Než jsme byly tvoje

Než jsme byly tvoje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/bmid_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4 659 659

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, který otřásl celou Amerikou.... celý text

Romány Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Before We Were Yours , 2017

Termina
25.01.2019 3 z 5

Pokaždé když čtu knihu s náměty skutečných událostí mám nějaký vnitřní pocit že je knížka důležitější :D
Kniha se mi líbila :) Už jenom zamyšlení že v těchto poměrech a za takových podmínek se žilo že děti jsou bezbranné a odkázané na opatrovnice a vychovatelky které si váží víc peněz než lidského života je smutné ..
Na druhou stranu změnilo se toho do teď opravdu tolik? :) Rodina je opravdu to nejdůležitější co máme :)

Poetika_slov
22.01.2019 5 z 5

Naprosto uchvatný, ale smutný příběh, který není jen fikcí, ale skutečným dějem, který se stal ve 20. až 50. letech 19. století, jenž naprosto otřásl americkou společností. Autorka nádherně proplétá minulost se současností, až Vás emocemi nakonec úplně pohltí. V závěru máte pocit, jako by jste tam byli s nimi a u řeky vzpomínali.

MiliKry
22.01.2019 5 z 5

I přes nespočet pravopisných chyb a překlepů mě knížka neodradila a přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Velmi silný příběh. Smutné, co museli rodiče a jejich děti prožívat :(

zuzana4695
22.01.2019 4 z 5

Trošku mi trvalo, než jsem se začetla, ale stalo se a pak jsem příběh hltala a nemohla se dočkat rozuzlení.

Aimee1
22.01.2019 4 z 5

Námět i příběh byl krásný. Je děsivé si uvědomit, že se tohle někdy opravdu mohlo dít. Co docela kazilo požitek ze čtení, bylo množství chyb a překlepů, které se v textu objevovaly. Jako kdyby si to nikdo v nakladatelství po překladu nepřečetl... To docela snižuje kvalitu knihu a je to velmi škoda.

Marylaa
16.01.2019 5 z 5

Čekala jsem od této autorky dobrou knihu a nespletla jsem se i když příběh byl mnohem drsnější než knihy, které jsem od ní už četla. A také šokující, hlavně proto, že je to podle skutečných události.
Zarážející je množství chyb, tak moc a takových, že i já jsem je viděla byť také dělám chyby. Nesnižuji za to hodnocení, protože to není vina autorky, ale nechápu jak je možné, že vydavatel pustí do světa knihu v takovém stavu.

Vendulik
15.01.2019 4 z 5

Námět knihy perfektí. Mrzelo mě akorát, že v příběhu byl docela zmatek. Musela jsem se hodně vrazet v knize spět a přečíst pár stránek znovu, abych neměla v příběhu, takový guláš.

andrea6284
14.01.2019 4 z 5

Neskutečné, čeho je člověk schopen. Krásný příběh.

iveetka
14.01.2019 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha a stojí určitě za přečtení. Nicméně příběh mě po půlce knihy úplně nenaplňoval tím strhujícím pocitem jako na začátku, a to hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla hrozně moc vědět, co se stalo s Camelii.

barbora0749
14.01.2019 5 z 5

krasna kniha, nevedla som prestat citat. Pustava, zaujimava, smutna..odporucam

Miro67
09.01.2019 5 z 5

Příběh by byl velmi smutný, kdyby se jednalo o fikci. Ale protože je podložen skutečnými událostmi, je mrazivý. Děti jako zboží. A díky rozsáhlé síti pomahačů, kteří zajišťovali trvalý přísun, nebylo nutno o toto "zboží" nijak zvlášť pečovat.Otřesné i proto, že vše organizovala žena (?) a navíc podporovaná a oceňována společností za záslužnou činnost.

Lensiiee
09.01.2019 3 z 5

Zajímavá kniha a moc smutný příběh. Bohužel zpracování knihy je ještě smutnější. Chyby, překlepy, chybějící slova. Několikrát jsem přemýšlela, že knihu odložím a nedočtu. Bohužel se tento fakt podepisuje na mém hodnocení :-(

ADE138
07.01.2019 3 z 5

Moc hezký příběh, dojemný...ale moc mě zklamalo české vydání - hromada překlepů, chyb.

Danago
05.01.2019 4 z 5

Na toto téma jsem ještě nikdy nic nečetla, takže pro mě to bylo docela překvapivé. To že se knížka opírá o historickou skutečnost je šokující. Je dobré vědět co se ještě do nedávna dělo a možná se někde něco podobného děje i dnes.
Mě se příběh líbil hodně. Ale není to žádná akční kniha. Děj plyne pomalu a pozvolna. Nechává čtenáři dost místa k zamyšlení.

