Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1096 1096

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

sofmysl
08.10.2015 5 z 5

Jako člověk, který pracoval s dětmi, s poruchami autistického spektra říkám, že by si tohle měl přečíst každý, kdo si takovou odlišnost nedokáže představit. S knihou jsem nad míru spokojená.

Lenka.Vílka
27.09.2015 5 z 5

Po docteni knihy se mi stalo to samé, jako po docteni skoro každé od Jodi. Zůstanou pouze emoce a nejsem schopná formulovat slova, protože mě prevalily právě ty emoce. O tématu moc nevim (viděla jsem pouze film Adam), takže jsem se zase něco nového dozvěděla...

kika 13
15.09.2015 5 z 5

Dala bych více hvězdiček,ale nejde to.
Opravdu silný příběh od jeho čtení jsem se nemohla odpoutat.Nastavená pravidla mě přišla moudrá.
1.Uklízej po sobě.
2.Mluv pravdu.
3.Čisti si dvakrát denně zuby.
4.Nechoď pozdě do školy.
5.Starej se o svého bratra,máš jen jednoho.
Zajímavé bylo při čtení pohledy na stejnou událost očima více lidí.
Na závěr dodávám skvělý příběh a stále ho mám v hlavě.........ten konec.

vsvobo
14.09.2015 4 z 5

Skvěle vykreslený příběh autisty. Líbil se mi styl psaní autorky. Líbily se mi části vyprávěné různými postavami. Ke konci už lehce zdlouhavé, ale hodnotím velmi kladně.

Rade
07.09.2015 5 z 5

Po dlouhé době 5 * bez zaváhání. Úžasný portrét člověka s Aspergerovým syndromem, jeho vnímání lidí kolem sebe, konflikty a vzájemné nepochopení s okolním světem, které může vést k fatálním důsledkům.
A některé rysy Jakobova chování, jeho strachy, fobie, nechutě, není to občas opravdu v každém z nás?

„Líbí se mi ta představa: Asperger je v člověku něco jako příchuť. Já ho mám v sobě ve větší koncentraci, ale kdyby se provedly testy, zjistilo by se, že každý v sobě má stopy Aspergera.“

doroth28
02.09.2015 5 z 5

Po přečtení této knihy, jsem musela přečíst od této autorky všechna její díla :-) S klidným svědomím mohu doporučit.

achilles
24.08.2015 5 z 5

Co napsat o tak krásném příběhu? Co napsat, aby si každý čtenář tu knihu přečetl a poznal něco, co denně nevidí a naopak, co pro někoho je denní chléb. Navíc obsahuje zajímavou detektivní zápletku.
Opravdu dobře zvládnutý román. Především mě upoutalo členění kapitol, kde se střídají všichni hlavní protagonisté románu a popisují situaci ze svého úhlu pohledu.

petra6006
06.08.2015 5 z 5

Silný příběh. Doporučuji

moira2912
12.06.2015 4 z 5

Je to úžasný příběh, který vypráví o Aspergerově chorobě, podobné a tak vzdálené autismu. Dozvěděla jsem se zvláštní maličkosti, o kterých jsem netušila.
Hádám, že autorčino vcítění do autisty je povedené - ne úplně věrohodné, ale dost dobré.
Je to navíc téma, o kterém jsem nikdy nečetla.
Postavy jsou skvěle propracované, děj byl dobře vedený, promyšlený a propracovaný. Je to příběh s dobrou poutavou zápletkou, což mě docela překvapilo, stejně tak jako množství kriminalistických postřehů, na které jsem narazila.
(I když ten konec! Chtěla bych vědět, jak to s některými dopadlo. :))
Styl psaní mi sedl, a některé detaily tomu opravdu dodávaly na kvalitě, jen mě rozladil tu a tam nějaký ten překlep.
Můžu na sebe prásknout, že jsem se dokonce jednou rozbrečela.
Líbilo se mi to. Moc.

mischelinmisa
28.05.2015 5 z 5

Velmi poutavý příběh o chlapci s Asperegovým syndromem, který je souzen za vraždu. Kniha je psána z pěti různých pohledů. Jacoba, matky, bratra, právníka a policisty. Každý má na to svůj úhel pohledu a každý to prožívá jinak. Jak to skončí je docela brzy patrné, ale člověk to chce dočíst už jen kvůli každé té osobě, jak si povede dál.

milamarus
24.05.2015 5 z 5

Moje první setkání s tématem Aspergerova syndromu. Nikdy bych si nemyslela, že mě ten příběh a Jacobův svérázný styl vyprávění tak dostane. Málokdy se ke knížkám vracím - jejich čtení by mi přišlo vzrušující jako anglická čajová párty - ale tady udělám za pár měsíců výjimku.

Líbilo se mi, že situace vidíme z více úhlů, že jednotlivé pohledy jsou řádně oddělené, takže v tom není zmatek, a že ani jedna z postav ze sebe nedělá „železného muže“. Přiznávají, že na všechno sami nestačí. Připouští, co jiného ještě chtějí, jaké jsou jejich skryté obavy, touhy a pocity. Zkrátka: jsou upřímní.

