Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1097 1097

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

Fidoo
24.11.2019 5 z 5

Zatím to nejlepší, co jsem od Jodi četla. Skvěle vystavěný příběh o chlapci, který má něco navíc, Aspergerovův syndrom. Další zajímavé téma z pera spisovatelky, jejíž knížky mají v mé knihovně místo na těch nejvyšších příčkách.

strippedd
18.11.2019 3 z 5

Jodi nezklamala. Opět zabrousila do tématu, o kterém jsem věděla tolik málo. Chvílemi to bylo možná zdlouhavé, ale i tak jsem Jakobovi hrozně fandila. Naprosto souhlasím s myšlenkou, že něco s Asperga máme všichni v sobě.

domihruzkova
05.11.2019 5 z 5

Co mně u knížek Jodi baví nejvíce je to, že se pokaždé dozvím spoustu informací o určité "problematice". Tentokrát to bylo o životě s Aspergerovým syndromem, ať už z pohledu matky, sourozence, ostatních lidí nebo samotného nemocného.

Bylo to neskutečně přínosné a poučné. Před čtením jsem si ani nedokázala představit, jak náročné to musí být pro všechny zúčastněné.

Slibuji, že od teď budu mít pro tyto lidi ještě větší pochopení, díky za to!

Kristyna95
03.11.2019 4 z 5

Skvělá,skvělá knížka,která mi jako jedna z mála totálně přikovala oči ke stránkám už po pár přečtených řádcích. Bavilo mě tam všechno. Čtivý děj,zajímavé charaktery, situace viděny z různých pohledů několika postav,dokonce poučení o tom,jak asi probíhá soudní řízení s autistickým obžalovaným. Troufám si říct,že je to jedna z nejlepších knížek, ke kterým jsem se dostala. O to vic mě sakra mrzí ten konec. Byl najednou tak strašné rychlej, že vlastně ani pořádně nevím,jak to nakonec celé dopadlo. Byl teda někdo odsouzen,zproštěn viny,pokutován? Věřili u soudu pravdě? Dost by mě zajímala scéna,kde to oba bráchové vysvetětlují a jaký byly reakce. Jo,tohle bych fakt chtěla vidět. Ale i tak tuhle knihu budu jen doporučovat,doporučovat,doporučovat.

sahunka
18.10.2019 5 z 5

Naprosto uzasna kniha. Jako obvykle i ted hodnotim bezprostredne po precteni, ale jsem tak plna zazitku, ze k tomu mnoho nedodam. Zhltla jsem knihu jednim dechem, pribeh o chlapci s Aspergrem me neskutecne zaujal. Jodi proste umi vtahnout do deje brilantnim zpusobem. Jen a jen doporucuji a jdu na jeji dalsi knihu (pro me jiz ctvrtou).

Analady
18.10.2019 4 z 5

Výborná kniha, která podrobně popisuje Aspergerův syndrom z mnoha pohledů - pohledu Jakoba, který jím sám trpí a z pohledu jeho matky i jeho bratra, kterým tato nemoc významně ovlivnila jich život. Bylo to čtivé a zárveň tam bylo hodně věcí k zamyšlení. Střídání vypravěčů příběhu bylo taky fajn. Autorka si dala opravdu hodně práce s popisem Aspergerova syndromu. Toto vše bylo fajn. Ale mělo to i své slabiny. Škoda. Vytkla bych zbytečné opakování toho, co již bylo řečeno, umělé prodlužování příběhu a ten odbitý konec... Být kniha o něco kratší, určitě bych dala 5 hvězdiček. Ale i přes tyto výtky knihu doporučuji.

Nunynka
30.09.2019 4 z 5

Námět knihy se mi moc líbil a jde vidět,jak se autorka vždy snaží s tematama svých knih co nejvíce pracovat. Tímto mi připomíná Arthura Haileyho. Hvězdičku ale musím ubrat za zdlouhavost. Ke konci už mě to neustále se opakující vysvětlování Aspergera nudilo.

SilvaK
27.09.2019 4 z 5

Kniha ktorú som vždy ťažko večer odkladala. Veľmi zaujímavá, aj keď niektoré popisy a príznaky správania sa mi zdali príliš prehnané. Hviezdičku uberám kvôli koncu, kvôli ktorému som išla hľadať na internet recenzie, či nemám nejakú vadnú e-knihu. Ten ma fakt naštval :-)

