Neviditelné kořeny

Neviditelné kořeny https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508526/bmid_neviditelne-koreny-w5R-508526.png 5 1689 210

Krev není voda. Románová kronika o rodině ve víru československých dějin. Listopad 1989. Vysokoškolák Pavel prožívá události revolučních dní, které poznamená rodinná tragédie: jeho otec, příslušník StB, spáchá sebevraždu. Pavel se navíc dozvídá, že je adoptovaný, a tak začíná pátrat po svých kořenech. Nedlouho po druhé světové válce se snaží Tomáš a Anežka, zaměstnanci firmy Baťa, uprchnout přes střežené hranice ze své vlasti. Co mají desítky let vzdálené osudy společného a jak je ovlivní bouřící dějiny?... celý text

zalkia
02.01.2024 5 z 5

Čtivé a napínavé, intenzívně napsané, místy romantické, místy syrově realistické.

Popisy hrůz války, útěku z vlasti nebo týrání v komunistickém lágru nejsou samoúčelné jako v některých jiných knihách, ale jsou součástí celoživotního příběhu Anežky a Tomáše. Ocitají se někdy až v zoufalých situacích, ztratí skoro celou svou rodinu, práci, domov, budoucnost.

I třetí hlavní postava Pavel si projde svým osobním martýriem - sebevražda otce, zjištění, že je adoptivní, do toho dramatické události revoluce 1989. Ale i v chaosu doby si umíní vypátrat své skutečné předky.

Konec knihy je optimistický, ale taková byla celková nálada po pádu komunismu u nás. Svobody a satisfakce se dočkali i ti, co už dávno přestali doufat, i když ztracená léta a zavražděné blízké jim to už nevrátilo.

Reny304
02.01.2024 4 z 5

Velmi čtivá kniha,ale závěr příliš idylický až neuvěřitelný.

Forrest
02.01.2024

Naprosto se shoduji s komentářem od "titanie". Román, který začíná dost poutavě až napínavě se v závěru stává růžovou idilickou limonádkou.
Některé skutečnosti a osudy jsou velmi-velmi nereálné.
Jinak ano, děj je svěží a má spád.

Za mne lehké, příjemné a pro čtenáře edice Harlequin nesmírně poutavé

vladimir5170
01.01.2024 4 z 5

Svět je malý a o náhody v něm není nouze. Ale v této knize je jich fakt hodně. Trochu přeslazený je i závěr. Na druhou stranu mne zaujaly informace o fungování Baťa Zlín. Asi nejvíce si knihu užijí čtenáři ze Zlína a okolí.

lenik284
31.12.2023 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila byla to taková krásná oddechovka,bylo až neuvěřitelné jak všechno Pavlovi krásně vyšlo, když se potřeboval dozvědět něco ze své minulosti, prostě taková pohádka.....dvě dějové linky,popravdě více jsem si užívala tu s Tomášem a Anežkou postavy sympatické, příběh je velmi čtivý,jsem nadšená a bravo autorovi,povedlo se mu napsat dobrou, která zaujme a ještě se dozvíte spousty zajímavých věcí o Zlíně a firmě Baťa.

LeTour
21.12.2023 5 z 5

Kniha, která mě nadchla a zasáhla. Skvělý román.

Monika1717
14.12.2023 4 z 5

Trošku moc náhod najednou, ale v podstatě skvělá kniha z naší historie. Moc se mi líbila, četla jsem během prázdnin kdykoli jsem měla chvilku volného času.

katerina6763
10.12.2023 5 z 5

Nádherná kniha, která je zároveň i historickým náhledem do zásadních událostí naší republiky.

mufimuf
10.12.2023 5 z 5

Úžasná kniha, která se čte jedním dechem. Člověk se u ní usměje i popláče a také se doví zajímavé věci z historie.

prochajda
30.11.2023 5 z 5

Velmi silná a výjímečná kniha, plná emocí, smutku, ale s pohádkovým koncem. Poutavý příběh založen na skutečných událostech 30. - 90.let minulého století. Oceňovala jsem názvy kapitol s letopočtem a jménem a jsem nadšená ze zajímavých informací o podnikání Bati ve Zlíně. Doporučuji přečíst, aby se nezapomněla krutá doba naší historie.