A myslím, že právě to vynášení upřímnosti na povrch je na celém líčení vzestupným elementem!

iluliacross
17.05.2015 5 z 5

Občas jsem si pomyslela, že tohle je naprosto zbytečná část, moc zdlouhavé, zbytečné opakování, ale... na druhou stranu jsem nepřeskočila jediný odstavec a knížku pečlivě dotáhla až do konce. A nelituji. Moc mě to bavilo. Občas to chce knížku odložit a chvíli přemýšlet, v sobě to zpracovat. Jde o nádherné vykreslení psychologické stránky postav, z různých pohledů, brilantně zvládnuté. Velice čtivá knížka, autorka si s Vámi pohrává, jako kočka s myší. Mám kolem sebe spoustu aspergerů, jejich svět mě nikdy nepřestane udivovat. Knížku bych s klidem doporučila :-).

Helena Lacková
21.03.2015 5 z 5

Je to handicap nebo dar a co skrývá jejich mysl?

Toňula
25.02.2015 5 z 5

Asi jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Objevila jsem tuto autorku nedávno a všechny dosud přečtené knihy mě vždy oslovily hloubkou myšlenek, které jsem v nich našla. Tento nevšední příběh vyprávěný z pohledu všech účastníků je plný emocí, úvah o smyslu života, mateřské a bratrské lásky, o poznání sebe sama, o schopnosti přežít a prožít, i když nás duševní porucha o určité schopnosti připravila.

Šánka
09.02.2015 5 z 5

Dočteno a jsem ráda, poslední stránky jsem doslova profičela, jak to bylo napínavé. Moje třetí kniha od Jodi P. a opět krásný a silný zážitek. Autorka si i tentokrát vybrala nevšední téma a zpracovala tak dokonale, že mně ještě dlouho po dočtení leží v hlavě a já jen sedím a koukám do zdi.

Simáček
29.01.2015 5 z 5

,,Starej se o svého bratra, máš jen jednoho"... Někdy je tak těžké vyjít i se sourozencem co nemá postižení... Silný příběh od skvělé autorky.

Věrča18
21.01.2015 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, skvěle zpracována. Líbilo se mi, že jsme mohli sledovat myšlenky a emoce hlavních postav, jelikož je kniha psána střídavě z jejich úhlů pohledu. Trochu zklamáním pro mne bylo, že zápletka byla jasná velmi brzy a zbytkem knihy jsem se musela trochu prokousávat, možná zbytečně obsáhlé, snad proto, abychom dobře pochopili, jaké to je žít s aspergerem, a to z pohledu nejen postiženého chlapce, ale i jeho otce, matky, bratra a dalších zúčastněných.

Skjaninka
21.11.2014 4 z 5

Pefektne spracované. To klobúk dole pred Picoultovou, že prostredníctvom dobrého, síce predvídateľného, ale stále dosť zaujímavého príbehu, dokázala tak jednoducho a s prehľadom, priblížiť okolitému svetu a obyčajnému človeku, druh autizmu, zvaný Aspergerov syndróm. Páčilo sa mi, že kniha bola písaná z pohľadu viacerých osôb. Z pohľadu matky to bolo ubolené, ale aj obdivuhodné, vďaka jej sile a trpezlivosti. Proste materská láska je nekonečná a najsilnejšia zo všetkých iných lások.
Z pohľadu brata Thea, šlo o veľkú úprimnosť, ktorá aj keď občas zabolela, bola na mieste.
A čo sa týka samotného Jacoba, tie kapitoly som mala najradšej. Aký vlastne Jacob bol? Na jazyk mi sadá slovo egocentrický, ale to nie je ten správny výraz pre jeho charakteristiku. Zdá sa mi to príliš tvrdé a aj keď bol takpovediac sobcom, tak za to nemohol. Bol svojský, bol iný a práve to iné, čo sa považuje za aspergera, je tým kľúčovým v celej knihe.
Aby človek naplno pochopil, musí si to prečítať.
4/5

ttinecka
12.10.2014 5 z 5

Dávám plný počet, protože téma je velice zajímavé. Občas jsem žasla nad zabedněností a omezeností některých lidí. Trochu skřípe dějová linie, řešení zápletky je celkem jasné, ale v některých místech se příběh trochu vleče. Každopádně je to jedinečná sonda do myšlení lidí, jejichž život je spojen a omotán kolem Aspergerova syndromu. Velice povedená kniha.

gossipavlina
12.10.2014 5 z 5

Jak to ta Jodi dělá, že zatím od všech jejích knih, co jsem četla, jsem se nemohla odtrhnout.
Tahle byla v řadě 4. Už jsem těch knížek v životě přečetla dost, tak si říkám, že už mě nemůže nikdo ničím novým překvapit. Ale je to zřejmě tím, že si autorka vybírá netradiční témata, prostředí a lidi.
Stejně tak to bylo i s touto knížkou, zaujala mne hned od první stránky. Moc jsem si ji užila. Líbil se mi pohled do duše a myšlení člověka s Aspergerem. Do mysli jeho matky. A také určitě bylo zajímavé přečíst si pohled sourozence.

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966