Anahk1
02.01.2019 5 z 5

Moc hezky a čtivě napsaný příběh, chvílema smutný, až jsem slzy ronila, chvílema milý a dojemný.. každopádně je mi smutno z představy, že někdy někde byly (nebo nedejbože jsou) děti, které musely prožívat podobné situace, které jsou popsány v této knize..

EmilieJF
01.01.2019 5 z 5

No teda!!!! Tu knihu jsem začala číst 29.12 odpoledne. Včera, 31.12 jsem ani nemohla usnout a musela jsem vstát, udělat si kafe a číst dál. Teď, ve 1.1.ve 2h ráno jsem ji dočetla.
Ten příběh mě absolutně dostal!!!!
Vůbec by mě ve snu nenapadlo, že toto se OPRAVDU dělo!!!!!
Musím se přiznat, že ve dvou částech příběhu v sirotčinci jsem musela chvíli přestat, jelikož jsem tou bezmocní dětí začala až plakat:-(.
Vysvětlení autorky vzniku celého příběhu bylo velmi působivé.
Zcela jiný žánr, na který jsem zvyklá, ale rozhodně dávám 5*.

evasamankova
27.12.2018 4 z 5

Velmi smutný příběh zabalený do příjemně čtivého autorčina stylu. Pomalejší rozjezd vynahradil svižnější zbytek knihy. Emotivní vyprávění, přesto to autorka dokonale zvládla bez kýčovitého sentimentu.
Jediné tak, co na této knize stálo naprosto a úplně za "starou belu", bylo to, co sama autorka nijak ovlivnit nemohla - české vydání. Pánské trio redaktorů, uvedených v tiráži, by se mělo stydět! Tak příšerné množství stylistických chyb je ostudou každé knihy, natož té s plackou bestselleru! Pár překlepů je dnes už bohužel víceméně jakýsi nechtěný standard téměř každé knihy, ale tohle je unikát :(((( Tři, čtyři chyby na téměř každé stránce...

Ellis
27.12.2018 4 z 5

Dojemný příběh, knížku jen tak neodložíte, dokud se nedozvíte, jak to skončí. Rozhodně je lepší časová linie Rill a sourozenců. Avery v současnosti mě tolik nebavila, ale ke konci je to zajímavější. Strašné co se dělo a co si musela spousta dětí i rodičů vytrpět. Určitě doporučuji.

inkatenysek
26.12.2018 4 z 5

Knížka, na kterou jsem se tak moc těšila a ze které mám nakonec poněkud smíšené pocity.

Námět příběhu mě velmi zaujal. Je hrozné si uvědomit, že je příběh založen na skutečných událostech. Vůbec nechápu, jak někdo mohl s dětmi zacházet jako s obyčejnými věcmi, pouhým obchodním artiklem, zanedbávat je a přehlížet jejich zneužívání... Osobně se mi tedy více líbila dějová linka z minulosti. Na Rill a její sourozence budu myslet asi ještě hodně dlouho. Současná linka okolo Avery a její politicky zaměřené rodiny se mi až tolik nelíbila. Nemusím tyhle snobské rodinky, které si tvoří nějakou image, jen aby se zavděčily co největšímu počtu voličů...

Co mě ale na knize nejvíc zklamalo, byl počet chyb v překladu - slovosled, opakující se slova v jedné větě, apod. To si myslím, že by v takovémto titulu nemělo být. Osobně mě to při čtení dost rušilo. Vím, že je poslední dobou v knihách dost chyb a překlepů, ale v takovémto množství a v jednom textu jsem je už dlouho nezažila...

Každopádně příběh jako takový určitě stojí za přečtení. Alespoň se člověk dozví, co se dříve všechno dělo a kdo ví, třeba se stále děje...

Danka1975
26.12.2018 3 z 5

Jako ano, téma rozhodně zajímavé, škokující, co se v nedávné minulosti dělo,jakože fakt mazec :-(!!!! . .Ale nevím, jak se postavit ke zpracování. . . :-(.. Prolínání dvou příběhů, dvě časové roviny, to je kombinace, kterou můžu, ale tady mi přišlo, že se to tak zvláštně táhlo. . . nějaké pasáže mi tam přišly zbyzečné a naopak bych čekala popsané příběhy v letech, kde měly v knížce hluché místo. . . První polovina měla spád, to přiznávám. Výsledný efekt ale byl prostě ten, že mi stačilo pár stránek před spaním a nemusela jsem se přemáhat, což se děje, když mě něco opravdu chytne, takže asi tak :-). . .
Nicméně tím nechci tvrdit, že by to se mnou nehlo a nechalo mě to chladnou :-). .takový necita nejsem!!!. . Díky autorce se chystám na zmíněné tituly, které zmínila v poznámce na konci. . . :-( . .