidech z Vatnsdalu, a možná ještě něco z jiných ság, co jsem neobjevila. Čtu si teď znovu Ságu o Njálovi, abych mohla porovnat, co všechno si Zeyer vymyslel a co nalezneme i v originálu. Například se liší některé osudy postav, někde spojil víc postav v jednu, ale v jiných zajímavých detailech se pozoruhodně shoduje s původní ságou. Přidány jsou zejména romantické popisy, původní styl ság je velmi stručný a věcný. Četba mě ale bavila, možná víc, než původní sága, která je opravdu hodně dlouhá. Určitě by stálo za to vydat příběh znovu s nějakým odborným komentářem, odkud přesně Zeyer čerpal, a porovnat, v čem a jak se odlišoval. Ságy vycházely různě převyprávěné, upravené, tak kdo ví, jaký byl jeho zdroj. V té době tu žádný český překlad ještě nebyl.

Legens
26.04.2022 5 z 5

Rozsáhlou povídku "V soumraku bohů" bych doporučil všem milovníkům literatury inspirované raným středověkem s prvky fantasy. Zde narazí na něco podobného, ale na podstatně vyšší úrovni. Jedná se o strhující velmi dobrodružný příběh dvou až tří generací, inspirovaný islandskými ságami.