Noční host

Pětasedmdesátiletá Ruth se vypořádala se ztrátou manžela a nyní žije sama v domě na australském pobřeží. Společnost jí dělají jenom kočky. Špatně spí, a hlavně se jí zdává, že se jí v noci do domu vkrádá tygr. Když u ní jednoho dne zazvoní pečovatelka Frida, vítá ji Ruth jako spojence. Postupem času si však uvědomí, že je na Fridě závislá: přestane opouštět dům, spoléhá na ní s jídlem i s úklidem - a poslušně bere prášky, které jí ošetřovatelka dává. Jenže nic není takové, jak se zdá, Ruth se postupně začne zhoršovat paměť a tygr se objevuje čím dál častěji... Ač se nabízejí škatulky jako psychologický thriller, nebo dokonce duchařský román, Noční host není jednoduchým příběhem o zločinu a tajemství. Je to především uhrančivé vyprávění o stárnutí, lásce, závislosti, strachu a vnímání, o tom, s jakou vehemencí se minulost zmocňuje naší přítomnosti. A především je to strhující kniha o dvou naprosto rozdílných ženách. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/18_/184273/nocni-host-184273.jpg 3.441

The Night Guest (2013)

Vydáno:, Paseka

LiKa00

Moc krásná knížka. Ta Frida mě ke konci fakt štvala, jak se někdo takhle může chovat ke staré paní, ještě když vím, že se v téhle době někteří lidé takhle chovají. Každopádně knížka pěkná, ale smutný konec :(

Selket

Ve spoustě knih je tenhle surrealistický styl vyprávění poněkud samoúčelný a nemá v ději opodstatnění, ale tady má svůj jednoznačný důvod, který na mě působil velice klaustrofobicky, a přestože byl svým způsobem hravý, vlastně až hororově. Rozhodně se ke knize ještě vrátím, abych si vychutanala všechny ty malé náznaky reality v poetickém zmatku téhle snové reality.

barbora5058
13.12.2016

Rozhodně zajímavý příběh, bohužel napsáno moc monotónně, střed knihy je dá se říct nudný, konec je ale opravdovým překvapením! Vydržte a dočtěte!! Co bylo na knížce krásné, tak místo děje a stále se vynořující tygr.

martunka
04.11.2016

Zajímavý příběh. Jen mám po přečtení pocit, že to byl všechno sen. Styl vyprávění je takový neskutečný. Jinak se mi líbí postava Ruth a její vnitřní svět.

Pinkol
11.07.2016

Knihu jsem nedočetla, byly zde určité pasáže, které byly zajímavé, ale kniha se mi zdála tak nějak o ničem a zamotaná.

Zrzavá_Tereza
25.04.2016

Tak lákavý námět! Ale bohužel jsem nedočetla... skončila jsem po padesáti stránkách. Snažila jsem se, protože jsem byla na tuhle knihu vážně zvědavá, ale prostě to nešlo. Škoda.

evickakyticka
27.03.2016

Celou dobu jsem věděla, že na té Fridě něco nehraje, sice jsem počítala s trochu jiným koncem, ale to je jen můj pocit. Kniha mě bavila, ač taková téma moc nečtu. Obě postavy byly něčím poutavé, líbilo se mi i prostředí s velrybami. A dokážu si představit takový příběh i v reálu. Tedy kromě toho tygra. Ten hrál takovou podivnou nejasnou roli, moc nevím, jestli jsem jeho úlohu pochopila správně. Ale ať každý posoudí sám.

marasaj
06.03.2016

Do čtení jsem se musela nutit, byla jsem ráda, že jsem to vůbec dočetla. Dalo by se to zkrátit na 100 stran a bylo by to asi tak nastejno... Každopádně asi v polovině mě napadlo, jak by to asi mohlo dopadnout a říkala jsem si že to snad ne.. Taky že ano, normálně bych hodnotila průměrně třema hvězdama, ale konec mě totálně odrovnal, tudíš jen dvě hvězdy, za to že jsem to nějakým zázrakem požvejkala.. Uf..

Natyna3
20.12.2015

Podle mě dost zajímavá kniha. Téma, které mě zajímá. Nejspíš mi v hlavě zůstane ještě dlouho..

Marčullkas
01.12.2015

Příběh ženy, která uvěřila.

MikeDV3
16.11.2015

Kniha byla velmi čtivě a zajímavě napsaná. Velmi zajímavé téma o tom, jak je snadné manipulovat se starými osamělími lidmi. Kniha mi připomněla velmi sledovanou kauzu "šmejdi."

Rade
15.08.2015

Dost zajímavá kniha, nad kterou člověk ještě dlouho přemýšlí. Smutný příběh stárnoucí ženy, která se pod tlakem dominantní samozvané pečovatelky duševně i tělesně hroutí a vzdává se - snad až příliš snadno...
Jen ten milostný vztah mi tam nějak nepasoval, i když i ten mi připadal, jako taková prchavá snová záležitost...
Přiznám se, že konec mi nebyl úplně jasný.

Aneleh
25.11.2014

Smutná kniha o bezbranném a naivním stáří, které se nechá snadno obalamutit, v této knize ženou, která se vydává za pečovatelku. Zvláštní a neobyčejné čtení, kde se prolíná realita s neskutečností. Až příliš nepravděpodobné mi přišlo, že synové Ruth nenavštívili svoji matku, aby zkontrolovali, kdo vlastně chce o ni pečovat a proč. Děj někdy zachází až příliš do oblasti sci-fi a některé pasáže jsou až příliš rozvláčné. Byla jsem zvědavá na konec, ke kterému jsem se ale dost těžko dopracovávala.

RADOST
15.03.2014

Dojímavá, lyrická i napínavá kniha o stáří. O naivitě i bezbrannosti osamělých seniorů, utíkajících se do vnitřního světa. Je tam krásněji než v životě reálném, který si vyžaduje akci bolavého těla a občas odpočívajícího mozku. Jak namáhavé a vysilující je řešit to divné, co se kolem mě děje - a stojí to vůbec za výdej sil? Jakoby kniha nabádala - chraňte své bezmocné a nenechávejte je v jejich osamělosti a odtržení od reality.. A vy bezmocní, nepoddávejte se té bezmocnosti, i když život v ní je mnohdy krásnější a pohodlnější.

Tydvik
12.02.2014

Zajímavé téma, pro někoho možná až moc ze života. Každopádně čtivě a poměrně napínavě napsané; že je něco špatně je zřejmé, ale stejně je konec nečekaný.