Nezvestná

Nezvestná https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411759/bmid_nezvestna-DG8-411759.jpg 4 40 9

Psychotriler o žene odhaľujúcej zničujúce tajomstvá svojej rodiny a vlastnej identite. Pri vyučovaní na komunitnej škole v Melbourne sa cez prestávku prihovorí učiteľke fotografovania Kim Leamyovej neznámy muž s americkým prízvukom. Vysvetlí jej, že pátra po zmiznutom dievčatku z Mansonu v americkom štáte Kentucky. Kim prekvapí, že k tej udalosti došlo už pred dvadsiatimi ôsmimi rokmi. A ako je možné, že neznámeho priviedlo pátranie až do Austrálie? Muž je presvedčený, že tým strateným dievčatkom je Kim. Najprv ju to pobaví, veď vie, že celý život prežila v šťastnej rodine v Melbourne a v Spojených štátoch nikdy nebola. Keď však uvidí fotku dievčatka, začnú v nej hlodať pochybnosti. Okrem iného aj preto, že jej mama už zomrela a v albumoch z detstva chýbajú snímky, na ktorých by mala menej ako dva roky. Kim sa chce stoj čo stoj dopátrať pravdy a vydá sa na nebezpečnú cestu do rodiska stratenej Sammy, zahaleného temným tajomstvom, kde na ňu striehnu zlovestné tiene minulosti. Sektárstvo a fanatizmus niektorých ľudí sú stále živé a rovnako hrozivé ako jedovaté hady, ktoré kedysi používali pri tmárskych rituáloch. Pozoruhodný debut austrálskeho scenáristu Christiana Whitea nadväzuje na najlepšie tradície v duchu románov Gillian Flynnovej a Stephena Kinga a prináša vzrušujúce rozprávanie o únose dievčatka, dlhoročnej traume príbuzných, nekonečnom hľadaní, nebezpečnom kulte, malomestských intrigách, dojemnej rodinnej súdržnosti a o tom, ako na troskách nefunkčnej rodiny vznikajú nové vzťahy a obnovené príbuzenské putá.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Nowhere Child , 2018

RADIN
27.09.2023 4 z 5

Keď prišiel otec za Kim do nemocnice a predstavil jej svojho manžela,no ja by som sa asi dogrcal ,fúúj.Inak kniha je skvelá.

Tamirai
14.04.2023 4 z 5

Pre mňa úplne skvelá kniha. Zaujímavá zápletka, sympatické aj nesympatické postavy a prostredie v knihe bolo originálne a autor sa skvelo pohral s časovými rovinami a odhaľovaním pravdy.

knihomolka_eli
27.06.2022 4 z 5

Za Kim - učiteľkou fotografovania príde cez prestávku muž, ktorý pátra po zmiznutom dvojročnom dievčatku z minulosti. Tento muž je presvedčený, že práve Kim je tým dievčatkom. Kim si najskôr myslí, že došlo k totálnemu omylu, ale pochybnosti ju stále viac a viac nahlodávajú. Keď jej predostrie aj dôkazy, ktoré sú veľmi uveriteľné, vydá sa s ním na cestu poznania svojej minulosti.

Musí byť absolútne šokujúce a zničujúce v dospelosti zistiť, že je človek unesený. Kimin celý život sa obráti naruby a začína mať pocit straty vlastnej identity. V jej mysli sa vynárajú rôzne otázky: Kto sú jej rodičia? Uniesli ju? A kto je vlastne ona? Je Sammy?

V knižke sa striedajú kapitoly z minulosti, z času Kiminho zmiznutia a kapitoly z prítomnosti, z Kiminej cesty za pravdou.

