Oblý a Pelech

Oblý a Pelech https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37552/bmid_obly-a-pelech-PMm-37552.jpg 4 32 7

Text z Queneauovy pozůstalosti, který byl objeven teprve nedávno a poprvé byl vydán až v roce 2008. Po Svízeli, Dětech bahna, Zazi v metru, Modrých květech a řadě dalších Queneauových suverénních románových vyprávění se českému čtenáři dostává do ruky ve Francii teprve nedávno vydaná raná hříčka Oblý a Pelech (Hazard et Fissile). Text, který zřejmě pochází z konce dvacátých let a výrazně jej ovlivnila autorova surrealistická zkušenost a četba Fantomase, se na první pohled značne liší od autorových ostatních próz. České vydání je jedním z prvních mezinárodních vydání vůbec.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Volvox Globator , Kniha, grafika, bibliofilie – KGB

Hazard et Fissile , 2008

netopýr088
22.02.2023 2 z 5

V dvoch po sebe čítaných knihách som našiel zmienku o letiacich chobotniciach...náhoda? ešte zvážim, či jednu hviezdu neuberiem, zatiaľ na 2*.

Acamar
13.02.2023

Taková surrealisticko-cimrmanovská braková detektivka, která by klidně mohla ve své fantazii, bláznivých zvratech, odhaleních a nonsensech táhnout se jako pí do nekonečna...ale naštěstí ne a 60 stránek jen tak pro ukázku stačí nad hlavu. Jen tak, pro potěšení z hravosti něčí představivosti, nechat se překvapovat zákruty děje (který je zde samozřejmě naprosto nepodstatný), kouzlem jazyka, humoru...ale na druhou stranu, nepřečtením Oblého a Pelecha bych taky žádnou újmu neutrpěla.

Poník
29.01.2020 5 z 5

Tak to je bomba, fakt že jo.. naprosto souhlasím s předešlými komentáři.. jestli něco vystihuje tuto knihu, tak je to právě, že "je úplně ořechy" . Jinak to snad ani nejde říct. Už styl psaní a její jazyk je tak šílený, že není možné, aby hned nezaujala..
Délka knihy je přesně taková, jaká má být. Myslím, že kdyby ty blbosti pokračovaly ještě na sto stranách, přestalo by mě to bavit, ale takhle je to dokonalý.
Kniha jako šitá na míru dnům, kdy se vám vůbec nechce přemýšlet a cítíte se jako na drogách. (;

žlučníkář
31.12.2018 5 z 5

Vůbec nevim o čem to je, ale strašně mě to bavilo.

a nemyslete si, že na něčem jedu

-Pečivo-
22.02.2017 5 z 5

Nějaká paní na goodreads napsala recenzi "it's nuts. I liked it." a já nemůžu než souhlasit. Je to úplně ořechy. Stejně jako je ořechy třeba Dan Nekonečný, čokoládový máslo, Ovčáček, buráky v těstíčku a pan Brambora.

A navíc krátkých 60 stran. Já dávám plnou tašku ořechů!

Palivo
19.09.2016 5 z 5

Vybouchl mi mozek.

Flipper
11.03.2013 4 z 5

absurdná hračka s výzorom detektívky a gore fantasy prvkami, akoby vznikla s číreho rozmaru - alebo nejakého nedokončeného cvičenia. Záhady ostávajú nevylúštené, postavy zomierajú ako keby obrovská božia ruka rozpučila chrobáka-človeka, no najviac pobavia 2-3 skryté nečakane skryté vtipky.

francouzská literatura

Raymond Queneau