Místo, na němž stojíš, je posvátná země

Místo, na němž stojíš, je posvátná země https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8758/misto-na-nemz-stojis-je-posvatna-zeme-8758.jpg 5 66 7

O kruhu úcty k člověku, přírodě a celému vesmíru. Kdysi dávno postavil člověk sám sebe do kruhu bytostí, kterým přiřadil důstojnost a které se rozhodl chránit morálními zákony. Během let různé etiky rýsovaly kruhy různě: někdy byli z kruhu vyloučeni všichni lidé s odlišnou barvou pleti, jindy v něm byli jen dospělí a lidé příliš staří nebo příliš mladí či ještě nenarození byli postaveni mimo kruh. Ještě jindy byl kruh narýsován mezi člověka a živou přírodu, se kterou se pak zacházelo jako s věcí určenou k prodeji a drancování. Nic však nepatří mimo kruh, ve vesmíru není žádné „vně“, ke kterému bychom se mohli chovat bez úcty. Nejen hory a moře na naší Zemi, nýbrž i vesmír samotný je hoden základní úcty. Vše, co je, svět člověka, svět živého a svět země a hvězd, je uvnitř kruhu.... celý text

amejzlík
27.03.2023 5 z 5

V téhle knize si Marek Vácha pokládá různé vědecké otázky a dokazuje, že víra a věda se nevylučují. Odpovídá i na mnoho etických otázek. Některé otázky mi připadaly velmi složité a překvapilo mě jak srozumitelně a logicky dokáže Marek Vácha argumentovat. S jeho názory se v mnohém shoduji a velmi se mi jeho postoj k životu a víře líbí. To s čím tak úplně nesouhlasím si přeberu po svém.

Filomena1961
13.01.2023 5 z 5

Kniha je o umění jak žít. Máme jenom jeden život a tak, když uděláme chybu svým špatným rozhodnutím, už ji nelze vymazat, nemůžeme se vrátit v čase, který jsme společně se životem dostali. Líbí se mi pohled pana Váchy - problémem není co mám dělat, ale jakým typem člověka bych měl být. Kniha provokuje k zamyšlení, určitě není na jedno přečtení, ale budu se k ní vracet. Z knihy vyzařuje úcta k planetě, lidem , vesmíru, pokora a láska k přírodě. Doporučuji k přečtení všem lidem

Mánička178
16.04.2017 5 z 5

Jste svědky následující situace:
Člověk nalezne kuklu motýla a bez rozmýšlení ji rozmáčkne. Je vám to líto, něco ve vás vám říká, že je to špatně, protože víte, že z kukly se může vylíhnout nádherný motýl... Proč tedy souhlasíte s usmrcováním embryí, takových malých kukel, ze kterých se může narodit člověk, takový nádherný motýl...

Opět nádherná kniha od Marka Váchy... Pokud si kladete otázky týkající se ožehavých témat jako potrat, eutanazie, asistovaná reprodukce, kmenové buňky, a nechcete zůstat jen u prvoplánovitých a vzrušených výkřiků, pak je to pro vás to pravé čtení. Argumenty pro a proti, jasné formulace, jasné úvahy, které vám pomohou si udělat vě věcech jasno (pokud ho ještě nemáte). 5*

Dorrinka
31.03.2017 5 z 5

Na to, že se jedná o učebnici, je kniha až podezřele zajímavá. Líbí se mi, že se autor alibisticky neskrývá za komparaci jednotlivých etických směrů, že čistě vyloží karty a jasně formuluje, co je podle něj dobré a proč.

Pafka
16.08.2013 5 z 5

Ať napíše cokoli, vždycky jsem nadšená!
Přijatelně, pochopitelně a nenuceně předaná informace o důležitosti každého člověka. KAŽDÉHO! Navíc velmi pěkně a s citem vysvětlená nepřijatelnost eutanazie, potratů, zrádnost asistované reprodukce a etický problém kmenových buněk získaných z embrya.

knedlik
11.06.2011 5 z 5

Tuhle knížku bych rozhodně doporučovala. A to všem. Člověk se pak dívá na některé věci zkrátka jinak. Pět hvězdiček.

bleska
27.04.2011 5 z 5

"Etika je podle Aristotela umění žít."

Tak začíná úvod této knihy. Klademe si otázku, co je to umění žít? Nebo nás tato otázka dostihne až v podobě depresí, různých závislostí a psychosomatických nemocí?
Nejrozšířenější nemocí civilizovaného člověka je asi nemocná duše.

"Tím nejdůležitějším v životě křesťana je vztah k Bohu, vyklonění se k transcendentnu, a za druhé pak odpověď na existenciální otázky člověka: Kdo jsem, kam jdu, jaký je smysl věcí a života. Teprve za třetí přichází na řadu křesťanská etika, která ovšem vždy vychází ze vztahu k Bohu. Velmi poučným příběhem je setkání Ježíše se samařskou ženou: po dlouhém rozhovoru o víře, poznání Božího daru, žízni tělesné a duchovní se ukazuje, že žena žije velmi problematickým životem a že Ježíš to ví. Víra, vztah je pro Krista vždy podstatnější než cnostný život, a kolem zakladatele křesťanství bude vždy plno mravně diskutabilních celníků, prostitutek a jiných hříšníků. Konec konců apoštolové byli sbírkou lidských selhání a pochybení, hádající se, kdo z nich je největší, usínající a utíkající, když o něco šlo. Petr, který v rozhodujících chvílích pravidelně selže. Nazývat Petra Skálou se v dalším průběhu evangelií jeví jako trpká ironie. A přece na těchto neučených a prostých mužích, váhajících, nechápajících a bojících se budou založeny nové dějiny Evropy."

etika eutanazie filozofie přírody lékařská etika lidské embryo kmenové buňky

Marek Vácha
česká, 1966
2017  90%Nevyžádané rady mládeži
2019  81%Česko na křižovatce
2011  91%Modlitba argentinských nocí
2008  97%Místo, na němž stojíš, je posvátná země
2014  92%Neumělcům života

Kniha Místo, na němž stojíš, je posvátná země je v