Nezvěstná

Nezvěstná https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3516/nezvestna-3516.jpg 4 80 23

Sibylla už od života nečeká vůbec nic. Potlouká se coby bezdomovkyně po stockholmských ulicích, nemá rodinu, trvalé bydliště ani stálý příjem. Přespává, kde se dá, a z žebrácké peněžní podpory, kterou jí posílá lhostejná matka, si šetří na domek v lesích daleko od lidí. Cítí se však svobodná, mimo společenský systém, a to je pro ni nejdůležitější. Díky svému dobrému vychování snadno dokáže zneužít přílišné důvěřivosti ješitného obchodníka na služební cestě, který shání známost na jednu noc, a vyzíská zadarmo přenocování v luxusním hotelu. Druhý den však musí rychle zmizet, protože její společník se stal obětí mimořádně brutální vraždy. Z bezejmenné tulačky se rázem stává hlavní podezřelá - a neznámý šílenec vraždí dál. Zoufalá Sibylla prchá před policií, ocitá se na pokraji sil, ale síť kolem ní se stahuje nemilosrdně rychle. V okamžiku, kdy už chce všechno vzdát, nachází pomoc tam, kde by to čekala nejméně... Detektivní thriller švédské autorky Karin Alvtegen je spíše než na sledování kriminální zápletky soustředěn na vykreslení psychiky hlavní hrdinky, čelící jedné propasti osudu za druhou. Především zásluhou dokonalého zachycení jejího vnitřního světa působí tento jinak zkratkovitě podaný příběh až neuvěřitelně realisticky a bezprostředně.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Saknad , 2000

matogeminimato
30.12.2023 4 z 5

KARIN ALTVEGENOVÁ-V CUDZEJ KOŽI
230str.8/10b.
Sibilla je už 15 rokov dobrovolne,, na ulici", vlastne ani neexistuje v systéme. Vybrala si tento život sama, napriek tomu že sa narodila do bohatej rodiny, ktorá jej nikdy nedala ani kúsok lásky , skôr ju brali ako nepotrebnú vec...
Raz ju zhodou okolností obvinia z vraždy. Pribudnú potom ďalšie, v ktorých je vždy nejaký,, odkaz "že ich spáchala Sibilla. Už nie je anonymným bezdomovcom, ale pátra po nej celé Švédsko.
Keď to chce vzdať, získa nečakanú pomoc od dospievajúceho chlapca ktorý ju prijme k tomu, aby po peavom vrahovi pátrali oni dvaja na vlastnú päsť....

Jája92
18.07.2023 3 z 5

Anotace upoutala na první pohled, ale po přečtení knihy jsem mírně zklamaná, obzvlášť ze závěru knihy, který mi přišel uspěchaný a nedotažený.
Přitom se však kniha četla poměrně dobře. I když mě občas zmátlo, když se zničehonic autorka vrátila do minulosti hrdinky a pak zase zpět do současnosti.

maximus13
30.09.2021 2 z 5

Chtěl jsem si přečíst po knize Syndrom E něco kratšího. Měl jsem však zařadit spíše něco z jiného žánru jako vyplnění mezi těmito dvěma knihami, neboť to srovnání člověk v hlavě má stále. Takže na takto krátkou detektivku to nebylo zase tak špatné. Na 230 stranách nenapíšete vybroušenou detektivku s promyšlenou psychologií postav to je jasné. Takže za mě, kniha nenadchne ani neurazí. Jsem rád, že jsem si ji přečetl.

SilvieSisinka
09.05.2020 4 z 5

Přečteno velice rychle a to znamená že mě kniha hodně bavila. Zápletka skvělá, napínavé taky dost.

NADEI
20.03.2019 3 z 5

Odpočinková detektivka, která se hezky se četla.

Lejdus
07.01.2019 4 z 5

Kniha se četla úplně sama, skoro za tři dny hotovo. Opravdu zajímavý námět a konec nečekaný. Opravdu jsem byla napjatá až do konce.

čika
30.12.2018 5 z 5

super zapletka, spad, rozuzlenie. viem si predstavit ako film. precitane za 1 vecer.

syskas
19.09.2018 5 z 5

Výborná kniha, aj pokračovanie si viem predstaviť...

Enrill
06.11.2016 5 z 5

Kniha mě poutala už od samého začátku. Postavy mi byly velice sympatické a zápletka na konci byla třešničkou na dortu. Zapletla bych to klidně i víc a udělala bych další díl. Škoda.

Urbana
15.02.2016 5 z 5

Kniha, kterou nechcete odložit, napínavá od začátku až do konce, určitě stojí za přečtení.

maličkán
26.04.2015 4 z 5

Zajímavá, četla se pěkně. Dávám za 4 hvězdy.

Adria Orici
20.03.2015 5 z 5

Mrzí mne že v češtině od této autorky nevyšlo více. Velká škoda. Dobře by jste si početli, jako já.

Bonda
07.02.2015

"Ať dělala, co dělala, nesnesitelnou bolest, která ji ovládla, nedokázala zastavit. Teď byla jen tělem, zcela podřízeným síle pokoušející se prorazit dostatečný otvor a vypustit, co bylo uvnitř. Sama se k tomu nemohla vyjádřit. Byla připravená o veškerou vůli, vydaná napospas nespoutané, cílevědomé síle, která ji nenechá na pokoji, dokud nedosáhne toho, co si žádá. Přivede na svět nový život."

malen
07.12.2014 4 z 5

Také mi přišla zajímavá, trošku nezvyklé, ale dobré.

Pája1965
06.10.2014 3 z 5

Celkem zajímavé.

evasamankova
23.05.2013 4 z 5

Čtivé a napínavé. Knihu jsem kdysi koupila ve výprodeji za 29 kč. O to víc mě překvapilo, jak byla povedená.

rtesarova88
11.05.2013

Napínavě, dobře se čte.

Lenka 13
31.03.2013 4 z 5

Pěkný napínavý příběh.

Izu
29.03.2013 5 z 5

Naprosto skvělá kniha přečtená za den.Líbila se mi originální zápletka,sympatická hrdinka a pohled na druhou stranu na lidi bez domova.

evelinaevelina
09.03.2013 2 z 5

Knížku jsem také přečetla za jeden den, dost pasáží jsem totiž mohla přeskakovat. lhala bych, kdybych řekla, že jsem po jejím přečtení byla nespokojená. Ale pro milovníka detektivek to není zvlášť oslnivé čtivo. Vyšetřovat - pokud se to tak vůbec dá nazvat - se začíná až zhruba po 150ti stranách. Nosný příběh zde vůbec není kriminální případ, ale hlavní hrdinka sama. Hodilo by se spíše než označení "detektivní thriller" nálepka "psychologický thriller s detektivní zápletkou". Jak říkám, kniha mne nezklamala, byla dobře vystavěná a napsaná, ale do zlatého fondu detektivek se nejspíš nedostane.

švédská literatura bezdomovci severská krimi švédské detektivky

Autorovy knížky

Karin Alvtegen