Než jsme byly tvoje

Než jsme byly tvoje
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/bmid_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4 661 661

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, který otřásl celou Amerikou.... celý text

Romány Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Before We Were Yours , 2017

Elis.n
03.06.2019 3 z 5

Zajímavé a dost neobvyklé téma. Trochu mě rušilo prolínání dvou časových linií. Na druhou stranu právě toto zvyšovalo napětí příběhu.

tabaluga
01.06.2019 4 z 5

Silný emotivní příběh, který stojí za přečtení. Velmi jsem fandila Rill a všem jejím sourozencům, aby se shledali. O této aféře jsem neměla ani tušení a nedokáži si vůbec predstavit, že bych se ocitla na místě rodičů nebo samotných dětí. To co museli prožívat se snad ani slovy popsat nedá....

Lenka8418
29.05.2019 2 z 5

Smutný příběh,až mě mrazilo,co se může dít. V knize mi vadilo hodně pravopisných chyb. Jinak se četla dobře

cori
22.05.2019 3 z 5

Autorka zpracovala téma z temné kapitoly amerických dějin, kdy byly chudým "nepřizpůsobivým" rodinám odebírány bílé děti (černých se to netýkalo), aby je bohatí a vlivní mohli za velký peníz adoptovat. Vzpomínky Rill z rodiny říčních nomádů mě zaujaly víc než pátrání senátorovy dcery.

peitho.1
21.05.2019 5 z 5

Velice dojemný příběh, který je o to silnější, že je založený na skutečných událostech. Člověk se zas a znovu diví, jakých krutostí jsou lidé schopní, ať už pro svůj prospěch, nedostatek empatie nebo prostě jen proto, že můžou.
Líbilo se mi prolínání minulosti se současností a to nejen proto, že jsme se dozvěděli o osudech většiny aktérů, ale občas jsem si potřebovala od velice silných částí z minulosti trochu "oddechnout".
Celkově emoční a silné čtení, které vřele doporučuji!

kikies
15.05.2019 5 z 5

Neskutečně silné, smutné a čtivé. Jen ta představa, kolik lidí tahle záležitost mohla postihnout, jaké hrůzy muselo mnoho lidí (a dětí!) prožít, kam až to všechno sahalo... to prostě děsí.
No a věc druhá - to množství hrubek a překlepů je opravdu nechutné! Ještě se mi nikdy nestalo, že bych si musela při čtení tolikrát domýšlet, co chtěl autor vlastně říct! V tomto případě snad na korektury úplně zapomněli, jinak si to neumím vysvětlit! Hvězdičku neuberu, ale strašně mě svrbí ruka - protože tohle knize opravdu škodí!!!

Léňa2510
11.05.2019 4 z 5

Čítala som ju na odporúčanie a fakt úžasná kniha, krásny koniec. Ostala som zaskočená, že sa niečo tak kruté kedysi dialo....

Inak fantasticka kniha.

Janisss
09.05.2019 5 z 5

Při čtení této knihy jsem byla místy úplně naměkko, jako máma si ale popisovaný děj vůbec neumím představit, muselo to být strašné něco takového zažít... Zajímavě a poutavě napsáno.

evice26
06.05.2019

Souhlasím s marnouzuzou a dalšími komentáři! Že se nestydí odpovědný redaktor pod takový paskvil podepsat!
Za příběh pět hvězdiček, ale za jazykovou korekturu ani jednu :-(

Sofie75
02.05.2019 5 z 5

Z knihy mě až mrazilo, když jsem si uvědomovala, že se to vše opravdu dělo. Než jsem tuto knihu četla, jsem neměla ani tušení, že se něco takového mohlo odehrávat. Že s dětmi mohlo být obchodováno jako s věcmi. Pro mne velice emotivní kniha.

petula22
29.04.2019 4 z 5

Doporučuji předem zjistit na netu základní fakta o celé kauze a Georgii Tannové...knížka byla napsaná poutavě, četla se sama...

L.Helena
28.04.2019 5 z 5

Ano, tato knížka si opravdu zaslouží zlatou nálepku. Kapitoly z minulosti jsem doslova hltala již od začátku, oproti tomu mi kapitoly ze současnosti zpočátku přišly méně záživné a spíš zdržovaly příběh. Pak ale i ty nabraly spád a ke konci knihy jsem už doslova slzela nad každou stránkou.
O sirotčincích G. Tannové a celé aféře okolo jejich nezákonných adopcí jsem až do přečtení této knihy neměla vůbec tušení. Je až s podivem, jak dlouho jí to procházelo.

