Neviditelné kořeny

Neviditelné kořeny https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508526/bmid_neviditelne-koreny-w5R-508526.png 5 1689 210

Krev není voda. Románová kronika o rodině ve víru československých dějin. Listopad 1989. Vysokoškolák Pavel prožívá události revolučních dní, které poznamená rodinná tragédie: jeho otec, příslušník StB, spáchá sebevraždu. Pavel se navíc dozvídá, že je adoptovaný, a tak začíná pátrat po svých kořenech. Nedlouho po druhé světové válce se snaží Tomáš a Anežka, zaměstnanci firmy Baťa, uprchnout přes střežené hranice ze své vlasti. Co mají desítky let vzdálené osudy společného a jak je ovlivní bouřící dějiny?... celý text

ivulka15
23.03.2024 5 z 5

Hezký příběh,dozvěděla jsem se něco nového o Zlíně a Baťovi. Jen ten konec byl až příliš sladký....

Zdenas5
22.03.2024 4 z 5

Stoprocentně souhlasím s jakou 91, lépe bych to nevystihla. Stojí za přečtení.

ajka91
14.03.2024 4 z 5

Moc hezký příběh. Zajímavé téma. Neotřelé prostředí. Jen konec trochu "přeslazený".

grimik
13.03.2024 5 z 5

Lukáš Boček, Veronika Opatřilová a nyní Hynek Čapka. Já nestačím zírat, jak rychle do světa té nejlepší české literatury v mém pomyslném žebříčku, pronikají nová jména se svými, víceméně prvotinami. Neviditelné kořeny mne hladily po srdci. Každá jedna dějová linka byla zajímavá a nešlo se od ní odtrhnout. Navíc to koření v podobě postav známých jmen a skutečných reálií.
Nakolik jsou mi Zlín a jeho historie vzdáleny, s knihou jsem navázal velmi úzké souznění.
Jedna z TOP knih co stojí za přečtení.

Jen vzhledem k tomu, že jsem si knihu vybral do čtenářské výzvy 2024 - téma knihy s více než 2 perspektivami vyprávění, a to na základě jejího umístění v žebříčku k tomuto tématu, bych polemizoval o tom co je to perspektiva, protože zde moc situací vyprávěných z více perspektiv nebylo. Pouze více dějových linek vzájemně propojených.

Dimas
05.03.2024 4 z 5

Baťovská linka mě bavila nejvíc

chrudas
29.02.2024 5 z 5

Neviditelné kořeny - dobře vybraný název pro skvělý příběh. Tento knižní počin se dle mého velmi povedl. Uchvátila mě historie Baťovců, rozesmutnila temná doba komunistického režimu, životní příběh Anežky a Tomáše mi připomněl jak je důležité mít v životě spřízněnou duši a kolem sebe rodinu. Pavlova časová linka se také dobře četla, šťastný konec byl třešnička na dortu. Tento příběh určitě stojí za přečtení.

Terusha003
29.02.2024 5 z 5

Velice zajímavý příběh. Kniha mě chytila za srdce. Myslím, že tento příběh mi v hlavě zůstane dlouho. Je to jedna z knih z poslední doby, kterou se vyplatí si přečíst.

Téra
20.02.2024 5 z 5

Jedním slovem úžasný příběh. Moc mě bavily obě časové linky. Historie firmy Baťa mě tam hodně překvapila a moc se mi líbila. I když knížka pojednávala o těžkých tématech, tak na mě působila nakonec hodně optimisticky, protože se hrdinové s nepřízní osudu popasovali statečně a nenechali se zlomit. Myslím, že i takové příběhy jsou potřeba.

Herby77
19.02.2024 5 z 5

Velmi zdařilá kniha plná napětí a emocí, s dramatickým příběhem a překvapivými zvraty. Obě časové roviny vyprávění jsou stejně poutavé, do děje jsou šikovně zapracované známé události i málo známá fakta. Potkáme i skutečné osoby a příběh Anežky, Tomáše a Pavla na mě působil, jako by se skutečně stal.

Jazyk a hlavně dialogy přesně evokují historickou éru, ve které se odehrávají, což ještě zvyšuje pocit autenticity.

Knihou jsem nadšena a jsem moc ráda, že jsem dala na zdejší doporučení. Řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední roky četla.

LadaLil
19.02.2024 4 z 5

Kniha mě velmi bavila, zajímavě pojatý pohled na naši historii od první republiky až do revoluce. Co mě potom trochu nebavilo, ten absolutně zlatý příběh o tom, jak bezpráví bylo potrestáno, naše země vzkvétá, hlavní hrdinové nemají žádném chyby. Ve velmi dobře napsaném dramatickém románu mi toto nesedělo a působilo naivně. I tak jsem ale velmi ráda, že jsem knihu přečetla a budu ji doporučovat.

toni-az
18.02.2024 1 z 5

Tahle kniha byla skutečně tragická. A tím nemyslím obsah, ale to jak je napsaná.

