Noční vlak

Noční vlak https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6842/bmid_nocni-vlak-aJt-6842.jpg 4 25 7

Anglický spisovatel Martin Amis sice ještě nedosáhl věhlasu svého slavnějšího otce, ale přesto je již chápán jako enfant terrible britské literatury. Je nejmladším synem Kingsleyho Amise, vystudoval Oxford a již po vydání prvního románu (The Rachel Papers, 1973) zaujal svým ostrovtipem a vyzrálou inteligencí. Noční vlak je již jeho třináctá kniha (v češtině čtvrtá). Amis se tentokrát vydává do Ameriky a do oblasti psychologického příběhu místy až detektivního rázu, v němž má svérázná vyšetřovatelka Mike Hoolihanová před sebou případ velmi podezřelé sebevraždy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

Night Train , 1997

Politre
24.03.2023 5 z 5

Existencionální detektivka o pátrání vyšetřovatelky Mike Hollihanové po smyslu smrti jedné mladé, krásné a šťastné, dokonalé ženy Jennifer Rockwellové. Zajímavý náhled do policejní práce a dobře psychologicky prokreslené charaktery jsou další devizou Amisovy rozsahem spíše novely.

Dani25
10.12.2020 4 z 5

Zaujímavý pohľad na prácu policajtky a na samovraždu, aj ľudia, ktorí vyzerajú šťastní majú svoje problémy, o ktorých okolie netuší.

Knišíl
20.09.2018 5 z 5

Jako postmoderní četba nabízí více otázek než odpovědí. Chápu, že pro někoho to může být nestravitelné. Dílo se vymyká jakémukoliv žánrovému zařazení. Každopádně styl je bravurní a témata, kterých se Amis v Nočním vlaku dotýká, mě osobně sedla, zajímají mě a postmoderní boření "zajetých kolejí" mě prostě baví.

000nugatovej
09.05.2018 4 z 5

Každého z nás občas vyruší Noční vlak. Každý z nás má v sobě neprobadatelné pevniny - i ten, kdo vypadá na první pohled zcela šťastný - může najednou podlehnout temnotě.

LeDock
26.12.2017 3 z 5

Kniha na ktorú veľmi rýchlo zabudnem a už nikdy nebudem mať potrebu sa k nej vrátiť.

karel9045
14.09.2017 5 z 5

Žánr na pomezí psychologického románu a detektivky, rozsahem spíš novela než román. Styl velkých spisovatelů (mezi které Amise řadím) se však dá jen těžko zaškatulkovat.
V prvním plánu jde o příběh policistky, která si v minulosti prošla těžkou závislostí na alkoholu a nyní vyšetřuje podivnou smrt své známé, velmi úspěšné vědecké pracovnice. V dalších rovinách se děj zabývá samotnou prací policie. Je mnohem realističtější a opravdovější než je tomu v běžných detektivkách a thrillerech. Uvažování inteligentní ženy ve středních letech (policistky) bylo přesvědčivé, stejně jako policejní reálie. Amis se představuje ve vrcholné formě. Zbavil se banálností, zbytečných a nudných úvah vedoucích odnikud nikam (Jiní lidé -Tajemný příběh). Zde není nic navíc, vše má své opodstatnění, text jde přímo k věci a nese i jisté existenciální tajemství.

Renava
08.04.2013 3 z 5

Niečo ako detektívka s pokusom o hlbokú psychologickú analýzu mysle ženy, ktorá si vzala život... Len tá hĺbka mi tam akosi chýbala. Analýza dôvodov sebavraždy policajtovej dcéry s pokusom o jej zatraktívnenie prvkami detektívky na mňa pôsobili akosi amatérsky, nevierohodne, ako nadstavovaná kaša s množstvom nelogickým slepých odbočiek, ktoré sa v konečnom dôsledku chceli tváriť ako veľký objav. Akoby sa niekto rozhodol napísať atraktívnu záležitosť, rozbehol to, avšak došli mu sily. Na môj vkus trošku plytké a bez iskry, napriek úcte k autorovi.

anglická literatura

Martin Amis