Terry.89
26.04.2019 4 z 5

Opravdu dlouho mi trvalo, než jsem se začetla a naplno se ponořila do příběhu. Na knihu jsem se velice těšila, ale začátek pro mě byl dost nezáživný a matoucí. Zhruba od poloviny začala kniha odsípat a každou kapitolu prostupovalo napětí a po jejím přečtení zůstávala touha dozvědět se víc. Poté už nebylo snadné knihu odložit. Velmi jsem si oblíbila postavu Rill, mrzelo mě, že se téměř nikdy ve vzpomínkách nevracela ke své sestře Camellii, jako by na snad úplně zapomněla, přitom měla po celou dobu ke svým sourozencům velice vřelý vztah. Konec byl v podstatě šťastný, přestože jej provázelo mnoho ztrát.
Příběh je velice působivý, obzvláště, když si uvědomíme, že se opírá o skutečné události. Myslím, že pro většinu lidí, je nepochopitelné, jak mohlo být takto zacházeno s malými dětmi, které nejen, že byly ukradeny z mnohdy milujících náručí svých rodin, ale navíc s nimi bylo zacházeno, jako s věcmi. Aktérům tohoto "zločinného spiknutí" navíc na dětech pramálo záleželo, šlo jim jen opouhý zisk. Děti se tak měnily pouze ve zboží, se kterým se bezohledně obchodovalo.
Velkou výtkou, kterou bych adresovala redakci nebo spíše na samotnému korektorovi, jsou mnohačetné překlepy, které provází celý příběh a objevují se bezmála v každé kapitole. Což dle mého názoru snižuje hodnotu příběhu.

monika0356
19.04.2019 4 z 5

Není to úplně můj žánr, ale kniha mě velice zaujala, z toho co se dělo v sirotčinci mi bylo až smutno, hrůza, že tohle někdo dokázal udělat dětem. Doporučuji k přečtení.

prochajda
16.04.2019 5 z 5

Kniha u které mě mrazilo, už kvůli tomu, že byla napsaná na základě skutečných událostí. Napínavá, překvapivá a dojemná až do konce.

veronika0382
15.04.2019 5 z 5

Další srdcervoucí příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které otřásly Amerikou. Slyšeli jste už o Tennesseeském spolku pro umisťování dětí v Memphisu a jeho vůdkyni, zlodějce dětí, Georgii Tannové? Neslyšeli? Pak si musíte přečíst tuto knihu! Než jsme byly tvoje je román, který vás rozebere na kousíčky, budete si chtít zjistit víc (už pátrám na netu), bude vás z něj mrazit a ještě dlouho vám zůstane v hlavě… Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

haski
14.04.2019 5 z 5

Kniha psaná na základě skutečných událostí mě vždycky víc baví. Tahle měla pomalý rozjezd, trochu jsem si pletla jména a trochu jsem si dovedla představit pokračování. Přesto se mi četla velmi dobře. Když si uvědomíte skutečnosti, že by vám někdo sebral děti nebo byste byla sama tím dítětem, které už nikdy neuvidí své skutečné rodiče. Bude vám běhat mráz po těle.
Doporučuji přečíst.

Neami2
25.03.2019 4 z 5

Začátek mě moc nevzal, hlavně části Avery. Poté se ale četla sama. Lákala chtít vědět, jak to dopadlo. Byl to smutný příběh, i když měl relativně šťastný konec. Paradoxní na všem bylo, že nebýt té hrůzy, děti by žily v chudobě a bídě a neměly by rodiny s velkým zázemím, které je k tomu všemi i milovaly jako svoje vlastní a daly jim první poslední. Ale život už je jeden velký paradox.

Becca77
20.03.2019 2 z 5

Za mě kniha těžila z inspirace skutečným příběhem, to mě u ni v podstatě drželo. I přesto, že by se mělo jednat o napínavý příběh úplně jsem se se do autořčina stylu psaní nezačetla.

amanda99
10.03.2019 3 z 5

Člověk si ani nedokáže představit, jak se těm dětem muselo žít,při čtení i slza ukápla.Velké odhodlání najít sourozence,super.
knížka má hodně překlepů