iška
29.11.2023 4 z 5

Opět jsem si početla a i se dozvěděla spoustu nového. Jen bylo neuvěřitelné tolik šťastných náhod při Pavlově hledání svých kořenů. No, někdy i realita života překvapí, tak proč ne. Čtení bylo příjemné a mohu jen doporučit.

kasavubu
27.11.2023 4 z 5

Chválím zápletku a děj příběhu. Co mi ale vadilo a za co snižuju hodnocení jsou postavy příběhu. Chyběla mi nějaká větší propracovanost psychologie hrdinů. Nevyvolaly ve mě vlastně vůbec žádné emoce, ani kladné ani záporné, a proto mě kniha občas i trochu nudila. Jako celek ale hodnotím kladně a je dobře, že stále vychází knihy tohoto typu, které připomínají, co se v minulosti dělo.

Penelope99
27.11.2023 5 z 5

Možná nejlepší a nejlépe napsaná kniha na trhu o generaci, která zažila éru první republiky, světovou válku, komunistický puč, okupaci 1968 i listopad 1989. To celé je obohaceno perspektivou pohledu aktivního účastníka listopadových dnů.

Vše je spojeno strhujícím příběhem, odehrávajícím se v minulém i přítomném čase, který je plný emocí a zvratů. Umně propojuje skutečně žijící i fiktivní osoby, a to tak dobře, že čtenář má pocit, že se vše skutečně stalo.

Kniha, od které se lze jen těžko odtrhnout.

ropotamo
27.11.2023 3 z 5

Takové milé pohádkové čtení. Škoda jen, že v životě to jako pohádka není, proto je těžké si oblíbit hlavní hrdiny příběhu. Na můj vkus jsou všichni až moc dokonalí, hodní, nezlomní i přes útrapy. Prostě klaďasové jak mají být:)

Safrika
24.11.2023 5 z 5

No tak nez jsem se zacetla, tak to trosku trvalo, ale pak jsem se chytla a uz jsem jela na vlne. Libilo se mi ve finale moc.

Iki1
19.11.2023 4 z 5

Skvěle vedená dějová linka mi ukázala mnohé skutečnosti o firmě Baťa, které mi dosud nebyly známy. Je opravdu poznat, že autor má zjištěny mnohé informace. Představeni jsou velmi uvěřitelní hrdinové, jejich charaktery plně v souladu s prožívanou dobou. K tomu spousty citů a prožívaných pocitů. Ty vrcholí v poslední kapitole, i když ta byla podle mého názoru v celém románu nejslabší. V souladu s americkým dobrým koncem. V každém případě jsem si při čtení hodně užil autorův parádní námět i několik dějových zvratů.

LéňaM
18.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která mě bavila od začátku do konce. Není co vytknout.

Hojdula
07.11.2023 5 z 5

Nerada jsem se s touto knihou loučila, i když to loučení s hrdiny na ní bylo možná to nejsilnější a nejdojemnější. Prožila jsem s nimi řadu dní, kdy jsem si vychutnávala každou kapitolu, každou stránku.
Doufám, že ještě někdy narazím na podobně silně podmanivou knihu, nebo že autor napíše další ve stejném duchu.

lapagerie
07.11.2023 4 z 5

Příjemně mě překvapilo, že i dějová linka, která se odehrává během Sametové revoluce a po ní, se mi líbila. Většinou mě baví jen ta, která se odehrává hlouběji v historii.
Téma je opravdu zajímavé. Zjištění, že rodiče nejsou skutečně rodiči, pátrání po minulosti v polistopadovém chaosu, odhalování zrůdností, které páchala STB. A do toho romantický příběh z první republiky, který se pomalu překlápí do válečného období a nakonec do tvrdých let po nástupu bolševiků.
Konec je na mě až moc sladký, ale nevím, do jaké míry se jedná o skutečný příběh, takže možná to tak opravdu dopadlo.

PavelT
04.11.2023 5 z 5

Hydraulika nesyčí! Dveře autobusu syčí, ale to proto, že jsou pneumatické!