V tejto knižke nájde čitateľ všetko, únos, pocity členov rodiny zmiznutej, túžbu nájsť ju a u niektorých túžbu zabudnúť, veľkú dávku toleranie k pocitom iných - pretože každý z nás preživa situácie inak, no aj pošahanú sektu a ľudí ktorých absolútne zmanipulovala, LGBT tému, dobrú zápletku a prekvapivý záver. Ten ma naozaj prekvapil, medzi mojimi podozrivými toto meno nefigurovalo.
Knižka sa mi páčila a odporúčam ju :)

Lexie321
14.04.2022 5 z 5

Záhada to bola nanajvýš zaujímavá. Osobne sa mi postava Kim/Sammy ako hlavná veľmi páčila. To ako odhaľovala svoju minulosť bolo podľa mňa realistické. Striedanie súčastnosti a minulosť skvele prerozprávalo dej a otváralo ho. Nejaké prvky zo záveru som očakávala ale aj tak ma iné veci pekne prekvapili. Páčilo sa mi, že tým, že čitateľ mal aj pohľad do minulosti neboli postavy jednotvarne ale pekne komplexne (najmä Emma aj trocha aj Molly). A osobne sa mi veľmi páčilo ako to dopadlo s Jackom a Travisom. Za mňa urcite 6 hviezdičiek a odporúčanie pre každého kto ma rád taketo thriller/záhada s tematikou strateného a po rokoch nájdeného dieťaťa a nema strach z hadov.

NoraHudecová
14.04.2021 5 z 5

"Nezvestná" bola pre mňa veľkým prekvapením. Pri listovaní ponuky na Audiolibrixe ma primárne zaujal titulný obrázok. Prečítala som si, že je to psychotriler, to mi stačilo na to, aby som si ju vložila do košíka. Naozaj som nič neočakávala, ale kniha sa mi tak páčila, že som si ju po dopočúvaní objednala aj v klasickom knižnom formáte a prihodila som rovno aj ďalšiu knihu od autora.

Dej sa odohráva v dvoch časových líniách. V prítomnosti hlavná postava Kim Leamy, učiteľka fotografovania, žijúca v Austrálii stretáva neznámeho muža. Ten tvrdí, že pátra po nezvestnom dievčatku, ktoré zmizlo pred takmer tridsiatimi rokmi v americkom štáte Kentucky. Kim jeho rozprávanie zasiahne, predsa len ide o zmiznuté dieťa. V konečnom dôsledku, ale nerozumie prečo jej muž tento príbeh zveril. Objasní to až jeho teória, že tým strateným dievčatkom má byť práve ona.
V minulosti sa ocitáme v Mansone (štát Kentucky) len chvíľku predtým než sa stratí najmladší člen rodiny Wentovcov – dvojročná Sammy. Popri pátraní po zmiznutom dievčatku sa pomaly odkrývajú lži a tajomstvá nie len samotných Wentovcov, ale vlastne tak trochu celého mesta.
Intrigy, vzťahy, náboženstvo, slepá viera, predsudky, ale aj láska a odhodlanosť to všetko zahalené rúškom tajomstva s nádychom Stephena Kinga.

Christian White v doslove sám priznáva, že námet možno nie je úplne originálny, ale napriek tomu sa s tým podľa mňa skvelo popasoval. Keď už som si myslela, že presne viem, ako to je, prišiel zvrat. Napriek mnohokrát omieľanej téme kniha nie je prvoplánová, vtiahne Vás do deja a nepustí. Striedanie prítomnosti a minulosti je zrozumiteľné, udržiava napätie a zvedavosť čitateľa.
V neposlednom rade musím oceniť aj formát audioknihy. Občas sa pri čítaní audiokníh tak trochu strácam, pri "Nezvestnej" sa mi to nestalo a myslím, že je to aj zásluhou interpretky (Gabriela Dzuríková).

Ivan F
30.01.2021 3 z 5

Knihu som si vybral podľa hodnotení obľúbených používateľov tu na DK. Keďže mám účet na Audiolibrix, knihu som si zakúpil v audio verzii a nechal som sa unášať sugestívnym hlasom Gabiky Dzúrikovej (práve kvôli jej farbe hlasu a prednesu som si po vypočutí tejto knihy zakúpil aj príbeh Michelle Obama). Musím napísať, že viac ako príbeh ma bavilo práve Gabikino podanie. Ok, je to autorovo prvotina, preto som v podstate nič neočakával a nutno povedať, že som ani nič moc nedostal. Dve dejové linky, ktoré sa na konci pekne spoja, som takrečeno prekukol (aj pri krimi románoch detektívkach sa mi často stáva, že odhalím kto je páchateľ a na konci si overujem, či som mal pravdu - predsa len šablón nie je až tak mnoho) a preto záver, ktorý by inak mohol byť viac úderný, ma neprekvapil. Ako celok je to kniha dobrá, na prvotinu až príliš a v rámci žánru je určite nadpriemerná. Milovníkom tohto druhu literatúry určite ulahodí.