- postavy nezajímavé, nesympatické, většinou nepochopitelné (snad až na Anežku), naprosto černobílé, kde každý je buď naprosto svatý klaďas nebo úplný ďábel
- děj o ničem, sune se odnikud nikam, bez ladu a skladu
- způsob jak je napsáno byl vůbec nejhorší, lepší dialogy by napsalo dítě na prvním stupni

Musím přiznat, že většinu dialogů jsem musel opravdu rozdýchávat a že jsem to dočetl je zásluha pouze toho, že nerad odkládám načaté věci. Rozhodně nehodlám od autora číst cokoli dalšího, pokud ještě něco napíše. A upřímně doufám, že nenapíše. Takové utrpení jako jsem zažil při četbě této knihy bych nikomu nepřál. Vůbec nechápu, že někoho napadlo takovou příšernost vydat.

Jedna hvězdička za námět, i když ho autor skutečně pokazil.

JiMi017
10.02.2024 5 z 5

Tak silný příběh jsem už dlouho nečetl !!! Kniha mě nadmíru překvapila, dějem, příběh ve dvou linkách, pátráním, historii, osudy lidí, pěkným vyvrcholení a ukončením příběhu. Nevytýkám nic. Baťovská historie dává tomuto příběhu za mě ještě větší váhu. Doporučuji a dávám všechny hvězdy ******! Přečtěte si to také. Autora budu dále sledovat a jsem zvědavý na další knihy.

harena
09.02.2024 5 z 5

Kniha byla pro mne opravdu velké překvapení. V příběhu se odvíjejí dvě hlavní dějové linky, jedna je od roku 1930 a druhá v roce 1989, v období Sametové revoluce. Oba životní příběhy se odehrávají v důležitých meznících naší země, chvíli dramatické, chvíli poetické a okamžitě vás okamžitě vtáhnou do děje. Zajímavé bylo i popisování Baťova života ve Zlíně. Úžasná, čtivá a nezapomenutelná kniha. Poděkování autorovi a určitě doporučuji, čtení jsem si užila, i ten konec byl fajn.

"Jak říkali Voskovec s Werichem: Doma jsi tam, kde jsi jako kluk hrával kuličky."

Toňula
03.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Opravdu zdařilý román mapující nelehké osudy jedné dvojice, která prožila bohatý život a v jeho závěru se setkala s vnukem, o kterém neměli ani tušení.. Příběh vyprávěný pohledem všech hlavně postav mapuje také nejnovější období českých dějin a jejich vliv na život hrdinů.

Lenka1204
03.02.2024 5 z 5

Tak tahle kniha mne absolutně nadchla už od prvních stránek. Po dlouhé době je mi hodně líto, že jsem ji dočetla. Během čtení mnou proběhly snad všechny emoce. Napětí, úzkost, dojetí, radost.. zároveň jsem se dozvěděla i zajímavosti z historie Zlína a firmy Baťa. Dávám 5 hvězdiček a i to je málo!

LenkaCechova
01.02.2024 2 z 5

Popis historie Zlína byl bezva, zaujalo mě, že vnuk Huga Vavrečky byl Václav Havel. Ale románový příběh byl pro mě moc strojený, přeslazený, příliš dokonalý. Neumím přesně popsat, co mi na knize vadilo, chyběla jí prostě ta “jiskra. Hlavní hrdinové se chovali tak hezky a dokonale, vůbec jsem k žádné postavě nepřilnula, byli bohužel příliš vyumělkovaní.

Hoblinka
27.01.2024 5 z 5

I já mnohokrát děkuji Čtenářské výzvě za nádhernou knihu, ke které bych se asi jinak nedostala.

AltaMari
26.01.2024 5 z 5

Za nenápadnou obálkou se skrývá rozvětvený příběh, pravda, místy dost melodramatický až přeslazený, zvlášť konec je málo uvěřitelná idylka. Je vidět, že autor má ke Zlínu a historii Baťových závodů vřelý vztah, ráda jsem se dozvěděla něco víc o významném českém podnikateli. A čtivost a pěkně vystavěný děj knížky možná osloví i dnešní mládež, aby se na chvíli odpojili od sociálních sítí a zjistili další význam slova "kořeny"...

Kanylka
26.01.2024 5 z 5

Začátek se trochu "vlekl", pak příběh "rozkvetl" a já se nechala unášet na vlnách "baťovské doby". Konec se táhl a byl na mě hodně "přeslazený".
Tohle "dílko" doporučuji. Děkuji autorovi za krásný popis Zlína, určitě se tam brzo vypravím. Čtenářům, kteří v rámci "Výzvy" upozornili na tuto knihu moc děkuji.

Liss93
25.01.2024 5 z 5

Znovu se mi vyplatilo zapojit se do Čtenářské výzvy, protože díky ní jsem se k této knize dostala. Nechápu, proč jsem na zmínky o ní nikde nenarazila. Stylem psaní je velmi podobná Šikmému kostelu nebo Slepé mapě, takže se čte velmi lehce a stránky rychle ubíhají. Popisy míst, zvlášť Zlína mi byly známé, jelikož jsem ve Zlíně jsem studovala, přímo v areálu bývalých Baťových závodů. Závěr knihy, který se odehrává po roce 1989 je možná až trochu moc idylický, ale to je problém mého pragmatického já. Jinak nemám co vytknout.