Neuropat

Neuropat https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133536/bmid_neuropat-Z8o-133536.jpg 3 11 5

Thomas Bible, profesor psychológie na Kolumbijskej univerzite, sa ani po roku nevyrovnal s rozvodom, samotou a skutočnosťou, že syna a dcéru vidí len raz za čas. Ako by to nestačilo, v jeho živote sa objavia agenti FBI a žiadajú ho o pomoc pri pátraní po jeho najlepšom priateľovi. Neil Cassidy je totiž podľa nich psychicky narušený vrah, ktorý je ako bývalý pracovník štátnej tajnej služby expertom na fyzickú manipuláciu s ľudským mozgom. Pátranie vtiahne Thomasa do víru nečakaných zvratov a šokujúcich odhalení. Nielenže je nútený prehodnotiť vlastnú minulosť, ale navyše musí bojovať so zaužívanými predstavami o človeku ako mysliacej bytosti so slobodnou vôľou. Lebo čo ak je celý náš život len nekonečnou sériou sebaklamov a v skutočnosti sme len rozprávajúce bábky? Kontroverzný psychologický triler sa odohráva v neďalekej budúcnosti na pozadí ekologických katastrof, kde nikto neunikne pozornému oku "veľkého brata" a médiá každý deň informujú o nových výčinoch vraždiaceho maniaka s prezývkou Chiropraktik.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Neuropath , 2008

6355
02.08.2018 5 z 5

Ako všetko autorove knihy skvelé. Odporúčam.

Stenar
21.04.2018 4 z 5

V první řadě je třeba říct, co tato kniha není: Není to horor, třebaže některé scény jsou OPRAVDU drsné. Nejde ani o SF, a když, tak okrajově. Autora vlastně nezajímá až tak příběh samotný, třebaže postavy napsat umí, hlavní protagonista je dokonale lidský ve všech smyslech slova, a minimálně jeden finální zvrat skutečně JE překvapivý.

Bakker, stejně jako hlavní antagonista knihy, vede se čtenářem Polemiku o tom, co nás čeká, pokud se ve velkém rozšíří možnost upravovat neurochirurgickými postupy samotné procesy vnímání. Evidentně to chápe jako nevyhnutelnost, a ta ho děsí. Mezi řádky z knihy kape strach. Ne jejich hrdinů, ale jejího autora z toho, co bude, až začneme vyrábět – anebo se sami dobrovolně staneme – Neuropaty, až přijde Sémantická apokalypsa a „pravda“ jejího věrozvěsta Neila Cassidyho se změní v každodenní realitu. Až věda definitivně sepíše ortel svobodné vůli a lidství se zredukuje na "elektrický rozvod v domě", který lze přestavět, jak je zrovna potřeba.

Dalo by se namítnout, že čistě žánrově autor nosí sovy do Athén, protože stejné téma pitval už ve svých povídkách třeba Ted Chiang. Jenže zatímco ten je v zásadě optimista, Bakker je těžký skeptik (anebo poučený realista). A zatímco Chiangovy vize jsou relativně vzdálené, Bakker si dává záležet, aby čtenář slyšel to zlověstné šramocení za dveřmi. Protože, jak konstatuje v doslovu, Neil Cassidy se nepochybně těší dobrému zdraví – přinejlepším v podobě embrya.

RebeccaM
09.01.2016 1 z 5

V kníhkupectve ma kniha veľmi zaujala a to hlavne aj svojou obálkou . Takže som neodolala a knihu som si odniesla domov . Rýchlo som sa do nej pustia ale už po pár stranách ma nadšenie opustilo . Od knihy som čakala oveľa viac a možno v tom bola chyba . Čakala som že to tam bude troška viac popísané, viac krvi . Som fanúšik poriadnym vyvraždovačiek , s ktorých mi až naskočí husia koža . Tu to bolo také prázdne, veľa rečí okolo toho a nič . Som s knihy troška smutná ale určite si ju nechám v knihovni . :)

Kamienkova33
26.10.2015 4 z 5

Knihu som citala uz veeeelmi davno, ale opat som sa k nej vratila. Je to dobry thriller o tom, co vsetko by mohli sposobit neurochirurgovia (a neuroveda ako taka), keby chceli. Niekedy sice menej uveritelne, ale aj tak ma tato kniha velmi zaujala, zaroven aj znechutila. Tiez som sa od nej nevedela odtrhnut. Za mna urcite odporucam, viac pisat nebudem, anotacia hovori za vsetko.

JohnMiller
16.03.2014 4 z 5

Na tejto knihe je zaujímavé že sa v nej nenachádza žiadny príbeh. Respektíve príbeh ktorý by stál zato, hrá tu iba druhé husle. Avšak myšlienky o ktorých sa tu polemizuje ma tak zaujali že keď prišiel čas na príbeh čakal som kedy sa bude hlavná postava psychológa bude opäť zamýšľať nad tým či je celí život iba sebaklam mozgu ktorý sa cez neuróny dá ovládať a tým nastavovať pocity myšlienky atď. Nikdy som sa nad týmto nezamýšľal, viem že to nie je vedecká práca ale niečo na týchto filozofických úvahách je. Niečo o čom sa nebude asi nikdy rozprávať.

Richard Scott Bakker
kanadská, 1967