Devorah
27.09.2019 3 z 5

Jak je u Jodi Picoult zvykem, vybrala si silné téma, které zvládla skvěle. Před námi se tak odvíjí v nenásilném tempu příběh hlavního hrdiny, který má Aspergerův syndrom, žije si ve svém vlastním světě, do kterého občas nechá ostatní nahlédnout. Pak je ovšem obviněn z vraždy a rázem se jemu a jeho rodině mění život z minuty na minutu. Jeho nejbližší s ním tak prožívají obavy, strach a hrůzu z neznámého. Hrůzu z toho, zda nakonec pravda není horší, než lež.
Ostřílené Jodi Picoult se opět podařilo čtenáře vtáhnout do děje od prvních řádků, její výborný vypravěcí styl pak zážitek ještě více umocňuje. Nicméně (následuje velmi sprosté slovo), co ten konec?! Že by autorce došla inspirace? Po celou dobu, kdy nás napíná, pak přijde toto „vyuzlení“, které vlastně ani vyuzlením v pravém slova smyslu není. Happy endy ano, ale ne v tomto žánru a ne tímto stylem.

preciousek
04.09.2019 5 z 5

Další super kniha od Jodi.... Obdivuji všechny rodiče, co vychovávají deti autisty... Fakt klobouk dolů...
Knížku doporučuji ☺️

LauraNoah
02.09.2019 5 z 5

ROZHODNĚ TOP. Ačkoli nejsem příznivec knih o soudním líčení a vraždách, kniha mě naprosto uchvátila. Téma autismu je zpracováno víc než dobře a je vidět, že J. Picoult rozhodně "nevaří z vody", takže jsem oproti jiným knihám nemusela přetrpět první stránky, abych se začetla...
Příběh je reálným obrazem toho, jak autismus ovlivňuje životy a osud celé rodiny. Rozhodně doporučuji a konec (ať už očekávaný či ne) je skutečnou třešničkou.
Jediné, co bych vytla, je zmínka o Rain Manovi... To ho při problematice autismu opravdu musí zmínit každý (a každý musí říct, že není jako rain man)? Nicméně to svědčí o tom, že tento film jen tak něco nepředčí :D

Sasha001
28.08.2019 5 z 5

Za mě ano. Jodi Picoult v této knize zpracovala mistrně téma Aspergerova syndromu, navíc se kniha četla velmi dobře, nikde jsem nezaznamenala zbytečně vleklé pasáže. Jen kdybych už od třetiny knihy nevěděla, co a jak se v ten osudný den stalo...

SleepyAllDay
24.08.2019 4 z 5

Skvělý pohled do světa člověka s autismem. Ale... Kniha mě moc nebavila a do čtení jsem se musela hodně nutit.
Zvědavost mi nedala, potřebovala jsem vědět, zda to Jacob udělal či neudělal.

barca9312
19.08.2019 5 z 5

Napinava kniha, zajímavé téma, dozvídáme se o člověku s autismem. Napinave až do poslední stránky.
Jen škoda, že tam.nebylo jak dopadl soud

Eduarda
23.07.2019 3 z 5

První knížka od Jodi Picoult, která mě nebaví. Přeskakovala jsem pasáže, hodně věcí se neustále opakuje a příběh se moc nerozvíjí. Navíc jsem zaznamenala některé modely postav a metody z dalších knih - což mi na náladě nepřidalo. Ale abych nebyla jen kritická - jako detailní setkání s autistickým světem je to rozhodně zajímavé i tak.

Luciane
19.07.2019 5 z 5

užasná kniha která ukazuje ze všech stran jak to je ,čtivá a jedinečná :-) jsem ráda že mohu dát 5 *

Pampelda
15.07.2019 5 z 5

Krásná ,čtivá kniha.Tématem velmi zajímavá .

akdar72
09.07.2019 5 z 5

Jodi Picoult zkrátka umí psát.

devildeny
09.05.2019 5 z 5

Nejprve se dozvídáme o životních útrapách Jacoba, chlapce trpícího Aspergerovým syndromem, a jeho rodiny-matky a bratra, kteří musí svůj život podřídit Jacobovým potřebám. Kniha je vyprávěná z pohledu více osob v ich formě, a to vždy po částech, což mám poměrně ráda, protože mě to udržuje v napětí, co bude následovat příště. Zmizení Jacobovy terapeutky vše zamotá, protože v den zmizení se na místě ocitly min. 3 osoby, včetně Jacoba, a pak to začne být opravdu napínavé pátrání. Značnou část knihy pak tvoří myšlenkové pochody Jacoba a zúčastněných osob, takže je to někdy trochu zdlouhavější, ale většinou je to poutavě popsané, takže jsem se nenudila. Tak od půlky knihy jsem už tušila, jak to asi celé bylo, přesto mě ten konec dostal. To jak autorka dokázala v knize zachytit bezpodmínečnou mateřskou lásku je úžasné.

kiki11
04.05.2019 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a určitě ne poslední. Jodi Picoult si vybrala neuvěřitelně těžké téma, které opravdu mistrně zpracovala a rozšířila svým čtenářům obzory. Líbilo se mi zakončení, protože to jsem rozhodně nečekala.

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966