RADOST
30.07.2020 5 z 5

Poslouchala jsem ve slovenštině jako audioknihu vydavatelství Publixing, namluvenou Gabikou Dzúrikovou. A bylo to skvělé. Mnohokrát zpracované téma uneseného dítěte zde autor podal trochu jinak, bez sentimentu a zároveň i s podprahovým varováním, kam až to může dojít, když NĚKDO NĚCO zaslepeně přehání. Ostrý, zprvu až nepříjemný hlas interpretky mi zprvu moc nesedl, ale s vývojem děje jsem jeho volbu ocenila. V této knize i její nahrávce nic neskřípalo a za obojí dávám plný počet hvězdiček.

85098211
24.07.2020 4 z 5

Na prvotinu je kniha hodně dobrá, ale přece jen jí něco do dokonalosti chybí. Proto si pátou hvězdičku schovám pro autorovu následující ;-). Pokud jde o žánrové zařazení, tak bych snad ani neřekla, že je to thriller. Spíš psychologický román s prvky napětí. Ale teď už popořádku :-). Celkově je kniha dobře napsaná a obě dějové linky (z doby před necelými třiceti lety a ze současnosti) stejně zajímavé. Navíc rozuzlení toho, co se tenkrát přesně stalo, je ojedinělé, neotřelé a dokonale nečekané. Jak se dalo tak trochu i očekávat, malá Sammy (nyní již Kim) mohla být opravdu ráda, že se od své vlastní nefunkční rodiny dostala pryč. Protože jen tak se jí podařilo prožít mnohem šťastnější život. Mně totiž byli její vlastní rodiče fakt silně nesympatičtí - hlavně matka. Víc už ale prozrazovat nebudu, knihu si zkuste přečíst sami - pokud máte příběhy tohoto typu rádi, určitě se vám bude líbit ;-).

Ďumbierka
12.07.2020 5 z 5

NEZVESTNÁ
5 z 5 (Môj tip na leto)
Kamaráti. Táto kniha by si rozhodne zaslúžila vašu pozornosť aj keď je už staršia.
A určite by mali zbystriť hlavne čitatelia, ktorí po thrilleri tak často nesiahajú, nakoľko toto je skôr niečo medzi rodinnou drámou a thrillerom.
Rodinné vzťahy v tejto knihe sú niekedy naozaj veľmi toxické a mňa tak veľmi bavilo otáčať stránky!!
Skvelý čitateľský zážitok. A dokonca ide o autorovu prvotinu.
Mimochodom, autor má psiu fenku Issy a poďakovanie v tejto knihe bolo jedno z najkrajších, aké som kedy čítala.
Aj vďaka tomu sa Christian White stal mojou srdcovkou a určite mám zálusk na jeho novú knihu.
Táto kniha prináša tému, ktorá je v žánri thriller bežná, ako sám autor napísal, témou únosu v knihách, by sa dali dláždiť aj chodníky :D :D.
Ale autor to chytil tak trochu z inej strany. Ani nie od konca, ale skôr nejak zboku.
Výborný zvrat na konci ma stále nútil čítať ďalej a aj keď si budete myslieť, že viete ako to bolo, tak sa to podľa mňa väčšina dozvie až v momente, ako vám to autor “dovolí” a to sa mi páčilo.
Navyše teda, téma náboženskej sekty, postupné sledovanie rozpadu rodiny a zároveň snahu o to, aby to tak nebolo, to bolo veľmi fajn čítanie.
Celú dobu je kniha zostavená z dvoch časových rovín. Sledujeme súčasnosť a našu hrdinku Kim a zároveň sa presúvame o 28 rokov späť, do malého mestečka Manson v Kentucky a tu sledujeme rodinu Sammy Wentovej.
Výborné čítanie. Nič ťažké a zároveň to fungovalo všetko skvelo.❤️

Christian White
australská