O málo menší než andělé

O málo menší než andělé https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486920/bmid_o-malo-lepsi-nez-andele-PlK-486920.jpg 4 17 4

Co je největším problémem naší doby? Molekulární biolog a katolický kněz Marek Orko Vácha odpovídá na tuto otázku v sedmi obrazech. „Za největší problém současné Evropské unie považuji, možná překvapivě a paradoxně, otázky kdo jsem, kdo jsme, kdo je člověk. Nikdy v dějinách nebyla odpověď důležitější než dnes. Podle odpovědi se budou psát zákony, podle odpovědi se budeme chovat sobecky, nebo laskavě, podle odpovědi antinatalisté budou mít, nebo nebudou mít děti,“ píše.... celý text

JHoralka
23.08.2023 3 z 5

Zajímavá kniha.
Krátká.
Nutí člověka se i zamyslet.

harry9603
08.02.2023 3 z 5

Jedna z nejkratších knížek od Marka Váchy. Vypadá trochu jako báseň v próze. Zhulenost knihy je vysoká. Autor snad chce říci, že ateismus sice vyplývá z poznání světa, ale přinese člověku jenom neštěstí, sobectví a další totalitní režim. No někdy snad jo. Bohužel, křesťanství je v rozporu s mými zkušenostmi a vědomostmi získanými např. na katolickém gymnáziu...
/Cituji./ "Ve skutečnosti jsou jen atomy a prázdno. Odpověď bude formovat budoucnost. Z historie víme, že jedna z nesprávných odpovědí vydláždila cestu až do Auschwitz." /Konec citace ze strany 46./
Tak hele, antisemitismus je křesťanskej vynález. Nacisti měli na pásku nápis "Gott mit uns", to jest Bůh s námi. Za druhé světové války spáchali mnoho zvěrstev Japonci a ti byli hlavně šintoisti a buddhisti. Za husitských válek zahynulo (i hlady nebo morem) asi 50% obyvatelstva českých zemí. Ateistů se tam mnoho nevyskytovalo.
Vácha asi chce rozvíjet starou myšlenku oblíbenou mezi kněžourama: "Když ztratíte víru, stane se něco strašnýho! Tak bacha!" Snad chce trochu zpomalit úbytek katolíků v ČR. Ačkoliv k roku 2021 měli slušných 9,28%.
/Cituji./
"Člověk je důvod, proč byl stvořen svět, řekne židovství, svět byl stvořen, protože Bůh má rád příběhy. Člověk je chrámem Ducha svatého, řekne křesťanství, jeho duše je cennější, než vesmír. Otázku nechme otevřenou a nechme každou čtenářku a každého čtenáře, ať si na ni odpoví sám."/Konec citace ze strany 47./
Tak já teda odpovím sám, no. Vácho, už to nehul. Slyšels někdy o deismu, panteismu, ateismu, a o různejch dalších světonázorech? Proč si z nich vybrat zrovna křesťanství??

HáMaPé
15.10.2022 5 z 5

Zamyšlení o člověku s úctou k člověku.

helenah
04.03.2022 5 z 5

Útloučká kniha, sedm obrazů, znepokojujících, provokujících...vlastně všechno co jsem od Marka Váchy kdy četla bylo takové. Sedm zamyšlení, kdo je člověk-shluk buněk..nebo snad důvod proč byl stvořen svět?
Nutí přemýšlet, ptát se. A jak píše "pokud se ptáme, přemýšlíme a pokoušíme se o odpověď, snad jsme na cestě....opravdová katastrofa by nastala, kdybychom se přestali ptát".
Doporučuji. A děkuji.